Z Nové Anglie přes New York do Washingtonu
Za (nejen) vojenskou historií USA
Cestopis z roku 2016 napsal lemming46
Moje první a zatím poslední návštěva USA. Dva týdny na severovýchodě v červnu 2016, rovnoměrně rozdělené na oblast Nové Anglie a trojici NYC - Philly - DC. Pojďme si na fotkách projít místa, která podle mě stojí za pozornost a některá nejsou moc v hledáčku zahraničních návštěvníků. Řazeno víceméně chronologicky tak, jak fotky vznikaly během cesty. Nepůjde o klasický cestopis, ale spíš takový fotoblog. ;)
V centru Bostonu nemůžete minout budovu staré radnice. Přímo před ní došlo v březnu 1770 ke střetu mezi britskými vojáky a rozvášněným davem, po kterém zůstalo 5 mrtvých kolonistů.
Událost známá jako Bostonský masakr byla jedním z řady incidentů, které nakonec vedly k revoltě proti britské monarchii a válce za nezávislost.
Pár kroků od centra Bostonu v Charlestonu je zakotvena fregata Constitution, hrdinka války s Británií z roku 1812.
V souboji s britskou fregatou Guerriere dostala přímý zásah dělové salvy, která loď nepoškodila, ale odrazila se od jejího boku. Loď tak získala přezdívku Old Ironsides. V aktivní službě je nepřetržitě od roku 1797 a je tak nejdéle sloužící lodí amerického námořnictva.
Kousek od Constitution je torpédoborec Cassin Young, účastník bojů WW2 v Tichomoří.
Z Bostonu se přesuneme půl hodiny vlakem na sever. Salem je jedno z nejstarších amerických měst a historie tu je cítit na každém kroku.
Nejtemnější kapitolu z historie města si lze připomenout v muzeu věnovaném čarodějnickým procesům. Během nich bylo v letech 1692-93 popraveno většinou oběšením 20 lidí.
Salemu a jeho historii věnoval román The House of Seven Gables (Dům se sedmi štíty) spisovatel Nathaniel Hawthorne. V temné duchařské story hledali inspiraci i pozdější autoři E. A. Poe a H. P. Lovecraft.
Opačným směrem než Salem je z Bostonu městečko Quincy. Adams National Historical Park je instituce věnovaná druhému prezidentu USA. Nabízí prohlídky rodného domu Johna Adamse a domu, kde žil se svojí ženou Abigail. Ve svojí době byl Old House jedno z nejluxusnějších sídel v USA a tak byla část vybavení použita pro zařízení Bílého domu ve Washingtonu.
Město Concord je jednak typické novoanglické město s některými klenoty zdejší architektury.
Ve Wayside žil mj. už zmíněný N. Hawthorne, Orchard House je dějiště románu Malé ženy.
Hlavně tu ale začala ostrá fáze americké revoluce a války za nezávislost. 19. března 1775 došlo ve městech Lexington a Concord k prvnímu ozbrojenému střetu mezi britskými vojáky a lokální milicí. Britský oddíl se po střetu v Concordu vydal na ústupovou cestu zpátky do Bostonu. Zpráva o bojích se bleskurychle rozšířila po okolí a na Brity se ze všech stran začaly valit útoky místních ozbrojených kolonistů. Britský ústup probíhal po trase, kterou dnes připomíná Minute Man National Historical Park.
Ale nejenom válčením živ je člověk. Na dostřel od Bostonu v Cambridge najdeme areál nejstarší americké univerzity - Harvardu. Za návštěvu určitě stojí zdejší Muzeum přírodní historie.
MIT sice není tak starý jako Harvard, ale za vidění stojí taky. Jednak kvůli originální architektuře.
Ale hlavně - kde jindete seženete plyšový virus jako suvenýr?
Poslední rozloučení s Bostonem...
A vydáme se na jih. První zastávkou je Fall River.
V tomhle domě došlo 4.srpna 1892 k brutální dvojnásobné vraždě. Andrew Borden a jeho druhá žena Abby byli zabiti mnoha údery sekyrou do hlavy. Hlavní podezřelou se stala dcera zavražděného Lizzie, ale nakonec byla pro nedostatek důkazů zproštěna obvinění. Zemřela ve Fall River v r. 1927. Dnes je v domě muzeum a můžete tu i přespat, třeba přímo v místnosti, kde byla zavražděna Abby. Kdybyste z nějakého důvodu nemohli usnout, můžete zkusit básničku na dobrou noc:
Lizzie Borden took an axe / And gave her mother forty whacks. / When she saw what she had done, / She gave her father forty-one.
Ale to byla jenom taková odbočka, kvůli Lizzie tu nejsme. Jsme tu kvůli tomuhle:
Battleship Cove, zátoka bitevních lodí. Máme tu hned čtyři kousky. Torpédoborec Joseph P. Kennedy Jr.
Východoněmecká korveta Hiddensee.
Ponorka Lionfish.
A bitevní loď Massachusetts, posádkou nazývaná Big Mamie. Účastnice bojů WW2 v severní Africe a v Pacifiku.
Další zastávku si dáme v Mystic ve státě Connecticut. Součástí zdejšího námořního muzea je zachovalá velrybářská loď z 19. století Charles W. Morgan. Návštěvu lze spojit s prohlídkou nedalekého akvária.
Cambridge a Harvard jsem už viděli, další univerzitou ze sdružení Ivy League je Yale, založená 1701. Za vidění stojí i zdejší muzeum umění.
A z klidného univerzitního New Haven rovnou po hlavě do bláznivého hektického New Yorku.
Naštěstí i tady se dají najít klidnější místa. ;)
Ponorka Growler kotví hned vedle téhle krásky.
Intrepid. Letadlová loď má za sebou bohatou kariéru zahrnující boje WW2 v Tichém oceánu, podporu při návratu vesmírných lodí NASA nebo službu ve Vietnamu. Top of the rock mi časově nevyšel... (ok, malá lež, ani jsem ho neplánoval), ale výhled na Manhattan z paluby letadlové lodi také není špatný.
Orchard Street je ulice v místech, kde kdysi bydlela nejchudší část obyvatel New Yorku. V jednom domě dnes sídlí Tenement Museum, které nabízí pohled na několik zrekonstruovaných bytů z přelomu 19/20. století. V rámci prohlídky se seznámíte i s příběhem některých rodin, které tu bydlely.
Z New Yorku se přesuneme do Philadelphie. Na to, že tu podle některých názorů nic k vidění není, tu je k vidění docela dost věcí. Například zdejší námořní muzeum popisující počátky budování US námořnictva. Součástí expozice je válečná loď Olympia z doby WW1 nebo ponorka Becuna.
Pojďme z muzea na druhý břeh řeky Delaware. Camden už není Pennsylvania, ale New Jersey, a jak název napovídá, najdeme tu - bitevní loď New Jersey. ;) Jde o nositelku největšího počtu vyznamenání, za svojí bohatou kariéru se účastnila bojů WW2 proti Japonsku, korejské a vietnamské války a o fous jí unikla i první válka v Zálivu. Tři hodiny strávené prolézáním všech koutů lodi byly pro mě asi nejlepší zážitek v porovnání i s těmi ostatními loděmi z jiných měst. Intrepid je přece jenom už spíš muzeum než nějaká věrná historie, a Massachusetts nebyla špatná, ale NJ byla prostě ještě o fous lepší.
Zpátky do Philly. V budově Independence Hall se scházel druhý Kontinentální kongres, který přijal Deklaraci nezávislosti, a později zde byla přijata ústava USA.
Ve městě je i údajně nesjtarší ulice v USA.
Betsy Ross House je dům švadleny, která ušila první vlajku USA.
Eastern State Penitentiary je bývalá věznice sloužící v letech 1829-1971, svého času nejdražší stavba v USA a vzor reformního přístupu k trestům. Mezi zdejší nedobrovolné hosty patřil třeba Al Capone.
Kousek od "Rockyho schodů" najdeme Boathouse Row, řadu domů z 19. století na břehu řeky s nevyslovitelným názvem.
Poslední zastávku si dáme ve Washingtonu. Jedno z muzeí Smithsonian Institutu je věnované původním obyvatelům Ameriky. V sekcích věnovaných jednotlivým indiánským kmenům je představena jejich životní filozofie a národní legendy.
Následuje popis vztahů některých kmenů s expandujícími USA. Historie plná násilí, křivd, nevýhodných a neustále porušovaných smluv, nucených přesídlení, v konečné fázi pak i odebírání dětí na "civilizační převýchovu".
Spravit chuť si můžete procházkou po Mallu, návštěvou některého z dalších muzeí, nebo třeba zajít do knihovny.
Ve Washingtonu náš dvoutýdenní výlet zakončíme. Pro někoho to bylo připomenutí už navštívených míst, pro někoho třeba inspirace pro nějakou příští cestu. Snad to nebyla pro nikoho ztráta času. ;)
Jak se ti cestopis líbil?
lemming46 procestoval 28 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 8 lety a napsal pro tebe 4 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Děkuji za krásný cestopis (evidentně je to pro kluka, nikoliv dvojici).
Děkuji za krásný cestopis (evidentně je to pro kluka, nikoliv dvojici).
Naprosto super! Díky moc. Zatím objíždím evropské muzeální lodě, ale tohle je teda jiná liga :-).
Naprosto super! Díky moc. Zatím objíždím evropské muzeální lodě, ale tohle je teda jiná liga :-).