Vánoce v New Yorku
Letošní Vánoce a Silvestra chci strávit v New Yorku. Co všechno tam chci vidět a jak si celou cestu plánuju? To se detailně dozvíš v tomto článku.
Cestopis z roku 2023 napsal Stanislav Florián
Všechny mé články o cestách najdeš na mých stránkách. Mrkni tam:)
https://linktr.ee/stanislav.florian
Letošní Vánoce a Nový rok strávím v New Yorku. Daleko od každoročního vánočního shonu, rodiny, vánočních návštěv, přecpávání se vánočním cukrovím a kaprem se salátem. Udělám si Vánoce jinak a splním si sen – stát před vánočním stromem u Rockefellerova centra (ano, jako Kevin v Sám doma) a uvidím Ball drop o silvestrovské půlnoci na Times Square. Jo, to je nápad. ale jak ho zrealizovat? Mám na to rok, teda, je květen, takže už jen 7 měsíců.
ČÁST PRVNÍ - PLÁNOVÁNÍ CESTY
Kolik dní strávím v New Yorku?
To je základní otázka. Kolik dní chci zůstat v New Yorku? První věc, nad kterou jsem se zamyslel. Začal jsem tím, že jsem si dohledal nejrůznější informace o New Yorku. Google je teď můj velký kamarád. Hledal jsem třeba Co vidět v New Yorku, nastudoval jsem si spoustu webů, přečetl tištěného průvodce New Yorkem. Všechna místa, která mě zaujala, jsem si vypsal na papír a rovnou vyznačil v mapě. Když teď vím, kde ta místa jsou, začínám se v celém městě orientovat, aniž bych tam byl. Také jsem začal sledovat pár profilů na Instagramu, které se na New York zaměřují. Třeba newyorkcity.explore, pictures_of_newyork, nyclive a další.
Potom jsem si všechna místa sepsal do přehledného průvodce, kam jsem si doplnil odkazy na webové stránky, přidal otevírací doby, ceny vstupného, fotky. Tím jsem zjistil, kolik času na každém místě přibližně strávím, kolik času zabere přesun atd.
A pak už jsem si jednoduše zkusil rozplánovat jednotlivé dny. Samozřejmě s rezervou a očekáváním, že to nebude stoprocentní, že něco v realitě nevyjde. Že něco zabere víc času, něco naopak míň. Ale mám rezervy a dokonce i místa, která nikam nezapadla, nejsou to pro mě ta, co musím za každou cenu vidět, ale když bych se nudil, tak vím, kam ještě zajít.
Takhle to pak vypadá v mém průvodci. První část je popis místa, další pak itinerář na celý den. Šedivě pak to, co mi nevadí, když nestihnu. Jestli tě můj průvodce zaujal, napiš mi, rád se o něj podělím. Mrkni na stránku Průvodci: To nejlepší z cest.
Dalším faktorem je to, co chci zažít. Tedy, vánoční strom u Rockefellerova centra a silvestrovskou půlnoc na Times Square. Plus to, že minimálně jeden den se přes svátky nikam nedostanu, protože bude všude zavřeno. Zároveň vím, že se dá v NY dobře nakupovat a po svátcích začínají výprodeje.
No a další důležitá věc je také to, kolik jsem ochotný do takové cesty investovat peněz.
Z toho všeho mi vychází, že budu potřebovat být v New Yorku alespoň 7 dní a to by to byly fakt našlapané dny. Zároveň vím, že by to mělo být někdy v období od Štědrého dne do třeba druhého – třetího ledna. Teď už vše závisí na letenkách. Ale ty začnu řešit někdy v červenci, takže je čas.
ČÁST DRUHÁ - LETENKY
Pokračuju v plánování své vánoční cesty do New Yorku. Už jsem si vybral místa, která chci vidět, rozplánoval vše do itineráře a usoudil, že by mohlo stačit 7 dní. Termín musí být kolem Vánoc a Silvestra, protože chci stihnout vánoční strom u Rockefellerova centra a Nový rok na Times Square. Takže přichází na řadu letenky. Říkal jsem si, že je začnu řešit v červenci. Omyl, velký omyl.
AKCE NA LETENKY
Při plánování cesty je dobré sledovat, jak se během roku pohybují ceny letenek a také akce na ně. Na to, jak se letenky pohybují občas kouknu na skyscanner.cz nebo google flights.
Akční letenky pak po očku sleduju většinou sleduju ve feedu na Facebooku, kde mám stránky cestujlevne.com, Honzovy letenky a Akční letenky. Troufám si říct, že takto mi žádná lepší akce neunikne.
Díky tomu jsem se dozvěděl o akci Turkish Airlines na spoustu letenek, včetně letenek do USA. Takže nezbývá, než ji prozkoumat. Zároveň už s Turkish Airlines mám zkušenost s letem z Prahy do Istanbulu a zpět, kde jsem byl spokojený. Navíc v rámci letenky mají dokonce dva odbavené 23 kg kufry s příručním zavazadlem. Jdeme na to.j
JAK VYBRAT LETENKU?
Vím, že obvyklá cena zpátečních letenek se u ne-nízkonákladových společností obvykle pohybuje od 15.000 nahoru. Zároveň vím, že během Vánoc jsou jedny z nejdražších letenek, takže s touto cenou se můžu rozloučit. Zvlášť, když chci aspoň jeden odbavený kufr.
Letenku vybírám přímo na stránkách letecké společnosti, tedy tady Turkish Airlines. Zvolím si nějaký termín, kdy přibližně chci letět a pak postupně koukám a posunuju po dnech, kdy vychází výhodnější cena. Chci přibližně týden, přes Silvestra a Nový rok. Dalším kritériem je přestup a celková délka letu. Tady to chci zvládnout s jedním přestupem maximálně.
Našel jsem! Termín od 21. prosince do 5. ledna. Cena kolem 13.000 Kč, kufry v ceně. Slušná cena takhle přes svátky. Jediné, co mi trošku vadí je přílet do NY ve 22 hodin. Když přičtu čekání na kufr a cestu z letiště, tak bych se ubytoval někdy v jednu v noci. No, dřívější přílet by byl lepší.
A taky, co budu v NY dělat 15 dní, když mi stačí sedm? Vybrat jiný let, který bude o 5.000 Kč dražší? Nebo čekat na další akci? Jestli bude? V dnešní době žádná jistota.
Ale co se podívat v USA ještě někam?
LOS ANGELES VE HŘE
Z akčních letenek u Turkish Airlines mě zaujalo Los Angeles. Bude tam asi teplej než v New Yorku, je to druhé největší město, které má spoustu zajímavých míst. Takže proč to nějak nespojit.
Přes vyhledavače jsem si našel, že přelet mezi LA a NY vyjde mezi svátky kolem 6.000 Kč, když budu mít štěstí, tak možná i míň. To není zlé.
Multi-city letenka se dá udělat na trase Praha – Los Angeles a návrat pak New York – Praha. Obojí s mezipřistáním v Istanbulu. Jo, cestu to trochu prodlouží, ale celková cena vyšla na 14.229 Kč. Kupuju. Pochopitelně nepřiplácím za to, abych si mohl vybrat sedadla v letadle. Buď u odbavení nějaké dostanu přidělené, případně si je změním, pokud to bude možné zdarma. Ale utrácet dalších zhruba 100 EUR za ně se mi nechce.
Jediné, co je trochu nepraktické je, že při cestě tam strávím v Istanbulu na letišti noc – 8 hodin čekání. Ale, narazil jsem na super stránku sleepinginairports.net, kde jsem se dočetl, že se na letišti v Istanbulu dá noc bez problému strávit. Jsou tam sleeping zóny, kde se dá přespat na léhátku, nebo v uzavřené kapsli (7 EUR na hodinu) nebo v hotelu přímo na letišti. Takže pohoda. 8 hodin přežiju.
Zbývá vyřešit, jak dlouho se v Los Angeles zdržím. Proto jdu stejně, jako u New Yorku, pročítat různé stránky, koukat do map a hledat místa a atrakce, které budu chtít navštívit. Z toho si sestavím itinerář a uvidím, na kolik dní to bude.
TAK TEDY HURÁ DO LOS ANGELES
Poslední tři týdny jsem ve volném čase nedělal nic jiného, než hledal místa, která navštívit v Los Angeles. Tištěného průvodce jsem si tentokrát nekoupil, proto mám nové nejlepší kamarády. Google, Wikipedie, hromadu známých i neznámých cestovatelských stránek, oficiální stránky města, MHD, letiště, stránky jednotlivých míst a hlavně googlemaps.com a mapy.cz.
Pečlivě jsem vybíral, pročítal, skládal, přemýšlel a plánoval. A musím říct, že jsem si udělal tak skvělého průvodce, že bych se nestyděl si za něj říct o 200 Kč.
Když jsem si sestavil itinerář na jednotlivé dny, tak musím říct, že to budu mít dost našlapané. A to nejen časově, ale doslova našlapané. Posuďte sami….
Los Angeles je po New Yorku druhé nejlidnatější město USA. Leží na západě země u jižní hranice s Mexikem, na pobřeží Tichého oceánu. Samotné město má rozlohu 1.302 km2 a má téměř 4 miliony obyvatel.
Celá metropolitní oblast, kterou tvoří přes 80 dalších měst (například Long Beach, Pasadena, Beverly Hills, Santa Monica atd.) pak kolem 13 milionů.
Je to jedno z nejvýznamnějších světových center kultury, vědy, technologií, mezinárodního obchodu a vzdělávání.
UBYTOVÁNÍ
Protože je oblast Los Angeles obrovská a já si nechci půjčovat auto (taky proto, že bych polovinu dne trávil v kolonách), tak jsem hodně přemýšlel o tom, kde bydlet. Podle mapy je vidět, že to mám trochu rozházené. Rovnou jsem tedy zkoumal, jak v L.A. funguje MHD, abych věděl, kolik času mi zabere dojíždění. Přecejen, chci toho stihnout hodně, takže není čas na dlouhé přejezdy a musím plánovat chytře.
Náhodou jsem narazil na doporučení bydlení v Hollywoodu. Původně jsem uvažoval nad Downtowntem, protože je tady nádraží Union Station, kam se dostanu z letiště, ale Hollywood bude nakonec lepší. No a když jsem narazil na Motel 6, který je odhadem tak dvě minuty od Chodníku slávy a vyšel na 4 noci na necelých 10 tisíc, tak to byla jasná volba.
ITINERÁŘ
DEN 1Warner Bros. Studios (3h)
Universal Studios (4h a víc)
Hollywood Boulevard, Hollywood Walk of Fame, TCL Chinese Theatre
DEN 2Beverly Hills
Beverly Garden + Berverly Hills Sign (30‘)
Rodeo Drive (30‘)
Santa Monica Pier, Route 66 End of the Trail (20‘)
Pacific Park (30‘)
Santa Monica Beach (1h)
Venice Beach
Venice Canals (30‘)
Venice Fishing-Pier (20‘)
Santa Monica Pier (1h)
Malibu Beach (3h)
DEN 3Griffith observatory (1h cesta, 30‘ vyhlídka)
Hollywood Sing (1h cesta, 30‘ vyhlídka)
Mulholland (45‘)
Cesta do Downtownu (1,5 h)
Procházka Downtownem (2,5h, cca 7 km)
- Grammy Museum L.A.
- Wilshire Grand Center
- Bunker Hills Steps
- S. Bank Tower
- Angels Flight
- Los Angeles Times Building
- Walt Disney Concert Hall
- The Music Center
- Cathedral of Our Lady of the Angels
- Grand Park
- Arthur J. Will Memorial fountain
- Los Angeles City Hall
- Triforium
- Olvera street
- Union Station
Citadel Outlets
Itinerář mám tedy na tři dny. Můžu začít řešit přelet do New Yorku. Do Los Angeles přiletím 22. prosince v 11 dopoledne, odletím do New Yorku 26. prosince během dne. Mám tedy 3 a půl dne na to, abych z plánu stihl co nejvíc. Co myslíš, vyjde mi to? Klidně nech komentář. No a pokud bys chtěl/chtěla mého kompletního „průvodce“ nebo spíš tipy na cestu, napiš si o něj. Rád zašlu.
Co dál? Už mi zbývá jenom pořešit letenky z Los Angeles do New Yorku, tam najít nějaké ubytování (průvodce i itinerář už mám), možná se ještě mrknout na výlet do Washingtonu, na dva dny by to snad i šlo, uvidíme. No a pak newyorský CityPass a rezervace na mrakodrapy a do muzeí a vstupenky do filmových studií v L.A.
Jak jsem na tom finančně?
Zatím dobře. Prozatím jsem platil jenom letenky, a ty vyšly na 14.209 Kč. Výdaje pro L.A. budou přibližně tyto:
- cca 10.000 Kč hotel
- cca 5.000 Kč Universal Studios, Warner Bros. Studios a dvě atrakce v Pacific Parku
- cca 880 Kč autobus z a na letiště a MHD
- cca 8.000 Kč letenka z Los Angeles do New Yorku (přes Vánoce jsou fakt mega drahé)
Jak se ti cestopis líbil?
Stanislav Florián procestoval 17 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Střední Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 1 rokem a napsal pro tebe 12 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil8 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Upřímně - týden v NY stačit nebude, pokud se člověk chce městu dostat aspoň trochu pod kůži (a že to stojí za to). NY a speciálně Manhattan je úplně něco jiného, než kterékoli jiné velké město v USA a poznat ho neznamená objet jenom Battery Park, Central Park a Empire. A pokud jde o mě, jediný den v NY bych nevyměnil za týden v LA. Jednak tam není nic moc k vidění, jednak to město je prolezlé vším možným nehezkým daleko víc než NY a koneckonců je to tam taky všechno tak daleko, že to chce auto nebo pořádný budget na Uber.
Další věc - jestli můžu poradit - neplánovat si NY jako sérii míst k zastavení ve smyslu 9:00 Ground Zero - 10:00 Battery park - 11:00 Statue of Liberty atd... - nikdy to nevyjde a člověk je úplně zbytečně ve stresu. Jasně, dát si nějaké základní body, ale mezi tím to nechat plynout a mít na všechno právě ten čas. Protože to nejhezčí na Manhattanu se neskrývá jen na těch turisticky atraktivních místech, ale právě v té atmosféře, kterou je potřeba nasát. Pokud bude hezky, tak třeba jen takový Bryant park je na dvě hodiny - klidný kafe, pozorování dění kolem...
Upřímně - týden v NY stačit nebude, pokud se člověk chce městu dostat aspoň trochu pod kůži (a že to stojí za to). NY a speciálně Manhattan je úplně něco jiného, než kterékoli jiné velké město v USA a poznat ho neznamená objet jenom Battery Park, Central Park a Empire. A pokud jde o mě, jediný den v NY bych nevyměnil za týden v LA. Jednak tam není nic moc k vidění, jednak to město je prolezlé vším možným nehezkým daleko víc než NY a koneckonců je to tam taky všechno tak daleko, že to chce auto nebo pořádný budget na Uber.
Další věc - jestli můžu poradit - neplánovat si NY jako sérii míst k zastavení ve smyslu 9:00 Ground Zero - 10:00 Battery park - 11:00 Statue of Liberty atd... - nikdy to nevyjde a člověk je úplně zbytečně ve stresu. Jasně, dát si nějaké základní body, ale mezi tím to nechat plynout a mít na všechno právě ten čas. Protože to nejhezčí na Manhattanu se neskrývá jen na těch turisticky atraktivních místech, ale právě v té atmosféře, kterou je potřeba nasát. Pokud bude hezky, tak třeba jen takový Bryant park je na dvě hodiny - klidný kafe, pozorování dění kolem...
Sakra chlape, ty jsi se měl narodit o pár dekád dříve a udělal bys hvězdnou kariéru ve straně při plánování pětiletek.
Měla bych tajný tip na spolucestovatelku - Denisa Kleinová - pomůže ti s plánováním.
Sakra chlape, ty jsi se měl narodit o pár dekád dříve a udělal bys hvězdnou kariéru ve straně při plánování pětiletek.
Měla bych tajný tip na spolucestovatelku - Denisa Kleinová - pomůže ti s plánováním.
Ještě pár doporučení. NY je docela drahý tak jako tak a o vánocích to platí dvojnásob. Navíc je v NY v zimě fakt zima - nevydržíš tedy dlouho venku a dost atrakcí je tam venkovních.
Pokud bys netrval na těch vánocích, byl by mnohem vhodnější jarní/podzimní termín, kdy se vyhneš zimě i prázdninám. Vhodná kombinace pak je NY 5 dní a na 2 dny přesun busem do Washingtonu DC - kde je také mnoho zajímavostí. Letenky v akci se pak dají sehnat do NY i pod 6k.
A to Západní pobřeží je vhodnější samostatně autem jako roadtrip na několik týdnů (ideálně 3-4) včetně národních parků, LV, ad. Opět stejný termín kvůli dostupnosti a cenám motelů i počasí. Letenky se tam dají sehnat v akci i pod 8k.
Ten tvůj plán je poněkud nepraktický slepenec, kdy toho za docela dost peněz až tak moc neuvidíš. Už jen proto, že LA samotné není nic extra, obzvlášť bez auta.
Ještě pár doporučení. NY je docela drahý tak jako tak a o vánocích to platí dvojnásob. Navíc je v NY v zimě fakt zima - nevydržíš tedy dlouho venku a dost atrakcí je tam venkovních.
Pokud bys netrval na těch vánocích, byl by mnohem vhodnější jarní/podzimní termín, kdy se vyhneš zimě i prázdninám. Vhodná kombinace pak je NY 5 dní a na 2 dny přesun busem do Washingtonu DC - kde je také mnoho zajímavostí. Letenky v akci se pak dají sehnat do NY i pod 6k.
A to Západní pobřeží je vhodnější samostatně autem jako roadtrip na několik týdnů (ideálně 3-4) včetně národních parků, LV, ad. Opět stejný termín kvůli dostupnosti a cenám motelů i počasí. Letenky se tam dají sehnat v akci i pod 8k.
Ten tvůj plán je poněkud nepraktický slepenec, kdy toho za docela dost peněz až tak moc neuvidíš. Už jen proto, že LA samotné není nic extra, obzvlášť bez auta.
Třeba bude mít štěstí a počasí bude pěkné. Já byl v NY v polovině ledna a týden jsme měli krásně, dokonce 15° st a jasno. Je pravda, že dva dny pod odletu přišly sněhové bouře a byla uzavřená letiště :-)
Třeba bude mít štěstí a počasí bude pěkné. Já byl v NY v polovině ledna a týden jsme měli krásně, dokonce 15° st a jasno. Je pravda, že dva dny pod odletu přišly sněhové bouře a byla uzavřená letiště :-)
Škoda, že nemáš přestup v IST v economy víc než 12 hodin, to by byl nocleh zajištěn aerolinkou Turkish Airlines.
Škoda, že nemáš přestup v IST v economy víc než 12 hodin, to by byl nocleh zajištěn aerolinkou Turkish Airlines.
Ahoj, mám tam přestup 12h 15 minut. Jak se dá nocleh zajistit?
Ahoj, mám tam přestup 12h 15 minut. Jak se dá nocleh zajistit?
Řeknou Vám na letišti
Řeknou Vám na letišti