Sicilská specifika
Sicílie je nádherná, ale v mnohých ohledech trochu odlišná od kontinentální Itálie. A zdaleka ne jen proto, že se tu mluví sicilským dialektem. ..
Cestopis z roku 2024 napsala Jarmila, akční seniorka
Sicilská specifika - pár drobných postřehů
Sicílie je nádherná, ale v mnohých ohledech trochu odlišná od kontinentální Itálie. A zdaleka ne jen proto, že se tu mluví sicilským dialektem. Kdybych ji měla charakterizovat několika slovy, řeknu, že je: slunečná – barevná – přátelská – více či méně nepořádná – a taky (eufemisticky řečeno) značně neuspořádaná, chaotická… to poslední je opravdu charakteristickým rysem tohoto překrásného ostrova. Byla jsem tu v březnu 2024 a zaznamenala jsem řadu drobností, které by se mohly hodit všem, kdo se sem vypraví.
Městská hromadná doprava (zkušenost z měst Catania, Syrakusy, Taormina).
MHD je zde, zdá se, oříškem nejen pro zahraniční návštěvníky, ale i pro mnohé místní. Teorie se totiž často neshoduje s praxí.
* Najdete si spojení na GoogleMaps. Výborně! Po troše úsilí možná najdete i správnou zastávku, protože zastávky často bývají posunuté, špatně označené, případně neoznačené vůbec. A teď nastane ta správná chvíle vsadit se, zda váš autobus skutečně pojede. Pokud je zastávka vybavena cedulí s displejem (vypadá to jako obdélník postavený na výšku, na cca 2,5 m vysokém sloupku), můžete sledovat, kdy váš autobus na zastávku dorazí. Ovšem ouha – tady zjistíte, že teorie a praxe jsou ne vždy v souladu. Příklad – bus č. 534, na displeji: 7 min – 2 min –„ ARRIVO“ – a pak nastane situace, že nepřijede NIC, číslo autobusu zmizí a můžete čekat na další. V GoogleMaps pak vidíte, že autobus právě odjel ze zastávky, ačkoli do ní evidentně vůbec nedorazil ☹ . Nestalo se mi to jen jednou, ale vícekrát. V situaci, že máte dost času a nemáte problémy s chůzí, je často lépe dojít do cíle pěšky.
* Označení zastávek – již popsáno výše. Zastávku si najdete na GoogleMaps, většinou bez problémů. Humorné ovšem je, že zastávka je označena jen z jedné strany. V lepším případě je druhá strana prázdná, v horším je na ní nějaká reklama, takže to jako zastávka vůbec nevypadá. Tak někdy nastane situace, že se zoufale na zastávku vyptáváte v nejbližším baru a zjistíte, že (protože bar je z opačné strany, než jste na zastávku dorazili) stojíte téměř na ní (a vypadáte tedy jako úplný pitomec ☺).
* Samostatným oříškem jsou kartičky na dopravu. V Catanii je velmi levná. Jízdenka na 90 minut stojí 1 euro, paráda! (V autobuse u řidiče s příplatkem, 1,50 eur.) Na autobus je dostanete ve většině trafik, na metro v automatu před turnikety.
Horší je to s denní jízdenkou giornaliero. Ta se dá koupit na autobusovém terminálu – já jsem je kupovala na Borsellini. Zde jsem koupila bez problémů dvě denní jízdenky v automatu, ovšem pak jsem dlouho dumala, proč bych každou měla označit dvakrát („prima convalida“, „segonda convalida“) . Nikdo mi to nebyl schopen vysvětlit. Až poté, co jsem třetí jednodenní jízdenku kupovala na terminálu v kiosku, zjistila jsem, že ty z automatu jsou zřejmě nějaké staré, které už se nepoužívají a ta nově koupená má jen jedno místo k označení a dál se tím pak cestující nemusí už zabývat ☺. Vícedenní jízdenky na MHD tu (alespoň v Catanii) neexistují, tzv. Catania card (která spojovala vstupy do muzeí a dalších atrakcí s pětidenní MHD a stála 20 eur), tu již neexistuje – naposledy tu byla prý před Covidem, jak mi sdělili na můj dotaz v jednom z Infocenter. Proč, to mi zůstalo záhadou.
Služby turistům – jsou také velmi specifické. To, že Infocentrum pro turisty, které si najdete na Mapách.cz, buď neexistuje, nebo je to jen cestovní agentura, případně sice existuje, ale je bohužel zavřené, případně zrovna prochází rekonstrukcí, bývá poměrně časté. Pokud se vám poštěstí nějaké přece jen navštívit, služby zde bývají velmi sporadické. Dostanete trhací mapu (není většinou nic moc, často je potištěná jen z jedné strany a neobsahuje obvykle ani dopravní informace), a to je vše. Návštěvní hodiny jsou otázkou, neboť ani jedno z informačních středisek, které jsem našla, nemělo na dveřích uvedené otevírací hodiny. Zbývá jen odhadovat, že zřejmě existuje nějaká polední pauza (siesta), že nebude otevřeno dříve než v 9 hodin a někdy bude prostě zcela zavřeno (jako v neděli v centru u katedrály v Catanii, kdy bylo náměstí doslova zaplaveno informací chtivými turisty). Pokud se tu domluvíte anglicky (to většinou ano), nezjistíte nic, co by bylo mimo rozsah základních informací – ptala jsem se, zda o víkendu je v Catanii nějaký koncert klasické hudby, ale nepochodila jsem (a na internetu v sekcích „eventi“ také nic nebylo). Koncerty, které se konají v kostelích a často bývají zdarma, musíte prostě objevit sami a zcela náhodně.
*** Veřejná WC – zde téměř neexistují. Jsou jen v památkách, v kostelích nejsou (jako často bývají na kontinentě). Ovšem v každém baru, cukrárně, restauraci vás na bagni pustí bez problémů, ani si tam nemusíte nic koupit. (Zřejmě za to dostávají od radnice nějakou podporu?)
*** Jazyková bariéra – vyplatí se umět alespoň základy italštiny, jinak se tu často vůbec nedomluvíte (platí pro hromadnou dopravu, ale i pro některé menší bary, památky…). Můj pan domácí mluvil jen italsky, ale ve složitějších situacích jsme se dorozumívali pomocí překladové aplikace, což se výborně hodilo při řešení problému s vypadlým jističem ☺. Je třeba se však připravit na to, že ne každý toto vybavení v mobilu má. Zkrátka – je to někdy dobrodružné, ale je to většinou korunováno úspěchem. Sicilané jsou velmi kontaktní a přátelští.
Sicílie je SUPER!
Tady začni psát svůj cestopis...
Jak se ti cestopis líbil?
Jarmila, akční seniorka procestovala 32 zemí světa světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne.com se přidala před 7 měsíci a napsala pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
No ještě titulek a pak už to bude ono.
No ještě titulek a pak už to bude ono.