Tipy a triky pro cestu do Svaté země
Aktuální zkušenosti a praktické tipy z našeho lowcost cestování v lednu 2023 (9 dní).
Cestopis z roku 2023 napsal ExpressPet
Nebudu popisovat detaily jednotlivých turistických míst, to najdete na jiných webech. Dejte vědět, pokud vás zajímají další detaily. :)
Do Israele sice létá přímý let z Prahy, ale vystrašeni mediální masáží nám přistání v 1 ráno a následný noční přesun a hledání ubytování nepřišlo úplně bezpečné (příště bychom již věděli). Za rozumný peníz se dá cesta naplánovat s příletem ráno z Vídně nebo z Prahy přes Larnaku, což byla naše volba. Pozor na šabat - vlaky ani izraelské busy nejezdí, jezdí jen taxi. Půjčovna aut na letišti je 24/7 (ve městech i autopůjčovny drží šabat).
Internet
Na letišti jsme si vyzvedli objednanou SIM kartu s 100GB dat* (nejdou tady vkladat linky, tak jsou v textu hvězdičky a linky na konci) za 35USD, dali ji do extra telefonu, zapnuli na něm hotspot a měli pro nás všechny vyřešený internet na zbytek pobytu. Cestování to hodně zjednoduší a zpříjemní - namátkou Google translate, Google maps, Mapy.cz, HopOn (apka na public transport), průvodci a VoIP volání na/z našich českých čísel za české ceny (máme Vodafone - nevím, zda VoIP mají i ostatní. Ceník roamingu je mimo realitu.) a samozřejmě sociální sítě. Několikrát se nám hodilo i to, že máme místní telefonní číslo (např. registrace do aplikací, kontakt pro místní lidi nebo dlouhé dohady s autopůjčovnou apod.). Pokrytí 4G signálem je - kromě území pod palestinskou správou (Betlem), kaňonů a podzemí - docela slušné. Betlem byl bez izraelského signálu, jestli existuje palestinský operátor netuším.
Doprava
Další krok ještě na letišti byla lítačka na veřejnou dopravu. Bus jezdí skoro všude, je velmi levný a pohodlný (USB dobíječka, držák na mobil a klima u každého sedadla) - pokud neplánujete vícedenní trip do odlehlé oblasti (poušť, Golany), tak auto nedává smysl. Z letiště jsme jeli vlakem do Jeruzaléma.
Mobilní aplikace HopOn/ravpass* umožňuje koupit lístek i pro více lidí, ale třeba day pass pro více lidí přes ní nejde. Takže nakonec jsme měli každý svou plastovou kartičku. Mobilní apka je super i na kontrolu a dobíjení plastových kartiček přes NFC na telefonu (bacha, pro apku potřebujete lokální tel. číslo - na česká čísla nechodí autorizační SMS…)
Busy jezdí často, ale raději buďte na zastávce dříve a může se stát, že některý spoj vynechá. Je-li to poslední spoj, může to bolet (scénka s řidičem u Dead Sea: Q: “proč jedete o 15 minut dříve? A: Já jsem rychlá a takhle jezdím vždycky!” 🙂) O šabatu nejezdí a většina obchodů má zavřeno. Google Map měl vcelku dobrou navigaci i na public transport, ale plánování a sledování dopravy jsme většinou řešili přes HopOn.
Auto jsme si půjčili na 3 dny od pátku poledne do pondělí poledne. Kdyby nebyly v pátek volby, tak bychom na sever jeli v jiné dny a auto si vypůjčili až v Haifa nebo v Tiberias. Protože jsme dlouho řešili, kdy si auto půjčíme, byl odměnou extra zážitek: on-line rezervaci jsme udělali ve čtvrtek na pátek. El Dan nám poslal email, že ji do 2 dnů potvrdí a že storno poplatek méně jak 2 dny před půjčením je 100%. Nice! Volám na infolinku - automat pouze v hebrejštině, ale proklikat se na operátora nejde. Informace v pátek na pobočce “takové auto tady nemáme a online rezervace nemůžeme měnit, počkejte na potvrzení u centrály”. Nice. Opět volání na infolinku - tentokrát jsem se dostal na operátora a po dlouhém vysvětlování dohoda, že to proklepne a zavolá mi. Konečně v 10 telefonát, že auto je potvrzené a můžu na pobočku. Auto jen pár let staré, automat, ale už je zralé na důchod - místní kopce mu asi nedělají dobře. Příště zvolíme jinou půjčovnu.
Navigace raději Google Maps neb Waze tam má vše v hebrejštině. Ale zase ukazuje rychlostní limity - takže nakonec byly v provozu obě. Parkovat ve městech je dost drahé nebo formálně na ulici vůbec nejde (několik typů obrubníků). Obsluhu tankování jsem se nenaučil - vše je pouze hebrejsky a musela přijít obsluha… Ceny benzínu jsou jako v Evropě. Uvidíme, zda přijdou nějaké pokuty - místní Slovák nás strašil, že většina turistů udělá s autem během pobytu chyby min. za 200 EUR. Kamery jsou tam všude :)
Ubytování
jsme řešili přes booking.com. Airbnb bylo málo a bylo dražší. Většinu času jsme byli v Cinema Hostel* - příjemné a čisté prostředí, v centru Jeruzalema.
Peníze
Placení jsme dle ostatních měli řešit téměř všude kartou nebo v dolarech/eurech. Možná v turistických spotech... Na ulici (street food, trhy, vstupné do soukromých objektů, bistra) chtěli téměř vždy cash v šekelech. Šekely jsme měnili v ATM bank z Revolut nebo z Curve karet. NFC bankomat jsme neviděli. V centru Jeruzalema je fajn ATM třeba Discount bank* nebo Hapoalim bank*. Na ulicích Jeruzalema jsou ATM na každém rohu, ale to je za extra poplatek 7-20 šekelů.
Výlety
Jeruzalém
- Hradby starého města - několikahodinová procházka při které se kromě Chrámové hory se obejde celé staré město. Cesta má 2 bloky, obvykle se začínají oba z Yeffa gate, Lístek na hradby platí 2 dny.
- Staré město - tam jsme se mnohokrát vraceli a vnímali atmosféru a enegii.
- Mešita Al-Aqsa je otevřená jen několik hodin dopoledne a jen v některé dny. Vstup je branou po lávce vedle Zdi nářků
- Siloam tunel, Davidovo město
- Getsemanské zahrady, hrobka Panny Marie, Olivová hora
- Yad Vashim - pěkný památník a hodně silný zážitek, to se nesmí opakovat...
Bethlem
- Z centra Jeruzaléma jsme jeli busem na Checkpoint 300 (bez front tam i zpět - Palestinci chodí v tento čas opačným směrem) a z něj dále pěšky. Taxi z checkpointu by bylo pohodlnější a viděli bychom více Banksyho, ale takto to bylo intenzivnější. Pohodový výlet na odpoledne. Více arabské než Jeruzalém, ale přes den v pohodě. Rachel tomb je obehnaná zdí a nejde se k ní dostat - škrtli jsme proto z plánů Hebron, tam to nejspíš bude s Abraham tomb podobné. Nevynechejte místní řezbářské dílny a kupte si betlém z Betléma - jedna dílna je hned u zdi pod checkpointem.
Masada a Ein Bokek
- Z Jeruzaléma jsme jeli v 7 ráno busem 444, poté track jižní stranou* na pevnost, prohlídka pevnosti (2h, je opravdu velká) a poté severní stranou* zpátky - ze snail tracku pevnost tak dobře vidět není :) . Je tam sice lanovka a přímá cesta pod lanovkou, ale šli bychom znova okolo. Nahoře v pevnosti je zázemí včetně pítka s pitnou vodou. Odpoledne přejezd busem k Mrtvému moři, 2 hodiny na veřejné pláži* a po setmění v 6 zpátky busem do Jeruzaléma. Pláže v severní části moře jsou často uzavřené kvůli propadlinám a/nebo soukromé a vybírají vstupné vysoké desítky šekelů. Ein Bokek je veřejná písečná pláž se zázemím - pítka, sprchy, záchody, převlíkárny, bary.
Ein Gedi
- Krásný celodenní trek* soutěskami s koupáním. Bus z Jeruzaléma vemte jeden “zastávkový” - zajíždí po cestě do židovských osad.
Haifa
- Nádherné zahrady. Volně přístupné jsou jen malé části a snad jde zařídit guided tour po celé zahradě.V komunitě chrámu je Slovenka 🙂
- Nádherná veřejná pláž na jihu - vzhledem k větru a deštivému počasí jen příjemné zastavení
Nazareth, hora Tabor, Galilejské jezero, Tiberias, Madala, Kefarnau - tady se psali křešťanské dějiny. Zpátky do Jeruzaléma jsme jeli podél Jordánu po silnici 90 se zastávkou v Qasr al-Yahud*, místě, kde Jan křtil Ježíše.
Jídlo
Co je lepší než v jiných zemích: Shawarma, falafel, humus, granátová jablka, avokádo, jahody, pita chléb. Byl leden, v jiné měsíce bude jiné ovoce a zelenina :)
Kde: streetfood, trhy. U Palestinců je o dost levněji (30-50%), jinak +- evropské ceny. V Jeruzalemě jsme měli rádi stánek u Damaškové brány*, Do Betlema jeďte hladoví - jídlo je tam chutné a levné.
Stojí to za to?
Určitě! Israel je civilizovaná "evropská" země - z medií je to tam mnohem větší drama než na místě. Ano, je tam hodně vojáků, zbraní a výrazně označených policejních hlídek, ale s výjimkou Gazy (tam bychom nejeli) to není horší než v Evropě. Israel je nabitý energií a historií a určitě se tam podíváme znovu. Mnohé jsme nestihli a většinu míst, kde jsme byli, si rádi dáme znovu :)
Linky
- SIM: https://www.simtoisrael.com/prod...-day-plan/
- hopon/Rav-pass: https://play.google.com/store/ap...pon.client
- Cinema hostel: https://www.booking.com/hotel/il...em.en.html
- ATM bez poplatku:
- Masada track:
- Ein Bokek pláž: https://en.mapy.cz/s/pejerurofo
- Ein Gedi track: https://en.mapy.cz/s/cakatanoho
- Jordán kde křtili Ježíše: https://en.mapy.cz/s/baropuluso
- Super streetfood Jeruzalem: https://goo.gl/maps/SemcnWUi5Ri12YqL6
Jak se ti cestopis líbil?
ExpressPet procestoval 36 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 7 lety a napsal pro tebe 1 úžasný cestopis.
Zobrazit profil10 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
není taky špatné zvážit odlet až z Ejlatu... půjčit si auto v Jerusalémě a vrátit ho v Ejlatu (vybrat půjčovnu. kde není poplatek za vrácení auta jinde).. kousek nad ním je nádherný Red Canyon, ten se nám moc líbil. A drobná poznámka k Betlému - pokud by jste si chtěli poslat pohled z Palestiny, tak nám bylo řečeno, že určitě poslat z území Palestiny, že z Israele by to s palestinskou známkou nepřišlo :) Ale i tak nám pohled (s krebou Banksyho) přišel domů až po 9 měsících.. ale přišel.. Izraelci mi přišli často dost odměřeni (asi na to i mají nárok) a v Betlémě mi naopak přišli palestinci daleko přívětivější..
není taky špatné zvážit odlet až z Ejlatu... půjčit si auto v Jerusalémě a vrátit ho v Ejlatu (vybrat půjčovnu. kde není poplatek za vrácení auta jinde).. kousek nad ním je nádherný Red Canyon, ten se nám moc líbil. A drobná poznámka k Betlému - pokud by jste si chtěli poslat pohled z Palestiny, tak nám bylo řečeno, že určitě poslat z území Palestiny, že z Israele by to s palestinskou známkou nepřišlo :) Ale i tak nám pohled (s krebou Banksyho) přišel domů až po 9 měsících.. ale přišel.. Izraelci mi přišli často dost odměřeni (asi na to i mají nárok) a v Betlémě mi naopak přišli palestinci daleko přívětivější..
Mohla bych vás poprosit o tip na půjčovnu, která si neúčtuje poplatek za vrácení auta na jiném místě? Díky
Mohla bych vás poprosit o tip na půjčovnu, která si neúčtuje poplatek za vrácení auta na jiném místě? Díky
myslím, že to byl Hertz (bylo to těsně před covidem), půjčovali jsme si to v Jerusalémě a vraceli v Ejlatu. Jen pozor na nádrž! mají full full, ale v Jerusalémě mi při půjčení tvrdili, že to to nemusím dotankovat a že to dotankují oni, že mají lepší ceny na benzín - stálo mě to přes tisíc více!
myslím, že to byl Hertz (bylo to těsně před covidem), půjčovali jsme si to v Jerusalémě a vraceli v Ejlatu. Jen pozor na nádrž! mají full full, ale v Jerusalémě mi při půjčení tvrdili, že to to nemusím dotankovat a že to dotankují oni, že mají lepší ceny na benzín - stálo mě to přes tisíc více!
To je dobrý tip! Případně dát ještě jednu noc po cestě u Mrtvého moře nebo dál v poušti. Ale IMHO se to dá dolu v pohodě přejet i busem - 444 jezdí často, není pomalejší (autobusáci moc rychlostní limity neřeší) a cenově se to bude lámat až tak při 4-5 lidech. A to jsem člověk, co si téměř všude půjčuje auto rovnou na letišti a tam ho i vrací :D
Příště to bude takto a v Ejlatu na pár dní auto do pouště včetně Red Canyon - podle fotek podobné jako Antilope Canyon a ten se nám mooooc líbil :) BTW, zkoušel to tam někdo na kole nebo pěšky? Vypadá to, že tam je hodně trailů a že by se to mohlo dát přejít ze západu na východ.
Anyway, ohledně půjčoven koukám na můj oblíbený El Dan a zdá se, že má stejnou cenu i při vracení jinde (kdybychom to nenechali na poslední chvíli, tak si šílené úrovně customer service asi nevšimneme :) https://rent.eldan.co.il/
U auta si dejte pozor na limity na km - unlimited mívají až pro 4 dny+ a 250/den vám při přejezdu nemusí stačit.
jj, obvykle byla customer experience skvělá, ale občas na nás dýchlo socialistické "zákazníku neotravuj". Není to tím velkým množstvím imigrantů z východní Evropy, co to nemají zažité?
Na ulici v Jeruzalemě jsme viděli pobočku Best. Zdá se, že nemají tak šílené ceny jako velké brandy: https://www.best-car.co.il/#rent
To je dobrý tip! Případně dát ještě jednu noc po cestě u Mrtvého moře nebo dál v poušti. Ale IMHO se to dá dolu v pohodě přejet i busem - 444 jezdí často, není pomalejší (autobusáci moc rychlostní limity neřeší) a cenově se to bude lámat až tak při 4-5 lidech. A to jsem člověk, co si téměř všude půjčuje auto rovnou na letišti a tam ho i vrací :D
Příště to bude takto a v Ejlatu na pár dní auto do pouště včetně Red Canyon - podle fotek podobné jako Antilope Canyon a ten se nám mooooc líbil :) BTW, zkoušel to tam někdo na kole nebo pěšky? Vypadá to, že tam je hodně trailů a že by se to mohlo dát přejít ze západu na východ.
Anyway, ohledně půjčoven koukám na můj oblíbený El Dan a zdá se, že má stejnou cenu i při vracení jinde (kdybychom to nenechali na poslední chvíli, tak si šílené úrovně customer service asi nevšimneme :) https://rent.eldan.co.il/
U auta si dejte pozor na limity na km - unlimited mívají až pro 4 dny+ a 250/den vám při přejezdu nemusí stačit.
jj, obvykle byla customer experience skvělá, ale občas na nás dýchlo socialistické "zákazníku neotravuj". Není to tím velkým množstvím imigrantů z východní Evropy, co to nemají zažité?
Na ulici v Jeruzalemě jsme viděli pobočku Best. Zdá se, že nemají tak šílené ceny jako velké brandy: https://www.best-car.co.il/#rent
U výletu do Betléma mi přijde jako optimální varianta dojet busem až na hlavní zastávku v Betlémě a odtud se pěšky vydat k Banksyho hotelu:
https://www.jidlonacestach.cz/th...el-betlem/
Je hned u zdi, před vchodem do hotelu prodávají vstupenky do muzea, které je také uvnitř. Lístky si ale kupovat nemusíte, určitě zajděte do lobby hotelu třeba jen na kafe, vnitřní část s díly Banksyho rozhodně stojí za to.
Pro mne zcela bez pochyb nejsilnější zážitek za celou návštěvu Betléma.
Kousek od hotelu by pak za zdí měl být i uprchlický tábor (odbočka před benzínkou). Odsud se pak vyplatí vzít si taxi (není drahé) a nechat se na kopec, kde jsou hlavní historické památky, vyvézt. Ušetří to hodně sil.
Cestu nazpět k autobusové zastávce pak doporučuji vzít přes starý betlémský trh:
https://www.jidlonacestach.cz/st...rh-betlem/
Je to z kopce, není to zachůzka a je to zajímavější než jít normální ulicí, nabízí tam hodně jídla a cesta rychle uteče. Byl jsem listopad/prosinec 2022.
U výletu do Betléma mi přijde jako optimální varianta dojet busem až na hlavní zastávku v Betlémě a odtud se pěšky vydat k Banksyho hotelu:
https://www.jidlonacestach.cz/th...el-betlem/
Je hned u zdi, před vchodem do hotelu prodávají vstupenky do muzea, které je také uvnitř. Lístky si ale kupovat nemusíte, určitě zajděte do lobby hotelu třeba jen na kafe, vnitřní část s díly Banksyho rozhodně stojí za to.
Pro mne zcela bez pochyb nejsilnější zážitek za celou návštěvu Betléma.
Kousek od hotelu by pak za zdí měl být i uprchlický tábor (odbočka před benzínkou). Odsud se pak vyplatí vzít si taxi (není drahé) a nechat se na kopec, kde jsou hlavní historické památky, vyvézt. Ušetří to hodně sil.
Cestu nazpět k autobusové zastávce pak doporučuji vzít přes starý betlémský trh:
https://www.jidlonacestach.cz/st...rh-betlem/
Je to z kopce, není to zachůzka a je to zajímavější než jít normální ulicí, nabízí tam hodně jídla a cesta rychle uteče. Byl jsem listopad/prosinec 2022.
Dan_S
Hezký tip a jednoznačně souhlasím i se silou zážitku.
My zkusili obě linky od Damašské brány. Jedna linka byla 231 a druhé číslo si už nepamatuju. Jedna dojela až do Betlému, druhá, a to byl časově poslední spoj, pokud si pamatuju asi v 18:30, jel jen k CP. Tohle bych doporučil. Projít si tím CP ideálně za tmy :-), potom okolo zdi k Banksyho hotelu. Energie toho celého prostoru stojí za vnímání. Na zdi si potom člověk může přečíst příběhy, vidět často umělecká díla ... a přidat tak další střípek do mozaiky informací k vlastnímu zpracování. Do centra se dá potom v pohodě dojít pěšky nebo usmlouvat taxi doslova za pár korun.
Další silné místo byla Mléčná jeskyně a potom spontání prohlídka rukodělné dílny na výrobu "suvenýrů" z olivového dřeva.
Kostel narození byl hezký na prohlídku, byli jsme tam na ranní bohoslužbu a odešli před otevřením "toho místa" - před přívalem dychtivých a pro mě často až příliš fanatických věřících.
Dan_S
Hezký tip a jednoznačně souhlasím i se silou zážitku.
My zkusili obě linky od Damašské brány. Jedna linka byla 231 a druhé číslo si už nepamatuju. Jedna dojela až do Betlému, druhá, a to byl časově poslední spoj, pokud si pamatuju asi v 18:30, jel jen k CP. Tohle bych doporučil. Projít si tím CP ideálně za tmy :-), potom okolo zdi k Banksyho hotelu. Energie toho celého prostoru stojí za vnímání. Na zdi si potom člověk může přečíst příběhy, vidět často umělecká díla ... a přidat tak další střípek do mozaiky informací k vlastnímu zpracování. Do centra se dá potom v pohodě dojít pěšky nebo usmlouvat taxi doslova za pár korun.
Další silné místo byla Mléčná jeskyně a potom spontání prohlídka rukodělné dílny na výrobu "suvenýrů" z olivového dřeva.
Kostel narození byl hezký na prohlídku, byli jsme tam na ranní bohoslužbu a odešli před otevřením "toho místa" - před přívalem dychtivých a pro mě často až příliš fanatických věřících.
My tam s manželkou byli v 2019 na 9 dnů. Jsme trochu "jiní" turisté 45+ let s batohy, spacáky, ... takže si půjčujeme auto, kde minimálně polovinu nocí spíme nebo si lehneme na nafukovací karimatky venku. Spaní na divoko je tam legální, jen nás občas přijela zkouknou hlídka vojáků. Ale jen se optají, jestli je vše ok a že přijedou znovu, aby se jen ujistili, že je vše dobré. Jednou u Masady nás poprosili, abysme přejeli asi 2 km jinam kvůli vyšší bezpečnosti. Žádná buzerace, arogance, ... Auto nám dává prostor k maximálnímu využití času a i to nepohodlí má své kouzlo při vzpomínkách. Projeli jsme s Izraelským autem asi 4 dny i Palestinu, což půjčovny zakazují, resp. se na vás nevztahují žádná pojištění. Tak je to na každém, jestli to riziko na sebe vezme. Za nás doporučím spíš ubytování v Palestině třeba Betlém, protože je levnější. To samé jídlo, suvenýry. Jídlo je v obchodech i víc než o 1/2 levnější než v Izraeli. Jinak k hrobce Rachel se dostat dá v pohodě, ale můžete jet pouze místním jakoby certifikovaným taxi přímo z cp, ale je to drahý. Taxi vás tam odveze, počká a vrátí se s váma. Do Hebronu - Starého města - se dá taky dostat, ale pouze s ofiko cestovni kanceláří a to jen z Izraelské strany. My měli obrovské štěstí. Potkal nás při parkování jeden místní průvodce pracující pro palestinskou neziskovku, která se snaží o rozvoj turismu. Vzal nás do kanceláře a při kávě nám vyprávěl o Hebronu ... Staré město je pod totální a bezohlednou okupací Izraelem ... Potom nás vzal na prohlídku, ale šli jsme palestinskou stranou, protože i Jeskyně patriarchů je uvnitř rozdělaná. Byl to jeden z nejsilnějších zážitků mého života a plně srovnatelný s návštěvou Starého města v Jeruzalému. Potom, co jsme ukončili návštěvu Hebronu, jeli jsme do památníku Jad Vašem. Co pro mě bylo v kontextu dne zničující, byl fakt, že Izrael se chová k Palestincům úplně stejně, jako se chovali nacisti vůči nim. Dělají genocidu, vraždí, rozdělují betonem rodiny .... Byl to emočně jeden z nejtěžších dnů a nedoporučuju v jeden den tato 2 silná místa. Když vidím tu fotku "hvězdné oblohy" z oddělení věnované dětským obětem holocaustu, tak tam jsem se rozsypal. To už jsem nezvládl. V Jeruzalému nezapomeňte navštívit místo Zahradního hrobu - pravděpodobné místo, kde byl uložený Ježíš. Je mimo staré město jen kousek od něj. Vnitřní pocit z toho místa byl neuvěřitelný. Určitě nevynechejte Jericho, Horu pokušení, kousek jižně od něj klášter St. Georg ve skále. Dál krásný pěší trip u Almogu, ... Doporučím i skvěle fungující mapy. cz. Izrael převzal značení turistických cest od českých turistů a pro turistiku funguji opravdu dobře. Před návštěvou Masady se podívejte na 2 dílný historický film Dovekeepers. Dá se na netu najít i s titulkama. My zvolili výstup hadí stezkou, odešli jsme západní stranou a poté jsme šli kousek po červené, z ní na černou a jakoby jižním půlkruhem zpátky k parkovišti u lanovky. Docela náročná turistika (černá je černá :-)) to ale stálo to za to. Náročný den, kdyz je horko, ale vykoupání v mrtvém moři vás zase občerství :-). Z Masady je to do Bokeku chvilka.
Izrael je opravdu nádherný a Palestina může leckoho chytit u srdce ještě víc.
My tam s manželkou byli v 2019 na 9 dnů. Jsme trochu "jiní" turisté 45+ let s batohy, spacáky, ... takže si půjčujeme auto, kde minimálně polovinu nocí spíme nebo si lehneme na nafukovací karimatky venku. Spaní na divoko je tam legální, jen nás občas přijela zkouknou hlídka vojáků. Ale jen se optají, jestli je vše ok a že přijedou znovu, aby se jen ujistili, že je vše dobré. Jednou u Masady nás poprosili, abysme přejeli asi 2 km jinam kvůli vyšší bezpečnosti. Žádná buzerace, arogance, ... Auto nám dává prostor k maximálnímu využití času a i to nepohodlí má své kouzlo při vzpomínkách. Projeli jsme s Izraelským autem asi 4 dny i Palestinu, což půjčovny zakazují, resp. se na vás nevztahují žádná pojištění. Tak je to na každém, jestli to riziko na sebe vezme. Za nás doporučím spíš ubytování v Palestině třeba Betlém, protože je levnější. To samé jídlo, suvenýry. Jídlo je v obchodech i víc než o 1/2 levnější než v Izraeli. Jinak k hrobce Rachel se dostat dá v pohodě, ale můžete jet pouze místním jakoby certifikovaným taxi přímo z cp, ale je to drahý. Taxi vás tam odveze, počká a vrátí se s váma. Do Hebronu - Starého města - se dá taky dostat, ale pouze s ofiko cestovni kanceláří a to jen z Izraelské strany. My měli obrovské štěstí. Potkal nás při parkování jeden místní průvodce pracující pro palestinskou neziskovku, která se snaží o rozvoj turismu. Vzal nás do kanceláře a při kávě nám vyprávěl o Hebronu ... Staré město je pod totální a bezohlednou okupací Izraelem ... Potom nás vzal na prohlídku, ale šli jsme palestinskou stranou, protože i Jeskyně patriarchů je uvnitř rozdělaná. Byl to jeden z nejsilnějších zážitků mého života a plně srovnatelný s návštěvou Starého města v Jeruzalému. Potom, co jsme ukončili návštěvu Hebronu, jeli jsme do památníku Jad Vašem. Co pro mě bylo v kontextu dne zničující, byl fakt, že Izrael se chová k Palestincům úplně stejně, jako se chovali nacisti vůči nim. Dělají genocidu, vraždí, rozdělují betonem rodiny .... Byl to emočně jeden z nejtěžších dnů a nedoporučuju v jeden den tato 2 silná místa. Když vidím tu fotku "hvězdné oblohy" z oddělení věnované dětským obětem holocaustu, tak tam jsem se rozsypal. To už jsem nezvládl. V Jeruzalému nezapomeňte navštívit místo Zahradního hrobu - pravděpodobné místo, kde byl uložený Ježíš. Je mimo staré město jen kousek od něj. Vnitřní pocit z toho místa byl neuvěřitelný. Určitě nevynechejte Jericho, Horu pokušení, kousek jižně od něj klášter St. Georg ve skále. Dál krásný pěší trip u Almogu, ... Doporučím i skvěle fungující mapy. cz. Izrael převzal značení turistických cest od českých turistů a pro turistiku funguji opravdu dobře. Před návštěvou Masady se podívejte na 2 dílný historický film Dovekeepers. Dá se na netu najít i s titulkama. My zvolili výstup hadí stezkou, odešli jsme západní stranou a poté jsme šli kousek po červené, z ní na černou a jakoby jižním půlkruhem zpátky k parkovišti u lanovky. Docela náročná turistika (černá je černá :-)) to ale stálo to za to. Náročný den, kdyz je horko, ale vykoupání v mrtvém moři vás zase občerství :-). Z Masady je to do Bokeku chvilka.
Izrael je opravdu nádherný a Palestina může leckoho chytit u srdce ještě víc.
Blessed napsal: "fakt, že Izrael se chová k Palestincům úplně stejně, jako se chovali nacisti vůči nim. Dělají genocidu, vraždí"
Tohle jako opravdu myslíte vážně? Kolik jste viděl v Izraeli koncentračních táborů, plynových komor a transportů? Kolik miliónů zavražděných? Kde je izraelská Osvětim?
Jinak autorovi cestopisu díky za pěkný a praktický cestopis.
Blessed napsal: "fakt, že Izrael se chová k Palestincům úplně stejně, jako se chovali nacisti vůči nim. Dělají genocidu, vraždí"
Tohle jako opravdu myslíte vážně? Kolik jste viděl v Izraeli koncentračních táborů, plynových komor a transportů? Kolik miliónů zavražděných? Kde je izraelská Osvětim?
Jinak autorovi cestopisu díky za pěkný a praktický cestopis.
Cituji: "Do Hebronu - Starého města - se dá taky dostat, ale pouze s ofiko cestovni kanceláří a to jen z Izraelské strany." je jedna z pitomostí, které Blessed napsal. V Hebronu jsem byla několikrát, sama, jela jsem z Jeruzaléma z autobusáku normálním linkovým busem, nevím, proč by to byl problém. Do Jeskyně patriarchů může jít každý sám, do izraelské i palestinské části. Zeptají se vás na náboženskou příslušnost, Izraelci nepustí do své části muslima, Palestinci Žida, ale křesťana nebo bezvěrce pustí dovnitř obojí. A pokud někam jedete s propalestinskou neziskovkou, tak jasně dostanete propalestinskou masáž, ale od toho má většina lidí zdravý rozum a kritické myšlení, aby nenapsala názory typu "Izrael se chová jako nacisti."
Cituji: "Do Hebronu - Starého města - se dá taky dostat, ale pouze s ofiko cestovni kanceláří a to jen z Izraelské strany." je jedna z pitomostí, které Blessed napsal. V Hebronu jsem byla několikrát, sama, jela jsem z Jeruzaléma z autobusáku normálním linkovým busem, nevím, proč by to byl problém. Do Jeskyně patriarchů může jít každý sám, do izraelské i palestinské části. Zeptají se vás na náboženskou příslušnost, Izraelci nepustí do své části muslima, Palestinci Žida, ale křesťana nebo bezvěrce pustí dovnitř obojí. A pokud někam jedete s propalestinskou neziskovkou, tak jasně dostanete propalestinskou masáž, ale od toho má většina lidí zdravý rozum a kritické myšlení, aby nenapsala názory typu "Izrael se chová jako nacisti."
Napsal jsem, jak to bylo. Jeli jsem z ubytování hostel Habibi v Betlému a i hostitel nám říkal, že se do starého města Hebronu nedostaneme jinak než s certifikovaným průvodcem ala cestovní kancelář. Tyhle zájezdy najdete v Jeruzalému v nabídce téměř všude. Zkoušeli jsme všechny CP, nikde nás nepustili a když jsme se vraceli z toho posledního k autu, potkal nás místní mladý muž a dostal nás tam. Tak to bylo a nezměníte na tom nic.
Napadá mě, že to mohlo být v souvislosti s nějakým bezpečnostním opatřením. Když jsme přilétali byly zrovna velké raketové útoky na Jeruzalém. Měli jsem spoustu zpráv od rodiny na mobilech, jen jsme se připojili na wifinu.
Prostě takhle Izrael funguje. Například když jsme šli do Davidova města, tak jsem se tam taky prvním pokusem nedostali, protože ozbrojené složky reagovali na možný atentát a vstup byl nemožný. A ještě proto nebudu psát, že někdo, kdo píše, že je to hezké místo k návštěvě, je lhář, protože nás tam nepustili.
Napsal jsem, jak to bylo. Jeli jsem z ubytování hostel Habibi v Betlému a i hostitel nám říkal, že se do starého města Hebronu nedostaneme jinak než s certifikovaným průvodcem ala cestovní kancelář. Tyhle zájezdy najdete v Jeruzalému v nabídce téměř všude. Zkoušeli jsme všechny CP, nikde nás nepustili a když jsme se vraceli z toho posledního k autu, potkal nás místní mladý muž a dostal nás tam. Tak to bylo a nezměníte na tom nic.
Napadá mě, že to mohlo být v souvislosti s nějakým bezpečnostním opatřením. Když jsme přilétali byly zrovna velké raketové útoky na Jeruzalém. Měli jsem spoustu zpráv od rodiny na mobilech, jen jsme se připojili na wifinu.
Prostě takhle Izrael funguje. Například když jsme šli do Davidova města, tak jsem se tam taky prvním pokusem nedostali, protože ozbrojené složky reagovali na možný atentát a vstup byl nemožný. A ještě proto nebudu psát, že někdo, kdo píše, že je to hezké místo k návštěvě, je lhář, protože nás tam nepustili.