Tanzánie a Zanzibar
Měsíc v Africe
Cestopis z roku 2019 napsala Zuzana _6
Naše dovolená začala v září. Po odletu z Vídně jsme měli denní stop-over v Istanbulu. Cíl by jasný: razítko do pasu a najít autobus, který nás odveze přímo k Hagia Sofia. Platit se dá kartou přímo u řidiče, není potřeba zařizovat Istanbul card. Autobus jede z nástupiště 17, v prvním podzemním podlaží, když vyjdete ven, je to úplně na konci vpravo. Hagia Sofia funguje jako muzeum. Naproti je Mešita sultána Ahmeda, do které je vstup zdarma mimo bohoslužby. Dlouhou sukni na zakrytí kolen i šátek na zakrytí vlasů vám půjčí. Poté jsme navštívili Grand bazzar, který stojí za návštěvu. Autobus odjíždí každou hodinu/půl hodinu zpět na letiště, cesta trvala hodinu, i přes ty zácpy, asi jsme měli štěstí. Ale radši bych počítala s rezervou, zácpy jsou zde nevypočitatelný. Celý den nás stál 50 USD.
Ráno další den jsme přiletěli do Dar es Salam, sedli do autobusu dhala-dhala, který nás odvezl do centra (4 CZK /jízda). Jezdí jich zde opravdu hodně, takže nám naštěstí někdo poradil a posadil nás do toho správného, protože jízdní řády zde neexistuje. Ty autobusy jsou asi nafukovací, kolik lidí kolik se tam vešlo. Dopoledne v hotelu jsme si dali aklimatizačního šlofíka a vyrazili zkoumat krásy bývalého hlavního města. První seznámení s Afrikou. No, moc památek tu není. Byli jsme na rybím trhu, podívali se k jendomu kostelu, je tu pár zajímavých domů z koloniální éry, clock tower (což je vlastně jenom kruhák s hodinami, a to je skoro ve všech městech). Blízko ubytování jsme měli společnost Kilimanjaro Express, která zařizuje autobusovou linku mezi Dar – Moshi – Arusha. Lístky jsem si na cestu do Moshi koupili den předem (za cca 720 CZK/2 osoby).
Ráno v 6 jsme vyrazili, dle Google Maps 543 km, 10 hodin cesty, jedna pauza. I cesta může být cíl. Člověk alespoň vidí takový průřez celou zemí, od savan, lesů až k neprostupné džungli. Od relativně moderní metropole po vesničky.
Předem jsem zařídila výlet pod Kilimajaro, konkrétně k vodopádům Materuni, součástí výletu byla i Coffee tour, 100 USD/2 osoby včetně poplatků za vstup, cesta a oběd. Výlet jsme měli zařízený u společnosti Maryo Tours. Dojeli jsme k „záchytnému táboru“, kde se zaregistrujete (zapíšete do sešitu), zaplatíte vstup, přidá se k Vám profi průvodce a vyrazíte na cestu. Po cestě jsme poznávali místní faunu i flóru. U vodopádů byla voda děsně studená, teče přímo z Kilimanjara, co se divíme. Ale Tom, druhým jménem otužilec, tam přece jen vlezl. Po cestě jsme ochutnali banánové pivo i víno v místní nálevně (tři lavičky před domem). Poté jsme se přemístili na kávovou farmu, kde jsme z utrhnutého zrnka kávy vytvořili životabudič. Díky zachování místních zvyků jsme viděli, jak se káva zpracovává tradiční cestou, zpěv ani tanec nechyběli. Arabika rostla všude.
Druhý den jsme chtěli ještě využít místních krás, a tak jsme si přes ubytování objednali taxíka (1 000 CZK; nabízeli i organizovaný výlet, ale ten byl o dost dražší, a podle našeho zjištění i dost zbytečný), který nás odvezl do „Hot“ spring, cca 3 hodiny tam s námi řidič počkal. Poté, co jsme si užili oázy a rybiček okusujících odumřelou kůži, které zde žijí, odvezl nás zpět na hotel pro věci a rovnou zpět na zastávku Kilimanjaro express směr Arusha, kde jsme se ubytovali v hotelu zařízeným od cestovky přes safari. Suricata safari jsme vybrali především proto, že jsme na ně četli samé skvělé recenze, a to i od českých turistů, a také proto, že nabízeli jako jediní výlet do Tarangire parku (je zde spoustu slonů).
S A F A R I
Ráno nás vyzvedlo auto, a vyrazili jsme. Plán: první den Lake Manyara, druhý den Tarangire park, obě noci jsme spali ve stejném kempu v chatkách. Třetí den ráno přejezd přes Ngorongoro area až do Serengeti park, kde jsme si postavili stan v naprosté divočině. Čtvrtý den brzo ráno game drive po Serengeti parku, odpoledne přesun k Ngorongoro kráteru, kde jsme po cestě navštívili Masajskou vesnici, opět nocování ve stanu. Pátý den ráno game drive v kráteru, poté dojet do campsite pro věci a zpět do Arushi. Noc po safari byla v ceně. Ráno jsme si prošli město Arusha a odpoledne stále v ceně safari jsme měli domluvený transfer na letiště Kilimanjaro, odkud jsme letěli na Zanzibar.
Měli jsme 5denní výlet, v autě pro šest lidí jsme byli čtyři. Přidal se k nám pár z Německa. Cena na osobu byla 950 USD. Je naprosto normální, že chtějí zaplatit zálohu ve výši 10 % převodem na účet. Zbytek jsme platili hotově, kartou lze taky, ale je tu velký poplatek za zprostředkování platby (asi 8%). Jel s námi celou dobu řidič/průvodce a kuchařka, která měla celou kuchyň naloženou na autě, včetně našich stanů a spacáků, jejich půjčení je v ceně. Byli jsme připravení na to, že dostaneme pokaždé jiný spacák, a tak jsme si vezli i vložky do spacáku. Kuchařka se nás hnedka ptala i na nějaké alergie, co jíme a nejíme. Snídaně byly sladké i slané, oběd většinou studený s sebou v krabičce, abychom se mohli naobědvat někde uprostřed safari v místě určeném pro pikniky. Jednalo se většinou o smažené věci, samozřejmě kuře, občas vejce, nějaké ovoce, sladkost, džusík. Večeře byly teplé, polévka a hlavní chod, zeleninový salát. Jídla byla pestrá, hlavně večeře se vůbec neopakovaly. Pořiďte si místní repelent, jsou zde jak komáři, tak občas i mouchy Cece. Moc obchodů jsme nepotkali a v Arushe je v lékárnách ani neměli, tak ať jste připravení. Celé safari není na vybavení nijak náročné, my jsme ho jeli v žabkách a kraťasech. Jen u kráteru Ngorongoro se spí v nadmořské výšce 2 200 m. n. m., takže v noci a po ránu je docela zima (7-9°C/odpoledne 30°C). Safari byl asi nejlepší zážitek z celé dovolené, viděli jsme skoro všechny hlavní zvířata z tzv. „Big five“ (buvol, lev, slon, leopard, nosorožec) a mnoho dalších zvířat. Například hyeny asi 10 metrů od našeho stanu. Je velký zážitek spát mezi divokou zvěří, nikde žádný ploty, ochraňuje vás jenom stan, každý zvuk je divný. Cena za safari se sice na první pohled zdá dost vysoká, ale jenom samotné vstupy do parků jsou dost drahé, plat dvou lidí, benzín, atd., rozhodně to stojí za to!
Z A N Z I B A R
První den ve Stone town nás přivítal deštěm. Prší zde naštěstí jen dopoledne, takže jsme mohli po obědě vyrazit na procházku po městě. Jen je potřeba se trochu obrnit před všudypřítomnými naháněči na tour po městě nebo do přilehlého okolí. Je možné zde prakticky všude platit jak dolary, tak šilinky.
Druhý den dopoledne odcházíme na autobusové nádraží a vyrážíme místním autobusem (názvy cílových stanic jsou na autobusu napsané) na sever do Nungwi (150 CZK/2osoby; hotel nám nabízel soukromého řidiče za 30 USD nebo taxi za 50 USD). Cesta je dlouhá (2h), silnice místy špatná, ale Čína tam staví nové silnice, takže se máme na co těšit. Odpoledne jsme hned vyrazili k moři. Ano, jsou zde krásné čisté bílé pláže a tyrkysové moře.
Ráno jsme měli v plánu procházku až na severní pláž Nungwi. Navštívili jsme záchranářské středisko pro želvy, které každý rok 20. 2. vypouští do moře. Po důkladném průzkumu trhu jsme si objednali šnorchlování na Mnemba Island za 25 usd/osoba , včetně oběda. Doporučuji obejít pár stánku, porovnat ceny a nebrat výlet od prvního beachboye. Další den ráno jsme vyrazili na cestu, celé dopoledne šnorchlovali, poobědvali na lodi a poté se vrátili zpět. Odpoledne bylo stejné jako předchozí, zasloužený relax na pláži. A snad nemusím připomínat, je důležité se mazat opalovacím krémem. Doporučuji výbornou restauraci na pláži: Baraka Beach Restaurant - čerstvé ryby a mořské plody, gril, silné koktejly, a možnost platby kartou.
Další den jsme se přesunuli do Paje, v jižní části ostrova, na východní straně. Autobusem jsme se vrátili do Stone Town, odtud jsme tuk-tukem přejeli na jiné autobusové nádraží, protože autobusy na jih jezdí prostě z jiné části města, a vyrazili. Tyto dhala-dhala zastavují na mávnutí, takže když po cestě budete chtít vystoupit blíže k vašemu ubytování, je to možné. To samé platí i pro nástup, stoupnete si k silnici, mávnete a jedete. Po cestě do Paje (40 CZK/2osoby) jsme znovu několik hodin před západem slunce leželi na pláži a užívali si velké vlny.
Druhý den v Paji jsme se šli podívat na obří odliv, kterým je toto východní pobřeží vyhlášené. Ušli jsme zhruba kilometr po dnu moře, maximálně po kotníky ve vodě, a stále jsme nebyli ani v půlce odlivu. I když je zde spousta mořských ježků, boty do vody jsme neměli. Voda je průzračná a ježci jsou dobře vidět, takže pokud nejste opravdu nešikovní, nešlápnete na něj. Po obědě byla voda zpátky, takže jsme se šli koupat. K večeru jsme měli půjčený skútr na 24 hodin a vyrazili jsme na večeři do vyhlášené restaurace The Rock. Při přílivu nás tam dovezla loďka, při odlivu je možné dojít pěšky. Rezervace je zde asi nutná. Najedli jsme se výborně, ale pro mě to byla nejdražší návštěva restaurace vůbec.
Během dalšího dne jsme se skútrem navštívili Jozani forest, kde žijí opičky Kolobus monkey. Poté jsme zamířili do mangrovového lesa a navštívili i záchrannou stanici se želvami, hady, ještěry, a centrum na záchranu motýle (všude vstup 10 USD). Všechna tato místa jsou dobrovolnické organizace, které chrání místní faunu a flóru, a učí lidi jak se chovat k přírodě. Placením vstupu přispíváte na plat dobrovolných průvodců a na další fungování organizací. Na závěr jsme navštívili jeskyni Kuza Cave (10USD/os), kde se dá koupat. Po vrácení skútru jsme se odpoledne znovu vydali k moři.
Další den jsme opět nasedli na autobus směrem do Stone Town, kde jsme si vyzvedli lístky na trajekt (35 USD/os), které jsme měli zamluvené přes internet. Upozorňuji, že zde nelze platit kartou, takže nás čekal i výběr z bankomatu. Všude jsem četla varování, že nás někdo okrade, ale my jsme žádný problém neměli. Našli si banku s bankomatem a nejnižším poplatkem za výběr. Naše kroky dále směřovaly na Prison Island. Stačí se projít podél moře po promenádě, a nabídky výletů se jen hrnou. My jsme kývli na výlet se šnorchlováním za 22 usd /2 osoby. Ihned jsme nasedli na loď, měli jsme hodinu čas na prozkoumání ostrova, kde žijí obří želvy, mezi kterými můžete chodit, krmit je je a hladit. Po šnorchlování jsme si došli na poslední večeři na ostrově.
Poslední den jsme věnovali Spice Tour. Bylo by škoda na Ostrově koření nenavštívit žádnou farmu s kořením. Už jsme tento výlet poptávali v Paje, ale stál 40 USD/os, a cesta byla zbytečně dlouhá. Tyto farmy se nacházejí hlavně u Stone Town, takže doporučuji tento výlet řešit z tohoto města (cena byla pouze 10 usd/os). Po krátké cestě jsme dorazili na farmu, kde jsme viděli, jak rostou ananasy, kurkuma, zázvor, vanilka, kardamom, skořice, káva, citronová tráva, muškátový oříšek, pepř, a mnoho mnoho dalších plodin. Na konci cesty jsme ochutnali čerstvě připravené čaje, nakoupili koření za rozumnou cenu, přesunuli se na oběd, ve kterém se spousta tohoto koření nacházelo. Odpoledne jsme vyrazili na trajekt a po dvouhodinové cestě jsme se vylodili na pevninské části Tanzanie. V Dar es Salaam jsme chytli autobus do ubytování blízko letišti a ráno v 6 jsme vyrazili na letiště. Tímto naše cesta skončila.
Jak se ti cestopis líbil?
Zuzana _6 procestovala 27 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 6 lety a napsala pro tebe 8 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil9 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Ahoj. Chystáme se v prosinci na selfdrive. Mohla bych se zeptat, kde jsou ty hot springs a jestli se tam dá dojít i bez průvodce? Díky.
Ahoj. Chystáme se v prosinci na selfdrive. Mohla bych se zeptat, kde jsou ty hot springs a jestli se tam dá dojít i bez průvodce? Díky.
Těch hrubek je tam tolik, to jste si to Zuzano po sobě ani jednou nepřečetla?
Těch hrubek je tam tolik, to jste si to Zuzano po sobě ani jednou nepřečetla?
Chci se zeptat jak jste tam byli dlouho a na kolik vás to vislo.
Chci se zeptat jak jste tam byli dlouho a na kolik vás to vislo.
Tak jsem šel zkontrolovat, jestli někoho praští ta hrubka v nadpisu, ale vypadá to, že je to úplně jedno... Jinak z nadpisu vyplývá, že tam byli měsíc, a na kolik to vyšlo, to by mě taky zajímalo.
Tak jsem šel zkontrolovat, jestli někoho praští ta hrubka v nadpisu, ale vypadá to, že je to úplně jedno... Jinak z nadpisu vyplývá, že tam byli měsíc, a na kolik to vyšlo, to by mě taky zajímalo.
Mě tam zaujalo babišovské skloňování slova motýl "centrum na záchranu motýle", ale jinak kromě toho nadpisu tam moc hrubek nebo překlepů není (na rozdíl od některých jiných cestopisů). Je to pěkný stručný cestopis s mnoha informacemi o zajímavostech, cenách a časech jízdy, takže jistě dobře poslouží pro plánování vlastní cesty.
Mě tam zaujalo babišovské skloňování slova motýl "centrum na záchranu motýle", ale jinak kromě toho nadpisu tam moc hrubek nebo překlepů není (na rozdíl od některých jiných cestopisů). Je to pěkný stručný cestopis s mnoha informacemi o zajímavostech, cenách a časech jízdy, takže jistě dobře poslouží pro plánování vlastní cesty.
Ahoj,
za 14 dní vyrážíme do Tanzánie, chci se zeptat, jak je to na Zanzibaru s tim půjčením skůtru.
je potřeba mezinárodní řidičák a jaká je cena?
dík Simča
Ahoj,
za 14 dní vyrážíme do Tanzánie, chci se zeptat, jak je to na Zanzibaru s tim půjčením skůtru.
je potřeba mezinárodní řidičák a jaká je cena?
dík Simča
Ahoj, skutr na 24 hod stál 20 USD + jsme si museli natankovat. Zařizoval nám ho majitel ubytování přes nějakého svého známého. Mezinárodní řidičák vidět chtěl (na počkání za 50,-). Užijte si to :)
Ahoj, skutr na 24 hod stál 20 USD + jsme si museli natankovat. Zařizoval nám ho majitel ubytování přes nějakého svého známého. Mezinárodní řidičák vidět chtěl (na počkání za 50,-). Užijte si to :)
Nezávisle se mi povedla dost podobná osa. Jen v opačném pořadí. Až na tu jeskyni Kuza, o té jsem nevěděl a to jsem od ní byl jen 5 km :-) Jinak Tanzánie je zážitek na celý život, což?
Nezávisle se mi povedla dost podobná osa. Jen v opačném pořadí. Až na tu jeskyni Kuza, o té jsem nevěděl a to jsem od ní byl jen 5 km :-) Jinak Tanzánie je zážitek na celý život, což?