Saudská Arábie - země neuvěřitelných lidí
Saudská Arábie patří mezi země, které nejsou ještě tolik navštěvované, což se jistě změní. Země se otevřela turistům, má co nabídnout a je plná přátelských lidí. Cesta po Saudské Arábii je zážitek.
Cestopis z roku 2023 napsal Roman Ziegler
Proč do Saudské Arábie
Saudská Arábie byla v mém cestovatelském hledáčku prakticky od chvíle, kdy se otevřela světu. Jenže než jsem stihl vše zorganizovat, přišel COVID a s ním opět uzávěry. Nicméně jakmile to šlo, hned jsem začal opět vše chystat. Hodně mi v tom pomohl cestopis od Baťůžkář.com zde na webu (moc díky). No a když WizzAir přišel s letenkami za cenu většího nákupu v hypermarketu, nebylo co řešit. S nákupem letenky mi došlo, že se mohu těšit na zemi, kde ještě není masový turismus, která má světu co nabídnout a že cesta bude jistě skvělá.
Co mě překvapilo
Člověk toho spoustu načte (i když v případě Saudské Arábie toho zase tolik zatím není), ale stejně vždy vše dojde až v dané zemi. A vždy vás něco překvapí. No a v Saudské Arábii nebylo o překvapení nouze.
Přátelskost lidí - Saudové, nebo spíše obyvatelé země (je zde velké množství migrantů) jsou ti nejpřátelštější lidé, co jsem zatím potkal, jakkoliv se v tomto bráním generalizaci. Tady jste prostě vítáni, lidé mají nefalšovanou radost z toho, že Vás vidí a mohou si vás vyfotit. Stalo se nám mnohokrát, že nás pozvali na kávu, čaj, zvali nás k sobě domů, poseděli jsme s hlídkou slouženou z vojáků a civilistů, místní za nás dokonce zaplatil oběd, prostě skvělí lidé. A když se vás ptají na to, odkud jste, není to zdvořilostní fráze. Prostě je to zajímá. Samozřejmě většina z nich neví nic o Česku, ale na to jsme zvyklí a nijak nám to nevadí, ochotně jsme ukazovali na mapě.
Minimální množství turistů a cestovatelů - nečekal jsem žádné davy lidí ze západu, ale že nenarazíme téměř na nikoho za celou cestu, to bylo dost překvapující, opravdu jsme na většině míst byli jak vzácnější než pověstné bílé vrány.
Jak málo toho je "haram" - Saudská arábie prodělala jako země za pár let obrovské změny. Dnes zde naladíte v rádiích západní hudbu, západní zboží je v obchodech běžné, jsou zde obrovské mally, v kinech hrají stejné filmy jako u nás (např. v době naší cesty Saw X nebo Vymítače ďábla), v televizi si můžete psutit on-line přenosz z Mekky 24 hodin denně, nebo přepnout na Terminátora (anglicky s titulky), ve městech jsou ženy s odkrytými hlavami, mnoho žen řídí auta, na hotelech se vykoupete v bikinách (paní v recepci se na nás dívala jak na blázny, proč se na to ptáme).
Možnost vstupovat do mešit - v Rijádu i Jeddahu jsme navštěvovali mešity a téměř nikdy to nikomu nevadilo (až na dvě výjimky), samozřejmě při dodržení správného oblečení.
Způsob řízení auta ve městech - je neuvěřitelné, že tito milí lid se mění doslova v bestie ve chvíli, kdy sednou za volant. A v Jeddahu i Rijádu jsme viděli řídit spoustu žen, řeknu vám, v ničem si nezadají. Jejich arogance na silnici, neustálá snaha být v předu za cenu extrémně riskantních manévrů, to je děs.
Krása zdejší krajiny - i tak často bezútěšná krajina umí být krásná a rozmanitá, a nejde jen o top místa, ale obecně o celou zemi (snad kromě krajiny kolem Jeddahu a Yanbu) - samozřejmě mluvím jen o místech, která jsme navštívili, neumím posoudit na dalších místech této obrovské země.
"Nebohatství" lidí - čekal jsem mnohem více okázalého bohatství, ale ani náhodou, venkov působí vyloženě chudě a města tak normálně, občas nějaké větší auto, ale žádný okázalí luxus.
Náboženská tolerance - "Are you muslims? No, we are christian". Mnohokrát proběhl tento krátký dialog a nikdy a nikde nevyvolal žádné kontroverze. Prostě fajn, jsme rádi, že jste tady. Tedy s výjimkou vojáků v Prorokově mešitě v Medíně, ti naopak byli nekompromisní (viz níže). Dokonce jsme zažili i velmi přátelskou "evangelizaci" na muslimský způsob, zvali nás i do restaurace na večeři, jen to bylo v Rijádu a 20 km daleko, což se nám nechtělo jezdit.
Čistota - prakticky všude v Saudské Arábii je velmi čisto. Ne že by místní byli čistotní, ale je zde spousta lidí, kteří vše uklidí. Ať tak, či tak, je to příjemný bonus.
Itinerář
Itinerář cesty byl limitován několika faktory - cena letenky byla mnohem levnější do Rijádu a zpět, než multicity z Jeddahu. Pak také jsme volili první noc v Rijádu, abychom při nedostatku času nepřišli o letenku do Tabuku.
1. den - odlet z Vídně, přistání v Rijádu
2. den - Rijád - centrum starého město, pevnost Masmak, brána Al Thumairy, přelet do Tabuku
3. den - Wádí Al Disah
4. den - Tabuk, přejezd do Taymy
5. den - Tayma, přejezd do Al Uly, Elephants rock
6. den - Al Ula, Hegra, oáza Al Ula, Harrat Viewpoint
7. den - Al Ula - Old Town, Dadan, Jabal Ismah, přejezd do Khaybaru
8. den - Khaybar, přejezd do Mediny, večerní Medina
9. den - Medina - Prorokova mešita
10. den - Yanbu + Al Mubarak Village
11. den - Jeddah
12. den - Jeddah
13. den - Jeddah, přelet do Rijádu
14. den - Rijád
15. den - Odlet domů
Doporučujeme k vidění
Pobívajíe ještě v Rijádu přemýšlím, co bylo pro mě TOP a co bych měl doporučit. Chtělo by se říci, že snad vše, ale budiž, vyberu to nej, nej nej a budu se snažit nevypsat všechno:
Wadi Al Disah
Al Ula
Jeddah
At Turaif v Rijádu
Skybridge v Rijádu
Taymar
Mám sto chutí napsat další místa, ale toto je asi to opravdu "must see".
Vízum
Vízum do Saudské Arábie dnes získáte snadno přes oficiální web https://visa.visitsaudi.com/ . Jeho platnost je 1 rok. Cena je poměrně vysoká - cca 3 500,- Kč a obsahuje samotné vízum a cestovní pojištění (je povinné). Zaplatíte kartou po vyplnění. K Při vyplňování budete potřebovat fotografii (přiznám se, že nevím, zda je nutné konkrétní pozadí, nám prošlo bílé pozadí). Počítejte s tím, že fotografii budete muset zmenšovat, protože musí mít opravdu malou velikost.
Akceptace žádosti nám nepřišla do e-mailu, museli jsme se podívat přímo do žádosti (zda to byla výjimka, nebo je to stálá vlastnost, nevím). Každopádně si vízum vytiskněte, chtějí ho na letišti vidět (a chtěli ho po nás dokonce ve dvou hotelech).
Platby kartou
Platba kartou je zde velmi rozšířená a zaplatíte téměř všude, včetně lokálních obchůdků, a to i minimální částy, dokonce bych řekl, že platbu kartou očekávají. Jen pozor, několikrát se nám stalo, že neprošla Mastercard, chtějí místní kartu Mada, takže tam musíte hotovostí. Nicméně bankomatů je tu hodně, ve velkých městech pak za dobrý kurz vyměníte i USD nebo Eura. Dobrá zpráva je, že místní banky nechtějí poplatek, takže pokud máte výběry v zahraničí zdarma, jsou tu opravdu zdarma.
Letenky
Zpáteční letenka do Rijádu vyšle na cca 1 600,- Kč s Wizzair z Vídně. O společnosti bylo napsáno mnoho, takže ponechávám na každém, ale my jsme žádný velký problém neměli, nepočítáte-li tedy, že nám let zpět posunuli o 24 hodin :) .
Vnitrostátní přelety pak stojí mezi 1 000 - 2 000,- Kč, na výběr jsme měli Saudia (https://www.saudia.com/) a Flynas (https://www.flynas.com/en). Druhá jmenovaná byla o něco levnější, takže jsme ji zvolili. Sedačky byly pohodlnější než u Wizzair, hlavně více místa na nohy. V ceně byla i třetinka vody, jídlo za příplatek. Let z Rijádu do Tabuku trvá něco přes hodinu a půl.
Pronájem auta
V Rijádu i v jakémkoliv větším městě je pronájem auta rutinní záležitost, jen se obrňte trpělivostí, protože formuláře, které vyplňují, jsou i při poměrně slušné rychlosti vyplňování velmi rozsáhlé. Vy naštěstí nevyplňujete téměř nic, jen to prostě trvá. Také pozor, letiště v Rijádu má 5 terminálů - ten 5. je pro vnitrostátní lety. Zkontrolujte si, na kterém terminálu auto půjčujete a kam vracíte, protože 5. terminál je několik kilometrů vzdálen ostatním. My jsme si nezkontrolovali, ale nakonec jsme si půjčili na 3. terminálu a vrátili na drzovku na 5. terminálu - nic neříkali, ale jeden nikdy neví.
Větší problém je s půjčením auta a jiným návratem, alespoň my jsme museli hledat dlouho. Nakonec jsme našli místní půjčovnu Hanco, kterou příliš nedoporučuji. Převzetí auta proběhlo hladce, ale vrácení bylo peklo - nejprve zkoušeli, že jsme měli nehodu, a poukazovali na sto let staré šrámy na voze. Pak chtěli zaplatit plnou cenu a až mohutné přesvědčování a dokazování je přesvědčilo, že jsem většinu ceny uhradili. Málem nám kvůli nim ulétlo letadlo. Také vím, že bývá doporučována společnost Yelo, možná bude lepší než Hanco.
Obecně si auto dobře prohlédněte při převzetí a všechny oděrky si nafoťte nebo nahrajte na video. Měli jsme auta od dvou společností (Hanco a Sixt) a auta prohlíželi tak zevrubně, že jsem to ještě nikdy nezažil.
Řízení auta
Pokud bych měl použít otřepanou frázi, mám pro čtenáře dvě zprávy - dobrou a špatnou. Dobrá je ta, že řízení zde není tak hrozné, jak se můžete někdy dočíst, špatná pak ta, že je i tak dost o nervy. Asi nikde jsem neviděl tolik "prasáren", co si řidiči navzájem udělají. Je to způsobeno několik faktory. Prvním je ten, že Saudové, jakkoliv jsou milí a přátelští, jsou zvyklý dostat své, a to i na silnici. Nečekejte, že vás někdo někam pustí, to je opravdu vzácnost. Hlídejte si obě zrcátka, protože zleva, zprava, je to jedno, hlavně, když se tam dostanu. Také počítejte s tím, že Saudové se drží hesla: "Trubito, ergo sum - troubím, tedy sem". Někdy je to jen varování, že je někdo za vámi a brzy bude vedle vás a před vámi. Ale fascinující je, že stojíte nebo jedete pomalu, protože třeba svítí červená, nebo někdo stojí před vámi a před ním ještě někdo. A stejně jim stojí za to troubit. Ani Italové se jim v tomto nevyrovnají.
Co se týče jízdních pruhů, doporučuji jezdit v prostředním, pokud je tříproudá silnice). Sice si musíte hlídat obě zrcátka, ale to musíte i tak. Když budete v krajním, je zde velké riziko, že vám někdo zastaví před nosem, nebo vám tam vjede z boku. Pak se musíte vyhýbat vy, jenže většinou nemáte kam.
Nejsem žádným super fandou blinkrů, ale ve městech při neustálém předjíždění by se jejich používání hodilo. A tak jsem jako jeden z mála páčku na blinkry používal a dělal tak osvětu (počítejte, že to dělá tak 2 % řidičů - zde to vypadá, že blinkry by vyhrály soutěž o nejzbytečnější vynález lidstva). A musím říci, že pokud jsem blinkr "hodil", pak mě dost často řidiči pustili.
Také počítejte s tím, že retardéry jsou na místních komunikacích běžné, což je OK, ale nečekáte je na silnici, kde je povoleno jet 80 km v hodině. Jejich označení je mizerné - občas malá značka před retardérem, jen velmi zřídka barevné označení na silnici. Nejčastěji jsou prostě neviditelné. Nejlepší je sledovat zadek vozů před vámi. Ve městech očekávejte retardéry před křižovatkami.
Co se rychlosti týče, najdete zde různé. Mimo město nejčastěji 120 km v hodině (na hlavních tazích i 140 km), ve městě nejčastěji 80 km v hodině. Místní rychlost hodně dodržují a nějaké šílené rychlosti jsme nebyli svědky, to je jedna z mála ctí zdejších řidičů. Někdy je rychlost značena po našem, jindy je místními číslovkami (inu jsou arabské a "arabské"), takže je dobré si je osvojit - 1, 9, vypadají stejně, pak už je to horší, ale nemožné to není a nám v tom pomáhaly SPZ aut, které mají oboje značení.
Občas narazíte na check-poitn, někdy mávnou, jindy chtějí vidět pas a vízum v něm, opět prostě jak kdy a kdo.
Na druhou stranu tu jsou i pozitiva. Jedno je to, že doprava můžete i na červenou (jako třeba v USA), jen výjimečně je zakazující značka. Také je fakt, že řidiči respektují semafory (což např. na Sicílii není tak jisté). A pak to, že když hezky poprosíte, tak vám vyjdou vstříc, pustí vás do pruhu a tak. No a konečně navigace fungují téměř stoprocentně dobře. My používali kombinaci GoogleMaps na řízení, Mapy.cz na turistiku. Obojí super, i když Mapy.cz jsou zde o trošku horší, než u nich bývá standard (no a Google dost hořel v Jeddahu, kde nás posílal na nesmyslná místa, ale jinak OK).
Ubytování
My měli ubytování zajištěno předem přes Booking.com. Nabídka je pestrá a stoupá s velikostí města, což je celkem běžné. Nebudu zde vypisovat, kde jsme přebývali, protože každý má jiné požadavky, my volili nižší až střední kategorii. V té nižší nečekejte ručník a někde nebyl ani toaletní papír, v té střední už je vše, co potřebujete. Všude ale bylo čisto (s jedinou výjimkou v Khaybaru, což je město zcela mimo turistický ruch). A také všude očekávejte vřelá přijetí, welcome dring v podobě místní kávy, která se více podobá čaji než kávě, vody a datlí.
Kurz rijálu a ceny
Kurz rijálu je cca 6,50 Kč. Ceny jsou zde přiměřené, dá se říci nízké, pokud nepočítáte Rijád, který je přeci jen dražší. Obecně se vyplatí více jíst v levných jídelnách, než kupovat si jídlo v obchodech (viz níže). Pár příkladů cen:
Benzín: 2,2 SAR
Chléb: 1 - 2 SAR
Voda 1,5 L: 1,5 - 2 SAR
Káva: cca 15 SAR
Nanuky: 2 - 5 SAR
Jídlo v místní restauraci: cca 15 SAR
Coca-cola a pod. 1,5 L: 9 SAR, 0,33: 2 SAR
Jogurtový nápoj: 3 - 5 SAR
Jogurt: 5 SAR
Oblékání
Ty tam jsou doby, kdy byly pravidla oblékání extrémně přísná. Samozřejmě pořád platí, že nejste na západě, ale ženy bez pokrývky hlavy a v krátkém rukávu nejsou žádný problém, stejně jako muži v kraťasech ke kolenům. Více odhalení byste se cítili beztak hloupě, ale pařit se rozhodně nemusíte. Výjimkou jsou samozřejmě nejposvátnější místa - v Medině u Prorokovy mešity musí být ženy zcela zahaleny a muži dlouhé kalhoty (tričko nevadí). My jsme si mysleli, že jsme OK, ale opak byl pravdou, naštěstí naše děvčata jedna muslimka zahalila tak, jak je třeba - ani milimetr kůže a vlasů nesmí být vidět.
Hodně uvolněné je to v Rijádu a Jeddahu, ale ani na severu jsme se nesetkali s nejmenším problémem, co se oblékání týče, prostě si jen hlídat u žen kolena a ramena, u mužů nenosit šortky, kraťasy už nejsou problém vůbec.
Koupání v moři a bazénech
Nejhezčí koupání v Rudém moři jsme našli v Yanbu (pravdou je, že jsme moc nehledali). Místní pláž je skvělá, je zde i protižraločí síť a WC se sprchami. Pánové se mohou koupat v kraťasových plavkách, dámy mají smůlu, na bikini mohou zapomenout. Na veřejných plážích jsou zakázané.
Co mě překvapilo, byl fakt, že v hotelovém bazénu v Jeddahu už jim nedělají problém bikiny. Moje žena je ani neměla, ale stejně tak mě překvapilo, že v místních Mallech si je bez problémů koupíte, stejně jako jiné západní oblečení (jen zkusit si nic nemůžete).
Existují už i soukromé bikini beach, kde je povolenou pouze koupání v bikinách, ale vstupné je nemalé - 400 SAR minimálně.
Stravování
My jsme se stravovali v místních restauracích. Jídlo stojí cca 15 SAR, někde i méně. Porce jsou obrovské, takže pro dva stačí jedna porce, pokud se nejedná o jedlíky. Můžete si pochutnat na kuřecím, hovězím, skopovém. Jídlo je mírně až hodně pálivé, ale samozřejmě vnímání toho je velmi individuální.
Skvělé jsou čapatí nebo místní chléb, zejména pokud je teplý a čerstvý. K jídlu si můžete dát vodu či slazené nápoje západní provenience. Obecně ĺze říci, že jídlo je tu chutné a levné.
Místní SIM
Pořídit místní SIM není žádný problém, balíčky jsou rozmanité a obsahují veškeré služby. My jsme měli od STC, kterou můžete pořídit přímo na letišti ne terminálu č. 2. SIM vám i nainstalují. Mnoho turistů používá eSIM, vím, že funguje i zde, i když jsme sami nezkoušeli - volili jsme pevnou SIM, protože jsme prozíravě odhadli, že budeme potřebovat i telefonní kontakt.
Popis navštívených míst a praktické rady k nim
Rijád
O Rijádu se již dá zjistit mnoho informací. Našim cílem bylo jak staré město, tak samozřejmě jeho nová část. Jeddah je určitě hezčí a upravenější, ale Rijád má také své kouzlo, a to jak ve starém, poměrně malém centru, tak ve své moderní zástavbě.
Masmak fort - zvenčí malá pevnost, která uvnitř působí mnohem větší, je krásně restaurovaná a uvnitř jsou zajímavé exponáty a informace. Návštěva je zdarma a hned vedle je placené parkoviště (1 hod. za 5 SAR), ale v bočních uličkách možná budete mít štěstí zdarma. Hned vedle je náměstí s kavárnami.
Kousek od pevnosti se nachází několik ruin starého Rijádu, maličko, co zbylo z minula sterého centra. Je to tak na 10 minut, ale proč se na toto místo nepodívat, za chvíli nejspíše zmizí.
Brána Al Thumairi - zachovalá městská brána kousek od pevnosti, můžete si dokonce vyjít pár schodů na bránu a cítit se jako dávný obránce města.
At Turaif - absolutní pecka - chráněná památka UNESCO, sídlo první saudské říše z 18. a 19. století je úžasné po všech směrech. Procházíte se nádherně a vkusně rekonstruovaným městem, když nejprve projdete novou částí, kde je veškeré turistické zázemí odděleně od samotné památky (můžete se zde najíst, napít). I toto samotné zázemí je krásné a stojí za to si ho projít.
Na okraji starého města je pak ještě jedna restaurace, kde si můžete dát kávu či pokrm, vše pořádně drahé (káva 29 SAR, jídlo kolem 80 SAR a výše). Jinak už se budete procházet a obdivovat nádhernou památku. Staré město je úžasné - stále se pracuje na opravách, ale na okraji, takže město si můžete procházet, což nám zabralo cca 2 hodiny. Součástí je několik minimuzeí, kde se dozvíte různé zajímavosti a také si můžete nabídnout vodu.
Parkování je zajištěno v podzemní garáži nadohled od vstupu do At Turaif, stojí 30 SAR na 3 hodiny. Vstupné do města je pak 50 SAR na osobu. To jsme vůbec netušili, takže jsme lístky neměli. Nevadí - místní ochotný a milí "děžurnyj" nás vzal ke QR kódu, kde si vše naskenujete a zaplatíte. Netoliko my - den před odjezdem nemajíce již data jsme nemohli takový úkon provést. Nevadí - týž skvělý a úžasný týž zaměstnanec nás pustil zdarma. No kde jinde se vám to stane.
Wadi Namar - jakési oddychové místo kolem přehrady obklopené skalami. Jsou zde vysázené palmy a je to příjemná procházka. Není to to nejzajímavější, ale návštěva a procházka je příjemná a budete-li mít čas v Rijádu, doporučuji.
Kingdom Center - nádherný mrakodrap "otvírák" (ne nepodobný tomu v Šanghaji), uvnitř naleznete obchodní centrum Al Mamlaka a také si za 69 SAR můžete vyjet na Skybridge (viz níže). My jsme šli do mrakodrapu z druhé strany, ve které je hotel Four Seasons. Nesměle jsme se zeptali, zda se můžeme podívat, přičemž jsme rozhodně nevypadali jako potencionální hosté. Dočkalo se nám přivítání, jako bychom si pronajali královské apartmá - všichni se na nás smáli, dali nám místní kávu a datle, ukázali nám, kde jsou toalety a ochotně vše vysvětlili. Už to samo o sobě byl neskutečný zážitek. Navíc nás pustili do ještě zavřené Mamlaky, takže jsme si procházeli uzavřené centrum prakticky sami, trochu jsem si připadal jek ve Sci-Fi filmu.
Skybridge - skvělý zážitek za 69 SAR na osobu (rezervace nebyla nutná, lístky jsme koupili u vchodu), nejprve vyjedete jedním výtahem do 77 patra a pak druhým do 99 patra Kingdom Center. Pak už se můžete procházet po samotném vrcholu "otvíráku", dívat se dolů a sledovat cvrkot pod vámi. My jsme zvolili takový čas, abychom viděli vše za světla i za tmy - výhodou je, že vás nikdo nebude posílat dolů (na rozdíl třeba od Petronas Tower), a tak můžete pobývat, jak dlouho chcete. Vchod na Skybridgeje z obchodního centra v 1. patře naproti výtahům u kamenného schodiště, není ani nijak výrazně označen.
Burj Al Faisaliyah a Globe - jen 4 km od Kingdom Center se nachází tento krásný mrakodrap v jehož horní části se nachází Globe. My jsem se ho prohlédli jen zvenčí, ale i to stálo za to. Večer je krásně osvícený.
Hotel Marriott - další z výškových budov města, není tak krásný, ale rozhodně jsme se k němu vydali, jelikož cesta vede kolem vznikajícího "downtownu" (pojmenování jsem si vymyslel, vzniká tam celý komplex mrakodrapů) a budova sama je impozantní. Aniž bychom to tušili, byli v něm ubytováni Fury a Ngannou před svým zápasem, což bylo znát na osazenstvu v lobby hotelu - novináři a ochranka byli všude. Přesto nás do hotelu mile pustili a přívítali nás, jako bychom byli rodinnými příslušníky boxerů.
Tabuk
Tabuk je poměrně velké město s pěkným letištěm, kam jsme přelétali z Rijádu (rozhodně efektivnější varianta než přejezd autem, navíc když letenka stála cca 1 100,- Kč na osobu).
Hlavním cílem z Tabuku bylo Wadi Al Disah - o něm níže. Nicméně různé weby doporučují další místa, takže jsme si je dali i mi na náš seznam. Nicméně je evidentní, že někdy se jedná o doporučení bez znalosti místa, takže jsme byli mírně zklamáni. Naštěstí některá místa naopak potěšila:
Pevnost - nachází se na jednom konci centra, které je pěší zónou s obchody. Samotná pevnost je malá, ale pěkná a s několika exponáty a citacemi o tom, co kdy bylo o Tabuku napsáno. Vstupné se neplatí. Bohužel se nesmí do posledního patra, takže slibovaný výhled se nekonal. Ale i tak milé a pěkné místo. Zaparkovat se dá buď kousek od pevnosti, kde je asi pět míst (vždy byla volná), nebo v přilehlé ulici o pár metrů dále.
Centrum města - jedná se o pěší zónu, která je velmi příjemná na procházku, je uklizená, doporučuji procházku, zejména večer. Půjdete-li od pevnosti dolů, pak na konci ulice v asi poslední odbočce naleznete několik místních "restaurací", kde si můžete dát čapátí, různé druhy masa a další pochutiny asijské provenience, a to za velmi rozumné ceny.
Staré nádraží - ani jsme neměli v plánu, ale je přímo u hlavní dopravní tepny města, takže jsme ho nakonec navštívili, a rozhodně jsme nelitovali. Jedná se o malou budovu ukrývající vagon a lokomotivu, do které si můžete nastoupit a zahrát si na strojvůdce. Navíc je zde mnoho zajímavých fotografií a informací k železnici. Opravdu doporučuji.
Tabuk Walk - jedná se o jakousi pěší zónu s palmami, ovšem kousek od silnice. Není to nic zajímavého a ani nic zajímavého neuvidíte, takže místo nemá smysl navštěvovat. jediným kladem byla kavárna s výbornou kávou.
King Abdulaziz Park - jedno velké (či spíše malé) nic, vůbec nestojí za návštěvu, jedná se o poměrně malý plácek s hřištěm a pár stromky, které jsou na celkem zelený Tabuk spíše tristní.
Green Land - platí se zde vstupné, což by nevadilo, ale zjistili jsme, že, jako většina míst, je dopoledne zavřeno, a pak už jsme neměli čas, takže zde neumím posoudit.
Wadi Al Disah
Wadi Al Disah je jedním slovem nepopsatelné. Návštěvník, který místo zhlédne, by musel napsat nejspíše nějaký epos o tom, co viděl a cítil při návštěvě tohoto magického a zatím tichého místa plného milých a pohostinných lidí.
Cesta do Wadi je asi 220 km dlouhá a vede po pohodlné dvouproudé silnici č. 80, ze které se odbočí na silnici č. 8756. Ta je již obousměrná, ale také pohodlná a téměř bez provozu. Neděste se, pokud vám mapy trasu nenabídnou nebo vám ukáží, že se nedá odbočit a musíte jet dalších 60 km na otočku. Na místě odbočíte snadno u benzinové pumpy, je zde i směrovka. I samotná cesta je velmi pěkná, často jsme dělali foto pauzy, abychom vyfotili tu nádherné skály, tu divoké velbloudy a tu krásné písečné duny.
U Wadi jsme si najali, resp. si nás našel místní průvodce s autem, které snad pamatovalo i první obyvatele Wadi. Přes značné obtíže se však pohybovali jak průvodce, tak auto skvěle. Stálo nás to celkem 400 SAR, a byly to asi nejlépe vynaložené finance v mém cestovatelském životě. Bez auta se do Wadi nevydávejte, brzy narazíte na hluboká místa zaplněná vodou s nemožností projít (možná neplatí v létě, ale to si zase neumím ve vedru pochodovat mnoho kilometrů). O Wadi se uvádí, že je zde svěží vzdu, což je pravda, ale jen na některých místech, jinde je teplota stejná jako normálně.
V samotném městě Al Disah je obchod, benzínka a v místní malinké a značně zašlé mešitě můžete využít toaletu (jednalo se o výjimku z krásných toalet, a to zjevně proto, že není určena turistům, nýbrž místním). Trochu mám podezření, že nás náš průvodce poslal všechny do ženské části mešity ulevit si, aniž by ho to nějak pobuřovalo.
Ve Wadi nás každý zdravil, na konci prohlídky jsme jeli kolem domněle místních lidí, kteří na koberečku vychutnávali piknik. Starší a mladší muž a dvě zcela zahalené ženy - manželé (pán měl jen jednu manželku) a jejich dvě děti (už dospělí lidé). Ihned na nás mávali a pozvali nás k sobě na kobereček (trochu jiný význam našeho úsloví). Nabídli nám čaj, kávu, různé datle, mandarinky a další dobroty. Také nás napojili vodou. Ukázalo se, že sami jsou návštěvníky z Rijádu a užívají si volna. Všichni jsme se navzájem fotili a natáčeli, sami navzájem i společně. V ničem nebyl problém. Atmosféra byla skvělá a všichni jsme se pobavili, i když znalost angličtiny byla u našich hostitelů mizivá. Prostě když se chcete domluvit, domluvíte se.
Tayma
Tayma je malé městečko - cesta z Tabuku nám zabrala necelé tři hodiny po skvělé silnici. Původně jsem od tohoto městečka tolik nečekal, ale o to větší bylo moje nadšení z něj. Lidé zde byli nesmírně přátelští a milí, snad proto že jsme žádného jiného západního turistu nepotkali. Mnohokrát jsme se s někým zapovídali, v úžasné kavárně kousíček od studny Haddaj (nemyslím malou kavárničku u cesty z centra, ale velkou venkovní kavárnu cestou směrem ke qasru) jsme si dali kávu a pepsi - kávu nám napočítal (byla velmi levná) a pepsi nám daroval. Když jsme si kupovali oběd, tak jsem při placení zjistil, že to za nás zatáhl mladík sedící vedle. Na kávu nás pozvali strážní od studny, a to včetně vojenské hlídky, která se jen pochopitelně nemohla fotit. Chléb jsme si koupili v pekárně, kde se peče sice na plynu, ale v tradiční peci a stojí za to pozorovat pekaře, jak zručně si počíná a jak připlácne placku na stěnu pece.
Velmi doporučuji i večerní procházku za tmy. Město má krásnou neturistickou atmosféru a svého stále přítomného arabského ducha. Navíc je to, stejně jako jinde, velmi bezpečné.
Stejně tak město samotné má své kouzlo a krásná místa, která stojí za to si projít. Jen některá z nich byla ještě zavřená - otvírají se až v hlavní sezóně - letos konkrétně 26. 10. 2023. Jednalo se o studnu Haddaj, Qasr Ibn Rumman a pevnost Al Hamra (Alhambra). Bohužel nic nepomohly prosby, lidé nás odmítali pustit - mile, ale jasně). U studny to nevadí, tu vidíte z pár metrů, pevnost si prohlédnete z blízka a z Ománu vím, že nekrásnější jsou zvenčí, jen Al Hamru uvidíte jen z dálky. Lístky pořídíte na webu http://www.experiencealula.com, a to pouze jeden kumulativně na všechny památky. Pozor na to, musíte rezervovat o čas, tak to udělejte včas, míst moc není a může být rychle vyprodáno.
Haddaj - nejstarší studna na Arabském poloostrově je skutečně nádherná. Vodu z ní lidé tahali za pomoci velbloudů, také z ní vedlo 32 kanálů zavlažujících okolí. I když jsme nebyli až u ní, tak je krásně vidět, protože je jen za nizoučkým plotem.
Qasr Ibn Rumman - přestože jsme ho našli pojmenovaný jako palác místodržícího, je mnohem větší, než pevnosti v Tabuku či Rijádu. Je krásně zrekonstruovaná a rozhodně doporučuji ji celou obejí, protože je nesmírně fotogenická. Nachází se asi 200 metrů od studny.
Souq AlNajm - hned vedle qasru se nachází dnes již jen elegantní trosky trhu, mezi kterými rostou datlové palmy; místo je to krásné a v noci osvětlené, takže stojí za to si jej projít jak za denního světla, tak v noci.
Hrad Ali Ibn Rumman - jedná se o druhý palác, nachází se asi 500 metrů severně od studny a je zcela přístupný zdarma; nalezli jsme zde nápis, že místo bylo zrekonstruováno v roce 2022, ale působí uvnitř neutěšeně, zvenčí je ale krásný, a je skvělé vylézt až na střech obou paláců, když na jednom z nich můžete trochu krkolomně vylézt i na pozorovatlnu a mít tak krásné pohledy do okolí.
Al Ula
Al Ula (místní píší spíše AlUla) je jedno z míst na světě, které by měl každý cestovatel vidět a zažít. Přestože je zde znatelně více turistů než jinde, stále je to opravdu minimum ve srovnání se zeměmi a místy, která takovou krásu zdaleka nenabízejí. Al Ula je město sevřené ve skalách. Je zde nesmírně cítit, že jste jako turisté či cestovatelé vítáni a že si vás zde váží. Na každém kroku jste vítáni.
Míst na prohlížení je zde nepočítaně, resp. máte možnost projíždět zde mezi skalami a kochat se (a velmi často nacvičovat výstup a nástup do vozu na fotostopech). Byli jsme zde dvě noci a rozhodně se nám místo neokoukalo - na to bychom zde museli být mnohem déle. Pojďme tedy na ta nej místa:
Hegra (Madain Saleh) - druhé hlavní město Nabatejců poté, co opustili Petru. Nekropole, kterou navštívíte, je podobná, ale přesto jiná. Rozhodně ovšem stojí za návštěvu. . Na celkem pěti zastávkách uvidíte mnoho z více jak stovky hrobů, které zde byly objeveny. Vstupenky si musíte rezervovat předem na webu http://www.experiencealula.com - pozor učiňte tak dopředu, míst není mnoho a zájem o toto místo je. Samotná prohlídka začíná od jižní brány, ale máte volbu mezi tím zaparkovat u Winter parku, odkud vás dovezou (pozor musíte zde být 30 minut před objednaným vstupem), nebo dojet až k jižní bráně - doporučuji druhou variantu, pak můžete po silnice udělat okruh a navštívit další místa, zejména Marayu (viz níže).
Dadan a Jabal Ikmah - místo, kde sídlila a pohřbívala kultura předcházející Nabatejcům před cca 3 000 lety. Hroby uvidíte jen z dálky, ale návštěva i tak stojí za to, protože je zde nádherná krajina a v Jabal Ikmah uvidíte mnoho velmi starých nápisů ve skalách v nádherné úžině. I tuto prohlídku musíte objednat na http://www.experiencealula.com a opět můžete startovat od Winter parku nebo dojet až k Dadan visitors centre (pak ovšem musíte svým autem přejet k Jabal Ikmah, což nevadí, protože opět můžete pokračovat v prohlídce a nevracet se).
Old Al Ula - můžete si zdarma projít hlavní třídu, která se vine na horním konci starého města, což je krásný, ale dnes již trochu snobský zážitek - místní zde překotně opravují domy, ve kterých budou světové značky - super, ale duch místa je fuč (nicméně na pohled je to opravdu citlivě udělané). Pokud byste chtěli dovnitř města, pak si opět musíte objednat vstup na http://www.experiencealula.com . Jmenuje se to sice Old Al Ula, ale spíše by se to mělo jmenovat Al Ula Fort, protože to je po krátká procházce domy jediné místo, které navštívíte. A přesto je to skvělý zážitek, protože vyšplháte až na vrchol pevnosti a budete mít celé staré město jako na dlani, což je pohled, který se neomrzí. Spleť domů bez ulic je pitoreskní a fascinující.
Zaparkovat můžete na severním parkovišti, které je ale malé a většinou obsazené. Pokud se vám to povede, projdete si celou hlavní třídu až ke visitors center, kde prohlídka začíná. Lepší, či spíše jistější, je zaparkovat na jižním parkovišti, odkud vás vezme vozík opět k visitors center (není to daleko, dá se jít pěšky, pokud vám to místní umožní, ale cestou z této strany není nic vidět, jen míjíte starý hřbitov, který ale dle mého není přístupný.
Al Ula Oasis (Oasis Heritage Trail) - místní obyvatelé žijící ve staré Al Ule měli dva domy - jeden byl ve městě na zimu, druhý v oáze na léto. Letní domy neměly střechu a chovala se zde zvířata. Jak stará Al Ula, tak oáza jsou dnes již cca 45 let opuštěná místa, místní si vedle postavili modernější město (místa na to mají dost) a staré domy zchátraly. Zatímco staré město se opravuje velmi intenzivně a již dnes můžete kousíček navštívit, oáza je ponechána téměř celá napospas, což může vést k jejímu zániku, ale na druhou stranu si ji nyní můžete (zatím) procházet zcela volně, což je velký zážitek - staré domy, zelené datlové palmy (zde jsem poprvé jedl datly, kterou jsem si utrhl ze stromu sám) a modrá obloha vytvářejí úžasnou atmosféru a jsou nesmírně fotogenické. Navíc jsme zde byli zcela sami.
Pokud budete chtít místo navštívit, doporučuji zaparkovat u kavárny Pink Camel, která je na jednom začátku oázy a můžete si zde zajít na WC a dát na místní poměry drahou kávu (20 SAR).
Harrat Viewpoint - asi 20 minut jízdy z Al Uly se nachází Harrat Viewpoint. Cesta je pohodlná a s výjimkou cca 1,5 km velmi prudkého stoupání se vine po rovné asfaltové silnici. Žádné speciální auto není třeba. Vyhlídka je zdarma a stojí za to se na ni vydat. Ráno na svítání je prý zavřená, ale na západ slunce je otevřena. V tuto dobu má místo krásnou atmosféru a rozhodně doporučuji se na vyhlídku vydat. Je zde i restaurace, nicméně ceny jsou na místní poměry závratné - dva čajíčky nás vyšli na 50 SAR, voda není o nic levnější, kolik stojí jídlo si ani netroufám odhadovat.
Elephant Rock - skála ve tvaru slona, chtělo by se říci "taková blbost", ale jo, je to opravdu pěkné místo, sice už tursticky upravené, ale s příjemnou atmosférou, nemnoha turisty a příjemným posezením. Skále se nachází pár kilometrů od severního okraje Al Uly, vstupné je zdarma, parkoviště pár desítek metrů od skály také zdarma. Můžete si zde posedět s vyhlídkou na skálu, dát si kávu a užít si to. Doporučuji návštěvu před setměním, užit si západ slunce a počkat do tmy. Pozor, ke skále vás pustí až po 16:00.
Maraya - skleněná koncertní hala uprostřed skal působí nadpozemsky a fotografie z místa jsou úchvatné, stejně jako dojem z něj. Musíte projet check pointem, nás se ptali, zda máme rezervaci (vůbec nevím, kde, nač a jak bychom ji dělali), ale když jsme řekli, že "only outside photo", pustili nás dále. Samotná cesta k Maraye trvá pár minut, ale cestou jsme několikrát zastavovali na focení. Koncertní sál samotný je opravdu jak dílo obyvatel z jiné planety. Doporučuji si budovu obejít, kochat se a fotit :) .
Khaybar
Khaybar je menší město na cestě z Al Uly do Mediny. Odehrálo se tu několik významných událostí a je zde také stará vybydlená část s hradem. Město je turistů prosto a lidé jako my jsou zde stále ještě exotičtí. Krátký pobyt večer a dopoledne jsme si zde užili, jen to hlavní jsme nakonec neviděli. Staré opuštěné město je již uzavřeno a všude jsou cedule, že prostor je hlídán bezpečnostní službou. A skutečně, jak jsme se přesvědčili záhy poté, co jsme riskli zákaz vstupu ignorovat. Naše zakázaná procházka trvala tak pět minut. Pak přijela hlídka a my byli rádi, že nám domluvili a upozornili na možnost získat permit na e-mailové adrese sk@rcu.gov.sa. Zda se to povede jiným návštěvníkům, to nevíme, my tam byli v sobotu, takže náš pokus byl odsouzen předem k neúspěchu. A odpověď nepřišla ani další dny. Tak přeji hodně štěstí.
Z těch pár minut se dá ale vidět, že město je trochu jiné, než byla stará Al Ula - tmavé kameny působí trochu depresivně.
Medína
Medína je především obrovské poutní místo pro všechny muslimy, což je vidět na obrovském počtu lidí z mnoha států světa, ovšem prakticky jen toho muslimského. Lidi "západního vzhledu" jsme viděli, co by na jedné ruce spočítal. V Medíně sami zjistíte, že zde je vhodné striktně cudné oblečení, zejména u samotné Prorokovy mešity. Ale ono vám to stejně nedá a respektujete to sami. A když ne, rychle vás na to někdo přátelsky upozorní.
Automobilový provoz je zde celkem zvládnutelný, s výjimkou samotného centra, cca v okruhu dvou kilometrů kolem hlavní mešity. Zde je naopak provoz šílený, zejména po setmění je to noční můra.
Míst k vidění je zde více, ale prim hraje samozřejmě výše zmíněná Prorokova mešita - druhá nejvýznamnější v islámském světě (první je Mekka, třetí pak Skalní dóm v Jeruzalémě).
Mešita An Nabawi (Prorokova mešita) - úžasná stavba, opravdu obrovská, téměř neustále do ní proudí davy lidí, nejvíce je fascinující při večerní modlitbě se západem slunce a pak za tmy krásně osvětlená. My jsme ji téměř celou obešli (úplně to možné nebylo, protože poblíž probíhá stavba - zřejmě další mešita). Byli jsme i chvilku na nádvoří, ale na náš dotaz nás voják slušně vypoklonkoval - "Only fo muslims). Zkusili jsme se zeptat ještě jiných vojáků, ale neúspěšně, zapovězeno. Možná by to bylo jiné v místním oblečení, ale nám bylo hloupé něco předstírat - buď tam můžeme nebo ne. Ostatně prohlídka je super i z okruhu za kovovým plotem s mnoha bránami (jakkoliv nás asi tři vojáci vyhazovali i odsud, že musíme až do přilehlé ulice, což jsme vždy splnili a pak se o kus dále vrátili).
Praktická rada pro ty, kteří budou mít auto - nejlepší parkování je na prašném parkovišti u mešity Bilal Ibn Rabah, odsud je to cca 10 minut chůze k Prorokově mešitě, parkování je zdarma a místa je to hafo.
Náměstíčko s mešitami Ghamamah a Abu Bakr - pěkné živé náměstíčko přiléhající k mešitě, na kterém jsou dvě starobyle působící mešity (a také třeba KFC hned vedle nich)
Mešita Sajid Al Shuhada - Mešita je významné poutní místo, což bylo znát na obrovském počtu lidí; nachází se asi 5 kilometrů na sever pod horou Uhud a proběhla zde jedna z prvních bitev muslimů (sám Prorok zde bojoval, ovšem neúspěšně a muslimové byli poraženi), také se zde nachází hrob mučedníků z bitvy. Rozhodně stojí za návštěvu, ať už kvůli samotné mešitě, nebo atmosféře kolem ní. Navíc je mešita krásně položená.
Mešita Quba - další významné místo, kde se to jen hemží poutníky z celého světa, můžete si zde nabídnout datle a vodu zdarma, popovídat si a vyfotit se s muslimy z celého světa a vychutnat si krásné pohledy na velkolepou mešitu.
Sedm mešit - komplex šesti mešit (něco jako Tři mušketýři), z nichž jedna je velká a dalších pět malých. Toto místo je na rozdíl od ostatních velmi tiché.
Mešita Dhul Hulaifah Miqat - velmi zajimavá architektonicky a také velmi rušná
Obchodní centra - jistě stojí za návštěvu, ani ne tak kvůli nákupům, ale spíše pozorovat, jak moc se mění saudskoarabská společnost
Staré nádraží - zajímavá budova s krásnou mešitou a místním "radnicí" kolem
Wadi e Jin - asi 30 km severně od Medíny se nachází zajímavé místo, které nese názav wadi, ale žádná voda ani zeleň tu není, nicméně po cestě, která vypadá, že vede nikam, najednou stanete na jejím konci a zde máte jakousi rekreační zónu se stánky s občerstvením a parkovištěm. A skutečně sem jezdí lidé - proč, to se nám nepodařilo ani po několika rozhovorech zjistit. Ale místo má své kouzlo, lidé byli velmi přátelští, zvali nás na jídlo a pití a mile si s námi povídali.
Al Mubarak Village
Al Mubarak Village jsou opuštěné a osamělé ruiny městečka, které se táhnou krajinou cca 20 minut jízdy od Yanbu. Rozhodně stojí za návštěvu, i když parno i na konci října bylo nesnesitelné. Pozor, pokud pojedete jako my z Mediny, tak teoreticky můžete jet dvěma cestami, ale ta severní byla v době naší návštěvy uzavřena, což jsme se dozvěděli po cca 20 minutách jízdy. Takže otočka a zpět. Lepší jet po hlavní tříproudé silnici do Yanbu a pak jet cca 15 minut zpět na Medinu severnější silnicí.
Yanbu
Yanbu je město nacházející se asi 3,5 hodiny jízdy na sever od Jeddahu. Je to průmyslové středisko s přístavem a nejrůznějšími průmyslovými podniky. Okolí tedy za moc nestojí, ale samotné Yanbu je moc pěkné a také se tam dá úžasně vykoupat v Rudém moři.
Yanbu Al Bahr - historická část, která je nevelká, ale moc pěkná. Přes den je tu mrtvo, ale večer vše ožívá. Doporučuji dát si čerstvou rybu s rýží v rybárně u přístavu (naproti městské bráně, asi 150 metrů od ní).
Yanbu Cornishe - hezká procházka podél pobřeží Rudého moře, společnost nám dělali místní lidé i kočky, kterých tu bylo opravdu hodně.
Yanbu Al-Bahr Beach - asi 5 km od centra najdete skvělou pláž s krásně vyhřátou vodou lákající k vykoupání. Opravdu doporučuji, jen pozor, pláž je veřejná, takže žádné bikiny nebo plavky evropského střihu (ani jednodílné). U pláže jsou i WC se sprchami, takže balada.
Jeddah
Jeddah je kosmopolitní město s krásným historickým centrem, příjemnými večerními procházkami po dlouhém a upraveném nábřeží, krásnými mešitami a naprosto šíleným provozem na silnici. Město samo je tolikrát opěvováno jako nejhezčí na všech cestovatelských portálech, že nemá smysl, abych to opakoval. Návštěva města je pro cestovatele takřka podmínkou.
V Jeddahu jsme se bez problémů podívali do mešit, nikdo nic nenamítal - samozřejmě ženy d ženských a muži do mužských částí.
Al Balad (staré město) - historické centrum města je chráněné UNESCO, a právem. Je to opravdu fascinující a relativně velká změť uliček s tu více, tu méně poničenými domy s nádhernými dřevěnými balkony a vikýři. Ve dne je to ospalé místo, ve kterém je více koček než lidí, ale v noci se mění v rušné ulice. Fascinující jsou krámky s datlemi (ochotně vám nabídnou k ochutnání), kořením, látkami, nebo třeba stovkami lustrů. Všude všichni něco prodávají, ale skoro nikdo nic nekupuje - jak to funguje, to opravdu netuším.
Ve starém městě můžete obdivovat mimo jiné mešitu Uthman bin Affan s minaretem ze 13. století (určitě se podívejte i do modlitebního sálu - ženy mohou okny) a dům Biet Nassif, který je obdivuhodný zvenčí i zřejmě i zevnitř (nicméně to jsme nemohli posoudit, neboť bylo zavřeno ve dne i večer)
Al Hamra Corniche a vodotrysk krále Fahda - nejvyšší vodní sloupec, který kdy lidská ruka vytvořila, tryská vždy večer do výšky 312 metrů, takže přibližně do stejné výše jako Eiffelovka. K samotnému vodotrysku se jet údajně nedá (nezkoušeli jsme), ono by to ani nemělo smysl. Nejlépe je vidět krásně nasvícený po setmění z Al Hamra Corniche. Příjemná promenáda, kde můžete posedět, dát si kávu či sváču, nebo jen pozorovat místní, jak roztahují koberce na zem a piknikují. A myslí i na všudy přítomné číči.
Mešita Hassan Enany - krásná mešita na severním konci Al Hamra Corniche, stají za podívání přes den, kdy ale bude nejspíše zavřená, i večer, kdy se můžete podívat dovnitř.
Mešita Al-Rahmah (plovoucí mešita) - stojí na kůlech na severním konci města na nábřeží (pozor mešit tohoto jména je více) - zajímavá stavba vedle zábavního parku, určitě stojí za shlédnutí vně i uvnitř (my měli štěstí, že zde byli nějací místní a správce otevřel mešitu i ve dne, ale pokud chcete mít jistot, běžte sem až večer)
Mešita krále Sauda - velká mešita, zvenčí nepůsobí nijak pěkně, ale uvnitř má zajímavé členění, opět můžete zavítat, stojí jen pár kilometrů od Al Hamra Corniche
Jaffali Mosque - bílá mešita kousek od Al Balad, má krásnou modlitebnu a stojí za návštěvu.
Fakieh Aquarium - opravdu hodně zajímavý vodní svět za příjemných 65 SAR - je zde malý vodní tunel, žraloci a další všelijaká mořská havěť, včetně tří tučňáků. Pro ty z vás, kdo to mají rádi, doporučuji přes den, když je parno. Pokud si připlatíte dalších 65 SAR, můžete jít v 19:00 na delfíní show - to už je sice dohromady trochu vyšší cena, ale pořád o hodně levnější než v Evropě např. ve Valencii.
Nejvyšší nepodpůrný stožár na vlajku na světě - působí opravdu mohutně, vlaje na něm obrovská vlajka, ale jinak ne tom není moc co vidět, my "po něm" nešli, ale projížděli jsme kolem
Red Sea Mall - obrovské nákupní centrum s relativně vysokými cenami, určitě to není "must see", ale třeba v noci nebo přes odpoledne je zajímavé, protože zde můžete vidět proměny a různé tváře země. Jídlo v mnoha fastfoodech k dispozici, jen za mnohem vyšší cenu než v lidových "žrádelnách" indického typu.
Nedalo se nic dělat, naše dva týdny v Saudské Arábii utekly jako voda, ale vážně uvažujeme, že rok platné vízum využijeme ještě jednou, zejména pokud budou příznivé ceny letenek. Jih země nás volá.
Jak se ti cestopis líbil?
Roman Ziegler procestoval 74 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 7 lety a napsal pro tebe 4 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil8 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Moc pekne fotky. Jako bych tam byl znovu:) A diky za zminku v uvodu i rozsireni poctu cestopisu. Ja kdyz jsem delal svuj itinerar, zadny cestopis z SA nebyl, nasel jsem inspiraci v knizce od jednoho nemeckeho cestovatele, ktery si pochvaloval ostrov Farasan. Kvuli tomu jsem z Jeddah zamiril na jih, misto na sever, abych ten ostrov videl. Dodnes mu to nemuzu zapomenout:)
S Prorokovou mesitou v Medine jsem nemel problem, na nadvori jsem stravil dost casu a sel jsem tam nekolikrat. Mozna to bylo oblecenim, nevim, ale pro jistotu jsem se i prvni hlidky u brany ptal, jestli tam muzu a nebyl problem.
Kdyz dnes vidim letenku s Wizzem za 1000 kc z Vidne do SA, tak si vzdy vzpomenu, jak jsem letel do Jordanska, platil vizum tam, pak z Jordanska do SA, dalsi vizum… a pul roku pote otevrel Wizz tyhle linky. Docela to laka k opakovane navsteve:)
Moc pekne fotky. Jako bych tam byl znovu:) A diky za zminku v uvodu i rozsireni poctu cestopisu. Ja kdyz jsem delal svuj itinerar, zadny cestopis z SA nebyl, nasel jsem inspiraci v knizce od jednoho nemeckeho cestovatele, ktery si pochvaloval ostrov Farasan. Kvuli tomu jsem z Jeddah zamiril na jih, misto na sever, abych ten ostrov videl. Dodnes mu to nemuzu zapomenout:)
S Prorokovou mesitou v Medine jsem nemel problem, na nadvori jsem stravil dost casu a sel jsem tam nekolikrat. Mozna to bylo oblecenim, nevim, ale pro jistotu jsem se i prvni hlidky u brany ptal, jestli tam muzu a nebyl problem.
Kdyz dnes vidim letenku s Wizzem za 1000 kc z Vidne do SA, tak si vzdy vzpomenu, jak jsem letel do Jordanska, platil vizum tam, pak z Jordanska do SA, dalsi vizum… a pul roku pote otevrel Wizz tyhle linky. Docela to laka k opakovane navsteve:)
Díky za pochvalu, nebýt tvého cestopisu, tak jsem dělal některé věci těžko, dnes už jich je více. Na nás byli opravdu v Medině dost striktní, ale možná mít oblečení, tak se nikdo neptá. Nicméně jakmile jsme řekli "no muslims", bylo vymalováno :) . Ale i tak to je hezky vidět. Sever je opravdu super a je tam o dost přijatelnější počasí. Rozhodně doporučuji.
P.S. Tvé zkomolené jméno opraveno.
Díky za pochvalu, nebýt tvého cestopisu, tak jsem dělal některé věci těžko, dnes už jich je více. Na nás byli opravdu v Medině dost striktní, ale možná mít oblečení, tak se nikdo neptá. Nicméně jakmile jsme řekli "no muslims", bylo vymalováno :) . Ale i tak to je hezky vidět. Sever je opravdu super a je tam o dost přijatelnější počasí. Rozhodně doporučuji.
P.S. Tvé zkomolené jméno opraveno.
Jak jsem někde psal, my měli "západní oblečení", s jejich bychom asi prošli, ale "legální" to není - jinověrce vykazují.
Jak jsem někde psal, my měli "západní oblečení", s jejich bychom asi prošli, ale "legální" to není - jinověrce vykazují.
My teda měli taky "západní" a jeden z nás thawb, ale myslím, že v něm poutal daleko víc pozornosti. I tak ale se vstupem nebyl problém (a to ani dovnitř po dotazu na hlídače). Byli jsme tam po večerní modlitbě takže všude tuna lidí, možná to mohlo být i tím...
My teda měli taky "západní" a jeden z nás thawb, ale myslím, že v něm poutal daleko víc pozornosti. I tak ale se vstupem nebyl problém (a to ani dovnitř po dotazu na hlídače). Byli jsme tam po večerní modlitbě takže všude tuna lidí, možná to mohlo být i tím...
Pěkný článek, díky! Jen mě zaujala informace ohledně víz a pojištění - ještě jsem se nesetkala se zemí, kde je třeba si zaplatit víza, ve kterém je pojištění.. Vždycky si o víza zažádam a pojištění si vyřídím až poté, co je mi vízum vydáno - třeba přes srovnator.cz (ještě se mi nestalo, že by mi ho nedali). Protože v případě zamítnutí pak nejde pojištění zrušit..
Pěkný článek, díky! Jen mě zaujala informace ohledně víz a pojištění - ještě jsem se nesetkala se zemí, kde je třeba si zaplatit víza, ve kterém je pojištění.. Vždycky si o víza zažádam a pojištění si vyřídím až poté, co je mi vízum vydáno - třeba přes srovnator.cz (ještě se mi nestalo, že by mi ho nedali). Protože v případě zamítnutí pak nejde pojištění zrušit..
Bohužel, zde je pojištění téměř 50 % ceny víza, ale opravdu to nejde obejít, bez akceptace pojištění se nedostanete v žádosti dál.
Bohužel, zde je pojištění téměř 50 % ceny víza, ale opravdu to nejde obejít, bez akceptace pojištění se nedostanete v žádosti dál.