The Queen's Platinum Jubilee 2022 - posledné oslavy jej veličenstva
LONDÝN a OXFORD
Cestopis z roku 2022 napsal Pavel _38
Je mi veľmi ľúto, že som sa zúčastnil posledných osláv jej veličenstva. V duchu som sa rozhodol pre tieto veľkolépe oslavy hlavne pre to, čo keby to boli nebodaj posledné oslavy. Ale v mojom srdci som to tak nemyslel. S ľútosťou som prijal oznámenie, že jej veličenstvo kráľovná zomrela dňa 08.09.2022 česť jej pamiatke. Dovoľte mi preto uviesť niekoľko údajov o živote jej veličenstva a potom spomienka na platinové jubileum.
Britská panovníčka Alžbeta II.
- Narodila sa 21. apríla 1926 ako prvé dieťa vojvodu a vojvodkyne z Yorku. Jej otec (kráľ Juraj VI.) nastúpil na trón po abdikácii svojho brata Eduarda VIII. v roku 1936, keď sa stala korunnou princeznou. Vzdelávala sa súkromne doma a počas druhej svetovej vojny začala vykonávať verejné funkcie.
- V roku 1947 sa vydala za Philipa Mountbattena (po sobáši získal titul vojvoda z Edinburghu), bývalého princa Grécka a Dánska. Má s ním štyri deti: princa Charlesa, princeznú Annu, princa Andrewa a princa Edwarda.
- Čo sa týka dĺžky jej panovania, v rokoch 1977, 2002 2012 a 2022 postupne oslávila štyri jubileá: strieborné, zlaté a diamantové a platinové. V roku 2017 sa stala prvým britským monarchom, ktorý sa dožil zafírového jubilea.
- Alžbeta II. bola najdlhšie žijúca a najdlhšie vládnucii britský monarcha. Medzi ženami na celom svete bola najdlhšie pôsobiacou hlavou štátu vôbec v dejinách a bola najstaršou žijúcou panovníčkou na svete.
https://www.rtvs.sk/novinky/osob...alzbeta-ii
https://www.bbc.com/news/live/uk-62842089
https://www.youtube.com/watch?v=...Ag4DJfYBug
Hlavné udalosti v dobe vlády
Časová os hlavných udalostí za vlády kráľovnej Alžbety ako kráľovnej Spojeného kráľovstva:
1952 - Jej otec kráľ Juraj VI. Zomrel a Alžbeta sa stala kráľovnou.
1953 - Korunovácia kráľovnej Alžbety II.
1956 - Spojené kráľovstvo a Francúzsko napadli Egypt v snahe získať späť kontrolu nad Suezským prieplavom. Výsledkom je Suezská kríza.
1957 - Elizabeth si pomocou svojich poradcov vybrala Harolda Macmillana za predsedu vlády Spojeného kráľovstva.
1960 - Jej sestra, princezná Margaret, sa vydáva za Tonyho Armstronga-Jonesa. Alžbeta privádza na svet svoje tretie dieťa, princa Andrewa.
1964 - Elizabeth porodí svoje štvrté dieťa, princa Edwarda.
1969 - Jej syn Charles je vyhlásený za oficiálneho následníka trónu a volá sa Princ z Walesu.
1976 - Otvorila letné olympijské hry 1976 v kanadskom Montreale.
1977 - Alžbeta oslavuje svoje strieborné jubileum k 25. výročiu kráľovnej.
1979 - Margaret Thatcherová sa stáva prvou ženskou predsedníčkou vlády Spojeného kráľovstva.d- Princ Charles sa oženil s lady Dianou na jednej z najobľúbenejších svadieb v histórii.
1982 - Kráľovná Alžbeta II. Prijala na svojej návšteve Anglicka pápeža Jána Pavla II. Je to prvýkrát, čo vládnuci pápež navštívil Spojené kráľovstvo.
1991 - Prejavuje sa na spoločnom zasadaní Kongresu USA po víťazstve koalície vo vojne v Perzskom zálive.
1992 - Pre kráľovnú to bol rok smútku v jej osobnom živote. Tento rok ju nazvala „annus horribulis“ alebo „hrozný rok“. V priebehu roku 1992 sa princ Charles formálne odlúčil od svojej manželky Lady Diany, princezná Anne sa rozviedla so svojím manželom a princ Andrew sa odlúčil od svojej manželky. Aby toho nebolo málo, Windsorský hrad vznietil a utrpel rozsiahle škody.
1997 - Princezná Diana je zabitá pri autonehode. Kráľovná Alžbeta II. Prednesie prejav deň pred Dianiným pohrebom.
2002 - Matka kráľovnej zomrela vo veku 101 rokov a jej sestra, princezná Margaret, zomrela vo veku 71 rokov. V tom istom roku Alžbeta II. Oslavuje svoje zlaté jubileum, keď si pripomína 50. rok kráľovnej Spojeného kráľovstva.
2011 - Jej vnuk princ William, druhý v poradí na trón, sa oženil s Catherine Middleton.
2012 - Alžbeta oslavuje 60 rokov svoje diamantové jubileum ako panovníčka.
2015. - Kráľovná Alžbeta II. Sa stáva najdlhšie vládnucim britským panovníkom, ktorý prekonáva svoju pra-prababičku, kráľovnú Viktóriu.
2022 - Oslavila platinové jubileum 70.rokov vládnutia na anglickom tróne, a sú to jej posledné veľkolepe oslavy jej vládnutia
08.09.2022 - Jej veličenstvo anglická kráľovná Alžbeta II zomiera na svojom škótskom zámku. Niekoľko dní pred úmrtím ešte vymenuje novú premiérku anglicka .
Zaujímavosti o kráľovnej Alžbete II
Od roku 2019 bola vrchnou veliteľkou britských ozbrojených síl a kanadských ozbrojených síl, túto funkciu bude zastávať aj nový kráľ Karol III.
Okrem toho, že bola kráľovnou Spojeného kráľovstva, bola tiež kráľovnou mnohých ďalších krajín: Kanady, Jamajky, Nového Zélandu, Austrálie, Bahám a Barbadosu; len aby som vymenoval aspoň niektoré.
Medzi jej obľúbené záľuby patrili fotografie.
V roku 2017 oslávila 65. rok ako kráľovná Sapphire Jubilee. Je prvým britským panovníkom, ktorý má Sapphire Jubilee.
Jej prezývka „Lilibet“ pochádza z jej vlastnej výslovnosti „Elizabeth“, keď bola ešte dieťa.
Vychovávali ju doma lektori. Aby sa mohla stýkať s ostatnými dievčatami v jej veku, nastúpila do organizácie Girl Guides (ako skautky). Jej vodkyňa hliadky Patricia Mountbattenová bola prvou sesternicou budúceho manžela Elizabeth.
Hovorila plynule po francúzsky.
V Spojenom kráľovstve mohla viesť vozidlo bez preukazu.
Alžbeta a jej sestra Margaret sa pridali k masívnym davom v uliciach, ktoré oslavovali koniec druhej svetovej vojny.
Aj keď sa narodila 11. apríla, krajina oslavuje svoje narodeniny 11. júna. Týmto spôsobom je pravdepodobnejšie, že počasie bude lepšie.
Keď sa Tony Blair stal britským premiérom v roku 1997, stal sa prvým premiérom narodeným za vlády kráľovnej Alžbety II.
Po smrti kráľovnej oficiálne stretnutia budú zrušené a vlajky na kráľovských rezidenciách, vládnych budovách, v ozbrojených silách a na britských zastupiteľských úradoch v zámorí budú spustené na pol žrde.
Z Queen’s Counsel bude King’s Counsel
Vo Veľkej Británii má monarchia svojich vlastných obhajcov a právnych zástupcov, ktorých menuje za právnych poradcov Jej Veličenstva a sú označovaní pod pojmom Queen’s Counsel (QC). Tento názov sa však následne zmení na King’s Counsel (KC).
Charlesovi sa zmení aj podpis. Ako kráľ sa už nebude môcť podpisovať ako „Charles“, jeho nový podpis bude musieť obsahovať jeho nové meno, teda Karol III., rovnako ako s dodatkom za menom písmeno R, čo je z latinského Rex (kráľ).
Po smrti kráľovnej Alžbety II. čaká Britániu zmena bankoviek, známok aj hymny. Bank of England oznámila, že súčasné bankovky s podobizňou kráľovnej ostávajú naďalej zákonným platidlom a o ďalších krokoch bude informovať po skončení obdobia smútku.
Banka pripomenula, že Alžbeta II. bola prvým monarchom, ktorý sa objavil na jej platidlách.
V platnosti takisto zostávajú známky s podobizňou kráľovnej vydané Kráľovskou poštou (Royal Mail). Tú však postupne nahradí podobizeň jej syna Charlesa, ktorý sa v okamihu jej smrti stal novým monarchom. Keďže Alžbeta II. bola na tróne 70 rokov, väčšina Britov zažije takúto zmenu na známkach prvýkrát vo svojom živote.
Zmeny neobídu ani slávne britské liatinové červené poštové schránky, nesúce na prednej strane iniciály panovníka, za ktorého vlády boli umiestnené. Tie z čias Alžbety II. majú nápis „EIIR“ (Elizabeth II Regina, Regina je po latinsky kráľovná). V uliciach sa však stále nájdu aj schránky s písmenami „GVIR“, čo znamená George VI Rex, teda kráľ Juraj VI., ktorý bol otcom Alžbety II.
Zmeniť sa bude musieť aj text britskej hymny. Ak je monarchom muž, spieva sa v nej „God save the King“ (Bože, ochraňuj kráľa), ak žena, verš sa mení na „God save the Queen“ (Bože, ochraňuj kráľovnú). (tasr)
Anglicko, Veľká Británia alebo Spojené kráľovstvo ? Máte aj Vy v tomto dilemu, čo je vlastne čo? V geografii je viacero príkladov, pri ktorých sa zdá, že nie je celkom jasné, čo je čo. Medzi chyby, ktorých sa dopúšťajú nielen žiaci, ale aj učitelia geografie patrí aj pomenovanie štátu, pre ktorý sa v bežnej reči používa viacero názvov – Anglicko, Veľká Británia, Británia, alebo Spojené kráľovstvo. Oficiálnym názvom štátu je však len pomenovanie Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Aby nebolo pridlhé, používa sa aj jeho skrátená forma – Spojené kráľovstvo. Vysvetlenie názvov spätých so Spojeným kráľovstvom a ich zaradenie do kontextu nájdete v nižšie zabudovanom videu. Pre využitie na základnej škole nie je pre rýchlo nahovorený anglický komentár najvhodnejšie, v prípade gymnázií by som s jeho využitím však neváhal. Spletitosť Britských ostrovov vysvetľuje názorná mapa, ktorá je zároveň peknou ukážkou využitia Vennovho diagramu. Prípadne si pozrite aj video.
Veľká Británia je neobyčajne rozmanitou a modernou krajinou so silnou tradíciou sociálnej integrácie a tolerancie. V 19. storočí sa stala dominantnou priemyslovou a námornou silou, ktorá zohrala veľkú rolu vo vývoji parlamentnej
Stručné dejiny Anglicka - Veľkej Británie : demokracie a ako aj v oblasti literatúry a vedy. V období svojho vrcholu sa britské kráľovstvo rozliehalo do veľkosti jednej štvrtiny povrchu zemegule. V prvej polovici 20.storočia bola sila Veľké Británie značne oslabená dvoma svetovými vojnami a v druhej polovici 20. storočia, po rozpade impéria, sa Británia premenila v modernú prosperujúcu európsku krajinu. Ako jeden z päť stálych členov bezpečnostnej rady OSN, zakladajúceho člena NATO a britského spoločenstva, Veľká Británia praktizuje a usiluje o globálny prístup k zahraničnej politike.
Časový prehľad dejín Veľkej Británie: Doba neolitická, bronzová a železná: 8300 pr. n.l. – 42 n. l.Británia‘ ako taká neexistovala až do obdobia okolo roku 6500 pr.n.l., kedy došlo k oddeleniu Británie britským prieplavom od ostatnej Európy. Prví obyvatelia boli lovci, ktorí trávili prevažnú časť svojho času cestovaním a hľadaním potravy. Okolo roku 750 pr.n.l. Británia začala využívať železo na výrobu dômyselného a odolného náradia a zbraní.
Británia v dobe Rímanov: 43 n.l.– 1065. V roku 43 n.l. rímske vojská preplávali britský prieplav a rýchlo porazili odpor miestnych domorodých kmeňov. Rimania založili Londinium (Londýn) a postavili vojenské cesty po celej krajine. V dobe asi desať rokov zasiahla rímska vláda hlboko do teritórií Anglicka a Walesu. Rimania ovplyvňovali spôsob života až do 5 storočia n.l. Po svojom odchode ponechali Britov, aby vládli vo svojej zemi sami.
Anglo-Normani a Stredovek: 1066 –1347. V roku 1066 vojvoda Viliam z Normandie napadol Britániu a slávne porazil anglického kráľa Harolda, ktorý bol podľa legendy zasiahnutý šípom do oka v bitke u Hastingsu. Viliam z Normandie potom vládol Anglicku a Škótsku a radikálne zmenil triedny systém. Úradným jazykom bola zavedená francúzština. V roku 1216 bol Jindrich III. korunovaný za kráľa, ale nikdy sa nestal obľúbeným panovníkom.
Neskorší stredovek: 1348 – 1484 Čierny mor (taktiež nazývaný čierna smrť) sa dostal na územie Anglicka v roku 1348 a rýchlo sa rozšíril na územie Walesu a Škótska. Do roku 1350 zabil tretinu obyvateľstva. Mor sa potom opakovane objavoval v Británii až do 17. storočia, čo kruto postihlo ekonomickú rovnováhu krajiny. Aby sa Anglicko znovu mohlo postaviť na nohy po devastujúcom zásahu moru, vládnuce triedy sa pokúsili obnoviť ekonomickú stabilitu cez parlamentárnu legislatívu.
Tudorovci a Stuartovci - 1485 – 1713 : V roku 1485 vnikol Henrich Tudor do Anglicka a porazil Richarda III., aby získal absolútnu moc. Po úspešnom víťazstve si Henrich Tudor vzal Alžbetu z Yorku (dcéru Edwarda IV.) za svoju právoplatnú manželku. V roku 1603 Alžbeta I. (panenská kráľovná) zomrela bez toho aby po sebe zanechala nástupcu na trón. Jakub IV., škótsky kráľ (syn Márie, škótskej kráľovnej) nastúpil na trón ako Jakub I. , kráľ Anglicka a týmto sa stal prvým kráľom Spojeného Kráľovstva.
Stuartovci - 1714 - 1836 : Po smrti kráľovnej Anny sa stal kráľom Juraj I. Počas jeho vlády vznikla funkcia predsedu vlády. Aj keď sa v tejto dobe termín “predseda vlády” ešte nepoužíval, Sir Robert Walpole obsadil túto funkciu vďaka svojim zásluhám za ekonomický rozvoj krajiny.
Viktoriáni - 1837 - 1900: Viktória – najdlhšie vládnucim britským monarchom, sa stala kráľovná v roku 1837, vo veku osemnásť rokov. V období jej vlády bol zavedený značný počet ústavných zmien, ktoré následne viedli k vydaniu tzv. Ľudovej charty. Ľudová charta predniesla 6 požiadaviek vrátane univerzálneho volebného práva a pravidelných parlamentných volieb. Ľudová charta bola po dobu vlády Viktórie neustále odmietaná v parlamente, ale dnes päť z týchto šiestich požiadaviek tvoria hlavné piliere britskej ústavy.
Začiatok 20. storočia - 1901 - 1944 : V porovnaní s predošlým obdobím zaznamenala Británia začiatkom 20. storočia nebývalý pokrok vo vede a technológií. Medzi priekopnícke úspechy tejto doby patrí vynález televízie firmou EMI-Marconi, nasleduje založenie Britskej Vysielacej Spoločnosti (BBC), objav penicilínu Alexandrom Flemingom a poznatky, ktoré viedli k objasneniu štruktúry atómu a k vývoju nukleárnych zbraní a energie.
Obdobie po II. svetovej vojne: 1945 - 2006: V roku 1945 robotnícka strana (The Labour Party) zaznamenala svoje prvé víťazstvo v celoštátnych voľbách, po ktorých zaviedla štátnu zdravotnú starostlivosť, čo je považované za najväčší úspech tejto strany. Povojnový prídelový systém bol ďalej využívaný, ale aj tak sa celé toto obdobie vyznačovalo entuziazmom ľudu a novou nádejou do budúcnosti. Od tejto doby čelila Británia niekoľko ekonomickým krízam, ale dnes je považovaná za jedného zo svetových vodcov v oblasti obchodu a taktiež za finančné centrum s vyspelými verejnými službami a prosperujúcou ekonomikou. Zdroj: http://www.visitbritain.cz, Pozri aj: Dejiny Anglicka, Dejiny Spojeného Kráľovstva
História Londýna :
Prvé zaznamenané meno mesta dnes známeho ako Londýn, bolo Londinium. Bola to vtedy osada, ktorú v roku 43 po Kristovi založili rímske légie cisára Claudia. Július Caesar však prišiel do Británie už o 97 rokov skôr a prekročil rieku Temžu blízko neskoršieho Londýna. V tej dobe ale iba prišiel, videl a odišiel, nezanechajúc akékoľvek stopy osídlenia.
Na začiatku 7. storočia prišla do Londýna kresťanská misia z Ríma. Bol založený prvý chrám Sv. Pavla – malý drevený kostolík – a mesto sa začalo obnovovať ako obchodný prístav. V roku 851 vtrhli do Londýna Vikingovia a zničili značnú časť mesta. V roku 886 sa kráľ Alfréd Veľký podľa legendy znovu zmocnil Londýna a vybudoval ho tak, že sa stal najväčším mestom kráľovstva a predstihol dokonca aj hlavné mesto Winchester.
Rok 1066, najznámejší dátum anglických dejín, je rokom poslednej invázie a okupácie cudzími vojskami. Viliam I. Dobyvateľ si nárokoval anglickú korunu a vyslal cez Lamanšský prieliv svoju armádu a v bitke pri Hastingse porazil kráľa Haralda.
Pozostatky normanských výšinných hradov v Anglicku podávajú svedectvo o vojenskej moci slúžiacej nájazdníkom k udržaniu vplyvu na dobytých územiach, aj keď Wales a Škótsko im odolávali niekoľko storočí. Normani zaviedli feudálny systém s aristokraciou, ktorá zaobchádzala s domorodými Anglosasmi ako s nevoľníkmi. Vládnuca trieda hovorila po francúzsky až do 13. storočia, keď sa reč zmiešala so starou angličtinou roľníkov. O vplyve stredovekej cirkvi svedčia katedrály, ktoré sú dnes ozdobou britských miest.
Po niekoľkoročnej vysiľujúcej občianskej vojne nastolili tudorovskí panovníci mier a posilnili národné sebavedomie. To sa prejavilo odtrhnutím od rímskej cirkvi (kvôli rozvodu Henricha VIII. a Katariny Aragónskej) a následným rušením kláštorov. Henrichova dcéra Mária I. Krvavá sa pokúsila zaviesť katolicizmus, avšak za vlády jej nevlastnej sestry Alžbety I. si anglikánska cirkev upevnila postavenie. Začali sa vypravovať lode na zámorské objavné cesty, čo vyvolalo konflikty s ostatnými európskymi mocnosťami snažiacimi sa využiť Nový svet. Renesančné umenie a vzdelanosť sa šírili z kontinentálnej Európy do Británie, ktorá vtedy dala svetu dramatika Williama Shakespeara.
Koniec vlády Alžbety I. signalizoval začiatok vnútorných nepokojov. Na trón zasadol Jakub I., ktorého viera, že králi panujú z vôle Božej, vyvolala roztržky s parlamentom. Za vlády syna Karola I. konflikt vyústil do občianskej vojny, ktorá skončila kráľovou popravou. V roku 1660 opäť získal trón Karol II. Po jeho smrti musel Jakub II. opustiť krajinu kvôli katolíckej viere. Protestantizmus opäť utvrdilo panovanie Viliama III. Oranžského a Márie II. Stuartovej, ktorí potlačili povstanie katolíckych jakobitov.
V 18. storočí sa Británia, už zotavená z občianskej vojny, rozvinula v obchodnú a priemyselnú veľmoc. Londýn sa stal centrom bankovníctva a usilovala sa trieda kupcov a inteligencie. Stále trvajúca námorná prevaha položila základy britského impéria a parné stroje, prieplavy a železnica približovali začiatok priemyselnej revolúcie. Rastúca sebadôvera sa odrazila na honosných stavbách a elegantnej móde. Avšak v dôsledku preľudnenia miest sa podmienky najchudobnejších vrstiev obyvateľstva čím ďalej viac zhoršovali.
Keď sa v roku 1837 stala princezná Viktória kráľovnou, mala iba 18 rokov. Británia zápasila s premenou poľnohospodárskej krajiny na najmocnejší priemyselný štát na svete. Rozvoj impéria posiloval sebadôveru národa a otváral britským výrobkom zahraničné trhy. Zrýchľujúci sa rast miest priniesol zdravotné ťažkosti a problémy s bývaním. Začalo sa formovať silné robotnícke hnutie. Avšak v roku 1901, na sklonku dlhého panovania obľúbenej Viktórie, sa podmienky už začali zlepšovať, lebo viac ľudí dostalo volebné právo a do praxe bol uvedený všeobecný vzdelávací systém.
V roku 1901 skončila vláda kráľovnej Viktórie, britská spoločnosť odhodila mnohé zábrany 19. storočia a nastúpila éra radosti a vzrušenia. Tú však prerušila prvá svetová vojna. Následné ekonomické problémy vyvrcholili veľkou hospodárskou krízou v 30. rokoch a priniesli biedu miliónom obyvateľov.
Pravdepodobne najväčšia premena Londýna v posledných 100 rokoch bola spôsobená nemeckou Luftwaffe, ktorá bombardovala Londýn počas 2. svetovej vojny. Pri bombardovaní bolo zabitých viac ako 30 000 obyvateľov Londýna a zničených mnoho budov. Následná zástavba na vybombardovaných miestach v 50., 60. a 70. rokoch bola veľmi rozmanitá a viedla k výstavbe domov, ktorých novodobá architektúra sa často nehodí k štýlu pôvodných budov. Londýn bol tiež častým cieľom útokov IRA, čím chcela táto organizácia prinútiť britskú vládu k vyjednávaniu so stranou Sinn Féin o osamostatnení Severného Írska. Tieto útoky skončili v roku 1997, keď IRA oficiálne zložila zbrane. 7. júla 2005 zaútočili islamskí teroristi na tri stanice podzemnej dráhy a jeden autobus, pričom bolo zabitých 33 ľudí. Tento útok prišiel za menej ako 24 hodín od chvíle, keď bol Londýn vyhlásený ako hostiteľ Letných olympijských hier v roku 2012. Ďalší útok bol uskutočnený 21. júla 2005, našťastie sa však zaobišiel bez vážnych následkov.
Príprava na cestu : Každý cestovateľ sa pripravuje na cestovanie inak, sú ľudia ktorý si nájdu vhodné spojenie či už letecké, autobusové alebo vlakové, zbalia sa a idú. Nie sú viazaný rodinnými väzbami, zamestnávateľom a podobne. Horšie to majú zamestnanci, ktorý ak si hľadajú cenovo vhodné letenky , nakoľko veľa výhodných leteniek je práve v období v strede týždňa a vyhľadať si spojenie tam a späť tak ako potrebujete a za dobrú cenu je niekedy nad ľudské sily ( uvítam ak sa niekto podelí s osobnými skúsenosťami ako vyhľadáva čo najlacnejšie letenky a rozšíri moje vedomosti a vedomosti všetkých cestovateľov ) ja osobne som sa musel zamerať na termín začiatok júna, nakoľko mojím cieľom alebo záujmom bolo podujatie The Queen's Platinum Jubilee 2022, takže vyhľadával som termín v týždni od 31.05. do 02.06.2022 . Nakoniec sa mi podarili letenky na 31.05.2022 a späť 05.06.2022 . Základná cena bola 19€ ale zahrňovala len letenku bez batožiny. Keďže som potreboval batožinu ( neviem cestovať len s ruksakom ) tak cena za jednu cestu bola 32,59 €, Cestoval som cez spoločnosť Wizz air https://wizzair.com/sk-sk#/ okrem toho využívam aj služby leteckej spoločnosti https://www.ryanair.com/sk/sk samozrejme môžete využiť aj iné letecké spoločnosti, ale záleží koľko ste ochotný zaplatiť za letenku .
Cestovné doklady : upozorňujem, že pri ceste do Veľkej Británie potrebujete výhradne cestovný pas, občiansky preukaz nie je akceptovateľný .
Mena vo Veľkej Británii : pri ceste do Veľkej Británii treba myslieť aj na spôsob financovania. Vhodné je zobrať si so sebou nejaké libry , výber v hotovosti z bankomatu si treba overiť, aby ste neplatili veľké poplatky za prevod , alebo za výber hotovosti. Pri platbe kartou nie je prepočet rovnaký v každej predajni. Nakoľko anglická libra nie je viazaná európskou centrálnou bankou, nie je kurz ako vyhlasuje ECB. Najnevýhodnejšie je meniť priamo na letisku pri mojej návšteve bol kurz veľmi nevýhodný pohyboval sa v rozpätí 0,60-0,73 libier za 1 euro. https://www.ecb.europa.eu/stats/...bp.sk.html pozor ide o informačný kurz nie, že u predajcu bude rovnaký. https://www.bankofengland.co.uk/...p;into=GBP Rovnako si treba dať pozor na staré bankovky ak ich máte doma. Nakoľko do behu do roku 2016 vstupujú nové bankovky a ich zámená v anglických bankách nie je jednoduchá. Rovnako je problém ak si chcete cudziu menu zameniť v anglickej banke. https://www.idnes.cz/ekonomika/z...anicni_ven
Letisko : Výber letiska je tiež dôležitý , iné je keď cestujete z Bratislavy , alebo Košíc ak cestujete z iného mesta alebo obce potrebujete samozrejme podstatne viac času na prepravu na letisko. Ak cestujete z Bratislavy máte na výber letiská v Bratislave, Viedni alebo v Budapešti. Ideálne je cestovať priamo z Bratislavy, ale na prekvapenie cena letenky je niekedy podstatne vyššia ako keby ste cestovali z Viedne alebo Budapešti vrátane nákladov za dopravu na letisko. Ak cestujete z Košíc máte možnosť cestovať priamo z Košíc , alebo z Budapešti.
Preprava na a z letiska : Ak cestujete z Bratislavy tak ja najviac využívam na prepravu služieb SlovakLine https://www.slovaklines.sk/sk/ , využívam ich služby dlhodobo. Majú dobrú aplikáciu kde si môžete cestovné lístky priamo v app a taktiež dokážete lístky do 15 min pred odchodom zrušiť. Ostatné spoločnosti ktoré zabezpečujú dopravu Bratislava - Viedeň nemajú až také dobre aplikácie a nemajú tak často spojenie na letisko ako SlovakLine. Samozrejme výber nechám na Vás . Ak cestujete autom treba zvážiť, kde a ako odparkujete . info@pandaparken.at https://www.mazur-parken.at/sk ,
Ak cestujete z Košíc : máte možnosť cestovať priamo z Košíc , alebo z Budapešti. https://www.flixbus.sk/autobusov...44QAvD_BwE https://www.cassoviaexpres.sk/sk...QAvD_BwE#/
Londýnske letiská : doporučujem ísť na letisko podstatne skôr aby ste naozaj boli cca 2 hodiny pred odletom na letisku, samozrejme ak Vám nezmenia pôvodný plán cesty. Kontrola batožín je o niečo dlhšie,. Na letisku vo Viedni prebiehalo všetko štandardne až po dolet lietadla, nakoľko odlet sa posunul. Na letisku v Londýne to bolo o niečo dlhšie nakoľko bolo dosť veľa cestujúcich a na letiskách v Londýne sa rozdeľujú cestujúci do dvoch až troch zón. Mňa osobne sa pýtali na dôvod cesty do Anglicka ( pri tom som tam nebol prvý krát ) ku komu idem a za akým účelom. Asi preto, že som mal v pase niekoľko víz z arabských krajín, neviem , možno to bola náhoda. Ak cestujete častejšie do Veľkej Británie a hlavne Londýna, viete ako to funguje a na ktoré letiska máte pristáť. V poslednom období, je pravidlom, že lietadlá meškajú, menia Vám termín odletu ale aj príletu. Rovnako Vám môžu zmeniť letisko pristátia a odletu. Takže skutočne treba všetko pozorne sledovať, všímať si a pozorne prečítať akékoľvek maily od leteckých spoločnosti aj keď Vám zdajú nepodstatné. Mne osobne pri odlete z Viedne meškalo lietadlo hodinu a pri odlete z Londýna meškalo lietadlo skoro hodinu, nepristáli sme vo Viedni ( pôvodne letisko ) ale nakoniec v Budapešti. Cesta trvala podstatne dlhšie odlet mal byť o 19,30 hod a pristáť sme mali o 22,45 hod vo Viedni, ale pristáli sme v Budapešti a vystúpili z lietadla o 01:21 hod. Wizz Air zabezpečil autobus na trasu Budapešť - Viedeň. ale ja som sa nakoniec rozhodol cestovať vlakom z Budapešti do Bratislavy. Keď som odchádzal z letiska z Budapešti ešte stále náhradný autobus nebol pristavený. Nakoniec viac ako polovica cestujúcich nakoniec postupovala obdobne a išla na železničnú stanicu v Budapešti a cestovali vlakom do Viedne , Bratislavy a do Čiech. .
Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/22927138/k...ileum.html
Veľa Angličanov sa už dlhšie pripravovalo na tieto výnimočné oslavy , ktoré sa už dlhšie pripravovali, ale oficiálna správa o programe prišla koncom minulého roku a začiatkom tohto roku http://www.netky.sk/clanok/zvere...ej-na-tron , ale jedná vec je oficiálny program a iné je program reálny, nakoľko ten sa môže kedykoľvek zmeniť. Oslavy prebiehali už podstatne skôr ale vyvrcholili v termíne od 02-06.06.2022 Oslavy tohto výnimočného sviatku ale neprebiehala len v Anglicku resp. Veľkej Británii ale vo všetkých bývalých kolóniách. Samozrejme medzi občanmi Veľkej Británii sa rôzna názory na monarchiu a kráľovnú, ale s tým sa tu nebudem zaoberať. To si musia vyriešiť sami Britovia . Ale z môjho pohľadu to boli veľkolepé oslavy, ktoré pobláznili celý národ. K tomu aby sa ľudia dostali čo najbližšie ku kráľovnej a k jej sprievodu, nebolo tak jednoduché. Londýnčania , ktorý poznajú ako to chodí pri oslavách vedia, že musia prísť na oslavy podstatne skôr. Veľa ich prišlo podstatne skôr aj jeden dva dni vopred, v parku sa " ubytovali " a čakali na ten deň D. A potom sa len priblížili k zátarasám, ktoré lemovali vojaci, metropolitný policajti a samozrejme špeciálne jednotky, ktoré zabezpečovali bezpečnosť nielen kráľovnej, ale aj občanov . Ozbrojené zložky bolo cítiť a vidieť všade. Veľa bolo takých aj čo si priniesli so sebou rebríky, aby čo najlepšie videli na sprievod s kráľovnou. Na prekvapenie oficiálne sa mohli zúčastniť tejto akcie len dve britské televízne spoločnosti a niekoľko zástupcov tlače. Ostatné nedostali akreditáciu. Preto ste si mohli všimnúť reportérov aj slávnych médií v parku, v uličkách a všelikde inde len nie priamo pri tomto sprievode. Tak niekedy obyčajný smrteľník bol na tom lepšie ako oni. Pôvodne mal kráľovský sprievod prejsť dookola parku v blízkosti kráľovského zámku, ale nakoniec trasa sa upravila a sprievod šiel len od zámku k provizórnemu štadiónu , kde bolo cca 10.000 osôb, ktoré sa mailom prihlásili v období od februára do marca 2022 a ak ich systém vybral mali tú česť sa zúčastniť na prehliadke príslušníkov gardy a kráľovského sprievodu, ale samozrejme neboli bližšie od sprievodu ako 200-500 m . Po slávnostnej prehliadke sa potom kráľovná odobrala do svojho zámku. Ak by ste tam boli počuli by ste ako dav jasal keď prechádzal kráľovský sprievod. Lepšie na tom boli návštevníci, ktorý boli v okolitých mestách kde sa potom členovia kráľovskej rodiny rozpŕchli.
Kráľovská rodina a jej sprievod a príslušníci šľachtických rodov
Nakoľko jeden deň pred oslavami nebol organizovaný žiadny program vydal som sa do neďalekého mesta Oxford. Dá sa povedať, že každé mesto aj mimo Londýna má čo povedať, a Oxford patrí medzi tie mestá, ktoré stojí za to vidieť. A nie je moc ďaleko od Londýna. Ostatné mesta sú už podstatne vzdialenejšie a treba zvážiť, ktoré mesto dokážete v priebehu jedného dňa navštíviť. Ja som si lístok zakúpil cez internet už doma a lístky som si zabezpečil cez National express https://www.nationalexpress.com/...ons/london je to do národný dopravca, ktorý zabezpečuje autobusové spojenie s rožnými mestami Veľkej Británie. Pozor !!! Je možné, že keď si dáte do google maps túto adresu, ukáže Vám, že sa autobusová stanica nachádza priamo pri metre a železničnej stanici, ale nie je to tak nachádza sa cca 300-500 m od metra a autobusy do Oxfordu nestoja priamo na autobusovej stanici ale v uličkách popri popri autobusovej stanici, takže ak sa vyberiete na výlet , treba ísť v dostatočnom predstihu aby ste prišli na miesto odchodu autobusu. ( samozrejme dá sa cestovať aj iným spôsobom ako len touto spoločnosťou )
Cestovanie do Oxfordu : tak ako som spomínal cestoval som autobusom neďaleko od autobusovej stanice Victoria .Autobusy, ktoré chodia do Oxfordu rozoznáte veľmi jednoducho . Autobusy sú viditeľne označené, takže sa nemôžete pomýliť. Oxford je vzdialený cca 80-90 km od Londýna jedna cesta trvala cca 2 hodiny. Autobusová stanica sa nachádza neďaleko centra mesta, takže nebudete musieť veľa chodiť peši ak chcete prejsť len historickú časť Oxfordu kde sa nachádza aj Oxfordská univerzita .
Oxford :
Pre mnohých je Oxford dozaista synonymom vzdelanosti, keďže tu sídli najstaršia i najprestížnejšia britská univerzita, ktorá sa každoročne zaraďuje medzi svetovú univerzitnú špičku. Nevšedný punc tajomnosti dodala tunajšej univerzite aj preslávená čarodejnícka sága o Harrym Potterovi z pera spisovateľky J. K. Rowlingovej, ktorá sa vzdelávacou inštitúciou inšpirovala a stvorila dnes už legendárny Rokfort. Avšak, kým navštívime tento skvost Anglicka, povieme si čo-to aj o iných pozoruhodnostiach mesta. Na začiatok spomeniem pár osobností, ktoré sa tu narodili, pôsobili, študovali či našli miesto posledného odpočinku. Patria medzi ne anglický kráľ Harold I., spisovateľ C. S. Lewis (kronika Narnie), fyzik a matematik Stephen Hawking, filozof George Berkeley, herci Hugh Laurie (Dr. House), Ema Watson (Hermiona), Hugh Grant (Notting Hill), ako aj spisovatelia J. R. R. Tolkien (Pán prsteňov), Oscar Wilde (Strašidlo cantervillské) či nositelia Nobelovej ceny biológ N. Tinbergen a fyzik A. Salam. Samozrejme, to je len hŕstka osobností, ktorými sa môže Oxford pochváliť. Navštíviť by ste mali aj najstaršie britské Ashmolean Muzeum, ako aj Múzeum histórie prírody či vedy, kde sa ponoríte do tajov poznávania. Pokiaľ dávate prednosť skôr inému typu stavieb, tak zájdite do centra, kde stojí jediná zachovaná veža z kostola sv. Martina - Carfax Tower i skvostná Oxfordská katedrála, ktorá je súčasťou jedného z najväčších komplexov Oxfordskej univerzity (Christ Church College). Nájdete tu aj jedáleň, ktorá bola inšpiráciou pri písaní Alice v krajine zázrakov či Harryho Pottera, ako aj portréty niekdajších študentov, vrátane kráľovnej Alžbety.
Londýn a počasie :
Počasie v Londýne je známe ako pomerne nepredvídateľné. V skutočnosti Londýne pravidelne nosia slnečné okuliare a dáždnik po celý rok. Ale počasie v Londýne nie je nikdy tak extrémne, aby sa zhoršili všetky skvelé veci, ktoré sa majú robiť v meste.
Najhorúcejší mesiac roka je zvyčajne v auguste, keď je maximálna teplota 30 ° C , ale priemerná teplota v auguste je približne 22 ° C . Najchladnejší mesiac je zvyčajne január, keď teploty môžu klesnúť na približne 1 ° C .
Doprava v Londýne : V srdci Británie sa prvýkrát po 43 rokoch otvorila nová trasa metra. Fialovú linku pomenovali po samotnej kráľovnej. Stavba sa síce pretiahla a je ale väčšia, rýchlejšia a spája centrum s perifériami. Prvá nová linka metra v Londýne od roku 1979 nesie meno kráľovnej Alžbety II., a tak boli organizátori odhalení pamätnej dosky v stanici Paddington na britskú kráľovnú pre istotu pripravení. Okrem plakety s menom princa Edwarda, ktorý sa mal pôvodne ceremónie zhostiť, mali v zálohe aj tú pre Alžbetu II. Napriek tomu, že sa o jej príchode dozvedeli len s hodinovým predstihom, na výmenu mali času dosť. Slávnostný ceremoniál sa odohral už v polovici mája.
Na počesť britskej kráľovnej sa volá nová trasa Alžbetina linka. Prepája západné a východné predmestie cez centrum a ročne má previezť asi 200 miliónov ľudí. Kapacitu železničnej dopravy v Londýne tak zvýši o 10 percent. A kartičku na ňu dostala aj kráľovná. Ale až teraz v sa fialová linka oficiálne otvorila aj pre prvých cestujúcich. Rovnako ako si pripravujete cestovný plán ohľadom cesty na letisko a z letiska a priami let, treba si tiež v kľude ešte doma pripraviť plán cestovania na miestach kde budete. Nakoľko vďaka internetu získate skutočne veľa informácii, môžete sa už vopred veľmi dobre pripraviť. Takže aj na cestovanie mimo Londýna, ale v rámci Londýna. Londýn nie je najmenšie mesto , žije v ňom 8,982 miliónov (2019) obyvateľov. A pre tento počet obyvateľov treba zabezpečiť kvalitnú a rýchlu dopravu z jednej časti mesta na druhé ale i v rámci centra. K tomuto počtu obyvateľov treba pripočítať dochádzajúci občania a turisti . Preto súčasťou londýnskej dopravy je samozrejme metro, autobus, električky, vlaky, lode a podobne. Preto sa treba vedieť v tejto dopravnej schéme vyznať . Treba sa zorientovať v tom, že i keď je všade na označenie dopravy jednotné označenie, treba si dať pozor o akú dopravu ide. Okrem toho ide o dosť veľký dopravný uzol, je dobre si vyznačiť dva tri orientačné body. Ja som si osobne vybral stanice Victória, Liverpool Street , Tiež si treba dávať pozor na to, že názov metra - linky sa môže zhodovať so stanicou metra, takže môžete mať Victoria Line ale aj stanicu metra, autobusov a vlakov Victoria. Trasy metra po Londýne :
Fialová Metropolitan line
Ružová Hammersmithc and City line
Čierna Northern line
Svetlomodrá Victoria line
Červená Central line
Sivá Jubilee line
Modrozelená Waterloo and City line
Tmavomodrá Piccadilly line
Hnedá Bakerloo line
Zelená District Line
Žltá Circle
Sú rôzne možnosti ako ušetriť pri cestovaní v Londýne. Budete čítať rôzne rady na internete a podobne. Samozrejme ak niekto má nejaké dobre skúsenosti a návrhy ohľadom cestovania v Londýne budem rád keby ste sa o tieto skúsenosti podelili. Čo sa týka šetrenia na verejnej doprave nie je to tak jednoznačné. Ušetrite samozrejme ak budete cestovať v jednej zóne, ale keď budete prechádzať rožnými zónami tak zaplatíte určite viac . Bus Journey, Route 366 £1.65
11:19
Ilfordto - Bond Street £3.10
11:25 - 12:16
Tottenham Court Roadto - Gatwick Airport £11.50
15:51 - 17:05
Takže ak si pozriete tento rozpis tak náklady na dopravu sú naozaj rozdielne a to preto, že v týchto prípadoch som prechádzal cez viacej zón. Takže treba byť v tomto prípade moc opatrný.
Stravovanie ( reštaurácie a bary a potraviny ) : Je na každom ako formu stravovania zvolíte. Niekto si rád vychutná jedlá reštauráciách. Že ich je neskutočne veľa o tom sa sami presvedčíte. Samozrejme nájdete rôzne druhy reštaurácii , rôzne cenovej úrovne a ceny sa pohybujú od 12 do 36 Libier. Ak si chcete pochutnať na klasických anglických raňajkách tak sa cena pohybuje od 6,50 do 12 libier, obedové menu od 9 do 36 libier. Ak si chcete pochutnať na čaji alebo káve tak sa pohybuje cena ( záleží kde si posedíte, či v jednoduchej pouličnej kaviarni, alebo v nejakej luxusnej reštaurácii. Cena čaju je od 1,80 do 3 libier a cena kávy od 1,90 do 3,60 libier. Samostatnou kapitolou sú pouličné bufety a stánky. Ak si chcete kupovať potraviny a sami si variť, cena potravín na prekvapenie v Tescu sú buď také isté ako u nás, ale najčastejšie sú potraviny lacnejšie ako na Slovensku .
Čínska štvrť v Londýne :
The Queen's Platinum Jubilee 2022
Aj pri týchto oslavách sa uskutočnili dostihy na slávnom derby v Epsom Downs . Pôvodne bol plán, že kráľovná Alžbeta sa spolu s kráľovskou rodinou zúčastní tohto derby, ale počas osláv sa niekoľko krát menil program na poslednú chvíľu, rovnako ako trasy kade kráľovná pôvodne mala ísť. Na poslednú chvíľu sa plány zmenili a na dostihy prišla len kráľovská rodina a na tribúne zasadli šľachtické rody a návštevníci , ktorý boli ochotný za účasť na tribúne zaplatiť viac ako 790 libier.
Oslavy platinového jubilea kráľovnej Alžbety II. mali pokračovať počas celého víkendu dostihmi v Derby v Epsom Downs v sobotu 4. júna.
Panovníčka toto podujatie vynechala kvôli „epizodickým obavám o mobilitu“, keď sa počas dlhého prázdninového víkendu poklonila z piatkovej bohoslužby vďakyvzdania v Katedrále sv. Pavla. Je to len tretíkrát počas svojej 70-ročnej vlády, čo vynechala podujatie Epsom.
V mene kráľovnej rodinu zastupovala jediná dcéra kráľovnej, princezná Anne.
Elizabeth naposledy vynechala Epsom v roku 1984 pri príležitosti 40. výročia pristátia v deň D vo Francúzsku. Predtým bola na oficiálnej návšteve Švédska, keď prvýkrát vynechala preteky v roku 1956.
Očakáva sa, že členovia kráľovskej rodiny sa zúčastnia dostihového dňa, kde budú bývalí a súčasní džokeji tiež tvoriť čestnú stráž na jednom z najväčších britských dostihov.
Dostihové podujatie, ktoré sa tiež objavilo ako Cazoo Derby, oslavuje svoj 243. ročník „najväčšieho dostihu na svete“, kde kone súťažia na rovnej trati bez prekážok.
Elizabeth, dlhoročná dostihová fanúšička , vlastnila veľa plnokrvných dostihových koní a je patrónkou Jockey Clubu. Neviem, či ste niekedy boli na dostihoch v Anglicku, ale rovnako ak jej veličenstvo aj Briti zbožňujú dostihy a to bolo vidieť aj cítiť na týchto dostihoch. Bolo tam statí tisíce návštevníkov a , ktorý si aj sádzali na kone. Keby ste tam boli tak užasnete na tom ako konzervatívny Briti vedia oslavovať a uvoľniť sa. Bol to super krásny zážitok.
Epsom je mesto v anglickom grófstve Surrey v juhovýchodnom Anglicku. K roku 2011 malo 31 746 obyvateľov a rozloha mesta je 18,04 km². V meste sa narodila napríklad britská herečka Julia Ormond alebo bývalý manažér rockovej skupiny The Moody Blues Tony Secunda. Neďaleko mesta pramení rieka Hogsmill a podľa mesta má triviálny názov epsomská soľ aj síran horečnatý.
The Queen's Platinum Jubilee 2022
Národná galéria
Mimo oficiálneho programu v súvislosti osláv The Queen's Platinum Jubilee 2022 som si našiel čas aj na iné aktivity. Bolo ich požehnane dosť, a myslím si že aj keby neboli oslavy jej veličenstva máte v Londýne čo navštíviť, ale na to by Vám nestačil ani mesiac. Ja som si postupne vybral tie miesta , ktoré som predtým nenavštívil. Ak navštívite túto galériu, padnete do úžasu. Nenafotil som všetky vystavené exponáty, to by ste potom túto galériu ani navštíviť nemusíte.
St. James’s Park (St James's Park)
Užite si pokojnú prechádzku po parku St James's v centre Londýna, ktorý je tiež domovom nákupného centra The Mall a sprievodu Horse Guards Parade .Park je jedným z ôsmich londýnskych kráľovských parkov a jeho 57 akrov je ohraničené známymi pamiatkami, ako sú Buckinghamský palác a Clarence House .
Čo sa oplatí vidieť v destinácii St James's Park ?
Užite si nádherný výhľad na jazero St James's Park z Blue Bridge. Z tohto miesta môžete vidieť známe londýnske pamiatky ako Buckinghamský palác, Big Ben a London Eye. Jazero je domovom kačíc, husí a dokonca aj pelikánov, ktoré sa do parku prvýkrát dostali v roku 1664 ako darček od ruského veľvyslanca.
Vydajte sa po The Mall, veľkej procesnej ceste, ktorá v priebehu rokov zažila mnoho historických slávnostných prehliadok.
Získajte detailný pohľad na súčasný obrad z Buckinghamského paláca alebo Horse Guards Parade, kde môžete sledovať rôzne štádiá v Changing the Guard , keď vojaci chrániaci Buckinghamský palác odstúpia a nahradí ich nová skupina.
Raz do roka, pri príležitosti kráľovniných oficiálnych narodenín, organizuje Horse Guards Parade Trooping the Color . Trooping the Color sa datuje do začiatku osemnásteho storočia a vtedy kráľovná osobne kontroluje vojakov. Na konci obradu kráľovná vedie jednotky dolu The Mall do Buckinghamského paláca.
Na ceste po parku je množstvo pamätníkov, fontán a sôch, ktoré môžete objaviť. Jedným z najznámejších je Pamätník kráľovnej Viktórie, ktorá sa nachádza pred Buckinghamským palácom. Tento mramorový pamätník, vysoký 25 metrov, pripomína smrť kráľovnej Viktórie v roku 1901.
V samom srdci parku je Tiffanyho fontána , pozoruhodný vodný stĺp s výškou 20 stôp.
V St James's Park sú dve kaviarne a štyri občerstvenia.
Vychutnajte si krásny výhľad na jazero a fontánu z kaviarne St James's Café, ktorá zahŕňa modernú strešnú terasu.
Kaviareň Storey's Gate bola kedysi domovom „Strážcu kráľovských vtákov“ a je vyzdobená množstvom umeleckých diel inšpirovaných vtákmi.
St James's Park sa nachádza v centre Londýna, ohraničený nákupným centrom The Mall a Buckinghamským palácom.
Najbližšia stanica metra k St James's Park je St James's Park (linky District a Circle), ktorá je vzdialená päť minút chôdze. Charing Cross (linky North a Bakerloo), Westminster (linky Jubilee, District a Circle) a Green Park (Jubilee, Piccadilly a Victoria) sú vzdialené 12 minút chôdze.
Tate ModernTate Modern je britské národné múzeum moderného umenia, nachádzajúce sa v Londýne. Spolu s Tate Britain, Tate Liverpool a Tate St. Ives tvoria sieť galérií Tate Gallery. Tiež som nenafotil všetko, doporučujem osobne navštíviť .
Veľmi príjemná prechádzka je od katedrály sv.Petra smerom k Tate Modern . Z môjho pohľadu zaujímava pekná prechádzka.
Emirates Royal Docks
Londýnska lanovka, prezývaná aj Dangleway, je spojnicou lanovky cez rieku Temžu v Londýne v Anglicku. Linku postavila spoločnosť Doppelmayr a celkové náklady boli okolo 60 miliónov libier. Služba bola otvorená 28. júna 2012 a prevádzkuje ju spoločnosť Transport for London. V Londýne je veľa atrakcii tak ako som spomínal, pôvodne som chcel ísť na tzv.Ihlu v Londýne ale nakoniec som si vybral túto lanovku. Proste fantázia.
Westminster Cathedral
Jak se ti cestopis líbil?
Pavel _38 procestoval 28 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 29 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.