Stockholm na prodloužený víkend
Co se dá stihnout ve Stockholmu za 3 dny + rady a tipy na cestu 😊
Cestopis z roku 2022 napsala Ali_vi
Chtěla bych se podělit o své zkušenosti s cestováním do Stockholmu – SRPEN/2022.
Náš výlet byl čistě dámská jízda - 4 ženy a všechny jsme odjížděly spokojené 😊
Cesta z/na letiště a MHD
Přiletěly jsme na letiště Skavsta – letiště je vzdálené asi 100 km od centra Stocholmu.
Jedná se o malinké letiště, za den je zde jen pár odletů a příletů. Předem jsem nám objednala lístky na autobus do centra od společnosti Flygbussarna.
Cena zpáteční jízdenky nás vyšla na 438 SEK (1 083 Kč) / osobu.
Jízdenka se nebookuje na konkrétní datum, platnost je vždy 3 měsíce od nákupu.
Autobusy Flygbussarna jsou přímo vázané na letadla.
Po příletu už na nás autobus čekal přímo před letištěm. Poznáte je snadno – autobusy jsou šedé s duhou.
Cesta trvá cca 1 hodinu a 20 minut.
Pokud letíte zpátky ze stejného letiště a před vámi není žádný jiný spoj, počítejte s tím, že na letišti budete jen cca 1,5 hodinu předem, ale stačilo nám to bohatě i s odbavením kufru!
Autobus zpět na letiště odjíždí pokaždé 3 h před odletem letadla.
Letadlo nám mělo letět 12:40 a první autobus na letiště odjížděl až 9:40, trošku jsem se obávala, jestli se stihneme i odbavit atd., ale pracovníkem na přepážce mi bylo sděleno, že to tak je pokaždé a že se nemusíme bát a vše proběhlo v pořádku.
Autobus z letiště přijede do Stockholmu na stanici T-Centralen a ze stejného místa (z druhé strany) také odjíždí zpět na letiště. Čeká se vždy uvnitř budovy, vše je přehledně označeno.
Cesta z autobusu na metro je pak dobře označena ukazateli, vlastně celkově metro je krásně přehledné, a pokud znáte poslední stanici ve směru, kterým jedete a barvu linky metra, není se ani kde ztratit. Jako bonus je metro úžasné a plné maleb, ale k tomu se dostanu později.
Vytiskla jsem si plánek linek metra a podle toho jsme se celou dobu řídily, ale plánek je v podstatě i všude na stanicích ke zhlédnutí.
Pro cestování MHD - doporučuji do mobilu stáhnout aplikaci SL-Journey planner and tickets, jízdenku si můžete koupit přímo v aplikaci a nemusíte vyřizovat kartičku, jízdenka platí na metro, autobusy, tramvaje a některé lodní spoje.
My si zakoupily 72 hodinovou jízdenku za 330 SEK (820 Kč) a využily ji na maximum. Jako úspora času a pro přesuny je to skvělá volba, i s přesuny MHD jsme průměrně nachodily kolem 15 km za den.
Není třeba žádná speciální aplikace na vyhledávání spojů, vystačila jsem si celou dobu jen s mapami od Google.
Ještě zmíním, že jsem kupovala hromadnou jízdenku na svém mobilu pro 4 osoby a musely jsme v metru chodit vždy spolu a ukazovat QR kód u okýnka, kde si lidé kupovali jízdenky, což občas byla zdržovačka, ale nevadilo nám to. Pokud bychom měly každá svoji aplikaci v mobilu a svůj lístek, bylo by to trošku rychlejší a prošly bychom jen přes turniket.
Skupinová jízdenka stojí na osobu stejně jako pro jednotlivce, žádná sleva není.
Ubytování
Ubytování jsem hledala přes Booking. Bydlely jsme v hotelu Best Western Hotel Fridhemsplan, cena na 1 osobu/3 noci se snídaní vyšla na cca 3 800 Kč.
Objednala jsem 2 x dvojlůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením pro 4 lidi se snídaní. Předem jsem psala na ubytování, aby nám dali pokoje vedle sebe a vyšli nám vstříc.
Pokoje byly opravdu malinké, ale stačilo nám to.
Celý hotel je skromnější, ale čistý a na snídani byl slušný výběr. Kromě takové té klasiky, měli i švédské kuličky, stroj a těsto na lívance a koutek s gluten-free and lactose-free potravinami. Takže si opravdu vybral každý.
Snídaně jsou v létě od 7:30, poslední den jsme hotel opouštěly už 6:30 a den předem jsem je požádala o snídani do balíčku s sebou a také nám vyšli vstříc a snídani jsme si v požadovaný čas vyzvedli při check-out na recepci.
Hotel je cca 5 minut od metra Fridhemsplan - stanice má několik východů, ale časem jsme vychytaly ten nejbližší k hotelu.
Stanice je také na docela strategickém místě s dobrou dostupností na všechna místa, která jsme navštívily.
Den 1
Přílet, Drottningholmský palác (Drottningholm), prozkoumávání metra, vyhlídka Monteliusvägen
Na hotel jsme přijely až kolem 15:00 a vzhledem k tomu, že chvílemi dost hustě pršelo, jsme se rozhodly zajet k paláci a pak se vydat na průzkum metra, což je pro horší počasí ideální.
Palác Drottningholmský je soukromá rezidence švédské královské rodiny, dá se jít i na prohlídku, což jsme neměly v plánu a ani bychom to časově nestíhaly. Poslední prohlídka je v 16:00.
Palác je opravdu krásný i z venku a jeho stavba je inspirovaná francouzským Versailles. V zahradách se nachází bývalý stan pro královskou stráž a čínský pavilon, který stavěli pouze podle své fantazie.
Zahradu jsme prošly až na konec a vyrazily na autobus k metru. Jako počáteční stanici jsem vybrala Solna Centrum.
Z těch nejhezčích stanic, na které jsme se vydaly, vypíchnu:
1) Tensla – zvíření malby a sošky tučňáků
2) Solna centrum – stanice je celá obarvená do červené a vypadá to jak vstup do pekla
3) Oden – světelné pruhy
4) Kungsträdgarden
Na internetu je spousta článku a tipů, co je v které stanici k vidění, takže doporučuji udělat si menší průzkum předem.
Nakonec dne jsme se ještě rozhodly zajít podívat na vyhlídku Monteliusvägen, což se ukázalo jako to nejlepší rozhodnutí.
Je zde úžasný výhled na staré město (Gamla Stan) a celkově se jedná o pohled, který je snad na všech obrázcích Stockholmu na Google. Podařilo se nám dorazit v čase, kdy se začínalo stmívat, takže jsme si počkaly i na noční výhled na osvětlené město, který je také úchvatný.
Na hotel jsme dorazily až po 22:00, spojení MHD bez problému.
Den 2
Muzeum Vassa, Skansen, prohlídka starého města Gamla Stan
Druhý den nám počasí vyšlo na jedničku, svítilo sluníčko a bylo kolem příjemných 20 stupňů.
Program na tento den byl opravdu bohatý, takže jsme vyrazily hned ráno.
Jako první jsme se vydaly do muzea Vassa – zde jsme stávily cca 3 hodiny
Cena vstupného pro 1 osobu – 190 SEK (472 Kč)
Vasa je bývalá bitevní loď z poloviny 17.století, která po vyplutí ztroskotala už po 1,5 km a přes 300 let ležela na dně oceánu. Loď se podařilo vytáhnout v roce 1961 a je v muzeu vystavená celá. Kromě lodi jsou v muzeu k vidění i plachty, děla, nádobí, osobní předměty a mnoho dalšího..
Pak jsme pokračovaly do přírodního muzea Skansen, které je od Vasa muzeum asi 10 minut chůze.
Cena vstupného pro 1 osobu – 250 SEK (621 Kč), my si připlatily i za mini pozemní lanovku, ušetřilo nám to výstup jednoho prudkého kopečku. Když mi tuto možnost slečna u pokladny nabídla, nevěděly jsme, do čeho jdeme, ale nebylo to o tolik dražší a byl to zážitek navíc.
Muzeum je poměrně veliké, u vstupu jsme vyfasovaly přehlednou mapku, podle které jsme chodily.
Do některých domečků se dalo jít i dovnitř, v některých dokonce ukazovali řemesla. Prošly jsme si i zoo, ta nás bohužel docela zklamala, spousta zvířat nešlo ani vidět, ale výběhy byly krásné!
Jako sladkou tečku jsme si v místní kavárně daly kávu a zákusek a pokračovaly v naší cestě dál.
Pomocí MHD jsme se přesunuly ke starému městu Gamla Stan.. Od zastávky k prvnímu záchytnému bodu to bylo cca 15 minut chůze, tak jsme se rozhodly, že pro srandu zkusíme elektronické koloběžky, jelikož jsem někde četla, že je to docela levná alternativa přesunu po městě.
Já jsem si vybrala koloběžku od Boltu, holky si vzaly od společnosti Tier. Stáhly jsme si aplikaci a jely. Celkově nás tato sranda na 10-15 minut vyšla kolem 100 kč jednu, Bolt byl levnější. I tak ve srovnání s MHD nám to přišlo drahé, takže jsme koloběžky pak již nevyužily.
Abychom jen bezcílně neprocházely starým městem, měla jsem dopředu seznam míst, u kterých se chci zastavit + menší povídání a zajímavosti.
Přikládám zde seznam míst podle toho, jak jdou za sebou. Celkem je to cca 2 km, pokud půjdete ke všem zastávkám.
Gamla Stan:
• budova švédského parlamentu, Riksdagshuset (stará budova a hned naproti nová budova)
• Riddarholmskyrkan - Tento kostel sloužil jako pohřebiště švédských panovníků od 17. století až do roku 1950
• Kungliga slottet - královský zámek z konce 17. století
• Storkyrkan - nejstarší katedrála města ze 13. století
• náměstí Stortorget s barevnými domečky, na náměstí je i Nobelovo muzeum
• V zapadlé uličce kousek od kostela můžete pak vidět nejmenší sochu Stockholmu. Järnpojke-Železný chlapec – soška je schovaná v menším nádvoříčku a překvapilo nás, že má cca 15 cm, takže je opravdu maličká. Podle pověry – pokud chlapečkovi pohladíte hlavu, ještě se do Stockholmu vrátíte
• Tyska kyrkan - německý kostel
• nejužší ulička města, Mårten Trotzigs Gränd – 90 cm šířka
Pak jsme si zašly na zmrzlinu a jen tak bloudily úzkými uličkami, které jsou opravdu krásné.
Kopeček zmrzliny nás vyšel cca na 100 Kč, ale porce byla obrovská! Kdybych to srovnala s klasickým českým kopečkem, tak byla určitě trojnásobná. Ve výsledku nám to nepřišlo ani moc drahé a chuťové byla výborná.
Gamla Stan je čistý, není přelidněný (ve srovnání třeba s Prahou nebo Amsterdamem) a cítily jsme se bezpečně i ve večerních hodinách.
Poté jsme se vydaly na MHD a na hotel jsme zase dorazily po 22:00.
Den 3
Vzhledem k tomu, že Stockholm má kolem dokola spoustu ostrovů, byla by škoda alespoň jeden nenavštívit.
Na různých cestopisech jsem si pročetla popisy různých ostrůvků a nejvíce mě zaujal ostrov Grinda.
Možnosti, jak se na ostrovy dostat jsem našla dvě:
1) Společnost Stromma – má širokou nabídku výletů na různé ostrovy, předem si zarezervujete datum a čas, je výrazně dražší (nás by výlet na Grindu vyšel cca o 500 Kč na osobu víc)
2) Společnost Waxholmsbolaget - pro tu jsem se nakonec rozhodla, i když mi to ze začátku přišlo složitější a bála jsem se, že když si nerezervuji místenku, jestli se na loď vůbec dostaneme… nakonec jsem za své rozhodnutí ráda, protože vše bylo přehledné a vyšlo to o dost levněji.
Pro jistotu jsme na místo (Přístav Strömkajen) dorazily cca 40 minut před odjezdem a postavily se do fronty, ale nakonec se na loď vlezli všichni. I tak doporučuji dorazit s předstihem.
Vystoupily jsme na stanici metra Kungsträdgarden a k přístavu Strömkajen to bylo cca 5 minut chůze. Místo, kde kotví lodě této společnosti, jsme našly docela snadno, vždy tam nějaká loď stojí, všechny jsou bílé se žlutým a modrým pruhem.
Na webových stránkách jsem našla spoj – u každého je uveden čas a název lodi.
Stránky jsou přehledné v angličtině, ale vyhledávání spojů je pouze ve švédštině, ale dá se v tom snadno zorientovat.
Doporučuji se rovnou podívat i na zpáteční spojení! Některé ostrovy měly spoj pouze tam a zpět až na druhý den.
V přístavu je cca 16 stanovišť této společnosti – každé má ceduli s časem odjezdu a názvem lodi – podle toho jsme snadno našly místo, ze kterého máme odplout (na webu je u konkrétního času i název lodi, kterou poplujete).
Jízdenku si nekupujete předem, ale až na lodi. Doporučuji si první najít místo k sezení a až loď vyjede si jít jízdenku v klidu koupit. Lístek pak kontrolují až při výstupu v cílové stanici.
Loď cestou zastavuje na několika ostrovech a podle délky vaší jízdy se odvíjí i cena.
Naše zastávka byla Sorra Grinda, plavba trvala cca 2 hodiny a 20 minut a jedna cesta vyšla na osobu 288 Kč. Celkem nás tedy výlet tam a zpět stál na osobu 576 Kč.
Zpáteční lístek rovnou si kupovat nemusíte, nebylo by to levnější.
Předem se podívejte, v kolik to jezdí i zpátky a podle toho, jak vás to na ostrově bude bavit, nastoupíte na zpáteční spoj v libovolný čas.
Celkem jsme na ostrově strávily cca 4 hodiny a uteklo to jako voda.
Ostrov Grinda je vyloženě ostrov pro milovníky přírody. Celkově není ani velký, takže by se dal obejít celý, najdete tam několik turistických tras.
My se prošly lesem, kolem pobřeží, poseděly si u vody, zašly na kafe a užívaly klidu.
Jedna z nás se rozhodla i ve vodě vykoupat a prý to bylo příjemné osvěžení a voda chladná nebyla. Takže pokud budete mít hezké počasí, plavky s sebou.
Kolem ostrova je spousta mini plážiček a co mě mile překvapilo, docela často jsme narazily i na kadibudky, takže ostrov je opravdu udržovaný a čistý.
Na ostrově se dá i ubytovat i kempovat ve stanu, ale konkrétní info jsem nezjišťovala.
Zpátky jsme dorazily opět do přístavu Strömkajen, hned vedle přístavu je most, který vede do Skeppsholmen, na mostě uprostřed je z každé strany velká zlatá korunka. Tento pohled můžete znát také z fotografií Stockholmu.
Nakonec jsme se prošly městem a vyrazily na hotel.
Den 4
Byl pro nás pouze cestovní den. Metrem jsme dorazily na stanici T-Centralen a vyrazily čekat na autobus na letiště.
Po cestě jsme se stavily ještě na kafe a koupily jsme si zákusek – Princess, typický švédský zelený dortík, mi moc chutnal.
Domů jsem ještě jako suvenýr koupila typické skořicové šneky, které nám taky chutnaly.
Náklady celkem na 1 osobu:
Letenka z Katowic + ½ kufru – 2 317 Kč
Autobus z a na letiště Skavsta – 1083 Kč
MHD (72 hodinová jízdenka) – 820 Kč
Hotel se snídaní na 3 noci – 3 800 Kč
Vassa muzeum vstup – 472 Kč
Skansen + mini lanovka vstup – 621 Kč
Loď na Grindu (tam i zpět) – 576 Kč
Celkem - 9 689 Kč
Jak se ti cestopis líbil?
Ali_vi procestovala 20 zemí světa světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne.com se přidala před 2 lety a napsala pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.