Švýcarsko 2020
Roadtrip , wild camping a nádherné Švýcarsko
Cestopis z roku 2020 napsal hepsik
Naštěstí koronavirová situace dovolila, že jsme mohli na konci července vyrazit na plánovaný 12 denní roadtrip Švýcarskem.
Švýcarsko je známé jako jedna z nejdražších zemí v Evropě. Ceny ubytování zde začínají na nějakých 2200,- Kč za noc za dvoulúžák se sdílenou koupelnou, což pro nás, co dostávají plat v korunách, není nic moc. Ale to neznamená, že dovolená ve Švýcarsku musí zdevastovat váš bankovní účet. Stačí s sebou přibalit stan a vařič :).
Před cestou i po návratu jsme se setkali s tím, že spousta lidí má za to, že wild camping je ve Švýcarsku zakázaný. Po trochu důkladnějším hledání ale člověk zjistí, že to není vůbec pravda a po návratu můžu říct, že mi Švýcarsko přišlo naopak velmi otevřené a nesetkali jsme se s jediným problémem. Samozřejmě je nutno respektovat pár pravidel. Chovat se slušně, nedělat hluk, místo by mělo po vaší návštěvě vypadat jako kdyby jste tam vůbec nebyli..Kdyby se tak chovali všichni, možná by wild campingu bylo nakloněno mnohem více zemí :).
Jinak obecně tedy platí, že ve Švýcarsku můžete volně stanovat nad úrovní stromů (což ve švýcarských horách není nic těžkého). I ve Švýcarsku platí klasika, že když chcete nocovat na něčí půdě (tam typicky ohraničené pastviny), měli byste se zeptat. Pastviny mají ale Švýcaři dost jasně ohraničeny elektrickými ohradníky, takže si v klidu najdete místo mezi nimi, kde nikomu nevadíte. Dále zjistíte po důkladnějším hledání, že spousta regionů má wild camping všeobecně povolený (zase až na něčí pozemky). Na druhou stranu wild camping je zakázán ve Švýcarském národním parku (ano mají tam pouze jeden národní park) a také okolo Kanderstegu (UNESCO).
Dálniční známka jde koupit pouze na rok a stojí 40 CHF (cca 1000 Kč).
Itenerář:
Den 1 - přespání v Rakousku
První den jsme měli naplánováno dojet k rakouskému jezeru Kalbelesee (1653 m n.m.), které se nachází kousek od hranic se Švýcarskem, a tam přespat. Kalbelesee se nachází v regionu Voralbersko, který wild camping povoluje. Stan jsme tedy postavili hned vedle jezera a usínali s krásným výhledem na okolní vrcholky.
Den 2 - trek na Saxer Lücke
Druhý den jsme už vyrazili do Švýcarska. První zastávkou byla vesnička Brulisau, výchozí bod treku na Saxer Lücke. Auto jsme nechali na parkovišti u lanovky (zdarma) a lanovkou jsme vyjeli na Höher Kasten ( 27 CHF/os.). Z Höher Kasten vedou dvě cesty na Saxer Lücke. Buď můžete jít širší kamennou cestou pod vrcholky, která vede kolem jezera Sämtisersee, nebo se dá jít po hřebeni. Navigace vás bude hnát tou dolní cestou, která je asi pohodlnější a má menší převýšení, ale doporučuji tu po hřebeni, výhledy za to stojí :). K večeru jsme akorát stihli sejít od Saxer Lücke k jezeru Fällensee, a pak nás dostihla bouřka. Rychle jsme se teda vykoupali v ledové vodě a postavili stan na břehu jezera.
Den 3 - Berschnerfall, Crestasee a Rheinschlucht
Ráno jsme sešli zpět dolů do Brulisau (cca 1,5 hodiny) a vyrazili dál. Další zastávkou byl vodopád Berschnerfall. Od auta se k němu jde asi 10 minut a zřejmě není moc profláknutý, protože jsme tam byli úplně sami. Poté jsme přejeli k jezeru Crestasee. Zde můžete nechat přes noc auto za nějakých 5 CHF tuším. Chvíli jsme se váleli u jezera, a pak jsme zase zabalili krosny a vydali se nocovat na vyhlídku na Rýn - Rheinschlucht. Jsou zde dvě oficiální vyhlídky (Spur I a II), těm jsme se ale vyhnuli, protože jsme měli předem tip na jednou louku, ze které je ještě hezčí výhled, jste tam sami a dá se tam postavit stan. Cesta trvala od Crestasee necelé 2h a je celou dobu mírně do kopce. Na konci louky jsme se setměním postavili stan a při vaření večeře koukali na srnky kousek o nás.
Den 4 - Lavertezzo a Giornico
Po návratu k autu nás čekal další přejezd, tentokrát do italsky mluvící části Švýcarska. Odpoledne jsme strávili v městečku Lavertezzo, kterým protéká řeka Verzasca. Řeka zde mezi kameny vymlela unikátní koryto, které je spolu s kýčovitě tyrkysovou vodou ideální na koupání. Místo je dost známé, takže čekejte větší množství turistů. Na druhou stranu krásné koryto se táhne celým městem, takže si stačí najít vzdálenější místo bez lidí nebo přijít těsně před bouřkou, to tam bývá vylidněno.
Na večer jsme přejeli do městečka Giornico, kde jsme si našli ubytování v penzionu Grotto Pergola. Městečko je celé obklopené vinicemi a místní zde prodávají své víno. Ubytování vřele doporučuji, sice paní mluví jen Italsky, ale poměr cena/výkon byl skvělý!
Den 5 - Gothard pass a Furka pass
Pátý den byl ve znamení průsmyků. Nejdříve jsme si projeli slavný Gothard pass, nahoře udělali pár fotek, a poté jsme zamířili na Furka pass.
Předem jsme měli tip na skvělé místo na spaní těsně pod nejvyšším bodem průsmyku. Stačilo ze silnice odbočit na kamennou cestu směřující doprava do kopce. Po chvíli se cesta jeví pouze jako odbočka k malému parkovišti, ale když projedete parkovištěm dál nahoru, tak se asi po kilometru jízdy do kopce začnou objevovat malé slepé odbočky, kde můžete nechat auto a postavit stan s výhledem na celý průsmyk. Takových míst je tam cca 10. Jsou od sebe dost daleko (cca 50-100m), takže máte spoustu místa sami pro sebe a nikdo vás neruší. Řekla bych, že o nich vědí hlavně místní, s námi tam byli myslím samí Švýcaři. S takovým výhledem jsem ještě neusínala.. Furka pass mě úplně dostal :).
Po postavení stanu jsme jeli omrknout ledovec Rhonegletscher, který se právě ve Furka passu nachází. Za vstup k ledovci (a do něj) chtějí 9 CHF. Hned vedle ledovce si můžete udělat fotku se známým hotelem Belvedere. No a pak nám ke štěstí už stačila jenom flaška vína, jídlo z ešusu a pozorování západu slunce nad průsmykem.
Den 6 - soutěska Aareschlucht, Brienzersee a Lauterbrunnen
Z Furka passu se nám hrozně nechtělo pryč a trochu jsme litovali, že nemůžeme zůstat víc nocí. Tak příště :). Ráno jsme zase sbalili stan a vydali se na prohlídku soutěsky Aareschlucht. Vstup stál 9 CHF na osobu, za mě soutěska za návštěvu určitě stojí. Na délku má asi 1,5 km, takže je to, i s cestou zpět, pohodová procházka na hodinu.
Po soutěsce jsme měli stále fůru času, tak jsme se rozhodli jet se vykoupat k nedalekému Brienzersee. Auto jsme nechali na parkovišti v Brienzu, kousek od jezera vyzkoušeli naše místní raclette, a poté jsme strávili asi dvě hoďky na mole u jezera.
Na noc jsme měli booknutý hostel v Grindelwaldu, tak jsme si řekli, že se cestou podíváme ještě do známého Lauterbrunnenu. No...přijeli jsme tam, zkoušeli asi dvacet minut někde zaparkovat a při tom jsme pozorovali mraky valících se turistů. To nás dost odradilo, a když jsme z auta zhodnotili, že Lauterbrunnen vypadá jako každá druhá švýcarská vesnička v údolí, rychle jsme odjeli. Za mě asi největší zklamání Švýcarska.
Den 7 - Grindelwald
Z Grindelwaldu jsme ráno vyrazili na půldenní trek. Chtěli jsme jít něco, kde bude málo lidí, takže jsme se vyhnuli lanovkám a dali si trasu Grindelwald-Gletscherschlucht-Boneren-Alpiglen. Trasa měla 8,5 km s převýšením 920m. Nastoupat asi 750 výškových metrů během prvních 4 km bylo docela peklo, ale na to vždy člověk po pár výhledech a vyplavených endorfinech nějak zapomene. Zbytek cesty byl ve stylu krása střídá nádheru a dokonce jsme si sáhli i na sníh :). Z Alpiglenu jezdí zpět do Grindelwaldu vlak, a nebo si to můžete dát dolů pěšky (je to tak na další dvě hodiny). My jsme se svezli dolů vláčkem. Zrovna v něm chyběl průvodčí, který normálně prodává lístky, tak jsme jeli zadarmo.
Den 8 - prší
Původně jsme měli v plánu dát si z Grindelwaldu trek na Bachalpsee a tam si někde najít místo na stan, ale počasí mělo trochu jiné plány. Od rána intenzivně pršelo, na noc byly vyhlášeny výstrahy z důvodu bouřek, a tak jsme se ráno rozhodli booknout si na následující noc ubytování pod střechou. Celé dopoledne jsme strávili v sauně s výhledem na hory v Grindelwaldu, pak jsme si udělali krátký výlet na St. Beatus Caves a asi ve 4 jsme dorazili do homestaye ve Zweisimmenu.
Den 9 - Oeschinensee
Devátý den ráno jsme přejeli do Kanderstegu, výchozího bodu pro trek na Oeschinensee. Předem jsme věděli, že kolem jezera jsou cedule se zákazem kempování, na druhou stranu jsme ale věděli také o dost lidech, kteří tam přespali. Proto jsme si s sebou nahoru zabalili batohy se stanem a řekli si, že se rozhodneme nahoře. Auto jsme nechali asi za 5 CHF na parkovišti kousek od lanovky. Lanovku jsme tentokrát nevyužili a vyšlápli jsme si to k jezeru po svých. Trvalo to asi hodinu a půl, než se před námi zjevilo jezero. Od rána zase mrholilo, takže se těsně na hladinou válely mraky a vlastně jsme nic moc neviděli. Na druhou stranu počasí spoustu turistů odradilo, takže jsme tam byli skoro sami.
Byli jsme trochu promrzlí, tak jsme zašli do hotelu na břehu jezera na Ovomaltino a koláč. Původně jsme plánovali postavit stan v lesíku na pravém břehu jezera, ale skoro celá strana byla uzavřena z důvodu padajícího kamení. Jediná možnost byla jezero obejít. Mapy.cz hlásily, že cesta kolem jezera je na 3,5h, což nás trochu překvapilo vzhledem k tomu, že na druhou stranu jezera člověk v pohodě dohlédne. Měli jsme ale spoustu času, a tak jsme se kolem jezera vydali. Po chvíli jsme pochopili. Cesta se táhla po hřebeni střídavě nahoru a dolů, každých pár set metrů jsme museli přebrodit nějaký potok a navíc se cesta stále zužovala. Po necelých dvou hodinách jsme došli na druhý konec jezera, kde se cesta změnila v 30cm širokou pěšinku vedoucí po skalním převisu. To se nám po dešti a s těžkými batohy na zádech vůbec nelíbilo, a tak jsme to přesně v půlce cesty otočili a šli zpátky.. Pár míst na stan jsme cestou potkali, ale neměli jsme nějak náladu to pokoušet, cedule se zákazem byly fakt všude. Všude jinde bylo zatím stanování na divoko bez problému, tak jsme se úplně nechtěli Švýcarům odvděčovat tím, že na jediném místě naší cesty, kde to mají výslovně zakázané, stejně stan postavíme. Proto jsme sešli zpět dolů do Kanderstegu a zůstali přes noc v kempu u lanovky.Ráno po probuzení jsme konečně uviděli horské štíty všude kolem, které se celý předchozí den schovávaly v mracích.
Den 10 - Maison Cailer, Montreaux a Gruyeres
Desátý den byl jednoznačně ve znamení jídla. První zastávkou byla čokoládovna Maison Cailer, kde jsme si za 15 CHF koupili tour továrnou. Bylo to moc fajn a na konci vás zavřou do místnosti, kde můžete sníst tolik čokolády, co hrdlo ráčí. Myslím si, že v pojídání sladkého jsme dost zkušená dvojka, ale po 5 minutách a s cukrovkou na krku jsme to vzdali :).
Po obědě na parkovišti jsme vyrazili k Ženevskému jezeru do městečka Montreaux. Udělali jsme pár fotek jezera s hradem Chillon, kousek se prošli, a pak zas sedli do auta a vrátili zpátky do oblasti Gruyeres známé především výrobou stejnojmenného sýra. Prošli jsme si středověké městečko Gruyeres a na náměstí si dali k večeři naše první švýcarské fondue (25 CHF/os).
Den 11
Nějak to celé moc uteklo a nastal náš poslední den ve Švýcarsku. V plánu už jsme měli pouze prohlídku Luzernu a na závěr si projet Klausenpass.
V Luzernu jsme si prošli během dvou hodin historické centrum, dali si oběd v parku u jezera a nakoupili zásoby místního vína na večer. No a pak konečně zase do hor :). Klausenpass byl boží! Horské průsmyky mě asi jen tak neomrzí..Jednou jsme ho projeli cestou k vodopádu Bärglistüber a podruhé opačným směrem při cestě do ubytování. Poslední noc jsme strávili v moc pěkném hotelu Posthaus Urigen přímo v průsmyku. Vypili jsme víno, přejedli se sýrem a místním salámem, a tím náš švýcarský roadtrip bohužel skončil.
Závěřem
Celkem 12 dní, 2550 najetých km a stejně to bylo málo. Přijde mi, že ve Švýcarsku je tolik nádherných míst, že bychom tam mohli strávit další měsíc. Nakonec nás trochu mrzelo, že jsme na některých místech jako Furka pass, Klausen pass atd. nemohli strávit více dní, proto bych příště neplánovala cestu předem tolik do detailu a rozhodovala se až na místě. Švýcarsko není určitě levnou zemí, ale když se přizpůsobíte, spíte ve stanu a vezmete s sebou vařič, není to nic hrozného. Také se dost vyplatí nebýt líný a místo lanovky víc chodit po svých, když to dává smysl. Stanovat na divoko se ve Švýcarsku určitě dá, je to super, ale chovejte se prosím při tom zodpovědně :).
Cestováni zdar!
Jak se ti cestopis líbil?
hepsik procestoval(a) 19 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal(a) před 6 lety a napsal(a) pro tebe 4 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil7 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Pěkné, stihli jste toho opravdu hodně!
Pokud se do CH vrátíte a zavítáte na severovýchod, doporučuji nevynechat Rheinfall - největší vodopády v Evropě co se týče průtoku vody. Projížďka lodí do jejich blízkosti stála za utracení pár CHF.
Pěkné, stihli jste toho opravdu hodně!
Pokud se do CH vrátíte a zavítáte na severovýchod, doporučuji nevynechat Rheinfall - největší vodopády v Evropě co se týče průtoku vody. Projížďka lodí do jejich blízkosti stála za utracení pár CHF.
Super, zvládli jste toho za 12 dní poměrně hodně. Nejde toho do itineráře nacpat o moc víc, taky ty přejezdy zaberou spoustu času, zvlášť přes průsmyky, kdy člověk musí každou chvíli zastavovat a kochat se. Líbí se mi, že jste dost chodili (i na těžko), přestože jste byli autem. Jen si neodpustím vcelku zbytečnou poznámku k trasám - Lauterbrunnen jako takový opravdu za návštěvu ani nestojí (kromě pěkných chalup a vodopádu), je potřeba ho projet až na konec údolí, tam pak lze použít lanovku do Mürrenu a na Schilthorn, cestou je řada krásných vodopádů s možnostmi procházek, i na kole to krásně jde. A druhá - u Grindelwaldu se obvykle chodí krásný EigerTrail z Eigergletscheru právě do Alpiglenu... ale to jsou jen detaily a třeba tipy na příští cestu. :-)
Super, zvládli jste toho za 12 dní poměrně hodně. Nejde toho do itineráře nacpat o moc víc, taky ty přejezdy zaberou spoustu času, zvlášť přes průsmyky, kdy člověk musí každou chvíli zastavovat a kochat se. Líbí se mi, že jste dost chodili (i na těžko), přestože jste byli autem. Jen si neodpustím vcelku zbytečnou poznámku k trasám - Lauterbrunnen jako takový opravdu za návštěvu ani nestojí (kromě pěkných chalup a vodopádu), je potřeba ho projet až na konec údolí, tam pak lze použít lanovku do Mürrenu a na Schilthorn, cestou je řada krásných vodopádů s možnostmi procházek, i na kole to krásně jde. A druhá - u Grindelwaldu se obvykle chodí krásný EigerTrail z Eigergletscheru právě do Alpiglenu... ale to jsou jen detaily a třeba tipy na příští cestu. :-)
Ty jo diky za zpětnou vazbu :). Určitě se plánujeme ještě vrátit, takže tipy, jak si víc užít okolí Lauterbrunnenu a Grindelwaldu, ráda příště využiju! :)
Ty jo diky za zpětnou vazbu :). Určitě se plánujeme ještě vrátit, takže tipy, jak si víc užít okolí Lauterbrunnenu a Grindelwaldu, ráda příště využiju! :)
Moc pěkné. Uvažujeme o něčem podobném, ale máme kupu dětí (6 dětí, nejmenšímu 3,5 roku, potom v rozmezí 12 až 18 let) a tak uvažujeme jak nad cenou, tak náročností. Na kolik pro vás dva celá tahle legrace nakonec vyšla? A nechá se to "nějak" uchodit třeba i s takovým prckem, jako je ten nejmenší? Díky ...
Moc pěkné. Uvažujeme o něčem podobném, ale máme kupu dětí (6 dětí, nejmenšímu 3,5 roku, potom v rozmezí 12 až 18 let) a tak uvažujeme jak nad cenou, tak náročností. Na kolik pro vás dva celá tahle legrace nakonec vyšla? A nechá se to "nějak" uchodit třeba i s takovým prckem, jako je ten nejmenší? Díky ...