Spalování mrtvol v NEPÁLU
V Káthmándú a okolí rok po zemětřesení - listopad 2016
Cestopis z roku 2016 napsala IvanaBl
Naším hlavním cílem je INDIE, do Nepálu jsme si jen na 3 dny (13.-15.11.2016) odskočili. Letenka z Nového Dillí do Káthmandú byla levná a všechno ostatní vlastně taky. Po příletu zjistíme, jak jsou Nepálci malincí, Robert se jim málem nevešel do auta :) Rychle se ubytujeme (booking - 2lůžák za 220 Kč/noc!) a vyrážíme poznávat hlavní město Nepálu. Káthmandú leží v nadmořské výšce 1 400 metrů, má 1,3 mil. obyvatel a bylo založeno ve 2. století. Žije zde mnohonárodnostní obyvatelstvo s hinduistickou a buddhistickou většinou. Náboženské a kulturní slavnosti tvoří významnou součást života místních obyvatel.
Jako první navštěvujeme klášter Swayambhutan (365 schodů) a krmíme tu opice (typ "zlodějky"). Přestože je místo považováno za buddhistické, je uctíváno jak buddhisty, tak hinduisty. Tibetský název místa znamená "Vznešené stromy", které nahoře rostou. Komplex se skládá ze stúpy, různých svatyní a chrámů. Večeři si dáváme na ulici, nevíme, co ochutnat dřív, všude to krásně voní a jídlo je velmi levné.
Zemětřesení 2015
Zemětřesení v Nepálu 25. dubna 2015 o síle 7,8 stupně Richterovy stupnice mělo kromě 8900 lidských obětí na svědomí i zřícení více než 600000 domů. Bylo poškozeno na 740 historických budov, včetně dávných chrámů, paláců a dalších historických památek. Otřesy strhly i laviny pod Mount Everestem, u nejvyšší hory světa zemřelo ten den 18 lidí (horolezci i šerpové). Nejhůře postižená byla stará část Káthmándú, kde se zřítila i historická věž Dharahara, památka UNESCO z roku 1832.
Bhaktapur 2016
Po snídani jedeme 15 km do historického města Bhaktapuru, zásadně zničeného loňským zemětřesením. Úplně nebo částečně zbořené a nepřístupné chrámy i domy, ostatní podepřené kůly, trosky a hromady sutin a cihel všude kolem, stále se tu ještě odklízí a čistí stavební materiál a někde už se opravuje a staví. Hodně smutný pohled.
Svačíme nepálské momo knedlíčky, inspirované těmi tibetskými. V Nepálu jsou nejběžnějším typem momos buff s pálivou omáčkou plněné bůvolím masem, vařené v páře. Porce na ulici stojí 15 Kč. Vracíme se do Káthmandú na zemětřesením zničené náměstí Durbar Square. Vyzkoušeli jsme himálajské teplé pivo. Pije se brčkem, dolévá horkou vodou a chutná jenom mně.
Největší kulová stúpa Bodhnath v Káthmandú je nejdůležitějším hinduistickým chrámem v Nepálu. Obchází se zásadně po směru hodinových ručiček. Zemětřesení ji vážně poškodilo, celá konstrukce nad kopulí musela být odstraněna. Stúpa byla znovu oficiálně otevřena až po našem odjezdu (22.11.2016), ale pustili nás tam o týden dřív.
Hinduismus
Hinduismus je 3. nejrozšířenějším náboženstvím na světě (po křesťanství a islámu). Více než 1 miliarda hinduistů žije v Indii, v Nepálu 23 milionů. Samsara neboli věčný koloběh patří k základním principům hinduismu. Když člověk zemře, reinkarnuje se znovu do lidské bytosti. Do jaké podoby se člověk převtělí, závisí na jeho minulých činech (karma). Hinduistické božstvo má mnoho bohů. Nejdůležitější jsou tři: Brahmá (stvořitel vesmíru - má čtyři hlavy a čtyři ruce), Višna (ochránce vesmíru, má 4 ruce) a Šiva (bůh ničitel, zobrazen jako meditující jogín). Jedním z typických znaků hinduismu je dělení do kast neboli společenských tříd. Kasty jsou oficiálně 4. Mimo systém kast stojí ještě jedna skupina, nedotknutelní. Je to nejnižší kasta složená z lidí vyčleněných ze společnosti.
Spalování mrtvol u posvátné řeky Bágmatí
Spálení mrtvého u řeky Bágmatí vymaže jeho životní hříchy a vylepší karmu. Posvátná řeka Bágmatí se přímo vlévá do posvátné řeky Gangy v Indii (spalování v Indii uvidíme za pár dní). Na rozdíl od indické kremace, kde se o spalování starají členové nejnižší kasty - nedotknutelní - je to naopak v Nepálu výsada kasty nejvyšší – speciálních knězů.
Spalování mrtvol na řece Bágmatí probíhá v chrámu Pashupatinath. Celý průběh závisí na tom, jak bohatá je rodina zemřelého. Na spálení jednoho těla je třeba min. 200 kg dřeva a to je tu velmi drahé. Spalováni jsou tak pouze lidé z nejvyšších kast a na dřevo šetří mnoho let, někdy i celý svůj život. Spalování se koná na kamenných ghátech podél řeky Bágmatí. Spalovači mrtvol postaví každému hranici ze dřeva. Tělo je po smrti pečlivě omyto v posvátné řece, převlečeno do čistého a zabaleno do oranžového plátna. Pak ho příbuzní položí na hranici. Pro vylepšení karmy dávají nahoru spalovači ještě slámu namočenou v posvátné řece. Hůř to hoří a víc to kouří. Kremace se účastní pouze muži. 5x obejdou mrtvé tělo, nahlas se modlí. Nejstarší syn tělo zapálí. Muži se zapalují od hlavy, ženy od nohou. Když plameny dojdou až k mozku, ten vlivem horka exploduje, což naštěstí není vidět, ale příbuzní to mohou slyšet. Stává se, že z hořící hranice vypadne kus těla (nejčastěji noha), spalovači ji obratně dlouhou bambusovou tyčí vrátí zpět.
Po spálení se popel vsype do řeky Bágmatí a hrst popela se předtím dá nejstaršímu synovi ve speciální misce. Když tělo celé neshoří, hodí spalovači zbytek do řeky, ve které se o kus dál koupou děti (měla by na ně přejít síla mrtvého). V řece se Nepálci myjí i perou a také tu probíhají všechny očistné koupele (např. před svatbou). Řeka je přitom plná smrtelných nemocí. Říká se, že kdyby se z ní Evropan napil, zemřel by. Celý ghát se po každém spálení uklidí, zbytky zametou do vody, ghát postříkají hadicí a připraví na další rituální obřad. Těla tu hoří nepřetržitě 24 hodin denně, smrt si nevybírá v kolik hodin přijde a tělo mrtvého je potřeba podle hinduistické tradice spálit co nejdříve. Pohřebních ghátú je v Káthmándú 12, denně tu spálí kolem 30 těl.
Nejdřív se bojím fotit, ale vidím, že to nikomu nevadí. Za chvíli nás někdo z místních vezme přímo nad spalovací ghát. Jsme asi 3 metry nad právě probíhajícím obřadem! Kouř čerstvě spáleného masa fouká přímo na nás. Dýcháme štiplavý, nasládlý vzduch. V chrámu Pashupatinath trávíme několik hodin. Celý obřad je fascinující. Snažíme se to všechno pochopit a brát pozitivně, stejně jako hinduisté. A doufáme, že se všechna těla, která jsme tu dnes viděli, v pořádku reinkarnují.
Člověk by měl ideálně zemřít přímo zde, aby mohl být co nejdříve spálen. Proto je v chrámu i placená nemocnice pro umírající. Je ale drahá, často plná a objednává se dlouho dopředu. Je dost těžké naplánovat den smrti příbuzného. Může se stát, že rodině dojdou na nemocnici peníze nebo že příbuzný zemře dříve než dorazí do Káthmandú.
Večer se celá vydrhnu a stejně si od Lukyho vyslechnu, že smrdím jako mrtvola. Nemáme teď ani kde vyprat, tak v zakouřeném oblečení strávíme ještě pár dní. Ráno se procházíme ulicemi Káthmandú a odlétáme zpět do Indie. To ještě nevíme, jaké spalování mrtvol nás čeká v Indii ve Váránasí a jak je od toho v Nepálu odlišné.
Do Nepálu se chci jednou vrátit. Ideálně do hor, ale to je o jiných penězích.. Nepálci jsou milí, malí, příjemní a ochotní, ale také hodně smutní a chudí. Po zemětřesení (2015) jich spousta přišla o všechno a od státu dostali jen minimum. Káthmándú je podle OSN nejrizikovějším městem na světě, pokud jde o zemětřesení, ale nemusíte se bát, další větší zemětřesení tu hrozí až za přibližně 73 let (cyklus se opakuje).
Ubytování Pomelo House: https://www.google.com/maps/plac...11d_d335kp
Jak se ti cestopis líbil?
IvanaBl procestovala 89 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 1 rokem a napsala pro tebe 20 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil
Super, díky za zážitky, info a fotky.
Super, díky za zážitky, info a fotky.