Thajsko 2019/2020
15 -denní cestování Thajskem
Cestopis z roku 2020 napsal hepsik
Thajsko 2019/2020
Termín: 26.12.2019-11.1.2020
Itenerář: Bangkok, Krabi, Khao Sok, Koh Lanta
Letenky:
Celé to začalo v březnu 2019, kdy jsme už přes měsíc byli doma z Mexika a já už byla celá nervózní, že nemám koupené další letenky (už někdo popsal tuhle nemoc??).
Po Mexiku jsem si říkala, že tentokrát by to chtělo letět na druhou stranu, a tak jsem začala pokukovat po jihovýchodní Asii. Když jsem pak po pár týdnech hledání narazila na letenky z Vídně do Bangkoku během svátků asi za 12 tisíc, bylo rozhodnuto, bude to Thajsko!
Někdy v říjnu jsme ještě přikoupili přelet z Bangkoku do Krabi a zpět (cesta do Krabi s Lion Air, cesta zpět do Bangkoku s Bangkok Airways) celkem asi za 1900 Kč/os. se zavazadlem.
Najednou byl prosinec a my se opět ocitli na letišti ve Vídni. Letěli jsme s Air China nejdříve do Pekingu, kde jsme měli 8 hodinový přestup, a poté následoval 5 hodinový let z Pekingu do Bangkoku.
Air China nabízí při přestupu v Pekingu delším než 5 hodin zdarma vstup do travel lounge, kde jsme se pěkně prospali v polohovatelných křeslech. Pozor ale, vstup do transit lounge je nutné předem rezervovat přes internet, jinak vás tam moc nepustí.
Bangkok:
Do Bangkoku jsme přiletěli asi v půl 8 večer a předem jsme měli zjištěno, že z letiště se svezeme nadzemkou, a pak přestoupíme na bus, který nás doveze kousek od ubytování. Na letišti jsme rychle vybrali bahty z bankomatu (při každém výběru z bankomatu se v Thajsku platí poplatek 220 BHT, takže je nejlepší vybrat co nejvíce najednou) a koupili lístky na nadzemku. Problém nastal až při přestupu na autobus, kdy jsme asi 3/4 hodiny nemohli najít ani jeden ze 3 autobusů, které nám strýček google našel. Hladoví a unavení jsme další čekání nevydrželi a odchytli jsme si náš první Tuk Tuk, který nás za 100 BHT dovezl až k ubytku.
Při hledání hotelu v Bangkoku jsme se trochu rozhodovali, zda budeme bydlet v centru (blízko Khao San) nebo někde dál od centra na stanici metra nebo nadzemky . Na internetu spousta lidí psala, že u Khao San je moc velký ruch a doporučovali klidnou čtvrť Sukhumvit, kterou jezdí nadzemka. Co se týká ceny bylo to nastejno, a tak mě Honza překecal. Že přece budeme pár ulic od Khao San, takže to nemůže být tak hrozný.
Bylo!!! ..každou noc...do 4 do rána...jak když máte reprák hned vedle postele..
Takže vyzkoušeli jsme to za vás, není zač... Kdyby si to přece jenom nedal nikdo vymluvit, tak jsme měli hotel Sleep Withinn s fajn bazénem na střeše.
Ráno jsme začali s prohlídkou Bangkoku. Přeplněnému Grand Palace jsme se vyhnuli obloukem a o kousek dál si koupili lístek do komplexu Wat Pho (200 BHT). Dále jsme se přívozem (2 BHT) dostali na druhou stranu řeky a prohlédli si krásný Wat Arun. Mezitím nám vyhládlo, takže přívozem zpět na druhou stranu a vyrazili jsme hledat podnik Kor Panich Sticky Rice, který má Michellinskou hvězdu právě za své Mango sticky rice. Bohužel jsme našli pouze staženou kovovou roletu s cedulkou, že mají až do silvestra zavřeno. No nic ve stánku o 50m dál jsme si dali vynikající nudlovou polévku a jeli metrem na hlavní vlakové nádraží Hua Lamphong, abychom koupili lístky na vlak do Ayutthayi na následující den.
Internety radili koupit místo ve 2.třídě, takže jsme tak učinili a za 490 BHT měli pro dva jednosměrný lístek. Zdálo se nám to celkem dost, ale furt levnější než organizovaná tour.
K večeři první Pad Thai s krevetama, koupačka v bazénu na střeše hezky při západu slunce a v 10 jsme už byli v posteli.
Druhý den nás čekal výlet do Ayutthayi. Vlak měl asi 20 min zpoždění, ale něco pak cestou nahnal. Ve druhé třídě měl každý svoji místenku a vagón byl klimatizovaný. Po příjezdu do Ayutthayi jsme hned šli koupit lístek na vlak zpět. Vybrali jsme zpáteční vlak ve 4, ale pán za okýnkem tvrdí, že v tomhle vlaku je pouze 3.třída. Jiný čas nám nevyhovuje a tak kupujeme třetí třídu. Když po nás pán chtěl 40 BHT za oba, trochu jsme se vyděsili, co nás to odpoledne čeká, ale usoudili jsme, že to je problém budoucí Terky a budoucího Honzy, takže jsme šli radši prohlížet město. Ayutthaya byla po 4 století hlavním městem Ayutthayského království a dnes je na seznamu UNESCO. Hned před budovou nádraží jsme si půjčili kola (50 BHT/ den) a jeli prohlížet chrámový komplex.
V Ayutthaye také započala naše závislost na thajském ledovém čaji s kondenzovaným mlékem. Mají ho na každém rohu a cena se pohybuje mezi 20-30 BHT.
I s obědem nám prohlídka zabrala asi 4 hodiny. Návštěvu Ayutthayi doporučuji, určitě to stojí za to..takový thajský Angkor Wat :). A určitě doporučuji nebrat organizovanou tour, ale jet tam sám vlakem s místníma. Jak se cestou zpět ukázalo, třetí třída je totiž naopak největší výhra! Vagóny jsou bez klimatizace (rozhodně výhoda!), větrá se staženými okny (myslím si, že okna nejdou zavřít, ani kdyby člověk chtěl) a místo k sezení člověk najde bez problému. Cena 15 Kč za 2,5h jízdu je bezkonkurenční a zážitek k nezaplacení :).
Večer jsme si zašli na červené kari (50 BHT) a na zaslouženou půl hodinovou masáž nohou (130 BHT). Pak už rychle na pokoj zabalit krosnu, protože už nastal čas přesunout se dál.
V 4 ráno zazvonil budík a nás před hotelem čekal předem objednaný Grab (asijská obdoba Uberu), který nás vzal na letiště Don Mueang.
Ao Nang:
Hodinový přelet do Krabi utekl jak nic a ty výhledy z letadla byly neskutečný. Náš plán byl jet z letiště do Ao Nangu místním autobusem za 150 BHT/os., ale na letišti jsme měli štěstí a přišel za námi brazilský pár, zda se s nimi nechceme svést taxíkem (500 BHT/4 os.).
V Ao Nangu jsme si hned půjčili skútr (800 BHT/ 4 dny) a jeli se ubytovat. Ubytování jsme zvolili na klidném místě asi 12 minut jízdy za Ao Nangem.
Konkrétně se jednalo o J2B Bungalows:
https://www.booking.com/hotel/th...rt.cs.html
Ubytování bylo super, vůbec se nám nechtělo o pár dní později odjíždět. Pěkné, čisté bungalovy, které leží 20m od pláže Long Beach. Kouzlo je v tom, že pláž je celé dny úplně prázdná..a to jsme tam byli v největší sezóně.. Pokud si půjčíte skútr, je tohle ideální řešení jak uniknout turistickému Ao Nangu. Pobyt jsme měli bez jídla, což ale se skútrem nebyl problém. Snídaně jsme řešili toustem ze 7eleven (25 BHT, v každé 7eleven mají toustovač a toust vám během dvou minut zapečou) a na večeře jsme jezdili do Ao Nangu na místní night market.
Zbytek dne jsme trávili střídavě v moři a na pláži a víc nějak nebylo potřeba :).
Další den jsme začali zlehka a jeli na cca 30 km vzdálený Tha Pom Klong Song Nam "trail". Slovo trail dávám do uvozovek, protože se jedná o asi 1-2 km dlouhou procházku mangrovníkovým lesem. Asi to nelze nazývat trek, ale za návštěvu to stojí. Vstupné bylo myslím 100 BHT a za celou dobu jsme nepotkali jediného turistu, jen samé Thajce. Na konci se dá uprostřed mangrovníků vykoupat, takže plavky s sebou.
Třetí den jsme měli naplánovaný Tab Kak Hang Nak Hill trail, zde už je v názvu slovo trail oprávněně :). Z recenzí na TripAdvisoru nabudete dojmu, že se jedná o velmi těžký trek, který dokončí jen ti nejzdatnější jedinci. My jsme to dali bez problému za 4h tam i zpátky. Je tam pár nepříjemných stoupacích úseků, při kterých se zapotíte, ale pokud jste aspoň trochu zvyklý se hýbat, není se čeho bát. Výhodou je, že na rozdíl od ostatních národních parků je zde vstupné dobrovolné (jinde min. 150 BHT/os.), a když se vydrápete na vyhlídku na vrcholu a vidíte krásné výhledy na pobřeží, na cestu nahoru rázem zapomenete.
Poslední den v Ao Nangu využíváme k prohlídce Tiger Cave Temple.Chrám je postaven na vrcholku hory a cestou vás čeká krásných 1260 schodů s převýšením 309m. Strasti z cesty opět vynahrazují neskutečné výhledy do okolí.
Odpoledne jsme ještě stihli výlet na známou Railey Beach, na kterou se nedá dostat jinak než lodí. Long tail boats vyrážejí přímo z Ao Nang Beach, kde vám prodají zpáteční lístek za 200 BHT (s podmínkou, že se vrátíte zpět do 17:00, jinak je to za příplatek). Railey Beach je dost turistická, takže nečekejte, že ji budete mít sami pro sebe. Na druhou stranu už jen projížďka Long tail boat je pěkný zážitek a pár hodin na Railey bylo fajn.
Večer jsme strávili baleními, jelikož druhý den nás už čekal přesun do národního parku Khao Sok.
Khao Sok:
Když jsme se doma během tvorby itineráře rozhodli, že chceme strávit pár nocí v parku Khao Sok, začali jsme zjišťovat, jak se tam vlastně dostaneme. Park se nachází asi 150km severně od Ao Nangu a první myšlenka byla využít nějaký místní autobus. Po chvíli hledání jsme zjistili, že z Ao Nangu bohužel žádná veřejná doprava do Khao Soku nejezdí. Další možností jdou sdílené dodávky, které vás vyzvednou přímo před hotelem kdekoliv v Ao Nangu a vysadí kdekoliv v parku. Není to ale nic levného, tuším, že chtějí asi 400 BHT/os./cesta, takže pro dva tam a zpátky jste v tom za 1600 BHT.
My jsme se rozhodli to hecnout a dojet tam na skútru, který jsme měli půjčený v Ao Nangu. Spíš to teda bylo tak, že Honza řekl, že 150km na skútru je v pohodě a já mu, jízdou na skútru nepolíbená, věřila. Naštěstí jsme s sebou aspoň nemuseli tahat krosnu, tu nám 2 noci u sebe nechal majitel ubytování v Ao Nangu.
Takže co se týče naší cesty do Khao Soku, nebylo to v pohodě. Bylo to dost zlý. Celou dobu jsme jeli po 2-3 proudový silnici, kde jezdily jen obří pick-upy. Zadek nevratně zdřevěněl po první hodině jízdy (celkem jsme jeli 3) a obličej jsem díky větru přestala cítit po hodině a půl. Ale zvládli jsme to a dorazili na místo.
Ubytování jsme zvolili v jednoduché chajdě v "Khao Sok Palmview Resort" za 550 BHT na dvě noci. Koupelna trochu zapáchala, ale na dvě přespání jsme nepotřebovali nic extra.
https://www.booking.com/hotel/th...95771b0c9d
Když si pročítáte informace o parku na internetu, skoro všude narazíte na informaci, že vstup je možný pouze s průvodcem. Po trochu hlubším průzkumu jsme zjistili, že je v tam i pár treků, na které vás, po zaplacení vstupu do národního parku (300BHT), pustí i bez průvodce. Téměř nikdo možnost bez průvodce nevolí, takže jsme si řekli, že tím lépe pro nás a vybrali si tzv. Western trail, který končí u vodopádu Tom Kloi.
Trek je celkem 15 km dlouhý a terén je místy náročný. Asi po prvních třech kilometrech končí široká cesta, a pak už se jde celou cestu velmi úzkou pěšinkou v džungli, kde se musí celou dobu šplhat po kamenech a kořenech, takže pokud nejste úplně zdravotně fit, zvolila bych radši kratší okruh. Ačkoliv byl trek celkem náročný, tak v momentě, kdy jsme dorazili na vodopád Tom Kloi, připadali jsme si jako v ráji. Z džungle na nás vykoukla nádherná laguna s vodopádem, naprosto ideální na koupání. Nejlepší na tom bylo, že jsme tuhle nádheru měli hodinu sami pro sebe. Celkově jsme během celých 8h na treku potkali max 15 lidí, takže návalu turistů se není potřeba bát.
Další ráno nás čekala menší challenge "Stihnout trajekt". Věděli jsme, že v 10:30 odjíždí ze 150 km vzdáleného přístavu v Ao Nangu jediný trajekt na ostrov Koh Lanta. My potřebovali dojet na skútru z Khao Soku do předešlého ubytování u Ao Nangu, vzít krosnu, jet vrátit skútr do Ao Nangu a nějak se dostat do přístavu na druhém konci města. Na tohle jsme měli necelé 4h. Nakonec jsme v 10:25 dobíhali na přístavní molo a v 10:40 už se spokojeně vyhřívali na horní palubě trajektu.
Koh Lanta:
Při plánování cesty jsme věděli, že se chceme na nějaký ostrov podívat. Koh Lantu jsme vybrali, protože na ní žije ještě spousta původních obyvatel a nebyla ještě celá pohlcena cestovním ruchem jako ostatní ostrovy. Další výhoda je velmi dobrá dostupnost z Krabi.
Všechny pláže a turistické resorty se nachází na západním pobřeží ostrova, a právě proto jsme my zvolili ubytování v rybářském Old Townu na východním pobřeží, s tím že si půjčíme na celý pobyt skútr a na nějakou pěknou pláž si vždy dojedeme.
Po 6 dnech strávených na Koh Lantě, bydlení v Old Townu opravdu doporučuji. Old Town je velmi klidný, ceny jsou o poznání nižší a místo davu turistů trochu nasajete atmosféru rybářské vesničky. Večer vás neotravuje hluk z barů ani restaurací, protože v 10 večer už celá vesnice spí :).Ubytováni jsme byli v Muchu house přes airbnb, což je menší dřevěný domek stojící přímo na vodě. Muchu house má 3 oddělené pokoje, každý má vlastní koupelnu, společná je kuchyň a terasa. My jsme vybrali pokoj Mumu, který se nachází v patře a přímo z postele nebo hamaky můžete pozorovat východ slunce. Víc spokojený jsme být nemohli...A to za 1700 Kč za 5 nocí :).
https://www.airbnb.cz/rooms/5832...UcK76akG5I
Náš plán na Koh Lantu byl jasný. Čtyři dny objíždět kýčovité pláže na skútru a relaxovat před návratem domů. Pláže na Koh Lantě neměli chybu. Bílý písek, tyrkysové moře a téměř bez lidí, na což jsme si velmi rychle zvykli. V moři je celkem dost medúz, tak na ty větší si je třeba dávat pozor. Malé průhledné medúzky (do 7 cm) nás párkrát "požahali", ale to člověk skoro ani necítí. Pokud hledáte pěkné pláže bez lidí jako my, určitě doporučujeme Bamboo beach, Pirate beach (trocha kamenů), Klong Chak beach, Bakantiang beach.
Jediná naše větší aktivita na ostrově byl Elephant Waterfall trail (3-4 km, vstup 50 BHT) a organizovaný šnorchlovací výlet speedboatem na 3/4 hodiny vzdálený Koh Rok. Celodenní výlet na Koh Rok byl náš jediný organizovaný výlet . Tomuto typu výletů se normálně vyhýbáme, ale oba rádi šnorchlujeme a na malé ostrůvky obklopené korály se jinak než s místní cestovkou nedostanete. Výlet jsme zakoupili uprostřed Old Townu v cestovce Rattana. Cenu jsme usmlouvali z 1800 BHT/os. na 1200. Myslím si, že mimo Old Town by byla cena vyšší, ale jinde jsme nebyli, tak nevím. Celé to bylo moc fajn, a i když to byla 100% nejdražší věc, co jsme si v Thajsku koupili, peněz jsme nelitovali. Loď nebyla vůbec přeplněná, jelikož většina lidí jezdí místo na Koh Rok na známou 4 Islands tour. Během dne jsme měli 4 půl hodinová šnorchlování z lodi, oběd na ostrově, a pak cca 2h volna na pláži. Bylo to super!
4 dny na Koh Lantě bohužel utekly jako voda, takže najednou byl pátek, den odjezdu. Naši hostitelé na Koh Lantě nám předem zarezervovali dodávku, která nás přímo z ubytování odvezla až na letiště v Krabi (350 BHT/os.). Pak už jen zbýval krátký přelet do Bangkoku a opět cesta s Air China do Vídně..
Ceny:
Ceny v Thajsku..asi to není to, co to bývalo před 15-20 lety, ale furt je to pro nás destinace víc jak přijatelná. My jsme se určitě nijak neomezovali a dva týdny nás i s letenkami, pojištěním a cestou do Vídně vyšli asi na 26-27 000/os.
Během těch dvou týdnu jsme si vařili jen 2 snídaně, zbytek dní jsme vždy jedli venku. Když jsme šli na oběd nebo večeři obcházeli jsme restaurace/stánky, než jsme našli místo s přijatelnou cenou, což pro nás bylo 50-70 BHT za jídlo. Snídaně jsme obligátně řešili čerstvými tousty ze 7Eleven (25 BHT).
Skútr sežene za 180-250 BHT za den, záleží na síle motoru a jak moc smlouváte :).
Highlighty:
Aneb věci, místa, na která jen tak nezapomeneme:
1.) cesta vlakem (3. třídou) do/z Autthayi
2.) ubytování na pláži (bez lidí!!) v J2B bungalows s nejkrásnějším západem slunce každý den
3.) Trek zakončený koupáním pod vodopádem Tom Kloi (bez lidí!!) v národním parku Khao Sok
4.) Muchu House na Koh Lantě..to se ani nedá vysvětlit, to musíte zažít. Recenze na Airbnb vám dokážou, že nekecám. Každý den usínat při zvuku šplouchajících vln přímo po vámi..
5.) Bamboo beach na Koh Lanta (bez lidí!!) - pozor na opice (:
6.) Korály a podmořský život kolem Koh Rok - to už úplně nespadá do našeho oblíbeného "bez lidí" šuplíku, přesto věřím ,že to stojí za to.
7.) Trek na Han Nak Hill - nejkrásnější výhledy na Thajský záliv
8.) Chomlay Restaurant v Old Townu na Koh Lantě - restaurace přímo na moři na úplném konci Old Townu, připravují čerstvé ryby chycené ten samý den a mají nejlepší mango sticky rice, co jsme měli. Byli jsme tam dvakrát a v obou případech jsme tam byli sami, takže také bez lidí :).
Závěrem:
"Thajsko je už moc turistický" jsme slýchali velmi často před cestou. Já k tomu musím říct, že záleží, jaké si to uděláte. Pokud se trochu snažíte a obětujete nějaký čas "předpřípravě" před cestou, budete mít dvoukilometrovou pláž skoro sami pro sebe, strávíte hodiny sami uprostřed džungle a budete se sami koupat pod vodopádem. My jsme byli v Thajsku v té největší sezóně (po Vánocích), kdy má i spousta Thajců dovolenou a cestuje, přesto nám nedělalo vůbec problém najít místa, kde budeme mít klid a budeme sami. Thajsko je velké a pokud oželíte nejprofláknutější místa jako Phi Phi nebo Phuket, bude to určitě tak skvělý, jako jsme to měli my :). Cestování zdar!
Jak se ti cestopis líbil?
hepsik procestoval(a) 19 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal(a) před 6 lety a napsal(a) pro tebe 4 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil12 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Ahoj, Super cestopis. Mam rád hodně popisné věci, kde člověk přesně ví, jak se tam dostat, kam jít a kde najít vstup, protože kolikrát to z mapy prostě nevyčtu :) Chystáme se příští březen na podobná místa s příletem rovnou Krabi, protože Bangkok + sever Thajska jsme byly minulý rok :)
Ahoj, Super cestopis. Mam rád hodně popisné věci, kde člověk přesně ví, jak se tam dostat, kam jít a kde najít vstup, protože kolikrát to z mapy prostě nevyčtu :) Chystáme se příští březen na podobná místa s příletem rovnou Krabi, protože Bangkok + sever Thajska jsme byly minulý rok :)
Ahoj, díky moc za fajn cestopis :) Je to skvělá inspirace, jak si užít Thajsko bez davů.
Ahoj, díky moc za fajn cestopis :) Je to skvělá inspirace, jak si užít Thajsko bez davů.
Pěkný cestopis a dobré rady, jak se vyhnout davům. V Bangkoku jste sice nespali na Khaosan Road, ale na paralelní Rambuttri, což je prakticky to samé (jen trochu lépe průchodná). Já tam spal celkem víc než týden na dvou různých místech pár stovek metrů od Rambuttri (jednou to bylo na Samsen Road) a byl naprostý klid jak v ubytování tak v jeho okolí.
Ledový čaj s kondenzovaným mlékem jsem teda nezkusil (kdybych měl zájem, můžu si ho snadno udělat doma), ale já i většina ostatních spíš v Thajsku doporučí džusy z čerstvého ovoce.
Na Railay je škoda nezajít i na pláž Phra Nang, i když je v sezóně odpoledne přeplněná (lepší jít ráno). Už jen ta cesta za to stojí.
@Navaja: Když tu čtete i cestopisy ze zemí, které vás moc nezajímají, doporučuju (a to všem), pokud neznáte, tento blog, na který jsem zrovna narazil: https://www.lostczechman.com/
Kluk cestoval pomalu po Hedvábné stezce včetně Turkmenistánu (ten musel projet rychleji, ale bez průvodce, už popis cesty z Ázerbajdžánu stojí za to), strávil téměř 4 měsíce ve Střední Asii, kde lidi v Horském Badachšánu označil za ještě lepší než Íránce (projel to tam stopem a trochu pěšky včetně spaní u místních).
Pěkný cestopis a dobré rady, jak se vyhnout davům. V Bangkoku jste sice nespali na Khaosan Road, ale na paralelní Rambuttri, což je prakticky to samé (jen trochu lépe průchodná). Já tam spal celkem víc než týden na dvou různých místech pár stovek metrů od Rambuttri (jednou to bylo na Samsen Road) a byl naprostý klid jak v ubytování tak v jeho okolí.
Ledový čaj s kondenzovaným mlékem jsem teda nezkusil (kdybych měl zájem, můžu si ho snadno udělat doma), ale já i většina ostatních spíš v Thajsku doporučí džusy z čerstvého ovoce.
Na Railay je škoda nezajít i na pláž Phra Nang, i když je v sezóně odpoledne přeplněná (lepší jít ráno). Už jen ta cesta za to stojí.
@Navaja: Když tu čtete i cestopisy ze zemí, které vás moc nezajímají, doporučuju (a to všem), pokud neznáte, tento blog, na který jsem zrovna narazil: https://www.lostczechman.com/
Kluk cestoval pomalu po Hedvábné stezce včetně Turkmenistánu (ten musel projet rychleji, ale bez průvodce, už popis cesty z Ázerbajdžánu stojí za to), strávil téměř 4 měsíce ve Střední Asii, kde lidi v Horském Badachšánu označil za ještě lepší než Íránce (projel to tam stopem a trochu pěšky včetně spaní u místních).
Fajn cestopis, hezky prehledne popsano, kvituji popsanou realitu ubytka pobliz KhRoad.
Fajn cestopis, hezky prehledne popsano, kvituji popsanou realitu ubytka pobliz KhRoad.
Ahoj, Super cestopis. Mam rád hodně popisné věci, kde člověk přesně ví, jak se tam dostat, kam jít a kde najít vstup, protože kolikrát to z mapy prostě nevyčtu :) Chystáme se příští březen na podobná místa s příletem rovnou Krabi, protože Bangkok + sever Thajska jsme byly minulý rok :)
Ahoj, Super cestopis. Mam rád hodně popisné věci, kde člověk přesně ví, jak se tam dostat, kam jít a kde najít vstup, protože kolikrát to z mapy prostě nevyčtu :) Chystáme se příští březen na podobná místa s příletem rovnou Krabi, protože Bangkok + sever Thajska jsme byly minulý rok :)