Slovenský okruh
Cestopis z roku 2023 napsal Pavel _38
V poslednom období som preferoval dovolenky a výlety do zahraničia. Teraz som spravil zmenu a vybral som si stráviť niekoľko dní dovolenky na Slovensku v doprovode svojich rodičov . Obaja sú podstatne starší a imobilný. Takže budem sa deliť o ich pocity ( a skúsenosti imobilných občanov ako vnímajú cestovanie a služby ) a ako ich vnímam ja.
Trasu sme absolvovali autom z požičovne, nakoľko moje auto po príslušnej kontrole v servise mi pracovníci servisu cestu nedoporučovali. Auto bolo požičané cez http://www.booking.com ale dá sa objednať aj individuálne v iných požičovniach. Po skúsenostiach s požičovňami si treba dávať pozor na zmluvnú podmienky, denné limity v km, a ako sú zabezpečené poistné podmienky a asistenčné služby.
Ubytovanie v Starej Ľubovni bolo v hotelovom reťazci SOREA, a.s. a to z dôvodu, že uvedená hotelová sieť ( bývalé účelové zariadenie ROH ) poskytuje pre občanov nad 60 rokov tzv. Pobyty pre seniorov ( podmienka aspoň 4 prenocovania ) a pre dôchodcov rekreácie so štátnou dotáciou pri podmienke 6 prenocovaní. Treba ale niektoré hotelové zariadenia tejto hotelovej spoločnosti brať s rezervou, nakoľko ich veľká časť bola postavená pred 50-70 rokmi a aj ich stav niekedy zodpovedá ich veku.
Neviem ako ste na tom s poistením, ale ja seba a spolucestujúcich poisťujem vždy. V tomto prípade, som nás poistil v maklérskej spoločnosti, ktorá ponúka na domáce pobyty poistenie od poisťovne AXA – poistenie AXA DOMESTIC. Obdobné poistenie vie zabezpečiť aj táto hotelová sieť.
SOREA, a.s samozrejme snažia sa rekonštruovať uvedené hotely a preto ak sa budete snažiť ubytovať v týchto hoteloch radšej si zoberte izby kde je uvedené, že sa jedná o izby po rekonštrukcii.
Spravili sme si výlet na uvedenej trase, kde sme prešli 1281 km. Možno sa Vám to zdá veľa, ale tým, že sme zachádzali do rôznych miest z “ centrály “ zo Starej Ľubovni.
Slovenský okruh – Bratislava – Hronsek - Banská Bystrica - Mýto pod Ďumbierom - Stará Ľubovňa - Hniezdne - Vyšné Ružbachy - Kežmarok - Stará Lesná - Tatranská Lomnica - Levoča - Spišská Nová Ves - Svidník - Moldava nad Bodvou - Rožňava
Vychádzali sme z Bratislavy a prvá zastávka bola obec HRONSEK. Obec sa nachádza cca 192 km od Bratislavy a cca 18 km od Banskej Bystrici. Ak pôjdete po diaľnici tak sa dostanete do uvedenej obce za 2:00 hod až 02:30 hod.
V roku 2008 bol zapísaný s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je zarážajúce, že keby ste išli verejnou dopravou potrebujete na to od 5 - 12 hodín s prestupom . ( podľa Google a aplikácie Ubian .
Drevený artikulárny evanjelický kostol je vzácnou historickou pamiatkou spolu s drevenou zvonicou. História vzniku dreveného kostola zapadá od obdobia silného katolicizmu, do obdobia, keď na scénu dejín vystupuje kežmarský gróf Imrich Tököly, ktorý za širokej podpory ľudu, Turkov a francúzskeho dvora vystúpil proti rakúskemu cisárovi Leopoldovi I. a donútil ho zvolať Šopronský snem v roku 1681. Ten potvrdil závery Viedenského mieru z roku 1606 vo veciach slobody náboženstva a povolil evanjelikom postaviť v jednej stolici 2 kostoly, v tomto prípade to boli kostoly v Hronseku a Ostrej Lúke.
Článok (artikula) 25 stanovoval pre stavbu chrámu tieto podmienky:
- musel byť postavený v priebehu jedného roka,
- musel byť celý z dreva a postavený bez použitia kovových prvkov,
- nesmel mať vežu,
- vchod nesmel byť priamo z ulice.
Stavba kostola začala 23. októbra 1725 a na jeseň 1726 bola hotová. Kostol má pôdorys kríža, je 8 m vysoký, 26 m dlhý a 11 m široký. Má 30 okien. Stĺpy sú v záhlaví zdobené vyrezávaným jónskym ornamentom, sú dubové, ostatné časti sú väčšinou smrekové. Na dolnej časti chórov je zavesený vyrezávaný ornament v podobe lipového listu - symbol slovanského povedomia. Kostol má 1100 miest na sedenie.
Súčasný orgán postavil banskobystrický majster Martin Podkonický v roku 1764. Nádvorie kostola zdobia 4 mohutné lipy, z ktorých dve sú také staré ako kostol.
Súčasne s kostolom bola postavená aj zvonica tiež z roku 1726.
Prehliadka kostola: denne od 10.00 do 17.00 hod.
Kontakt: evanjelický a.v. farský úrad, Krčméryho 8, Hronsek, tel: + 421 48/ 418 81 65
Ďalšia zaujímavá pamiatka je https://www.vodnyhradhronsek.sk/
Drevený artikulárny evanjelický kostol HRONSEK
Kongres hotel GALA kedysi príjemné ubytovanie teraz neviem či ešte funguje ale v okolí je dosť ubytovacích možnosti vďaka aj kúpeľov Sliač a Kováčova napríklad luxusnejší rezort . Wellness a kongresový hotel Kaskády sa nachádza na úpätí Kremnických vrchov v obci Sliač - Sielnica, medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Ponúka bohaté kúpeľné zázemie. Hotel Kochau sa nachádza v obci Kováčová 35 km od Mestského hradu Kremnica. Ponúka ubytovanie so záhradou, bezplatným súkromným parkoviskom, spoločenskou miestnosťou a terasou. Hotel má súkromnú pláž a je vzdialený 7,1 km od Zvolenského hradu a 11 km od dreveného kostolíka v obci Hronsek.
Ďalším miestom, ktoré sme navštívili na ceste do Starej Ľubovne bolo krajské a okresné mesto BANSKÁ BYSTRICA , ktorá je vzdialená od Bratislavy cca 200 km . V okolí HRONSEKU a BANSKEJ BYSTRICI sa nachádzajú ešte mesto ZVOLEN cca 12 km, 7-10 km KÚPELE SLIAČ , KÚPELE KOVÁČOVÁ cca 10 -13 km. D
BANSKÁ BYSTRICA
srdce stredného Slovenska – leží vo Zvolenskej kotline, v údolí rieky Hron medzi Starohorskými vrchmi, Kremnickými vrchmi a Poľanou. História mesta sa začala písať v 13. storočí. Z pôvodne Slovenskej osady Bystrice – zásluhou niekoľkých rodín saských kolonistov, ktorí na území dnešného mesta prirodzene vytvorili hospodársko-správnu a remeselnícku základňu banskej výroby v tejto oblasti, stúpol význam osady natoľko, že ju kráľ Belo IV. v roku 1255 povýšil na mesto.
Banská Bystrica od udelenia mestských práv prešla viacerými etapami vývoja a trvale sa vpísala nielen do dejín Slovenska. V roku 2005 sa tiež písalo 510. výročie vzniku Thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti. Tento banskobystrický mediarsky podnik so svojím obrovským komplexom spracovateľských závodov, dobre premyslenou organizáciou výroby, hustou sieťou skladov a podvojným účtovníctvom patril k najväčším a najmodernejším ranokapitalistickým podnikom svojho druhu v Európskom baníctve a hutníctve.
Mesto Banská Bystrica bolo, ako jedno z prvých miest na Slovensku, vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Medzi najcennejšie pamätihodnosti patrí areál mestského hradu (Barbakanu), námestie s kostolmi Panny Márie a sv. Kríža, starou radnicou, Matejovým domom, barbakanom a zvyškami mestského opevnenia. Srdcom mesta je veľké, obdĺžnikové námestie Slovenského národného povstania s Mariánskym stĺpom a šikmou hodinovou vežou. Námestie ohraničujú honosne meštianske domy, z ktorých sú najvýznamnejšie Beniczkého a Thurzov dom.
Pešia zóna z námestia pokračuje aj na Dolnej ulici, kde je kostol sv. Alžbety a Bethlenov dom, v ktorom vyhlásili sedmohradské knieža Bethlena za uhorského kráľa. Historické meštianske domy možno obdivovať aj na Lazovnej a Hornej Striebornej ulici. V Tihaniovskom kaštieli v mestskej časti Radvaň sú expozície prírodovedného oddelenia Stredoslovenského múzea. Historické múzeá su v Thurzovom dome na Námestí SNP. Vzácne výtvarné diela uchovávajú tri objekty Štátnej galérie: Pretórium, Bethlenov dom a dom maliara Dominika Skuteckého.
Do novodobých dejín Slovenska sa mesto zapísalo 29. augusta 1944, keď tu bolo vyhlásené Slovenské národné povstanie - ozbrojený odpor proti fašistickej okupácii. Po oslobodení mesta v druhej svetovej vojne - 26. marca 1945 sa Banská Bystrica stala jedným z troch hospodársko-správnych centier Slovenska.
Historické jadro mesta bolo v roku 1955 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Po zrušení krajov sa mesto rýchlo prispôsobilo novým územno-administratívnym pomerom a začalo stavať na bankovníctve, školstve a turistike. Založením Univerzity Mateja Bela 1. júla 1992 sa Banská Bystrica stala jedným z centier vysokoškolského vzdelávania na Slovensku. V súčasnosti je Banská Bystrica hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom stredného Slovenska a sídlom Banskobystrického samosprávneho kraja. V okolí mesta si zaslúži pozornosť kaštieľ v Dolnej Mičinej, hrad v Slovenskej Ľupči . Vzácne sakrálne pamiatky sú v obciach Čerín a Poniky. Banícku minulosť "medenej Bystrice" pripomína horská obec Špania dolina, klenot ľudovej architektúry.
Po prechádzke v strede mesta ( v centre mesta nie sú všetky historické pamiatky prispôsobené imobilným občanom alebo občanom s obmedzením pohybom ) preto sme nenavštívili Bansko Bystrický hrad a ani miestne múzeá, ktorých je tu viac ako dosť.
Vybrali sme sa smerom na Brezno a Podbrezovú. V ten deň to bola najlepšia verzia pre cestovanie.
Banská Bystrica
Banská Bystrica - podvečer
https://photos.app.goo.gl/xPkdnZSRRNDD2bJYA https://photos.app.goo.gl/xPkdnZSRRNDD2bJYA
ART Pension - Banská Bystrica kvalitné ubytovanie. Toto ubytovanie je často obsadené, ale ak sa tu ubytujete budete určite spokojný.
Hotel Hámor - Banská Bystrica iný druh ubytovania
Ak sa vydáte na rovnakú cestu ako my tak sa pôjdete smerom na Podbrezovú , Brezno, ale v Podbrezovej treba odbočiť vľavo smer Mýto pod Ďumbierom - Poprad, po pravej strane budete vidieť areál najväčšieho zamestnávateľa a najväčšieho podniku v širokom okolí Železiarne Podbrezová. Budete vchádzať do údolia neskutočnej prírody, ktorú narušila veľká výstavba vďaka developerom, ktorý menia toto územie na úkor krásnej prírody. Priamo v obci ale aj v smere na Poprad nájdete množstvo ubytovacích zariadení. Mýto pod Ďumbierom je vzdialené od Bratislavy 260 km, od Nitry 170 km, od Banskej Bystrici 50km.
Mýto pod Ďumbierom
Mýto pod Ďumbierom je obec na Slovensku v okrese Brezno. Leží na južnom svahu strednej časti Nízkych Tatier v doline Štiavničky. Na severovýchode a východe hraničí obec s katastrom mesta Brezno, na juhu s obcou Valaská a na západe s obcou Bystrá.
Po opustení obce Mýto pod Ďumbierom sa dáte smerom cez horský prechod Čertovica a budete postupné prechádzať cez obce Jarabá, Vyšná a Nižná Boca , Malužiná, Králová Lehota, Hybe. Ak máte času nie je na škodu hlavne počas zimnej sezóny navštíviť Hornú Lehotu , ktorá je od Mýta pod Ďumbierom vzdialená 14 km.Na konci Hybe opustíte cestu smerom na diaľnicu ( pôjdete doprava ) smer Poprad. Keď budete prechádzať cez Poprad tak za Popradom smerom Poprad Juh zídete dole smer Kežmarok ( ak Vám vide čas zastavte sa na chvíľu v časti mesta Poprad - Matejovce ) pokračujete ďalej smer Veľká Lomnica, Huncovce ( pri kostole je výborná cukráreň ) Kežmarok, Spišská Belá ( krásny zámok a park ) Bušovce, Podolínec, Nižné Ružbachy, Hniezdne, a Stará Ľubovňa.
Horná Lehota
Stará Ľubovňa
Mesto Stará Ľubovňa sa nachádza od Bratislavy 390 km, od Nitry 290 km , z Banskej Bystrici 165 km, Vysokých Tatier ( Poprad ) Poprad – Matejovce , je vzdialená 53 km , Bardejov a Bardejovské kúpele 61 km , Prešov 65 km , Levoča 70 km, Pieninský národný park ( Červený Kláštor ) 21 km , Spišská Nová Ves 65 km , Kežmarok 35 km . Sú to mestá ktoré je vhodne navštíviť, nakoľko majú čo ponúknuť. Je zarážajúce, že keby ste išli verejnou dopravou bude Vám cesta trvať od 8 do 10 hodín s prestupovaním.
Najstaršia písomná zmienka o meste Stará Ľubovňa je z roku 1292. Po postavení hradu Ľubovňa sa obec zmenila na podhradie a tým sa zväčšil jej význam. Pre rozvoj mesta bol významný rok 1364, kedy kráľ Ľudovít I. povýšil Starú Ľubovňu na kráľovské mesto a dal mestu široké výsady pri vydržiavaní výročných trhov. Ďalší vývoj podstatne ovplyvnilo zálohovanie územia poľskému kráľovi v rokoch 1412 až 1772. Mesto sa stalo známym hospodárskym a kultúrnym centrom. Po skončení zálohu mesto stratilo výnimočné postavenie, opustili ho úradníci a šľachta. Stará Ľubovňa sa stala centrom len širšieho okolia.
Dominantou námestia je kostol sv.Mikuláša pochádzajúci z obdobia okolo r.1280 a Provinčný dom - bývalé sídlo správcu zálohovaných spišských miest, v roku 1639 prestavané v renesančnom slohu. V interiéri kostola sv.Mikuláša je vzácna neskorogotická kamenná krstiteľnica zo 16. storočia a neskorogotické náhrobné dosky z pieskovca a červeného mramoru. Hlavný barokový oltár sv. Mikuláša - biskupa z polovice 18. storočia je zdobený drevorezbou. V strede stĺpovej architektúry dominuje rozmerný obraz sv. Mikuláša z druhej polovice 19. storočia. Historicky cenné sú aj bočné oltáre a plastika Oplakávanie Krista.
Na vápencovom brale sa nad Starou Ľubovňou vypína kamenný hrad Ľubovňa postavený začiatkom 14. storočia. Prvá písomná zmienka o hrade ako o jednom z kráľovských sídiel je z roku 1311. Najstaršiu časť hradu tvorí hlavná veža a gotický palác. Hrad sa po roku 1412 stal sídlom poľských starostov zálohovaných spišských miest čo prospelo jeho rozvoju. V roku 1553 hrad úplne vyhorel. Počas rekonštrukcie sa postavil nový renesančný palác. V roku 1642 bol postavený barokový palác a roku 1647 kaplnka.
V rokoch 1655 až 1661 v ňom boli pred Švédmi ukryté poľské korunovačné klenoty. Po roku 1772 po skončení poľského zálohu spišských miest hrad začal chátrať.
Nevýhodou je, že ak ste imobilný, alebo máte problém s pohybom, parkovisko je od hradu 650 m a tak je to dosť náročné pre takéto osoby. Je na škodu, že aspoň pár miest pod hradom nie je vyhradených pre ZŤP, invalidných a imobilných občanov. Veď do hradu by ťažko išli ale aspoň by sa chceli poprechádzať po okolí hradu, alebo výhľad dole na mesto Starú Ľubovňu a jej blízke okolie.
Pod hradom Ľubovňa sa nachádza Ľubovniansky skanzen s ukážkami ľudovej architektúry Šariša. Najcennejším exponátom je zrubový gréckokatolícky kostol sv.Michala archanjela z Matysovej z roku 1883.
Najpočetnejšie zastúpenie v expozícii majú drevené obytné domy zo začiatku 20. storočia. Pri riešení interiérov obytných domov bol rešpektovaný spôsob života a pomery rodiny. Výber exponátov je bohatý a okrem predmetov dennej potreby tu nájdeme i výrobné nástroje doplnkových zamestnaní obyvateľov: drotára, obuvníka, debnára, tkáčky, stolára. V obytných domoch sú nainštalované ukážky ľudových zvykov: narodenie, svadba, Vianoce a veľká noc.
K ďalším objektom patria hospodárske stavby (stodoly, maštale, sýpky, studne) a technické stavby (kováčska vyhňa, mlyn a stolárska dielňa). Počas letnej turistickej sezóny sa v prírodnom amfiteátri v skanzene organizujú vystúpenia folklórnych skupín a súborov.
https://visitspis.sk/destinacie/...a-lubovna/
Hniezdne (oblasť: Levočské vrchy, región: Spiš)
Obec sa nachádza od Bratislavy 370 km , od Nitry 280 km, Banskej Bystrici 160 km, Popradu 50 km, Prešov 70 km, Košice 110 km, Poprad 50 km, Stará Ľubovňa 6 km . Na brehoch rieky Poprad, medzi Starou Ľubovňou a Podolíncom, sa už stáročia rozprestiera Obec Hniezdne. Najstarší písomný doklad o jej existencii je z roku 1286, v ktorom sa dokumentuje, že rytieri Peter a Mysun, synovia Miroslava, predávajú svoju dedičnú škultéciu Jánovi Roxerovi z Kežmarku. Nepriamym dôkazom o jej skoršom jestvovaní, ako slovenskej osady, je listina z roku 1235, ktorou pápež Gregor IX. urovnáva cirkevný spor v otázke poberania desiatkov z Podolínca a okolia medzi ostrihomským arcibiskupom a krakovským biskupom.
Pôvodné obyvateľstvo splynulo s nemeckými prisťahovalcami, a tak sa Hniezdne stalo mestom s nemeckým obyvateľstvom, ktoré tvorilo jednoliaty celok jazykovo, vierovyznaním i sociálnou štruktúrou. Historickým medzníkom pre Hniezdne bol rok 1412, kedy obec bola uhorským kráľom Žigmundom Luxemburským povýšená na slobodné kráľovské mesto. Ako súčasť Spišskej provincie bola v tom istom roku daná do 360 - ročného poľského zálohu. Počas zálohu mesto získalo ďalšie privilégiá, z ktorých najvýznamnejšie z roku 1562 a z roku 1566 sa týkalo obnovenia starej výsady o neplatení mýta. Z tohto obdobia pochádzajú aj prvé správy o najstarších remeselníkoch. Boli to pivovarníci, krajčíri, obuvníci a kováči, ktorí sa do cechov zoskupili až v roku 1636. V miestnom rímsko-katolíckom kostole sv. Bartolomeja mali svoje oltáre, okrem spomínaných remesiel aj zámočníci, stolári, podkúvači, tesári, kožušníci a kolári.
Hniezdne aj dnes ponúka svojím návštevníkom kus svojej histórie. Ukrytá je v murovaných dvojpodlažných meštianskych domoch. Ich výstavba, v neskoro renesančnom slohu, sa začala začiatkom 17. storočia. Mestský charakter Hniezdneho doplnila v 18. storočí ďalšia výstavba domov v neskoro barokovom slohu. Mnohé z týchto skvostov spišskej architektúry sú skrášlené doplnkami. Sú nimi nástenné maľby, z ktorých medzi najvzácnejšie patrí: sv. Rodina, Krst Krista (dom č. 229) alebo socha sv. Floriána z roku 1779 (dom č. 114). K stavbám 19. storočia patrí budova starej školy (1840), radnica (1880) a už spomínaný kostol sv. Bartolomeja (1820) s renovovanými barokovými oltármi. 0 vyspelosti Hniezdneho svedčí aj fakt, že v 18. storočí mesto malo svoj „ špitál " a neskôr kúpele. Dnes sa na ich mieste nachádza siričitý minerálny prameň. 18. storočie bolo priaznivé aj pre spoločenský život.
V Hniezdnom pracovali 2 bratstvá - Bratstvo sv. Kríža a Bratstvo zvestovania Panny Márie. Najpopulárnejším spolkom však bol Dobrovoľný hasičský zbor, založený v roku 1877. 0 takmer storočie neskôr (1967) sa v Hniezdnom zakladá Poľovnícke združenie Špica. K osobnostiam podieľajúcim sa na kultúrno-spoločenskom dianí obce patrili rímsko-katolícky kňaz Andrej Truník, Alexander Kolbay - učiteľ a 32- rokov správca školy. Pre obyvateľov Hniezdneho sa najvýznamnejšou osobnosťou 20. storočia stal učiteľ a prozaik Vidor Jurán. Jeho činnosť sa zameriavala predovšetkým na poľovnícke aktivity. Ako redaktor časopisov Nimród a Lovec (1927-1945), prispel k vydaniu dočasného zákazu odstrelu medveďov (1932), zorganizoval účasť na svetovej poľovníckej výstave v Berlíne (1937) a taktiež publikoval Naše Poľovníctvo (1935) - jedinú odbornú publikáciu medzivojnového obdobia na Slovensku.
Objavte domov prvej slovenskej Nestville Whisky v expozícii liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel Nestville Distillery, nachádzajúcej sa v regióne severného Spiša, v malebnej dedinke Hniezdne. Expozícia Nestville Distillery pozostáva z troch častí: Historickej - ukážky ľudových remesiel súvisiacich s liehovarníctvom. Modernej - jedna z najmodernejších rafinérií na výrobu liehu v Európe. Tradičnej – Degustačná miestnosť s ručne vyrezávaným obrazom a sklady zrenia whisky. Práve v tejto časti expozície sa degustuje prvá slovenská Nestville
https://photos.app.goo.gl/PjJHxhVZCBMwt6yy8 https://photos.app.goo.gl/fzEkXjVToGPmjJeE7
Vyšné Ružbachy obec a kúpele
Osídlenie bolo v paleolite – stanica s mousterienskou industriou. Obec je doložená z roku 1329 ako Nova Rusunbach, neskôr ako Nova Rausenbach (1408), Ruszbach (1786), Horní rusbachy (1808), Vyšné Družbachy (1920), Vyšné Ružbachy (1927); maďarsky Felsőruzsbach, Felsőzúgó; nemecky Ober - Rauschenbach.
Obec založili na zákupnom práve začiatkom 14. storočia. Patrila Podolínskemu panstvu, s ktorým bola v rokoch 1412 – 1772 v zálohu Poľska. V roku 1564 mala 17 sedliakov.
Za Jozefa II. obec dosídlilo 5 rodín z Nemecka. Obyvatelia boli roľníci a plátenníci. V polovici 19. storočia tu bolo plátennícke stredisko a veľká píla. Papiereň, ktorá pracovala do 19. storočia, vznikla v roku 1646.
V roku 1828 mala obec 142 domov a 1022 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom a prácou v lome na travertín. V roku 1900 založili potravné družstvo.
Po roku 1918 sa viacerí obyvatelia vysťahovali do cudziny a na južné Slovensko. Miestna elektráreň zanikla v roku 1934, dva mlyny zanikli po oslobodení.
V obci boli súkromne hospodáriaci roľníci a kamenári. Časť obyvateľov pracovala v priemyselných podnikoch v Podolínci, Starej Ľubovni, Kežmarku a Poprade.
Kežmarok
Mesto sa nachádza od Bratislavy 350 km , od Nitry 255 km, Banskej Bystrici 135 km, Popradu 16 km, Prešov 80 km, Košice 120 km, Stará Ľubovňa 36 km. My sme sa vybrali do Kežmarku cestou 77, ktorá ide priamo do Popradu. Takže ak nenatrafíte na dopravné obmedzenia alebo kaskadérov budete za chvíľu v Kežmarku. Ak máte záujem po ceste navštíviť Poprad a Matejovce , nie je to ďaleko. ( cca 12 km ) Stará Ľubovňa - Kežmarok - Poprad je cca 60 km. Po ceste stojí za to pozrieť si aj Spišskú Belú.
Kežmarok leží na severe územia v malebnom prostredí Spiša pod Vysokými Tatrami. Mesto vzniklo zlúčením viacerých osád pôvodného slovanského obyvateľstva s osadou nemeckých prisťahovalcov.
V 15. až 19. storočí pracovalo v meste vyše 40 cechov, čím patrilo medzi prvé štyri mestá na Slovensku. Zmienka z roku 1715 udáva, že v meste bolo 263 remeselníckych dielní. V Kežmarku tiež študovalo a pôsobilo mnoho významných spisovateľov, umelcov a vedcov známych v celej Európe.
Viac ako sedem storočí existencie mesta sa odrazilo aj v jeho architektúre, ktorá obsahuje stavebné slohy od románskeho cez gotický, renesančný, barokový až po klasicistický. Zvláštnosťou je urbanistické riešenie námestia do vidlicového tvaru s radnicou umiestnenou v strede a ukončením mestským hradom.
Kežmarok ponúka množstvo kultúrnych pamiatok, zaujímavostí a rôznych možností na oddych, zábavu a šport.
Kežmarský hrad
Na Kežmarskom hrade máte možnosť vidieť expozíciu venovanú rodine Thököly, bohatú výstavu zbraní či vyhliadkovú vežu, ktorá ponúka nádherný výhľad na mesto a Vysoké Tatry. Nazrieť môžete aj do hladomorne, ktorá pripomína osud bohatej hradnej panej Beaty Laskej, ktorú tam dal kedysi uväzniť jej manžel. A ak poriadne nastražíte uši, budete môcť počuť kroky kľučiarky na drevených ochodziach hradu, ktorá stále v hrade blúdi a hľadá poklad.*
*Legenda o Čiernej pani, ktorá na hrade pracovala ako kľučiarka, vraví, že sa pokúsila ukradnúť hradné bohatstvo. Keď sa vtedajší majiteľ hradu Imrich Thököly vrátil domov z boja a poklad nenašiel, preklial kľučiarku a tá hľadá poklad na Kežmarskom hrade až dodnes.
Evanjelické lýceum a lyceálna knižnica, Kežmarok
Prvé správy o existencii kežmarskej mestskej školy sú z rokov 1383 – 1392. Je však predpoklad, že prvý typ tejto školy – farská – existoval už o storočie skôr. V Evanjelickom lýceu vyučovali a študovali žiaci z celej strednej Európy – mnohí z nich sa stali významnými slovenskými, nemeckými, maďarskými či srbskými umelcami, vedcami i politikmi.
Chceli by ste vedieť, kde študovali Samo Chalupka, Janko Kráľ, Jonáš Záborský, Pavol-Országh Hviezdoslav, Martin Kukučín, Janko Jesenský a iné známe osobnosti? Navštívte kultúrnu pamiatku s bohatou históriou a preneste sa do minulosti. V budove lýcea sa nachádza aj najväčšia školská historická knižnica v strednej Európe, ktorá sa pýši až 150 000 zväzkami.
Renesančná zvonica
Vedľa Baziliky sv. Kríža sa nachádza zvonica, ktorá je považovaná za najkrajšiu renesančnú zvonicu na Slovensku. Podľa historika Chrisána Genersicha sa so stavbou začalo v roku 1525, ale dokončená bola až v roku 1591.
Drevený artikulárny kostol v Kežmarku (UNESCO)
Artikulárny kostol patrí medzi osem slovenských drevených kostolov, ktoré boli v roku 2008 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Kostol pochádza z čias náboženskej neslobody protestantov, preto musel byť postavený výhradne z najlacnejšieho stavebného materiálu – dreva. Traduje sa, že pri stavbe pomáhali švédski námorníci, keďže vrch interiéru pripomína obrátenú provu lode a okná sú okrúhle ako na lodiach.
Nový evanjelický kostol
Vzhľadom na to, že artikulárny kostol už nespĺňal prvky bezpečnosti, rozhodli sa Kežmarčania v 19. storočí vystavať nový kostol, ktorý mal byť výnimočný kombináciou rôznych štýlov. Pôvodný projekt na kostol bol určený pre orient, kvôli čomu pôsobí ako synagóga alebo mešita.
Zaujímavosťou je, že celá stavba sa oproti pôvodnému plánu z neznámych príčin predĺžila o cca 10 m a jedno okno.
Matejovce (Matzdorf) sú mestskou časťou mesta Poprad s mimoriadne rozvinutým priemyslom. Sídli tu výrobca práčok Whirpool a Tatramat a nový priemyselný park. Žije tu 2 865 obyvateľov. Do Matejoviec jazdí z autobusovej stanice a centra mesta autobusová linka č. 2 a zo sídlisk Juh č. 4.
Prvá písomná zmienka je z roku 1251 . Meno vzniklo pravdepodobne podľa jedného z patrónov (druhým bol sv. Štefan ), o čom svedčí erb z 15.storočia . Obec patrila do Spoločenstva spišských Sasov . V rokoch 1412 až 1722 bola obec v zálohu Poľska . ( v tomto období boli v zálohe viaceré spišské obce a mestá ) Pôvodní obyvatelia Matejoviec sa zaoberali zväčša poľnohospodárstvom . Priemysel sa v mestečku začal rozvíjať v dielňach nemeckých kolonistov. Podstatná zmena v živote obyvateľov nastala v roku 1845 , keď tunajší rodák Karol August Scholz založil dielňu na výrobu česadiel na kone . Z jednoduchých dielní z polovice 19.storočia vznikla v roku 1903 priemyselná výroba smaltovaných výrobkov, poľnohospodárskych potrieb a železiarskeho tovaru v jednej z najväčších továrni na Slovensku . Od roku 1969 je významným zamestnávateľom ľudí v regióne moderný závod na výrobu práčok a iných elektrospotrebičov Whirlpool a Tatramat. V Matejovciach sa nachádza gotický kostol sv. Štefana postavený v prvej polovici 14.storočia a renesančná zvonica zo 17.storočia . V Matejovciach sa nachádza aj evanjelický kostol . Matejovce boli k Popradu pripojené až v roku 1974.
Poprad Matejovce - Penzión Kaskády
Matejovce - večer
Matejovce - cez deň
Stará Lesná - Tatranská Lomnica
Stará Lesná - v zime
Obec Stará Lesná leží medzi Veľkou Lomnicou a Tatranskou Lesnou. V obci je viacero obchodov, reštaurácií a ďalších služieb, ktoré poskytujú najmä miestne penzióny a hotely. Obce sa nachádzajú od Bratislavy 350 km , od Nitry 260 km, Banskej Bystrici 130 km, Popradu 20 km, Prešov 90 km, Košice 124 km, Stará Ľubovňa 46 km
Doprava: Je možná autobusom alebo tatranskou el.železnicou - upozorňujeme, že stanica Stará Lesná leží mimo obce a od najbližšieho hotela je vzdialená cca 1 km. Do obce sú to cca 4 km, určite odporúčame prísť autom
https://photos.app.goo.gl/tviMM3wMYTzmbDpD6
Tatranská Lomnica
Tatranská Lomnica (850 m n.m.) – turisticko-rekreačná osada, najväčšia z pomedzi tatranských osád. Rozprestiera sa na východnom konci Vysokých Tatier na úpätí Lomnického štítu (2634 m n.m.) a je východiskom pre turistiku v centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier. Nachádza sa tu najvyššie položené lyžiarske stredisko vo Vysokých Tatrách a na Slovensku. Turisti môžu obdivovať krásu tatranských vrcholov a dolín priamo z Lomnického štítu v pohodlí novovybudovanej kaviarne, kde ich vyvezie visutá lanovka. Tatranská Lomnica ponúka širokú škálu ubytovacích zariadení, gastronómie a obchodov. Sídli tu Správa Tatranského národného parku, jeho výskumná stanica a múzeum a Astronomický ústav SAV.
https://photos.app.goo.gl/Zn8s1xLKzrkZN7h89
https://www.cestujlevne.com/cest...tatry-3685
Levoča
Mesto sa nachádza od Bratislavy 370 km , od Nitry 280 km, Banskej Bystrici 160 km, Popradu 26 km, Prešov 60 km, Košice 90 km, Stará Ľubovňa 62 km ( záleží ktorým smerom pôjdete či na Poprad alebo Spišské Podhradie ) Ako som spomínal, máte dve možnosti ako ísť zo Starej Ľubovne do Levoče, buď pôjdete smerom na Kežmarok, tak v Kežmarku treba odbočiť smer Vrbov , v obci Vrbov je známy Termal Park Vrbov. Pozor za Vrbovom je rovná cesta až po diaľnicu a láka táto cesta na " preteky " treba ísť opatrne hlavne v zime.
Súčasné mesto je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vzniklo po tatárskom spustošení lokality v polovici 13. storočia. Postupne sa stalo najvýznamnejším mestom spišského etnika. Od roku 1271 bolo sídlom samosprávy 24 spišských miest. Bohatstvo mesta dokumentujú historické gotické a renesančné stavby. Levoča bola kultúrnym centrom reformácie na Slovensku. Od roku 1624 pracovala v meste tlačiareň. Úpadok mesta nastal za protihabsburských povstaní v 17. storočí.
V 40. rokoch 19. storočia bola Levoča strediskom Slovenského národného hnutia štúrovskej generácie. Tu po prvýkrát zaznela slovenská časť hymny „Nad Tatrou sa blýska".
Levoča patrí svojimi historickými stavebnými pamiatkami k najvýznamnejším mestám na Slovensku. Na historickom námestí je viac ako 50 gotických, renesančných a ráno barokových patricijských domov s arkádovými vnútornými dvormi. Po obvode historického jadra sú zachovalé časti gotických mestských opevnení zo 14. a 15. storočia v dĺžke 2 km. Reštaurované sú viaceré bašty, veže, Košická a Menhardská brána.
Architektonicky zaujímavú radničnú budovu postavili koncom 15. storočia v gotickom štýle a začiatkom 17. storočia ju prestavali v renesančnom štýle. Na južnej fasáde má alegorické fresky. Zvonica z rokov 1656-1661, zbarokizovaná v 18. storočí, je novou strechou spojená s radnicou. Dnes je v budove radnice umiestnené Spišské múzeum. Pred radnicou je klietka hanby z roku 1600.
Chrám sv.Jakuba - národná kultúrna pamiatka a druhý najväčší kostol na Slovensku - postavený pred rokom 1400, ku koncu 15. storočia upravený v neskorogotickom štýle. Je v ňom mimoriadne cenný neskorogotický interiér a niekoľko fresiek z konca 14. storočia. Veľmi pozoruhodný je predovšetkým jeho hlavný oltár, vysoký 18,6 m a široký 6 m, pochádzajúci zo začiatku 16. storočia. Sochárska časť pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče. V strede oltára je skriňa so sochami Madonny s dieťaťom (2,47 m), sv. Jakuba st. (2,32 m) a sv. Jána Evanjelistu (2,30 m), na krídlach sú reliéfy, pri zatvorení tabuľové maľby. V predele je skupina Poslednej večere. Celý interiér kostola, veľmi dobre zachovalý, je v podstate múzeom sakrálneho umenia stredoveku. Pozoruhodné sú najmä gotické krídlové oltáre s plastikami a maľbami a jednotlivé sochy.
Hlavný oltár je najvyšším dreveným neskorogotickým oltárom na svete. Dielo Majstra Pavla z Levoče je národnou kultúrnou pamiatkou.
Z meštianskych domov na námestí medzi najzaujímavejšie patrí renesančný tzv. Thurzov dom. Vznikol v 16. storočí spojením dvoch gotických domov. Pozornosť upúta sgrafitovou fasádou a štítkovou atikou. Zo sakrálnych stavieb je ďalej cenný gotický minoritský kostol s kláštorom zo 14. storočia pri mestských hradbách, s gotickými nástennými maľbami zo 14. a 15. storočia a s barokovým interiérom. Kostol sv. Ducha a kláštor minoritov sa nachádza pri Košickej bráne a pochádza z roku 1747.
OKOLIE: Kežmarok (31 km), Vysoké Tatry (Starý Smokovec - 38 km), Poprad (26 km), Spišský hrad (19 km), Spišské Podhradie(15 km), Spišská Kapitula (15 km), Žehra (19 km), Spišská Nová Ves(10 km), Smižany(14 km), Spišský Štvrtok(12 km), Levočské vrchy
Spišská Nová Ves
Mesto sa nachádza od Bratislavy 370 km , od Nitry 280 km, Banskej Bystrici 160 km, Popradu 50 km, Prešov 70 km, Košice 80 km, Poprad 30 km, Stará Ľubovňa 80 km
Veľkou júlovou atrakciou v Spišskej Novej Vsi sú Spišské výstavné trhy nadväzujúce na takmer šestostoročnú tradíciu chýrnych spišskonovoveských výročných trhov. Návštevníkmi vyhľadávané sú aj Dni mesta Spišská Nová Ves spojené s Trhom ľudových remesiel, ktoré sa konajú vždy v auguste. V decembri sa v meste koná tradičný Vianočný trh. Spišská Nová Ves je kultúrnym centrom stredného Spiša, žije množstvom podujatí a akcií v podstate nepretržite po celý rok.
HISTÓRIA
Najstaršie slovanské nálezy z územia mesta sú z 8. storočia. Z 9. a 10. storočia je známych šesť regulárnych sídlisk. Stredoveké mesto sa na riečnej terase začalo formovať v 13. storočí, vzniklo spojením najvýznamnejšej slovanskej osady Iglov a novej osady saských kolonistov. Prvá písomná zmienka o meste Spišská Nová Ves je z roku 1268, kedy sa spomína ako Villa Nova. Koncom 13. a začiatkom 14. storočia vybudovalo mesto jedno z najväčších opevnení na Slovensku. Jeho zánik sa kladie pred polovicu 19. storočia. V rokoch 1412 až 1772 bola Spišská Nová Ves zahrnutá do zálohu spišských miest poľskému panovníkovi Vladislavovi Jagelovskému. Po roku 1871 dynamický hospodársky rozvoj Spišskej Novej Vsi stimulovala Košicko-bohumínska železnica.
PAMIATKY
Najcharakteristickejším znakom pre Spišskú Novú Ves je šošovkovité námestie, ktoré patrí medzi najkrajšie na Slovensku a najdlhšie tohto typu v Európe. Dominantou námestia je Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie.Na mohutnej trojloďovej bazilike vyniká neogotická veža z konca 19. storočia, ktorá je s výškou 87 m najvyššia na Slovensku.
Oproti farskému kostolu na severnej strane námestia je situovaná do šírky rozložená budova, súčasťou ktorej je Levočská brána - Provinčný dom. Pôvodne to bola budova Spišskonovoveskej radnice, v súčasnosti je tu sídlo Múzea Spiša.
Uprostred námestia stojí novoveská Radnica postavená v klasicistickom slohu v rokoch 1777 - 1779. Vedľa radnice sa nachádza klasicistická budova Evanjelického kostola z rokov 1790 - 1796.
Neďaleko námestia, v radovej zástavbe Levočskej ulice, sa nachádza bývalý špitálsky kostol, dnes tzv. Slovenský kostol – kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V meste sa nachádzajú i ďalšie kultúrne inštitúcie ako Galéria umelcov Spiša, Spišské osvetové stredisko a Spišská knižnica. Sídlom Spišského divadla a Mestského kultúrneho centra je Reduta na konci námestia.
TIP NA VÝLET
V Spišskej Novej Vsi (v tzv. Madaras parku) sa nachádza najmladšia a najmenšia, no podľa mnohých návštevníkov najkrajšia zoologická záhrada na Slovensku. Rozprestiera sa na ploche 8 hektárov a je možné v nej uvidieť vyše 230 zvierat(77 druhov).
Spišská Nová Ves a obce ležiace smerom na západ od nej sú vstupnou bránou do Národného parku Slovenský raj zo severnej strany. Sú východiskom do turisticky mimoriadne príťažlivej krajiny krasových planín, tiesňav, vodopádov a jaskýň, v ktorej nechýbajú ani pozoruhodné pamiatky dokumentujúce najstaršiu históriu osídľovania Spiša a celého Slovenska.
https://photos.app.goo.gl/HiHYzBRN4Wih9ki67
Ďalšími mestami bola , ktoré sme plánovali navštíviť boli v nasledujúce dni mesta Sabinov, Prešov a Košice. Na prekvapenie aspoň podľa mňa cesty na východnom Slovensku sú kvalitnejšie ako na západe. Čakala nás cesta v dĺžke 120 km. ( zo Starej Ľubovne ) Prechádzali sme obce Plavnica ( výroba liečivých čajov ) Plaveč, Kamenica, Lipany, Sabinov (45 km ) , Veľký Šariš, Prešov (60 km ) , Petrovany, šarišské Michaľany, Budimír, Košice .
Mesto SABINOV sa rozprestiera v širokej doline rieky Torysa, medzi Levočskými vrchmi a pohorím Čergov.
K nevšedným zážitkom návštevníkov SABINOVA (12 290 obyvateľov) patrí prechádzka jeho historickým jadrom - námestím i bočnými romantickými uličkami, kde sa nachádzajú bašty a múry niekdajšieho opevnenia mesta, zvýrazňujúce jeho stredovekú slávu. V súčasnosti sa v meste rozvíja školstvo, zdravotníctvo, kultúrny a spoločenský život. Pre všestranný rozvoj športu bola dobudovaná umelá ľadová plocha a letné kúpalisko, prekrásna športová hala a veľké futbalové ihrisko s umelou trávou. V tesnej blízkosti mesta sa nachádza rekreačné stredisko Drienica - Lysá, ktoré slúži aj pre vyznávačov zimnej turistiky a lyžovania. Z množstva kultúrnych programov možno spomenúť Dni Sabinova, súčasťou ktorých je Sabinovský jarmok, ktorý sa každoročne koná v mesiaci jún.
HISTÓRIA
Prvá písomná zmienka o Sabinove, v tom čase už značne rozvinutej kráľovskej obci, pochádza z roku 1248. Významným medzníkom v jeho ďalšom vývoji bol 28. január 1299, kedy mu uhorský kráľ Ondrej III. udelil spolu s Prešovom a Veľkým Šarišom spišské práva - právo voliť richtára a farára, právo súdu, lovu a rybolovu, oslobodenie od daní, mýta, cla a vojenskej služby. Od toho dňa sa mení právne postavenie Sabinova, ktorý sa stáva mestom. V roku 1405 bol Sabinov povýšený na slobodné kráľovské mesto. Koncom 15. storočia sa stal Sabinov členom Pentapolitany - združenia piatich východoslovenských miest, ku ktorému patrili ešte Košice, Prešov, Bardejov a Levoča.
PAMIATKY
Pamiatky Sabinova sú sústredené v historickom jadre mesta, ktoré tvorí Námestie slobody s priľahlými bočnými uličkami. Hlavnou dominantou mesta je gotický, rímsko-katolícky kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Najcennejší v chráme je hlavný oltár, ktorého originál sa nachádza v národnom múzeu v Budapešti a pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče. Historicko-stavebnú panorámu mesta Sabinov dopĺňajú aj grécko-katolícky, dva evanjelické kostoly a pravoslávny chrám, postavené na okrajoch historického jadra. V meste je taktiež možné obdivovať Piaristické gymnázium, Sabinovskú radnicu a renesančnú zvonicu. Na námestí sú viaceré pôvodne renesančné a barokové meštianske domy.
TIPY NA VÝLET
Milovníkom prírody sa núkajú zaujímavé vychádzky do lesoparku Švabľovka, či do okolitých pohorí Čergov a Bachureň s prekrásnymi prírodnými scenériami a zrúcaninami Hanigovského hradu. Mestské kúpalisko patrí medzi najnavštevovanejšie v kraji.
Prešov
Prešov je krajské mesto ležiace v Prešovskom kraji. Prešov má približne 84 824 obyvateľov a je tak tretím najľudnatejším mestom na Slovensku. Má štyri katastrálne časti: Prešov, Šalgovík, Solivar a Nižná Šebastová.
Počiatky osídlenia tohto územia siahajú až do doby kamennej, čo dokazujú aj významné archeologické nálezy nájdené v údolí potoka Delňa. Ďalšie stopy existencie osídlenia územia dnešného Prešova pochádzajú z doby bronzovej, keď tu boli tu objavené bronzové predmety, keramika, ale aj železný nožík a ihlice. Nález zlatých a strieborných rímskych mincí patrí k veľmi cenným dôkazom o existencií hospodárskych stykov tohto územia s Rímskym impériom. Historicky doložené je aj osídlenie územia Prešova Slovanmi z prelomu 6. a 7. storočia.
Začiatkom 12. storočia bolo toto územie začlenené do uhorského štátu. Prvá písomná zmienka o Prešove sa nachádza v listine kráľa Belu IV. z roku 1247. V tom istom storočí v roku 1299 udelil kráľ Ondrej III. Prešovu mestské výsady, ktoré rozšíril kráľ Ľudovít I. v roku 1374, čím sa mesto Prešov stalo slobodným kráľovským mestom.
V 14. a 15. storočí zaznamenalo mesto mimoriadny hospodársky rozkvet, zakladali sa tu cechy (kožušnícky, kováčsky, krajčírsky, obuvnícky, a podobne) a v tom čase tu žilo okolo dvetisíc ľudí zaoberajúcimi sa prevažne remeslom. V roku 1455 dostalo mesto od kráľa Ladislava Pohrobka svoj prvý mestský znak. Vďaka hospodárskej prosperite mesta 15. storočie znamenalo aj rozvoj stavebného ruchu, ktoré sa odzrkadlilo na honosnej architektúre meštianskych domov.
Vývoj mesta v 16. a 17. storočí ovplyvnila šíriace sa reformácie a protihabsburské povstania. Mesto postihli aj živelné pohromy, mor, požiare a úpadok mesta sa prehlboval. Do histórie sa zapísal rok 1687 známy ako prešovské jatky, kedy boli na námestí kruto popravení 24 mešťania za podporu Imrichovi Tökölimu, vodcovi protihabsburského povstania ako výstraha pre ostatných. K oživeniu mesta došlo koncom 18. a zač. 19. storočia, kedy sa obyvateľstvo Prešova doplnilo prisťahovalcami z iných miest. Zriadením greckokatolíckej diecézy v roku 1816 sem začal prichádzať väčší počet Rusínov a koncom 18. storočia sa tu vytvorila aj významná židovská komunita. Veľký hospodársky význam pre mesto mala výroba soli a preto v 19. storočí bol zastaralý systém ťaženia soli nahradený modernejším rozsiahlym komplexom.
Pôvod názvu mesta Prešov Legenda hovorí, že keď sa v 12.storočí uhorský kráľ Belo II. Slepý, zdržiaval v tomto kraji stratil sa svojej družine. Hľadajúc cestu k sprievodu si smäd i hlad zaháňal jahodami, ktoré v týchto končinách rástli v hojnom množstve. Keď ho večer našli rytieri z družiny, kráľ sa rozhodol z vďačnosti pomenovať neďalekú dedinu podľa jahôd. Z historického hľadiska však táto legenda nemá vierohodný podklad. Pomenovanie „Prešov“ sa objavuje až od 16.storočia. Dovtedy používaný názov Eperies je podľa slovenského historika profesora Uličného iba fonetickým prispôsobením staršieho slovenského názvu. Teda názov mesta Prešov nekorení v maďarskom slove „eper“ (jahoda), ale v slovanskom mene Preš.
Košice
Mesto Košice, druhé najväčšie mesto SR sa nachádza vo východnej časti Slovenska, od Bratislavy je vzdialené cca 500 km , je neďaleko hraníc s Maďarskom (20 km), Ukrajinou (80 km) a Poľskom (90 km). Výhodná poloha urobila v minulosti z Košíc dôležitý bod na obchodných cestách, dnes je kľúčovou hospodárskou aglomeráciou, ale aj križovatkou dopravných trás, k čomu prispieva železničný uzol a medzinárodné letisko.
Košice sú prvým európskym mestom, ktoré získalo vlastnú erbovú listinu. V roku 1369 ju panovník Ľudovít Veľký udelil po prvýkrát právnickej osobe - mestu Košice. Ďalšie prvenstvo sa spája so športom - v Košiciach v prvú októbrovú nedeľu štartuje najstarší európsky a druhý najstarší svetový maratón - Medzinárodný maratón mieru (založený v roku 1924). Dóm sv. Alžbety je najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. Historické centrum je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v Slovenskej republike. Najstaršia stredná škola v strednej Európe bola založená takisto v Košiciach - v roku 1872 Stredná priemyselná škola strojnícka. Na území mesta je rozlohou najväčšia zoologická záhrada v strednej Európe (288 hektárov) a rozlohou najväčšia slovenská botanická záhrada s najväčšou zbierkou kaktusov v bývalom Československu. Detská železnica v Čermeľskom údolí je najstaršou a jedinou na Slovensku.
Mesto leží v Košickej kotline v širokom údolí rieky Hornád, ohraničené na západe výbežkami pohoria Slovenské rudohorie. Centrum mesta sa nachádza v nadmorskej výške 208 metrov. Podnebie v Košiciach je mierne teplé s priemernými teplotami 19° C v júli a - 3° C v januári.
Počiatky osídlenia územia môžeme sledovať už od konca staršej doby kamennej. Prvá písomná zmienka o južnom predmestí je z roku 1230. Vďaka obchodne i strategicky výhodnej polohe zaznamenali Košice rýchly vzostup. Udeľovanie privilégií napomáhalo rozkvetu remeselnej výroby, obchodu a zvyšovalo význam i rozvoj mesta. Z roku 1307 sa zachovali najstaršie cechové stanovy v krajine a v roku 1369 dostali Košice ako prvé mesto v Európe vlastný mestsky erb. Od začiatku 15. storočia stali na cele Pentapolitany - zväzku piatich východoslovenských miest. Od roku 1347 až do začiatku 18. storočia si po Budine zachovali postavenie druhého mesta Uhorska. Primerane k svojmu hospodárskemu, administratívnemu a politickému významu sa v meste zriadila v roku 1657 univerzita, ktorá po zmene na kráľovskú a neskôr na právnickú akadémiu trvala do roku 1921.
https://tipnatrip.com/kam-do-mesta-kosice/
Košice detská železnica
Košice Bánov a Jahodná
Košice - večer
Košice
Košice - ZOO
Košice aj inak
Rožňava (maď. Rozsnyó, nem. Rosenau) je okresné mesto na Slovensku ležiace v Košickom kraji.
Historické centrum mesta Rožňava
Mesto Gemer sa nachádza v regióne Gemer, v Rožňavskej kotline.
Z južnej strany mesto obkolesuje NP Slovenský kras zo severu úpätia Volovských vrchov.
Cez mesto preteká Rožňavský potok Drázus a rieka Slaná.
Rožňava s 22 000 obyvateľmi je strediskom služieb cestovného ruchu turistického regiónu a vstupnou bránou do NP Slovenský kras .
Rožňava sa nachádza v Rožňavskej kotline a v údolí rieky Slanej, medzi svahmi Revúckej vrchoviny, Volovských vrchov a planinami Slovenského krasu .
V Rožňave sa každoročne organizuje množstvo kultúrnych, športových a spoločenských podujatí.
Je to bývalé banícke mestečko s množstvom historických pamiatok.
Banícke múzeum
S bohatou históriou baníctva a hutníctva tohto regiónu sa môžu návštevníci oboznámiť v baníckom múzeu , ktoré má expozície vo viacerých budovách.
Banícke múzeum v Rožňave, ktoré vzniklo začiatkom 20. Storočia spojením mestského a Bansko-hutníckeho múzea v Rožňave v súčasnosti pozostáva zo štyroch expozícií a galérie.
Dom tradičnej kultúry Gemera
Významnou pamiatkou je aj budova GOS na ul. Betliarskej č. 8., kde je zriadený Dom tradičnej kultúry Gemera.
V súčasnosti sú v Dome tradičnej kultúry Gemera zriadené remeselnícke dielne, ktoré verejnosti slúžia na tvorivé aktivity.
Historické centrum a pamiatková zóna mesta Rožňava (Námestie baníkov)
V meste sa nachádza priestranné stredoveké Námestie baníkov so štvorcovým pôdorysom, obklopeným meštianskymi domami, uprostred ktorého sa nachádza dominantná neskororenesančná Strážna veža zo 17. storočia s barokovým kostolom sv. Františka Xaverského.
Od roku 1991 je historické centrum chránené ako pamiatková zóna.
Viac info o pamiatkovej zóne sa dočítate tu:
Strážna veža
Dominantou historického centra mesta Rožňava je neskororenesančná strážna veža.
Strážna veža slúžila na ochranu mesta pred vpádmi Turkov.
O tom, že zažila i skutočne krušné chvíle, svedčí turecká delová guľa, ktorú možno dodnes vidieť v jej južnej fasáde.
Veža je sprístupnená aj turistom.
Z jej ochodze sa návštevníkovi otvára prekrásny výhľad na mesto a okolie.
Turistické prehliadky veže zabezpečuje Visit Rožňava – Turistické informačné centrum.
Pod vežou sa nachádza secesný biely pomník Františky Andrassyovej, patrónky chudobných, postavený v secesnom štýle v roku 1905.
Ostatné pamiatky
Najvýznamnejšou kultúrnou pamiatkou tohto mesta je gotický katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie postavený v 13. storočí so vzácnym barokovým interiérom a gotickými rebrovými klenbami.
Ďalšími pamiatkami Námestie baníkov sú biskupský palác, budova radnice, kláštor vincentiek, budova bývalej banskej komory a kostol sv. Anny.
Kúpalisko v Rožňave
Kúpalisko v Rožňave tvori rozsiahly areál s kapacitou pre 1500 návštevníkov.
Rožňavou prechádza modrá turistická trasa, ktorá prechádza severovýchodným smerom Volovskými vrchmi až na najvyšší vrch pohoria nazývaného Zlatý stôl ( 1322 m.n. )
Zlatý Stôl (1322 m n.m.)
Celkový čas na Zlatý Stôl (1322 m n.m.) trvá približne 5:30 h (naspäť 4:45 h).
Južným smerom prechádza modrá turistická trasa Rožňavskou kotlinou cez obec Jovice na Silickú planinu. Do obce Silica.
V Rožňave začína zelená turistická trasa, ktorá pokračuje Revúckou vrchovinou až na vrch Turecká (954 m n.m.).
Mestom prechádza aj žltá turistická trasa, ktorá juhozápadným smerom pokračuje do obce Betliar .
V obci Betliar sa nachádzajú hodnotné historické a kultúrne pamiatky.
Východným smerom pokračuje žltá turistická trasa na hrad Krásna Hôrka ( nie je v prevádzke ) , do Krásnohorského podhradia a obce Krásnohorská Dlhá Lúka .
Celkový čas k rázcestníku Krásna Hôrka hrad (450 m n.m.) trvá približne 1:45 h (naspäť 1:45 h) a celkový čas k rázcestníku Krásnohorské Podhradie, Mauzóleum (355 m n.m.) trvá približne 2:15 h (naspäť 2:15 h).
V spomínaných obciach sa nachádzajú prírodné, historické a kultúrne pamiatky.
https://photos.app.goo.gl/e9DBZcU6ZBqst8HF8
Betliar
MÚZEUM BETLIARMúzeum Betliar spravuje bývalé sídla rodiny Andrássyovcov, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí. Celý zbierkový fond múzea tvorí pozostalosť po rodine Andrássy. Pod správu múzea patrí kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka a Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí. Kaštieľ Betliar je skutočne luxusné sídlo, ktoré bolo postavené pre účely reprezentácie svojich majiteľov.
Na mieste staršieho menšieho renesančného kaštieľa (zo 17. alebo začiatku 18. storočia) vznikla v rokoch 1881-86 za grófa Emanuela I. Andrássyho (1821-1891) rezidencia, ktorú využíval predovšetkým ako poľovnícke sídlo a múzeum pre svoju bohatú zbierku. Gróf sa inšpiroval predovšetkým anglickými vidieckymi sídlami, no na kaštieli môžeme nájsť aj prvky ovplyvnené francúzskou architektúrou. Hrad Krásna Hôrka, pôvodne stredoveké opevnenie, ktoré je momentálne v rekonštrukcii po ničivom požiari, ktorý ho zasiahol v roku 2012. Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí je unikátna pamiatka na bývalom panstve Andrássyovcov, postavená v rokoch 1903 – 1904. Je výsledkom práce predstaviteľov mníchovského Jugendstilu a využíva prvky ranokresťanského a čiastočne aj staroorientálneho umenia. Je tu pochovaný gróf Dionýz Andrássy so svojou manželkou Františkou.
UVIDÍTE| Historický nábytok | Bytové doplnky | Umelecké zbierky | Exotické trofeje | Expozíciu Egyptológie | Galériu predkov | Apartmán grófa | Apartmán grófky | Historickú knižnicu | Historický park |
https://photos.app.goo.gl/hGfabTHBmsF2S65UA
Z Betliaru som zvažoval zajsť ešte do Revúcej, Muráňu a Prednej hory, ale časovo by sme to už nestihli. A tak sme sa vybrali priamo domov. Čo na záver napísať ? Slovensko je krásna krajina, osobne si myslím, že máme čo, ponúknuť. Len je veľká škoda, že sa nevieme " predať ". Ak máte nárok na rekreačné poukazy, využite ich práve na potulky Slovenskom. A verte máme dobre a kvalitné služby nielen na západe Slovenska a v Tatrách alebo Jasnej ale rovnako kvalitné služby ponúka aj východ Slovenska. Neopovrhujte touto časťou našej krásnej krajiny.
Jak se ti cestopis líbil?
Pavel _38 procestoval 28 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 29 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.