SMOLENICE
Cestopis z roku 2021 napsal Pavel _38
Smolenice sú obec na úpätí Malých Karpát v okrese Trnava. Známy je predovšetkým Smolenický zámok, k prírodným zaujímavostiam patrí jaskyňa Driny a najvyšší vrch Malých Karpát – Záruby. V Smoleniciach sa končí Malokarpatská vínna cesta, jedného zo slovenských vinohradníckych regiónov, ktorá začína v Bratislavskej Rači.
Prvé písomné pamiatky o existencii obce Smolenice pochádzajú z polovice 13. storočia, i keď ich vznik treba hľadať už v dobe novofeudálnej. Ako majitelia panstva sa vystriedali viaceré šľachtické rody. Napr. v r. 1388 darovacou listinou kráľa Žigmunda pripadli vojvodcovi Ctiborovi zo Ctiboríc. Od r. 1438 sa novým majiteľom Smoleníc stal pezinský a svätojurský gróf Juraj.
V 15. stor. vzrástol význam Smoleníc, lebo v obci bol vybudovaný hrad, ktorý sa stal centrom a sídlom smolenického panstva. Začiatkom 16. stor. získavajú Smolenice Országhovci. Roku 1777 preberá Ján Pálffy do zálohu smolenické panstvo. Pálffyovci neobývali Smolenický hrad, ktorý už za posledného Erdodyovca - Krištofa III. upadal, lebo nebolo finančných prostriedkov na údržbu. Dielo skazy bolo dovŕšené v období napoleonských vojen, keď zhorela hlavná budova hradu aj s vežou.
Terajší Smolenický zámok začal budovať na začiatku 20. stor. majiteľ smolenického a dobrovodského panstva gróf Jozef Pálffy st. Prvé práce na hradbách zámku sa začali už v r. 1887 úpravou bášt. Bašty zo starého hradu zostali, iba sa nadstavili a zastrešili. Gróf Pálffy dal zámok postaviť vo vlastnej réžii podľa návrhu architekta Jozefa Huberta. Prvá svetová vojna bola príčinou prerušenia stavebných prác na zámku. Niektoré miestnosti boli len provizórne upravené a bol v nich umiestnený archív rodu Pálffyovcov. Až do skončenia druhej svetovej vojny sa na stavbe nepokračovalo. V roku 1945 sa majiteľom zámku stal štát, zámok prevzala SNR a zvolila si ho za svoje letné sídlo. Zámok bol dostavaný a zariadený a 26.6.1953 bol odovzdaný SAV, aby sa stal reprezentačným miestom pre stretnutia vedcov z celého sveta.
Obec Smolenice sa nachádzajú cca 50 km od Bratislavy. Ak idete z Bratislavy míňate po ceste mestá a obce so známymi vinohradmi a vinnými pivnicami, alebo vinotékami, ak idete autom a máte čas stojí za to si pozrieť historické mestá Jur pri Bratislave, Pezinok, Modra, Častá ( hrad Červený kameň ) , Budmerice ( kaštieľ ) , Od Trnavy cca 20 km . Dostanete sa sem rôznymi spôsobmi dopravy, či už autom alebo verejnou dopravou ( autobus, vlak ) Ideálne je cestovať do Smoleníc na jar alebo v lete. Vzhľadom na to, že v sezóne sa organizuje veľké množstvo podujatí, doporučujem využívať práve na cestovanie toto obdobie. Počas sezóny sem chodí špeciálna doprava, ktorá Vás prepravy od železničnej stanice Smolenice do centra obce, alebo na zámok, resp. jaskyne Driny. Taktiež sa organizuje autobusová doprava priamo železničná stanica Trnava - Smolenice centrum. Pri centre obce je parkovisko a stravovacie zariadenia, ktoré sú popri hlavne cesty smer Trnava. Priamo na zámku v čase mojej návštevy neposkytovala reštaurácia stravovacie služby. Ja som sa najedol v reštaurácii v centre, kde je aj parkovisko, neďaleko kaviareň, a obchod. Denne menu je v prijateľnej cene . Cena je nielen prijateľná ale jedlo je aj chutné. Keďže som bol počas sezóny, bolo tu veľa ľudí. Takže poniektorí aj čakali pokiaľ sa uvoľní stôl. Poniektorí radšej išli do druhých reštaurácii alebo stánkov, ktoré ponúkajú rýchle občerstvenie. Na zámok sa dá ísť pešo, alebo sa dostanete autom, počas sezóny kyvadlovou dopravou.
Domnievam sa, že Smolenice a jeho okolie je vhodné pre rodinný výlet a hlavne pre deti ak majú radi históriu, hrady, zámky, princov a princezne. Aspoň na chvíľu sa dostanú do rozprávkového sveta.
Jak se ti cestopis líbil?
Pavel _38 procestoval 28 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 29 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.