Trinidad a Tobago
Ostrov Robinsona Crusoe
Cestopis z roku 2022 napsal Barney Flyer
Trinidad a Tobago.
Úvod:
V termínu 31.12.-13.1.2022 jsme procestovali hlavně druhý ostrov. Je to místo plné nádherných pláži, úžasných vodopádů, místo s nejstarší přírodní rezervací na západní polokouli. Příroda je tu úžasná, lidé nadmíru přátelští a milí. Můžete sem jet celý rok, počasí je stabilní (vzduch 28-31°C, voda podobně) a tajfuny zde neznají. Nenajdete zde velké resorty a davy turistů, s Booking moc nepochodíte a ne vše zde funguje jako na okolních ostrovech. Je to místo pro ty, kteří hledají dokonalý klid, neposkvrněnou přírodu, čisté moře, prázdné pláže. Je to místo, které inspirovalo ke knize Robinson Crusoe. Pro někoho nudný ostrov, ne tak zajímavý, s velkými sociálními rozdíly. Lidé tu bydlí v chatrčích, ale každý druhý má novou Toyotu Hilux. Je tu nesmírný pořádek (vajgl na zemi opravdu nenajdete), ale ostrov působí nepořádně. Na rozdíl od jiných ostrovů, které jsou stále koloniemi jsou lidé zde svobodní, ale má to svá "ALE". Viditelně neumí využít potenciál ostrova, podnebí, nehospodaří, vše z dob anglických kolonizatorů zde chátrá (destilérie, plantáže, průmyslové podniky, zpracovatelské závody), silnice pamatují Kolumba a infrastruktura je tak nějak "místní". Místní lidé říkají "je nám hůře, ale jsme svobodní". Na větší části ostrova nenajdete v obchodě základní potraviny, jde zde špatně elektřina, mobilní signál mimo obce je slabý a lidé mají pouze uvázanou kravku u silnice a nic jiného nevlastní. Troufám si říct, že pokud by tento stát neměl velké zásoby ropy a přírodního asfaltu, tak dopadne jako Haiti. Země má úzké vazby s Jamajkou a je Jamajce velmi podobná (hlavně povaha lidí, přístup k životu a celkem vůně ostrova).
Příprava cesty:
Tato dovolená vznikla vlastně náhodou. V plánu na tento rok byla opět JV Asie, ale v srpnu roku 2021, kdy jsem dovolenou řešil, moc možností v těchto končinách nebylo. Na tomto webu se ale objevili akční zpáteční letenky do Port of Spain za 9700,- u KLM. Letět do pro mě neznámé, exotické země s nejstarší leteckou společností a ještě navíc se Silvestrem v Amstrdamu bylo pro mě velmi lákavé. Letenky jsme koupili ještě ten den a začaly přípravy. Na webu jsem moc informací nenašel, cestopisů minimum (minimálně těch českých), takže jsem byl značně nervózní. Zajistili jsme si jízdenky na vlak do Berlína, na cestu zpět jsme počítali, že si necháme uletět letadlo z Amsterdamu do Berlína a využijeme levných letenek u Vueling za 900,- přímo do Prahy. Ubytování jsem nejdříve hledal přes Booking, ale zde jsem moc nepochodil. Nakonec se jevila jako nejlepší varianta AirBnB. Zajistili jsme si přes tento server bungalov s malým bazénem v pralese v obci Parlatuviér na 7 nocí a 3 noci v obci Bethel na jihu ostrova. Přes majitele prvního ubytování jsme si zajistili na 10dní auto u autopůjčovny Taylor. Pomocí Google jsme zjistili základní informace o Covid nařízeních, bezpečnosti, pohybu po ostrově, cenách, kde nejlépe nakupovat potraviny a kam se po ostrově podívat.
CENY:
Jízdenka na vlak Praha- Berlín: 630,-
Letenka Berlín- Amsterdam- Port of Spain a zpět: 9670,-
Letenka Amsterdam- Praha: 900,-
Autopůjčovna Taylor, Suzuki Jimny: 950,-/den
Ubytování 2.1.-9.1.2022 villa Xanadu, Nature retreat 2800,-/noc (lze až pro 4 osoby)
Ubytování 9.1.-12.1 Firefly villa, Bethel: 3800,-/noc (lze až pro 4 osoby)
DEN první: 31.12.2021
Do kufru jsme si zabalili pouze 4kg zavazadel, dali dohromady dokumenty (covid očkování, test ne starší 72hod., vstupní formulář na Trinidad a do Holandska, mezinárodní řidičský průkaz a pas). V 9hod. jsme vyrazili městkou dopravou na Hlavní nádraží v Praze. Vlak vyrazil v 10:25, přesně na čas a čekalo nás cca 4hod. cesty do Berlína. Na tomto spoji jezdí velmi pohodlné vlaky ČD s jídelním vozem, cesta utekla velmi rychle. Jelikož jsem nikdy nebyl v Berlíně a měli jsme cca 5hodin času, tak by byla škoda tento čas nevyužít. Zvolili jsme pěší trasu od HBF na Alexanderplatz. Po cestě jsme si prohlédli alespoň zvenčí Říšský sněm, Braniborskou bránu, ostrov muzeí a samotný Alexanderplatz s berlínskou věží. Z tohoto náměstí jezdí co 20min. přímý vlak na jediné fungující letiště ve městě Berlín- Brandenburg. Check-in online provést nešel. Paní na přepážce vykulila očí na obrazovku a na nás a vyjmenovala nám seznam dokumentů, které jsme měli připravené. Samotné letiště ještě voní novotou, ale je velmi nepřehledné. Let z Berlína do Amsterdamu proběhl rychle a klidně. Letěl nový Embraer 175 a podával se malý zákusek a nápoje zdarma. Po příletu cca 21:30 jsme byli značně unavení a cestu do města jsme vzdali. Na letišti jsme koupili lahev sektu na silvestrovskou noc a vyrazili k hotelu. K hotelu IBIS jezdí od terminálu autobus zdarma každou hodinu a cesta trvá pár minut.
Doprava na letiště Brandenburg: 110,-/osoba
Ubytování hotel Ibis Amsterdam Schiphol: 2300,-/noc
DEN druhý: 1.1. 2022
Čekal nás dlouhý let cca 11,5hodiny s mezipřistáním na Barbadosu. Jelikož miluji létání a letadla, těšil jsem se na A330-300. Tento Airbus má velkou výhodu pro cestování ve dvou. Konfigurace sedaček je 2-4-2, takže, pokud chcete sedět u okénka, tak nikdy "nelezete" přes cizí osobu, když jdete na WC, nebo pro pití do kuchyňky. Koupili jsme navíc místa na nohy za 930,-, což byla velká výhra. Servis od KLM byl skvělý. 2x jídlo, neomezené alko, nealko a dezerty. Let jsme si celkem užili. Po příletu do Port of Spain nás čekalo vyplnění formuláře pro celní kontrolu, dlouhá kontrola covidových dokumentů a poměrně rychlé odbavení na celní a pasové kontrole. Zakoupili jsme datovou SIM kartu a vyměnili eura za TTD přímo na letišti. Pro dopravu z letiště je možné použít Taxi, nebo místní autobusy (nezjistil jsem jízdní řád). Levná maxi-taxi na letiště nezajíždí. Tabule cen taxi je umístěna přímo u východu z příletů (do Port of Spain stojí cca 30USD). My měli to štěstí, že jsme v letadle potkali mladé Čechy, takže se povedlo sdílené Taxi. Taxi nás odvezlo do čtvrtě Tunapuna, kde bylo naše ubytování na první noc, které jsme sjednali přes Hotels.com.
Doplatková sedadla KLM: 930,-/osoba
Taxi z letiště: 660,-/auto
Ubytování v Tunapuna Willard's bed and breakfast 1630,-/noc
Datová SIM karta na 30dní s 25GB dat 920,-
DEN třetí: 2.1. 2022
Ráno jsme si vychutnali dokonalou snídani. Milá domácí nám nabídla odvoz do přístavu, který se nachází v hlavním městě. V přístavu musíte být 2 hodiny před odjezdem. Lodě jezdí 2-4x denně a cesta trvá 3-4 hodiny Trajekt lze zarezervovat na stránkách: https://www.ttitferry.com/. V přístavu musíte počítat s odbavením jako na letišti a za rentgenem už nic nekoupíte. Trasu jezdí pěkné trajekty, náš byl starý necelý rok, vyrobený v Tasmánii. Na trajektu je bistro s možností nakoupení výborných sendvičů a panini. Loď byla velmi pohodlná, moderní. Po cestě jsme sledovali těžební věže, nedaleké břehy Venezuely, akorát počasí bylo opravu ošklivé až do přístavu ve Scarborough (hlavní město Tobaga). V přístavu na nás čekalo zapůjčené Suzuki Jimny. Rezervace stačila zařídit po mailu. Nemusíte skládat žádnou zálohu, pouze si udělejte pár fotek a podepíšete jeden papír. Na místě jsme platili část v USD a část v TTD. První jízda pod dohledem chlapíka, který nám auto zapůjčil byla vtipná. Na Tobagu se jezdí vlevo, problém jsou hlavně blinkry vpravo a kruhové objezdy. Chlápka jsme vyhodili v Castaře, udělali malý nákup a mířili jsme do našeho ubytování. K cenám potravin mohu říct, že ceny jsou až trojnásobné než v ČR, některé ceny jsou srovnatelné. Slušné supermarkety jsou pouze v okolí Crown Point a v hlavním městě. Na jihu jsou také značně levnější. Většina potravin je dovezena doslova ze všech kontinentů, což vzhledem k poloze a podnebí ostrova je velmi vtipné. V Parlatuvier jsme si převzali klíče od bungalovu a večer se šly ještě podívat na vodopád, který je přímo na pozemku resortu.
Trajekt POS- Scarborough 160,-/osoba
Některé ceny potravin:
Mléko: 45,-(Německo), Máslo: 70,-(Nový Zéland), Vejce: 6,-(Trinidad), CocaCola 2l: 35,-(Jamajka), Místní rum 1l: 300,- Konzerva fazolí: 30,-, Hranolky 500g: 100,- (Norsko), Pomerančový džus: 45,- (USA), Musli: 90,-, Pringles: 60,- , Kuřecí párky 500g: 70,- (Trinidad), Toastový chléb: 30,-
DEN čtvrtý: 3.1.2022
Po snídani jsme vyrazili na průzkum severní části ostrova. Čím jste severněji, tím působí ostrov chudším dojmem. Málokde nakoupíte základní potraviny. Většina restaurací je buď zavřená, nebo fungují pouze v odpoledních a večerních hodinách. Podél cest, které jsou ve špatném stavu (tímto doporučuji minimálně SUV) jsou uvázané kravky, kozy, ovce a všude pobíhá domácí kur. První cesta vedla na nejsevernější pláž ostrova Pirate´s Bay u obce Charletoville. Pláž byla prázdná, jak vystřižená z knihy o Robinsonovi. Po silné noční bouřce byly velké vlny, což nás neodradilo od koupání. Poté následovala cesta na vyhlídku Flagstaff lookout Point. V odpoledních hodinách jsme ještě navštívili Speyside watterwhel (pravděpodobně pozůstatky destilérie) ve stejnojmenném městečku. Na tomto místě je výhled na Little Tobago. Little Tobago je ideální místo pro potápění a pozorování exotického ptactva. Zpět jsme se vrátili nejkratší cestou po Bloody Bay Road, která vede přes již zmíněnou rezervaci (Main Ridge Forest). Večer v ubytování jsem vyplašil velkou kapybaru, kterou jsem tady rozhodně nečekal. Na internetu jsem dohledal, že se jedná o invazivní druh a je povolen odstřel. Během dovolené jsme narazili na více živočišných druhů, které zde nemají co dělat a pravděpodobně se sem dostali z Venezuely. Šlo hlavně o ještěry různých druhů a velikostí. Na Trinidadu kamarád narazil u letiště na druh "krokouše", který je běžně k vidění v Kolumbii. Podél silnice přes prales je mnoho vstupů na místní stezky. Pokud máte dobrý orientační smysl, tak si pralesy můžete procourat samy. Nejsou značené, ale vždy dojdete k nějaké říčce a podle té dojdete k Atlantiku, nebo ke Karibskému moři. Doporučuji off-line mapy.cz, kompas, něco proti komárům, dobré boty a odvahu. Nic vás tam nesežere.
DEN pátý: 4.1.2022
Potřebovali jsme relax a hledali jsme pro to vhodnou pláž. Nakonec jsme našli jednu 5min. autem od Parlatuvier. Jedná se o pohádkovou zátoku Englishman Bay. V životě jsem zcestoval hodně krajin, ale tahle pláž je u mě určitě v TOP 5. Cele dopoledne byla jen pro nás. Jemný písek, velmi teplá voda, palmy, ráj.... Na jednom konci je malý obchůdek, kde vám domácí udělá dokonalý oběd z lokálních surovin. Měli jsme rybu Blue Marvel s hranolky a salát + lokální limonádu. Odpoledne jsme ještě navštívili vedlejší obec Castara z důvodu nákupu. Místní pláž je také hezká, pozorovali jsme západ slunce a na krmítkách se sladkou vodou kolibříky.
Oběd na pláži Englishman (ryba+hranolky+nápoj) 230,-/osoba
DEN šestý: 5.1.2022
Severu jsme už měli doslova plné zuby. Mám rád klid a relax, ale chtělo to změnu. Chtěli jsme proto navštívit nějakou "karibskou" pláž na jihu ostrova. Nejlepší Pigeon point jsme si chtěli nechat na konec pobytu. Přemýšleli jsme i o No Mans land, který je na soukromém pozemku a dá se na něj dostat pouze lodí. Nakonec jsme zvolili bílé pláže u obce Buccoo. A jelikož jsem dobrodruh, tak mě napadlo dostat se z Buccoo beach na No Mans land podél pobřeží. Prošli jsme pláž až na konec, částečně vodou. Na konci jsme překonali malý útes a čekala nás pouze cca půl kilometru dlouhá lesní cesta mandrovníkovým pralesem. Cesta stála za to. Pláž byla dechberoucí. Díky korálovému útesu bez vln s velmi teplou vodou. Bílý písek, malí žraloci, spousta ryb a pohádkový klid. Prostředí srovnatelné s Maledivami. Odpoledne přijeli v Toyotě Hilux mladí Američané, kteří si zde udělali komorní párty a vzali nás zpět do Buccoo na korbě svého vozu. Díky nim jsme zjistili, že na pozemek se dá dostat pouze otevřením brány z hlavní silnice, kde není zámek. Večer už jen relax v naší vile :-)
DEN sedmý, osmý a devátý: 6.1.-8.1.2022
Tyto dny jsme hlavně trávili v zátoce Englishman, která byla úžasná. Jeden den dokonce pouze u bazénu ve vile. Ale 6.1. jsme navštívili v odpoledních hodinách nejhezčí vodopád na ostrově, Agryle falls. Najdete ho na mapy.cz u obce Roxborough. Dostanete se k němu buď řekou proti proudu, nebo při troše vůle přelezením plotu u zchátralé budovy, která dřív sloužila jako vstupní placené místo s parkovištěm a dále po stezce podél řeky. Vodopád opravdu stojí za návštěvu a je pouze 20min. pomalou chůzí od silnice. 8.1. jsme si udělali také malou procházku po pralese, okruh cca 8km. Nejlepší vstup je Bloody Bay road, konkrétně u první cedule Springtrail. Z této stezky sejdete přibližně v polovině doprava (modré stužky na stromech) a můžete se toulat podél říčky až k vodopádu a Atlantiku.
DEN desátý 9.1.2022
Čekalo nás stěhování na jih. Chtěli jsme vyrazit brzo ráno na nějakou pěknou pláž, ale vzhledem k počasí jsme přehodnotili plány. Po cestě směr Crown point jsme našli další vodopád. K Highland vodopádu se dostanete z obce Les Coteaux. Jak blízko se k němu dostanete je pouze na schopnostech vašeho auta a zařízení mezi volantem a sedačkou. My od místa, kde jsme ho nechali šli cca 20min. Krásná procházka podél říčky, částečně pralesem, částečně otevřenou krajinou, kde občas do pralesa zarůstali původní plantáže banánovníků. Vodopád je menší, ale nabízí super koupání v přírodním bazénu s poměrně chladnou vodou. Jelikož jsme po výletě měli ještě čas, tak jsme navštívili pevnost Fort King ve Scarborough. Oběd byl po mnoha týdnech v KFC, které tu je o malinko levnější než v ČR. Odpoledne jsme se ubytovali u Piotra ve Firefly villa v obci Bethel, kde jsme strávili 3 příjemné dny. Ubytování je to poměrně drahé. Vila nabízí 2 ložnice+2 koupelny s venkovní posilovnou a bazénem. Cena 3800,- pro 4 lidi za noc může být velmi příjemná. Navíc Piotr je Polák, takže máte velmi příjemnou společnost.
KFC box (2xkousek kuřete, 2xhranolky, nápoj, omáčky): 145,-
DEN jedenáctý a dvanáctý 10.1.-11.1.2022
Jih ostrova kolem Crown point je úplně jiný svět. Je tu teplejší klima, méně oblačnosti, které se drží nad vrcholky v severní části a tím pádem i méně bouřek. Na plážích nejsou téměř vlny, jelikož se tříští o korálový útes Buccoo reef a Nyloon pool. Je tu velké množství obchodů se sortimentem podobným Evropskému. V supermarketech jsou nižší ceny. Bohužel tu není takový klid, příroda je méně zajímavá a na plážích občas i někoho potkáte. Nevýhoda je také minimálně o třetinu dražší ubytování při stejné kvalitě. Čas jsme trávili hlavně na Pigeon Pointu, Bucoo beach a No Mans land. Samotná pláž Pigeon je něco nepopsatelného. Tak azurovou vodu jsem neviděl nikde. Dalo by se tu určitě nafotit pár fotek do katalogu Čedoku a nikdo by nevěřil, že fotky nejsou upravené. Ubytování u Piotra nám zajistilo dokonalý relax a odpočinek.
Cena vstupu na Pigeon point: 70,-/osoba
DEN třináctý 12.1.2022
Naše dovolená se chýlila ke konci. Rozloučili jsme se s Piotrem, jeho ženou a psy. Zabalili jsme a jeli se naposledy koupat na Buccoo beach. Tato pláž není z těch hezčích, ale je tu jemný bílý písek, žádné vlny a dokonalý klid. Letadlo nám letělo v odpoledních hodinách, takže jsme stihli ještě krátkou prohlídku města Crown Point a nákup suvenýrů. Čekalo nás pouhých 20min. letu z Tobaga na Trinidad. Letenky jsou velmi levné a lze je zakoupit na stránkách: https://www.caribbean-airlines.com/ . Zajímavost letiště je check-in ve venkovních prostorách, včetně čekárny a kanceláří jednotlivých cestovních kanceláří, dále se zde nesmí fotit v prostoru za celní kontrolou a letištní ploše (fotky jsou níže). Ještě před odletem jsme vrátili auto. Proběhlo to pouze předáním klíčů, bez jakékoliv kontroly stavu vozidla a příjemným povídáním s mladíkem z autopůjčovny. Samotný let je velký zážitek. Za vyhlídkový let nad Prahou v ATR72 dáte minimálně 5x tolik. Tady jsou krásné výhledy na korálový útes, bílé pláže, těžební věže a nádherné hory severní části Trinidadu pokryté deštným pralesem. U majitelky ubytování v Tunapuna jsme měli zajištěný poměrně drahý odvoz z letiště (20usd), ale zdarma nás večer odvezla do vzdáleného městečka na lokání street-food (doubles- fazole v kukuřičné placce), který nám také zaplatila.
Letenka Trinidad-Tobago: 510,-/osoba
Doprava z letiště: 440,-/auto
Ubytování v Tunapuna Willard's bed and breakfast: 1600,- /noc
DEN čtrnáctý: 13.1.2022
Po dokonalé snídani jsme se rozloučili s domácí a vyrazili do hlavního města. Použili jsme lokální maxi taxi. Je to nejběžnější doprava pro místní na Trinidadu. Funguje to jednoduše. Na silnici si na maxi taxi mávnete, když má volné místo, tak vám zastaví. Pro výstup stačí zmáčknout zvonek a zaplatit u řidiče. Po ostrově se pohybují mikrobusy 4 barev, podle toho z jakého směru míří do hlavního města a naopak jakým směrem z něj. Všechny mikrobusy míří na hlavní autobusové nádraží v Port of Spain (bývalé vlakové nádraží), kam jsme měli také namířeno. Po ostrově se můžete pohybovat buď tímto způsobem, autobusy, nebo privátními taxi (poznáte je podle písmena "H" na SPZ). Z hlavního města mám rozporuplné pocity. Je tu pár výškových budov, krásné stavby z kolonizační doby, hezké parky, ale také je tu spousta špíny, opravdu ošklivých čtvrtí a místní lidé tu nejsou zdaleka tak příjemní jak na Tobagu. Na letiště se z hlavního města dostanete těžko. Buď najdete taxi, které vás odveze za cca 40USD, nebo autobusem (nenašel jsem jízdní řád), nebo zvolíte cestu jako my. Z hlavního nádraží, jak jsem zmiňoval, vyjíždějí mikrobusy na všechny strany ostrova. Ty červenobílé míří směr Arima na východ ostrova. Vystoupit můžete v obci Arouca a na letiště se po Golden Grove road vydat pěšky. Cesta trvá cca 30-45min. No, a pak už nás čekal pouze let. Letadlo odletělo na čas. Servis KLM byl opravdu na úrovni. Dlouho jsem nezažil, aby se letušky ptali, co vám mohou znovu nalít. V Amsterdamu jsme byli o cca 30min. dříve.
Maxitaxi: 26,-/osoba/cesta
DEN patnáctý: 14.1.2022
Jak jsem psal výše, let byl příjemný a utekl velmi rychle. Jelikož jsem koupil z Amsterdamu letenky přímo do Prahy u Vueling, nevyužili jsme letu od KLM až do Berlína. Vtipná věc je ta, že nám ten let od KLM do Berlína zrušili, takže jsem využil hned nároku na odškodnění a řeším náhradu ve výši 250eur+cena letenky +nějaké ty účtenky za dlabanec v Amsterdamu. Let s Vueling jsme měli až ve večerních hodinách, takže jsme čas využili na prohlídku liduprázdného Amsterdamu. P.S.: níže si všimněte pytlíku, který slouží, když je vám v letadle nevolno a zajímavého "menu" od místních houbařů.
Přemýšlím co bych napsal na závěr. Mnoho jsem toho napsal již v úvodu. Ale dovolím si malé porovnání s Martinikem, kde jsem byl v roce 2020. Martinik je daleko zajímavější, dá se zde dělat daleko více aktivit, treky jsou značené, reliéf ostrova je zajímavější, hory jsou 3x vyšší a sopku na Tobagu nenajdete. Příjemný bonus jsou destilérie světoznámých značek, ostrov daleko více kvete a je "živější". Nakonec je tady výhoda schenghenského prostoru a EU+ veškeré s tím spojené bonusy. Proto, jestli příště pojedu do Karibiku, tak se vydám na Guadeloupe, které je prý ještě o trochu zajímavější než Martinik. Naopak Tobago má příjemnější obyvatelstvo, všude na vás "dýchá" pohoda, turismus tu prakticky neexistuje, příroda je téměř nedotčená, pláže jsou daleko krásnější a ceny jsou tu malinko přívětivější . Pokud bych srovnával s Thajskem, tak porovnávám neporovnatelné. Jedinou výhodou Karibiku oproti JV Asii je menší vzdálenost z Evropy a nepřítomnost Čínských a Ruských turistů (krom toho Čechy s řízky tu také nepotkáte). Na Trinidad a Tobago bych se již nevrátil, i když mám z návštěvy ostrovů velmi příjemné vzpomínky. Jinak se prosím nezlobte za formu cestopisu a případné pravopisné chyby. Je to můj první, nejsem spisovatel a rozhodně k tomu nemám vlohy. Budu rád za jakoukoliv kritiku a komentáře. Děkuji. :-)
Ps.: jelikož mi u mnoha cestopisů chybí rozpočet, napíšu pár čísel níže (všechny ceny jak v článku, tak níže jsou v CZK při kurzu 3,2CZK za 1TTD, 22CZK za 1USD a 25CZK za 1EUR k 1.1.2022 :-)
Doprava: letenky, MHD, vlak, trajekt: 14550,-/osoba
Zapůjčené auto Suzuki Jimny 4x4, automat, klima: 4750,-/osoba/10 dní (celkem 9500,-)
Ubytování: 18580,-/osoba/13 nocí
Kapesné: jídlo, vstupy, dárky 7100,-/osoba
Náklady celkem na osobu: 44980,-
více na instagramu: @barney_flyer
Jak se ti cestopis líbil?
Barney Flyer procestoval 36 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 10 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil20 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Moc díky za super cestopis, je to i hodně prakticky napsané: )
Chystáme se na Tobago začátkem března. Měl bych pár otázek:
Nebyla možnost si to s KLM koupit přímo na Tobago na jedné letence? Nebo jste chtěli zkusit ten trajekt?
Jak je to s datovou SIM na Tobagu? Je tam dobrý signál?
Řízení auto. To josu tam tka špatné silnice, že se to bez 4x4 nedá? Řízení vlevo mi problém nedělá
Moc díky :)
Moc díky za super cestopis, je to i hodně prakticky napsané: )
Chystáme se na Tobago začátkem března. Měl bych pár otázek:
Nebyla možnost si to s KLM koupit přímo na Tobago na jedné letence? Nebo jste chtěli zkusit ten trajekt?
Jak je to s datovou SIM na Tobagu? Je tam dobrý signál?
Řízení auto. To josu tam tka špatné silnice, že se to bez 4x4 nedá? Řízení vlevo mi problém nedělá
Moc díky :)
Ahoj.
Děkuji, jsem rád, že se líbí.
Koupit se to opravdu na jedné letence nedá. A stejně to v jeden den nestihnete (KLM přilétá pozdě). Air Caribbean stojí cca 500,- jeden směr, letí cca 15min v cca 2hod. intervalu. A ano, loď jsem chtěl zkusit (uvidíte břehy Venezuely, ropné plošiny, Bocas del Dragon, a samotná loď Bucco Reef je moc hezký fungl nový kousek). SIM s neomezenými daty stojí cca 900-950, jsou tam 2 operátoři (B-mobile má na Tobagu horší signál). Signál jak jsem psal. V obcích je dobrý, mimo obce špatný. A ano, pokud chcete trochu více cestovat po Tobagu, tak i na běžných silnicích je 4x4 nutné (nejlépe Suzuki Jimny), i když si vezmete Vitaru, tak ji můžete díky stavu silnic někde urvat něco z podvozku (hlavně na severu). Pojedete 2km po krásné silnici a pak potkáte sesuv půdy, nebo díru hlubokou 30cm, téměř se neopravují od roku 54, kdy odešli Britové....
Ahoj.
Děkuji, jsem rád, že se líbí.
Koupit se to opravdu na jedné letence nedá. A stejně to v jeden den nestihnete (KLM přilétá pozdě). Air Caribbean stojí cca 500,- jeden směr, letí cca 15min v cca 2hod. intervalu. A ano, loď jsem chtěl zkusit (uvidíte břehy Venezuely, ropné plošiny, Bocas del Dragon, a samotná loď Bucco Reef je moc hezký fungl nový kousek). SIM s neomezenými daty stojí cca 900-950, jsou tam 2 operátoři (B-mobile má na Tobagu horší signál). Signál jak jsem psal. V obcích je dobrý, mimo obce špatný. A ano, pokud chcete trochu více cestovat po Tobagu, tak i na běžných silnicích je 4x4 nutné (nejlépe Suzuki Jimny), i když si vezmete Vitaru, tak ji můžete díky stavu silnic někde urvat něco z podvozku (hlavně na severu). Pojedete 2km po krásné silnici a pak potkáte sesuv půdy, nebo díru hlubokou 30cm, téměř se neopravují od roku 54, kdy odešli Britové....
ja si to prave na jedne letence s KLM koupil (s odletem na TAB dalsi den rano), stalo to pro dva navic 20 EUR zpatecni, oproti tomu nakupu zvlast co by stal 96 USD a clovek by to jeste nemel na jedne letence.
Diky moc za tipy, jeste zvazim vyber toho jinyho auta.
Dva roky zpet jsme byli prave taky na Martiniku, tak se tesim na porovnani :)
ja si to prave na jedne letence s KLM koupil (s odletem na TAB dalsi den rano), stalo to pro dva navic 20 EUR zpatecni, oproti tomu nakupu zvlast co by stal 96 USD a clovek by to jeste nemel na jedne letence.
Diky moc za tipy, jeste zvazim vyber toho jinyho auta.
Dva roky zpet jsme byli prave taky na Martiniku, tak se tesim na porovnani :)
Na to jsem ani nepomyslel a navíc jsem se chtěl podívat do hlavního města, kde je také přístav :-) Ono je to celkem jedno, zda je to na jedné letence, létá to jako místní "autobus" každou chvilku. Martinik jsem byl rok zpět a byl jsem z něj nadšený. Na Tobagu jsou hezčí pláže (hlavně No Mans, Pigeon point a EnglishMan Bay-nutné vidět). Tobago je krapet levnější. NA druhou stranu je oproti Martiniku hodně nudné a moc nenabízí. Jde o to co hledáte :-)
Na to jsem ani nepomyslel a navíc jsem se chtěl podívat do hlavního města, kde je také přístav :-) Ono je to celkem jedno, zda je to na jedné letence, létá to jako místní "autobus" každou chvilku. Martinik jsem byl rok zpět a byl jsem z něj nadšený. Na Tobagu jsou hezčí pláže (hlavně No Mans, Pigeon point a EnglishMan Bay-nutné vidět). Tobago je krapet levnější. NA druhou stranu je oproti Martiniku hodně nudné a moc nenabízí. Jde o to co hledáte :-)
bylo to super, mam par tipu pro dalsi cestovatele:
- Pokud se chystate ciste na Tobago, tak se daji vybrat lety s KLM bez nutnosti nocovani na Trinidadu. Usetri se tim dost casu.
- Ubytko na jihu ostrova ma tu vyhodu, ze se dobre a rychle dostanete vsude na plazove zapadni strane ostrova
- 4x4 Jeep je zbytecnost, silnice na Tobagu jsou ok, obcas nejaka dira (zvlast na severozapade), ale nic divokeho, co by nezvladlo obycejne economy car. Auto od Taylor's z Castary rozhodne doporucuju.
- ve skoro kazdy vesnici jsou rybari prodavaji ryby / nebojte si vzit i nejakou vetsi rybu a nechat si ji naporcovat. Osobne jsme brali v Castare, Roxborough.
- Jinak je tam levne mistni ovoce, koupite vsude mozne. Ostatni veci jsou relativne drahe, jak je dovazeji. Misto piva se vyplati pit rum :)
-Plaze super, i dzungle. Rozhodne bych nerekl ze Tobago bylo oproti Martiniku nudne (navic se tu da domluvit anglicky)
- podrobnejsi info dam casem na AL
bylo to super, mam par tipu pro dalsi cestovatele:
- Pokud se chystate ciste na Tobago, tak se daji vybrat lety s KLM bez nutnosti nocovani na Trinidadu. Usetri se tim dost casu.
- Ubytko na jihu ostrova ma tu vyhodu, ze se dobre a rychle dostanete vsude na plazove zapadni strane ostrova
- 4x4 Jeep je zbytecnost, silnice na Tobagu jsou ok, obcas nejaka dira (zvlast na severozapade), ale nic divokeho, co by nezvladlo obycejne economy car. Auto od Taylor's z Castary rozhodne doporucuju.
- ve skoro kazdy vesnici jsou rybari prodavaji ryby / nebojte si vzit i nejakou vetsi rybu a nechat si ji naporcovat. Osobne jsme brali v Castare, Roxborough.
- Jinak je tam levne mistni ovoce, koupite vsude mozne. Ostatni veci jsou relativne drahe, jak je dovazeji. Misto piva se vyplati pit rum :)
-Plaze super, i dzungle. Rozhodne bych nerekl ze Tobago bylo oproti Martiniku nudne (navic se tu da domluvit anglicky)
- podrobnejsi info dam casem na AL
Ahojky,
na Tobogo odlétám začátkem února.
Poradíte mě s několika věcmi?
Půjčení auta na Trinidadu je lepší udělat dopředu, nebo stačí až na místě, protože dle vašeho cestopisu se asi bez auta neobejdu. Nebo se dá na místě půjčit i skůtr?? Co se týče ubytování , raději bych si zajistil až na místě. Jsou hotýlky hodně obsazené nebo poloprázdné? Dá se cena na místě usmlouvat . Jak je to s testem při odjezdu? Dá se udělat někde na letišti, nebo ve městě a kolik stojí test. KLM ho určitě bude požadovat před nástupem do letadla.
Ahojky,
na Tobogo odlétám začátkem února.
Poradíte mě s několika věcmi?
Půjčení auta na Trinidadu je lepší udělat dopředu, nebo stačí až na místě, protože dle vašeho cestopisu se asi bez auta neobejdu. Nebo se dá na místě půjčit i skůtr?? Co se týče ubytování , raději bych si zajistil až na místě. Jsou hotýlky hodně obsazené nebo poloprázdné? Dá se cena na místě usmlouvat . Jak je to s testem při odjezdu? Dá se udělat někde na letišti, nebo ve městě a kolik stojí test. KLM ho určitě bude požadovat před nástupem do letadla.
Poradím Vám rád, ale jen ohledně Tobaga. Pokud letíte KLM, tak přelet nestihnete první den. Na první noc doporučuji kontaktovat mailem/telefonem: http://willardsbedandbreakfast.com/ a dohodnout se na odvoz z letiště (bude to 20usd), taxi je dražší a ušetříte si nervy. Lepší ubytování v okolí letiště nenajdete (cena/kvalita/výkon/jídlo). Auto na Tobagu opravdu potřebujete a určitě 4x4+ automat(nechcete řadit levou rukou, jezdí se vlevo, silnice nejsou všude na osobák), domluvte si po mailu https://www.taylorstobagoautorental.com/ Suzuki Jimny je nejlepší varianta. Skůtr jsem na ostrově nepotkal. Hotýlky jsou málo obsazené, smlouvat jsem nezkoušel. Booking je naprd, není tu zaběhlý. Lepší je hotels.com/Expedia.com. Každopádně nejvýhodnější je AirBnB. Jelikož musíte mít očko a většina zemí v Evropě uznává 3g, tak nazpět test nepotřebujete. KLM ho již na palubu nevyžaduje. POZOR, na letišti neznaly výjimky na transit do ČR atd., takže jsme museli dodatečně vyplňovat příjezdový formulář do Německa, kam jsme měli let(podle mě by se dalo ukecat, ale nebyla energie). P.S. na severu ostrova je opravdu těžké nakoupit potraviny. Pokud si chcete vařit, nakupte si na jihu v Penny Savers Supermarket - Carnbee (tam mají lepší sortiment než u nás v Kauflandu).
Poradím Vám rád, ale jen ohledně Tobaga. Pokud letíte KLM, tak přelet nestihnete první den. Na první noc doporučuji kontaktovat mailem/telefonem: http://willardsbedandbreakfast.com/ a dohodnout se na odvoz z letiště (bude to 20usd), taxi je dražší a ušetříte si nervy. Lepší ubytování v okolí letiště nenajdete (cena/kvalita/výkon/jídlo). Auto na Tobagu opravdu potřebujete a určitě 4x4+ automat(nechcete řadit levou rukou, jezdí se vlevo, silnice nejsou všude na osobák), domluvte si po mailu https://www.taylorstobagoautorental.com/ Suzuki Jimny je nejlepší varianta. Skůtr jsem na ostrově nepotkal. Hotýlky jsou málo obsazené, smlouvat jsem nezkoušel. Booking je naprd, není tu zaběhlý. Lepší je hotels.com/Expedia.com. Každopádně nejvýhodnější je AirBnB. Jelikož musíte mít očko a většina zemí v Evropě uznává 3g, tak nazpět test nepotřebujete. KLM ho již na palubu nevyžaduje. POZOR, na letišti neznaly výjimky na transit do ČR atd., takže jsme museli dodatečně vyplňovat příjezdový formulář do Německa, kam jsme měli let(podle mě by se dalo ukecat, ale nebyla energie). P.S. na severu ostrova je opravdu těžké nakoupit potraviny. Pokud si chcete vařit, nakupte si na jihu v Penny Savers Supermarket - Carnbee (tam mají lepší sortiment než u nás v Kauflandu).
Na Trinidadu a Tobagu jsme s přítelem strávili celý prosinec a byla to nezapomenutelná dovolená plná zážitků..Byli jsme samozřejmě bez cestovky ,já poprvé....a určitě ve mě zanechal spoustu krásných zážitků a také adrenalin...priroda byla nádherná....prales,vodopády, atlantik a nadherné teplé moře....a souhlasim s tim ,ze na Tobagu to bylo fantastické...lidi byli přátelští a pohostinní....Za mě určitě doporučuji navštívit oba ostrovy...oba mají co nabidnout...My jsme měli štěstí na lidi,takže nemůžu říci negativni reference...Najdete tam panenskou prirodu, chudobu i luxus....Vse záleží na tom,co člověk chce zažít...levně tam opravdu moc neni...ale zase záleží kde co nakupujete...cesty jsou jedna velká bojovka....ale aspoň to byl zážitek....Projeli jsme oba ostrovy křížem krážem....a klidně bych se tam znovu s přítelem vrátila....Takže ten kdo chce poznávat i zivot mistnich,poznat ostrov bez masa turistů a zažít dobrodruzstvi ,což bylo super ,určitě doporučuji....
Na Trinidadu a Tobagu jsme s přítelem strávili celý prosinec a byla to nezapomenutelná dovolená plná zážitků..Byli jsme samozřejmě bez cestovky ,já poprvé....a určitě ve mě zanechal spoustu krásných zážitků a také adrenalin...priroda byla nádherná....prales,vodopády, atlantik a nadherné teplé moře....a souhlasim s tim ,ze na Tobagu to bylo fantastické...lidi byli přátelští a pohostinní....Za mě určitě doporučuji navštívit oba ostrovy...oba mají co nabidnout...My jsme měli štěstí na lidi,takže nemůžu říci negativni reference...Najdete tam panenskou prirodu, chudobu i luxus....Vse záleží na tom,co člověk chce zažít...levně tam opravdu moc neni...ale zase záleží kde co nakupujete...cesty jsou jedna velká bojovka....ale aspoň to byl zážitek....Projeli jsme oba ostrovy křížem krážem....a klidně bych se tam znovu s přítelem vrátila....Takže ten kdo chce poznávat i zivot mistnich,poznat ostrov bez masa turistů a zažít dobrodruzstvi ,což bylo super ,určitě doporučuji....
Autor mal celkom šťastie . Trinidad ( hlavne Port of Spain) patrí medzi 10 štátov s najvyššou násilnou kriminalitou, porovnateľou s Hondurasom.
Čo sa týka cien, je to porovnateľné so susedným Barbadosom s celkom inou úrovňou bezpečnosti a služieb. Preto radšej tam.
Autor mal celkom šťastie . Trinidad ( hlavne Port of Spain) patrí medzi 10 štátov s najvyššou násilnou kriminalitou, porovnateľou s Hondurasom.
Čo sa týka cien, je to porovnateľné so susedným Barbadosom s celkom inou úrovňou bezpečnosti a služieb. Preto radšej tam.
Je velký rozdíl mezi Trinidadem a Tobagem co se týče kriminality a povahy lidí. Tobago je opravdu bezpečné. S cenami nesouhlasím. Barbados je dražší a co se týče přírody, tak je to nezajímavá placka. Pokud bych mohl doporučit, tak Martinik, Guadeloupe(tyto dva navíc v EU), sv. Lucie, Dominika, těch ostrovů je tam mnoho, ale na Barbados bych nejel.
Je velký rozdíl mezi Trinidadem a Tobagem co se týče kriminality a povahy lidí. Tobago je opravdu bezpečné. S cenami nesouhlasím. Barbados je dražší a co se týče přírody, tak je to nezajímavá placka. Pokud bych mohl doporučit, tak Martinik, Guadeloupe(tyto dva navíc v EU), sv. Lucie, Dominika, těch ostrovů je tam mnoho, ale na Barbados bych nejel.
Plně souhlasím a podepisuji :-) Barbados je skutečně nevzhledná placka a rozhodně to není typický karibský ostrov, pokud jde o přírodu, tak výše jmenované ostrovy, nejkrásnější pláže jsou rozhodně na Britských panenských ostrovech (Virgin Gorda, Jost van Dyke a Anegada - konec světa), to je ale spíš jachtařská destinace, hezká je taky Anguilla nad Sv.Martinem, a přírodu i pláže a easy travel asi nejvíc splňuje Grenada ...Barbados nebrat!
Plně souhlasím a podepisuji :-) Barbados je skutečně nevzhledná placka a rozhodně to není typický karibský ostrov, pokud jde o přírodu, tak výše jmenované ostrovy, nejkrásnější pláže jsou rozhodně na Britských panenských ostrovech (Virgin Gorda, Jost van Dyke a Anegada - konec světa), to je ale spíš jachtařská destinace, hezká je taky Anguilla nad Sv.Martinem, a přírodu i pláže a easy travel asi nejvíc splňuje Grenada ...Barbados nebrat!
Mě fascinuje, jak na některých těch ostrovech místní žijí v chatrčích z vlnitého plechu a vybírají popelnice, ale turista tam za týden utratí desetitisíce, protože levnější varianta není...ale to se netýká jen Karibiku.
Mě fascinuje, jak na některých těch ostrovech místní žijí v chatrčích z vlnitého plechu a vybírají popelnice, ale turista tam za týden utratí desetitisíce, protože levnější varianta není...ale to se netýká jen Karibiku.
Hezky napsané, hodně praktických info, dík za ceny. Tyto ostrovy mám už dlouho v hledáčku, výhodou oproti Martiniku a Guadeloupe (které mám za sebou a byly pro mě ultra low cost - spaní v autě) bude to, že tam člověk nepotká masovou turistiku. Na rozdíl od Niemandose bych letěl. Rozhodně tam bude větší pohoda a klid než třeba teď na Holboxu, kde je turistů víc než sraček, a to je malý ostrov mimo centrum zájmu, takový tajný tip, kde údajně nikdo nebude a přesto praská ve švech.
Hezky napsané, hodně praktických info, dík za ceny. Tyto ostrovy mám už dlouho v hledáčku, výhodou oproti Martiniku a Guadeloupe (které mám za sebou a byly pro mě ultra low cost - spaní v autě) bude to, že tam člověk nepotká masovou turistiku. Na rozdíl od Niemandose bych letěl. Rozhodně tam bude větší pohoda a klid než třeba teď na Holboxu, kde je turistů víc než sraček, a to je malý ostrov mimo centrum zájmu, takový tajný tip, kde údajně nikdo nebude a přesto praská ve švech.
Pokud pojedete low cost: hamaka, spaní v autě atd., tak se na Trinidadu/Tobagu můžete dostat na daleko zajímavější rozpočet, než na Martiniku. Kdybych na Martiniku utrácel a bydlel v podobném stylu jako na Tobagu, tak mě Martinik vyšel minimálně na 60tis.
Pokud pojedete low cost: hamaka, spaní v autě atd., tak se na Trinidadu/Tobagu můžete dostat na daleko zajímavější rozpočet, než na Martiniku. Kdybych na Martiniku utrácel a bydlel v podobném stylu jako na Tobagu, tak mě Martinik vyšel minimálně na 60tis.
Jojo. Pěkný cestopis, který mě utvrdil v tom, že tam nepoletím. Obzvláště za ten rozpočet palec nahoru.
Jojo. Pěkný cestopis, který mě utvrdil v tom, že tam nepoletím. Obzvláště za ten rozpočet palec nahoru.
Jen dotaz, při přeletu z Tobaga na Trinidad a naopak, nechtějí taky PCR test stejně jako při příletu?
Jinak dobře napsáno, včetně nějakých tipů. Moc aktuálních materiálů zrovna k čerpání není o těchto ostrovech.
Jen dotaz, při přeletu z Tobaga na Trinidad a naopak, nechtějí taky PCR test stejně jako při příletu?
Jinak dobře napsáno, včetně nějakých tipů. Moc aktuálních materiálů zrovna k čerpání není o těchto ostrovech.
Tohle je docela praktický cestopis a ukazuje, jak umí být ten Karibik rozdílný a hodně záleží zda jde o pevninu, nebo ostrov a zejména pak který ostrov. A je vidět, že výhodná akční letenka je ve výsledku téměř zanedbatelný výdaj.
Tohle je docela praktický cestopis a ukazuje, jak umí být ten Karibik rozdílný a hodně záleží zda jde o pevninu, nebo ostrov a zejména pak který ostrov. A je vidět, že výhodná akční letenka je ve výsledku téměř zanedbatelný výdaj.
Samozřejmě letenka může být zanedbatelná položka a když si za letenku připlatíte do jiné destinace, tak můžete mít ve výsledku menší rozpočet. Tohle je znát např. v JV asii. Do Thajska jsem jednou letěl za 5900,- zpáteční a to se pak klidně dostanete na rozpočet pod 25tis. za 3 týdny. Na obhajobu. Do této destinace běžně z Evropy létají pouze 2 společnosti (KLM na Trinidad a British na Tobago), ceny letenek se pohybují od 20tis. výše.
Samozřejmě letenka může být zanedbatelná položka a když si za letenku připlatíte do jiné destinace, tak můžete mít ve výsledku menší rozpočet. Tohle je znát např. v JV asii. Do Thajska jsem jednou letěl za 5900,- zpáteční a to se pak klidně dostanete na rozpočet pod 25tis. za 3 týdny. Na obhajobu. Do této destinace běžně z Evropy létají pouze 2 společnosti (KLM na Trinidad a British na Tobago), ceny letenek se pohybují od 20tis. výše.
Super cestopis! Se slzou v oku jsem si zavzpominala na nas honeymoon, ktery jsme v roce 2016 travili prave na Tobagu. S pujcenym autem Jimny, slepicema, ktery se prochazely po silnici pred open air check-in zonou na letisti,
taxikama, kdy jsme nevedeli, jestli nas zkoureny typecek nezaveze nekam do pralesa a nepodrizne 😁 V ty dobe nebylo skoro vubec mozny dohledat alespon nejaky cestopis. Cetli jsme i dost clanku o prepadenych nebo zavrazdenych turistech. Nastesti jsme se skoro jen povalovali bud na plazi nebo v apartmanu na kopci nad Buccoo. Co jeste stalo za videni byla farma na kakao, ktera byla nedaleko tech znamych vodopadu. Jednou byt na Tobagu stacilo, ale byl to fajn zazitek.
Super cestopis! Se slzou v oku jsem si zavzpominala na nas honeymoon, ktery jsme v roce 2016 travili prave na Tobagu. S pujcenym autem Jimny, slepicema, ktery se prochazely po silnici pred open air check-in zonou na letisti,
taxikama, kdy jsme nevedeli, jestli nas zkoureny typecek nezaveze nekam do pralesa a nepodrizne 😁 V ty dobe nebylo skoro vubec mozny dohledat alespon nejaky cestopis. Cetli jsme i dost clanku o prepadenych nebo zavrazdenych turistech. Nastesti jsme se skoro jen povalovali bud na plazi nebo v apartmanu na kopci nad Buccoo. Co jeste stalo za videni byla farma na kakao, ktera byla nedaleko tech znamych vodopadu. Jednou byt na Tobagu stacilo, ale byl to fajn zazitek.