Taiwan očima backpackera
aneb za měsíc okolo ostrova..
Cestopis z roku 2017 napsal Tomáš Kleňha
V říjnu a listopadu 2017 mě cesty zavedly na Taiwan, neboli Čínskou republiku. Ostrov ležící ve Filipínském moři východně od Číny. Zemi jsme projeli po pobřeží dokola ve směru hodinových ručiček, dávali si zastávky ve větších městech a dělali výlety po pobřeží či do vnitrozemí. Nutno říci, že na východním pobřeží se zvedají od moře hory do středu ostrova a téměř celé západní pobřeží je jedna velká aglomerace, rozdělující se na jednotlivá města a regiony. A čím vším jsme jeli? Větší vzdálenosti vždy vlakem, menší na skútru, autobusem, tramvají, lodí, na kole, metrem, taxíkem, lanovkou, ale většinu času jsme chodili pěšky a nachodili pěkných pár desítek km. Proč nás tato země tak zaujala hned po pár hodinách? Nejspíše průsečíkem kultur mezi Japonskem, Čínou, jihovýchodní Asií a jejím osobitým podáním.
Taiwan zatím nezastihl takový turistický boom, jako JV Asii, ačkoliv si myslím, že je to jen otázka času. I když pravda, pláže jako v Thajsku tu víceméně nenajdete, ale to vůbec nevadí, protože kvůli běloskvoucímu písku sem člověk rozhodně nejede. Díky tomu, že zde moc turistů nepotkávám, tedy kromě těch čínských výprav jejich turistickými autobusy, které je někde vyloží, projdou se, naloží je a jede se dál, tak se tu nedočkáte smlouvání, okatého obírání a nadsazování cen, jako například ve státech JV Asie. Všechno tu má svou cenu a nestane se vám, že po vás někdo bude chtít víc. Docela vtipné je, že i taxikář, který si řekl před cestou o 250 TWD si nakonec naúčtoval jen 200. Vzali jsme náš pobyt na Taiwanu trošku pohodlněji, takže jsme ubytování bookovali vždy cca 2 dny předem, ale zůstal jsem u svých oblíbených low-cost hostelů, které jsou tu ovšem nejlepší, které jsem kde viděl! Za 300 - 500 kč/osoba na noc nedostanete špinavou komoru s postelí a skříňkou, ale pěkný, čistý světlý pokoj se soukromou sprchou, teplou vodou a vším tím vybavením okolo. Dámy rozhodně ocení všudypřítomnost fénu a praček, které hostely často bezplatně nabízí. Skvěle tu funguje taky AirBnb nebo Couchsurfing, takže no problem, backpackers!
Svoje si zde najde opravdu každý. Přírodní rezervace začínají často bezprostředně za velkoměsty, a nebo v dojezdové vzdálenosti autobusů a metra. Jednodenní výlety jsou ideální například z Taipei do - Wulai, Pingxi, Tamsui, Yangmingshan National Park a podobně. Když si půjčíte skútr, tak se dostanete opravdu daleko od pobřeží. Můžete si jet kam chcete, zastavit kde chcete. Nejlepší na tom je, že vás to ve dvou lidech na den a na osobu vyjde asi tak na 100 korun + 50 za benzín. Na východní pobřeží do Hualien a Taitung County je to naprosto ideální volba. Národní parky jsou protkány řekami a potoky, tisíci vodopády, džunglí s krásnými visutými mosty a horkými prameny, kterých je na Taiwanu nespočet. Bohužel například v Taroku jsou horké prameny v některých obdobích špatně dostupné, díky rozbouřené řece a sesuvům půdy, které jsou tu na denním pořádku, ale i to se dá zvládnout. Jinde jsou zase vybudovány pětihvězdičkové lázně pro lidi z lepší společnosti. Skvělé je, že za vstupy do parků, chrámů, rezervací a dalších míst, kde jsme zvyklí platit tisíce, se zde téměř nikde neplatí. Když už, tak v řádu desítek korun a nejsou to jen nějaká obyčejná místa, ale zásadní “must see” záležitosti. Milovníci architektury ocení velkoměsta, kde se potkává tradiční asijský styl s širokými bulváry, plnými moderních budov, ale i malebných uliček s restauracemi a kavárnami. Nejvíce nás nadchlo přístavní město Kaohsiung, které místy připomíná hipsterský ráj. Taipei je rušné megaměsto, ale rozhodně patří mezi to nejlepší, co jsem viděl (a jo, Taipei 101 je fakt obrovská stavba!). Aktivit po okolí je tolik, že se tím dají strávit dlouhé týdny a když vás zastihne tma, která tu byla už mezi pátou a šestou hodinou, vyrazíte na rušné nightmarkety, které jsou nedílnou součástí místního života - a tady seženete snad opravdu všechno. Pro milovníky historie, náboženství (mísí se zde hlavně taoismus a buddhismus) a chrámů z různých dynastií, je hlavní zastávka bývalé hlavní město Tainan. Strávili jsme v něm dva dny a bohužel na víc dní to opravdu není, protože chrámy mi po chvilce přijdou dost podobné, no vlastně stejné, ale asi to jen nedokážu ocenit...ty blikající neonové nápisy na nich a tak..Dost udivující pro mě je, že nikde nejsou větší známky odpadků a jiného bordelu, přestože najít tu odpadkový koš je dost obtížný úkol. Asi to vyvažují ti non stop jezdící popeláři s tou vlezlou melodií, kterou si od rána do večera zpívám. Nutno dodat, že v podzimních měsících, se tu člověk v moři moc nevykoupe. No, teplota sice kolísá někde mezi 20 - 30 stupni a tohle já beru jako ideální koupací teplotu (místní ve vodě neuvidíte, na ty je moc velká zima, i když je 40 na sluníčku), ale vítr na východním pobřeží spolu se skalnatým pobřežím to nedovolují. Jo a taky vlny. Hooodně velké vlny. Jediné místo, kde jsme se koupali v moři bylo na ostrově Cijin, což je vlastně část přístavu v Kaohsiungu. Ale jsou tam pláže a moje oblíbené obří lodě = pro mě super!
Co se jídla týče, vybere si tu opravdu každý. Tedy asi kromě veganů, ti to budou mít v běžných stravovacích zařízeních složitější a já si moc nedokážu představit, kde bych tu potravu pro vegany sháněl (ale kdo hledá, najde...asi..vim já). Frčí tu jak klasický streetfood tak i restaurace všech cenových kategorií. Zpracovávají se tu všechny druhy masa a vůně (no sem tam i vůně co spíše smrdí) vývarů a smažených pochoutek vás provází všude. Kromě nudlí na všemožné způsoby, a dalších klasických asijských dobrot z těchto končin, je tu pár specialit. Výborná a velice lowcostová braised pork rice, skvělé čínské knedlíčky plněné vším, čím si umíte představit a silné vývary z hovězího masa. Člověk si jen musí zvyknout, že je vše více či méně nasládlé, tedy snad kromě seafoodu, který čeká čerstvý na každém rohu. No a pak jsou tu také jídla, která jsou hodně speciální a lokální, ale jak chutnají vám nepovím, protože tak odvážný nejsem - Famous Stinky Tofu (stánek s ním najdete podle čichu vždy!) a Oyster Egg Omelette (vypadá, jako když už jí před vámi jedli tak dva lidé). Pár tipů kam přesně zajít a co si dát se zde určitě v blízké době objeví. Taiwan je velký pojem i pro milovníky čaje, protože se tu sklízí jedny z nejlepších čajů na světě - oolongy. Čaj tu pije úplně každý, ať už je to vylouhovaný oolong v petlahvy, který najdete v obyčejných obchodech, nebo jeho jakákoliv zmutovaná forma s mlékem, jako bubble tea nebo třeba i namíchaný s kávou. Jsou tu i luxusní čajovny s veškerým servisem. Známá je například oblast Maokong v kopcích nedaleko Taipeie, kde je čajovna vedle čajovny s výhledem na hory a město. Každý tu nejvíce ocení řetězec 7 Eleven (případně Family Mart, OK Mart a další), což je kapitola sama pro sebe, protože tyto obchody jsou prostě geniální! Zařídíte si na jednom místě téměř vše potřebné. Ráno si dáte kávu a pečivo nebo vajíčka, k obědu si necháte v troubě ohřát knedlíčky, špagety nebo řízek, večer si koupíte pivo a další sladkosti a slanosti. Přitom si zaplatíte třeba účet za telefon, v automatu koupíte lístek na vlak nebo si jen přečtete noviny a zase jdete dál.
Co dodat na konec..snad jen, ačkoliv jazyková bariéra je docela velká, vždy se nakonec domluvíte. Anglicky tu lidé, kteří pracuji s cizinci, umí (většinou, když ne, je to o to zábavnější). Důležité označení se snaží být dvoujazyčné a je dokonalé. Pro milovníky nonstop přístupu na internet doporučuji koupit simkartu s datovým tarifem, protože bez taiwanského čísla se na veřejné wi-fi nepřipojíte. My tak neučinili a přežili jsme bez problému s wi-fi, která je součástí každého ubytování, což není na konci roku 2017 nic překvapivého. Velkou výhodou je ovšem offline mapa v telefonu.
A výsledek? Z mého pohledu Taiwan rozhodně vřele doporučuji!
Jak se ti cestopis líbil?
Tomáš Kleňha procestoval 28 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 6 lety a napsal pro tebe 1 úžasný cestopis.
Zobrazit profil4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Díky, zní to super, už jsem několikrát Taiwan měl v hledáčku, ale vždycky jsem měl pocit, že tu jsou mnohé zajímavější lokace. Taiwan ale asi fakt stojí za zkoušku. Líbí se mi představa exotické země, kterou je možné opravdu křížem krážem projet.
Díky, zní to super, už jsem několikrát Taiwan měl v hledáčku, ale vždycky jsem měl pocit, že tu jsou mnohé zajímavější lokace. Taiwan ale asi fakt stojí za zkoušku. Líbí se mi představa exotické země, kterou je možné opravdu křížem krážem projet.
Díky. Po krátkých dvoudenních návštěvách Taipei jsem si vždy řekl, že se sem musím vrátit a procestovat celý ostrov detailně. Nevím čím to přesně je, ale místní atmosféra je natolik odlišná od celé jihovýchodní Asie, že mě neskutečně tohle místo přitahuje.
Vlastně jediný důvod proč jsem o Taiwanu nikdy neuvažoval je přesně ten, že se o něm nikde nemluví a člověk má tendenci ho přehlížet :)
Takže díky a těším se na další zápisky!
Díky. Po krátkých dvoudenních návštěvách Taipei jsem si vždy řekl, že se sem musím vrátit a procestovat celý ostrov detailně. Nevím čím to přesně je, ale místní atmosféra je natolik odlišná od celé jihovýchodní Asie, že mě neskutečně tohle místo přitahuje.
Vlastně jediný důvod proč jsem o Taiwanu nikdy neuvažoval je přesně ten, že se o něm nikde nemluví a člověk má tendenci ho přehlížet :)
Takže díky a těším se na další zápisky!
Na Taiwanu jsem byl na podzim 2018 a i když bylo opravdu teplo tak místní se opravdu nekoupali. Lidé jsou tam když vidí cizince co bloudí okamžitě ochotni pomoci radou. Mladší generace se domluví anglicky. Rádi se dozvědí něco o zemi, ze které cizinec přijel. V Taipei 101 se domluvíte i německy, rusky a francouzsky. A pro nás zážitek, že když si odložíte věci tak vám je nikdo neukradne. SIM kartu doporučuji koupit hned na letišti, není tak moc drahá, aby se to nevyplatilo. A ušetří vám spoustu času při shánění možnosti se někde připojit na Wi-Fi. Jen se obávám, že pokud tam jednou komunisti vtrhnou, tak již tato zem nebude tak krásná jako je teď. Taiwan stojí za to navštívit. Je tam zážitek navštívit noční trhy. Moc jsme nevěřili takovým těm místním zvenku zakouřeným restauracím, ale vaří tam báječně. Místní rybáři umí fantasticky ryby. U stánků vám asi bude vadit vůně Tofu, ale o kousek dál si dáte výborné chobotničky, čerstvé ovoce a na každém rohu ve městě si koupíte Bubble tea. Nebojte se ochutnávat místní jídlo a sledujte kam chodí místní, protože tam dobře vaří a mají stále čerstvé jídlo. 7 ELEVEN to jsou výborné malé obchody, kde pořídíte opravdu kde co. I Hot-dog a co je zážitek pro nás Čechy, několikapatrové McDonalds.
O Taiwanu se moc nemluví, protože co kdyby si někdo pohněval Čínu proti sobě. Ale je to chyba. Je to nádherná země.
Na Taiwanu jsem byl na podzim 2018 a i když bylo opravdu teplo tak místní se opravdu nekoupali. Lidé jsou tam když vidí cizince co bloudí okamžitě ochotni pomoci radou. Mladší generace se domluví anglicky. Rádi se dozvědí něco o zemi, ze které cizinec přijel. V Taipei 101 se domluvíte i německy, rusky a francouzsky. A pro nás zážitek, že když si odložíte věci tak vám je nikdo neukradne. SIM kartu doporučuji koupit hned na letišti, není tak moc drahá, aby se to nevyplatilo. A ušetří vám spoustu času při shánění možnosti se někde připojit na Wi-Fi. Jen se obávám, že pokud tam jednou komunisti vtrhnou, tak již tato zem nebude tak krásná jako je teď. Taiwan stojí za to navštívit. Je tam zážitek navštívit noční trhy. Moc jsme nevěřili takovým těm místním zvenku zakouřeným restauracím, ale vaří tam báječně. Místní rybáři umí fantasticky ryby. U stánků vám asi bude vadit vůně Tofu, ale o kousek dál si dáte výborné chobotničky, čerstvé ovoce a na každém rohu ve městě si koupíte Bubble tea. Nebojte se ochutnávat místní jídlo a sledujte kam chodí místní, protože tam dobře vaří a mají stále čerstvé jídlo. 7 ELEVEN to jsou výborné malé obchody, kde pořídíte opravdu kde co. I Hot-dog a co je zážitek pro nás Čechy, několikapatrové McDonalds.
O Taiwanu se moc nemluví, protože co kdyby si někdo pohněval Čínu proti sobě. Ale je to chyba. Je to nádherná země.