Zimním Islandem za polární září - video průvodce
Cestopis z roku 2021 napsal Batuzkar.com
Pokud si myslíte, že už jste viděli všechno a nebyli jste na Islandu, pak jste všechno neviděli. Je až neuvěřitelné, jaké přírodní divy a jevy tento ostrov nabízí. Rád bych vám některé z nich alespoň přiblížil ve videu i fotografiích, ale nejlíp uděláte, když si sbalíte batoh a vyrazíte se o tom přesvědčit sami.
https://www.batuzkar.com/island/
Doprava
Island je kromě svých přírodních krás znám jako jedna z nejdražších zemí vůbec. Například jízda autobusem, která by v ČR stála 50 korun vyjde na Islandu na 500. A takto je to skoro se vším, balený chleba za 120 Kč, točené pivo 0,4l za 200 Kč, litr nafty 46 Kč. Poznání Islandu tak může vyjít na desítky tisíc, ale taky nemusí. A vše začíná už od letenek. Wizz Air už z Prahy do Reykjavíku nějakou dobu nelétá, ale z Vídně se občas dají sehnat letenky za zajímavou cenu. Běžně v sezóně vyjdou i na 6 - 8 tisíc, mě se povedlo koupit zpáteční letenku na konec listopadu za 900 Kč. K tomu je samozřejmě nutné připočíst náklady za cestu do Vídně. Buď autobusem, vlakem, nebo autem. Tentokrát jsem jel autem, kromě nafty jsem musel koupit dálniční známku do Rakouska a parkování ve Vídni na letišti. Nebo spíše u letiště, na parkovišti Panda parken. Za 5 - 8 dní parkování si účtují stejnou cenu, 59 Euro. V té je zahrnut i transfer k terminálu a poté po příletu i zpět k autu. Stačí si na jejich webu udělat rezervaci a vygenerovat QR kód. S tím se na parkovišti odbavíte, necháte jim na recepci klíč od auta a po příletu si stejným QR kódem a zaplacením parkovného odemknete bezpečnostní schránku s klíčem od auta. https://www.pandaparken.at/cs/
Ačkoliv se letenka na Island tváří jako letenka do Reykjavíku, tak přistanete v Keflavíku, kde je mezinárodní letiště. To je od Reykjavíku vzdálené 50 kilometrů a cesta autobusem vyjde zhruba na 500 Kč. Možno objednat zde http://www.bustravel.is. Na stejném webu si lze koupit i jednotlivé výlety po Islandu, ale to dává vzhledem k cenám smysl snad jen neřidičům. Půjčení auta je jinak v podstatě nutnost. V listopadu vyšla Dacia Duster 4x4 s plným pojištěním na 2500 Kč na den. Lze půjčit i malé auto s klasickým pohonem a můžete v něm v klidu projet vše a nebo taky ne. Počasí je poměrně proměnlivé, hlavní cesty jsou z asfaltu, ale jiné často ze šotoliny a další mohou připomínat ledové koryto. Pak jsou úseky, na které auta bez pohonu 4x4 ani nesmí. To se ale týká spíše cest do vnitrozemí. A zmiňované plné pojištění taky není úplně plné. Nejsou kryty například škody z odlétajících kamínků, utopení auta při brodění, sfouknutí auta ze silnice silným větrem, nebo vylomení dveří větrem, což se může stát, pokud je pevně nedržíte. Určitě je dobré mít tyto okolnosti na paměti, ale zase to není tak, že by vám hrozilo utopení, nebo odfouknutí auta pokaždé, když vyjedete. Asfaltové silnice jsou obecně ve velmi dobrém stavu, provoz mimo Reykjavík velmi řídký a řízení je příjemný zážitek. Rychlostní limit mimo obec je 90 km/h. Aktuální stav počasí, tedy hlavně sněhu, nebo větru lze sledovat zde http://www.roaid.is. Hlavně v zimních měsících se může stát, že budou některé úseky uzavřené. Autopůjčovny jsou přímo v terminálu letiště Keflavíku, určitě je vhodné si auto zarezervovat předem.
Reykjavík
Modrá Laguna a sopka Fagradalsfjall
Vodopády
Zajímavosti o Islandu
- Jedná se o nejřidčeji osídlený stát Evropy. Na 103 tis. km2 má jen necelých 350 tis. obyvatel
- Island je členem NATO, aniž by měl vlastní armádu
- Energeticky funguje Island téměř výhradně na obnovitelných zdrojích
- Ceny za volání a data jsou stejná jako doma, nebo kdekoliv v EU
- Island v roce 2009 podal přihlášku do EU, ale poté ji radši stáhl. Je však členem EHP
- Do roku 1989 platila prohibice na výrobu, dovoz a pití piva
- Pokud Islandský kůň opustí Island, už se nikdy nesmí vrátit zpět
- Na Islandu se nesmí chovat plazi a želvy. Důvodem je možný přenos salmonely na Islandské koně
- Kvůli hrozbě přenosu tasemnice na člověka byl na Islandu zakázán chov psů. Dnes je za přísných veterinárních podmínek psa na Islandu chovat. Ani dnes však psi nemohou jezdit hromadnou dopravou
- Pro narozené dítě není možné vybrat jméno, které nebylo již v minulosti na Islandu použito. Nelze tak dceru pojmenovat třeba Esmeralda, nebo Hermiona, pokud se tak nejmenovala nějaká Islanďanka před ní
- Na Islandu nejsou restaurace McDonalds, ani Starbucks
Tak různě
Jak fotit polární záři.
Jev známý jako polární záře probíhá celoročně. Je způsobován erupcemi na Slunci a následně reakcí slunečního větru s magnetickými póly Země. Pozorovat záři lze jen v noci, ideální je v případě Islandu období mezi říjnem a březnem. V létě na Islandu bývá světlo i noci a záře není vidět. Ideální podmínky pro vidění, nebo focení záře jsou tedy tma a obloha bez mraků. A taky patřičné štěstí. Tomu ale lze jít naproti pomocí vědy a moderní technologie. Existují aplikace, které odhadují výskyt a viditelnost záře. Například My Aurora Forecast. Ta umí odhadnout pravděpodobnost výskytu, čas i intenzitu záře.
Kontroverzní pro někoho může být téma čím záři fotit. Ačkoliv jsem s sebou měl zrcadlovku, tak se mi na ní záři vyfotit nepodařilo. Což není chyba toho foťáku, ale prostě fakt, že s ním neumím dostatečně dobře pracovat. Bral jsem ho s sebou na Island jen kvůli focení záře, vše ostatní jsem fotil na mobil a nakonec i tu záři jsem po nezdaru s foťákem vyfotil mobilem. V případě zrcadlovky, i telefonu je základním předpokladem stativ. V telefonu pak režim malování světlem a stopy hvězd, případně obdobné režimy dle typu telefonu. Pokud není záře dostatečně silná, což je mnohem častější situace, než že zeleně tančí celá obloha, pak se může stát, že pouhým okem není téměř vidět. Zachytí ji jen přístroj se správně nastaveným režimem snímání. Pokud je někdo nadšenec do focení, nebo profesionál, těžko bude fotit telefonem, ale pro nás ostatní je kvalitní telefon i na zachycení záře naprosto dostačujícím vybavením.
Tu noc, ze které jsou zde vystavené fotky záře byl v aplikaci Aurora KP index 1. Ten vyjadřuje pravděpodobnost spatření záře, nebo též Aurory Borealis, což jej její oficiální pojmenování. Okem téměř nebyla vidět. Pokud je KP index 3 a vyšší, měla by být běžně pozorovatelná. Fotky byly pořízeny mezi 2 - 3 hodinou v noci poblíž černé pláže u Víku. Ta nejjasnější a nejzelenější fotka záře je pořízena z projekce v muzeu Perlan v Reykjavíku.
Alkohol
Jako vše, i alkohol na Islandu má poměrně vysokou cenovku. V běžných obchodech navíc nejde koupit. K tomu slouží specializované obchody na alkohol, které se jmenují Vinbudin. Jedná se o státního distributora alkoholu a tabáku, který jako jediný má právo tento sortiment na Islandu prodávat. Jedinou výjimkou je pivo s sníženým obsahem alkoholu na 2,25%, které lze koupit v běžných obchodech. To sice není žádný zázrak, ale pořád je to lepší, než voda:-). V hospodách pak lze koupit normální točené pivo, ale při jeho cenách se fráze "jdu na jedno" lehce stane realitou. Před 30 lety ale nebylo možné legálně jít ani na to jedno, pivo bylo před rokem 1989 na Islandu nelegální, nesmělo se vařit, prodávat ani pít.
Islandský kůň
Jedná se zřejmě o nejizolovanější plemeno na světě. Koně byli na Island přivezeni někdy v 9. století Vikingy a postupně si zvykali a přizpůsobovali se náročným podmínkám. Islandští koně jsou menší, statnější a mají hustou srst. Díky tomu vydrží celoročně venku. Na Islandu platí přísný zákaz dovozu koní a pokud některý z Islandských koní ostrov opustí, již se nesmí nikdy vrátit zpět. Důvodem je absence imunity vůči některým, třeba v Evropě běžným nemocem. Na některých farmách lze za drobný obnos koupit krmení a koně nakrmit, nebo si je pohladit. Pokud taková možnost není, určitě je ničím jiným nekrmte. Majitelé koní také neradi vidí, když zastavují auta s turisty u pastvin a chodí si koně hladit. Tomu je těžké odolat, protože se jedná opravdu o nádherná zvířata, pokud už tedy u nějaké pastviny zastavíte, nelezte dovnitř, koně nekrmte a dávejte pozor, jako každý jiný kůň i tento umí kousnout, nebo kopnout.
Země ledu
Kaňon Fjaðrárgljúfur
Praktické informace
- Z Prahy aktuálně na Island nic nelétá, ale v květnu 2022 by měla být spuštěna linka islandské společnosti Play
- Wizz Air do Reykjavíku léta například z Vídně, Budapeště, nebo Katowic
- Nikdy a nikde se mi s Wizzem nestalo, že by mě nutili cpát batoh do té jejich růžové mříže. Tohle bych čekal spíše od Ryanu a ani tam se mi to nikdy nestalo. Dočkal jsem se až na Islandu a byl jsem nucen zakoupit za 30 Eur "Priority", protože můj batoh o něco přečuhoval. Žádné argumenty nepomohly, slečna trvala na tom že toto je Island a tady se pravidla striktně dodržují. Pokud vás tedy bude více a batohy budete mít o něco málo větší, běžte se odbavit po jednom bez zavazadel, své batohy nechte s ostatními někde za rohem a pak s nimi normálně nastupte. Toto se týká zřejmě jen covidového období, kdy si sice uděláte odbavení online, ale stejně musíte osobně na přepážku ukázat QR kód a příjezdový formulář.
- Půjčení auta na Islandu je téměř nutnost. V létě by neměl být problém objet Ring Road s nějakou nákupní taškou, ale v zimě je auto s pohonem všech 4 kol skoro nezbytné. Zřejmě všechny půjčovny nabízí hlavně Dacii Duster. Auto si zamluvte předem. Půjčovna je na zvážení, existují oficiální půjčovny za vyšší ceny a pak nějaké místní za ceny nižší a s řadou možných doplatků a pokut. Oficiální půjčovny, jako třeba Avis, Europecar, nebo Enterprise mají zastoupení přímo v letištním terminálu.
Rozpočet
- Letenky (Wizz Air: Vídeň - Reykjavík - Vídeň): 921 Kč
- Nafta Praha - Vídeň a zpět: 750 Kč
- Dálniční známka Rakousko: 272 Kč
- Cestovní pojištění: 336 Kč
- Parkování Vídeň (Panda): 1572 Kč
- Půjčení auta na 4 dny: 8514 Kč
- Full pojištění auta: 1445 Kč
- Nafta Island: 3628 Kč (najeto 1270 km)
- Ubytování Reykjavík (1 noc Smoky Bay Guesthouse): 643 Kč
- Ubytování Vík í Mýrdal (2 noci The Barn Black Beach) 1590 Kč
- Ubytování Keflavík (1 noc Hotel Grasteinn): 1260 Kč
- Vstupné Muzeum Perlan Reykjavík: 763 Kč
- 1x 0,4l pivo: 200 Kč
- 1x 0,33l pivo v lahvi - Vinbudin: 72 Kč
- Nákup potravin v supermarketu: 1932
- Dokoupení Wizz Air priority na Islandu: 799 Kč
- Celkem: 24.697 Kč
Největší položkou je doprava, jak na letiště do Vídně, tak po Islandu půjčeným autem. To z celkové ceny dělá 16.181 Kč. V případě rozpočítání nákladů mezi plně obsazené auto se cena úměrně sníží na poměrně přijatelnou úroveň. V případě 4 spolucestujících by pak celkové náklady na jednoho byly okolo 12.500 Kč, což je za poznání Islandu více než přijatelná cena.
Jak se ti cestopis líbil?
Batuzkar.com procestoval 43 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 32 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Moc hezky napsané a nádherné fotky o spoustě zajímavostí jsem neměla ani páru, např. o dovozu koní a salmonele. Byla jsem tam na otočku v červnu, ubytováni jsem měla v Reykjanesbær a pamatuju si že autobus do Reykjavíku stál okolo pěti set. Z letiště jsem šla tenkrát pěsky, ještěže mi vyšlo počasí. Příště už určitě s autem a pořádně to tam projet. Vidět polární záři je můj sen. 👍🏼
Moc hezky napsané a nádherné fotky o spoustě zajímavostí jsem neměla ani páru, např. o dovozu koní a salmonele. Byla jsem tam na otočku v červnu, ubytováni jsem měla v Reykjanesbær a pamatuju si že autobus do Reykjavíku stál okolo pěti set. Z letiště jsem šla tenkrát pěsky, ještěže mi vyšlo počasí. Příště už určitě s autem a pořádně to tam projet. Vidět polární záři je můj sen. 👍🏼
Děkuji. Udělat na Islandu nádhernou fotku ale není umění, ten ostrov je tak fotogenický, že stačí vyfotit cokoliv a kdykoliv a je z toho nádherná fotka:) V létě to tam musí být zase úplně jiné, taky bych to chtěl vidět. Uvidíme, jaké budou ceny toho nového spojení z Prahy. Hezká a dobře viditelná polární záře tam myslím byla zrovna včera, nebo předevčírem.
Děkuji. Udělat na Islandu nádhernou fotku ale není umění, ten ostrov je tak fotogenický, že stačí vyfotit cokoliv a kdykoliv a je z toho nádherná fotka:) V létě to tam musí být zase úplně jiné, taky bych to chtěl vidět. Uvidíme, jaké budou ceny toho nového spojení z Prahy. Hezká a dobře viditelná polární záře tam myslím byla zrovna včera, nebo předevčírem.
Byl jsem těsně před koronou a dal to i s tou nákupní taškou :D Jinak hezký průvodce.
https://michal-na-cestach.blogsp...-ledu.html
Byl jsem těsně před koronou a dal to i s tou nákupní taškou :D Jinak hezký průvodce.
https://michal-na-cestach.blogsp...-ledu.html
Pěkné fotky. Nákupní taška by stála zhruba o polovinu míň a projel bych s ní asi 90% trasy bez obtíží. Těch zbylých 10% buď s obtížemi, nebo vůbec. Asi bych to ani nepokoušel a nezpevněné, nebo ledové úseky vynechal. Týká se to ale cest mimo Ring Road. Měl jsem štěstí na počasí, hlavní silnice byly převážně suché a sjízdné, ale auto jsem bookoval skoro dva měsíce předem a nechtěl jsem riskovat.
Pěkné fotky. Nákupní taška by stála zhruba o polovinu míň a projel bych s ní asi 90% trasy bez obtíží. Těch zbylých 10% buď s obtížemi, nebo vůbec. Asi bych to ani nepokoušel a nezpevněné, nebo ledové úseky vynechal. Týká se to ale cest mimo Ring Road. Měl jsem štěstí na počasí, hlavní silnice byly převážně suché a sjízdné, ale auto jsem bookoval skoro dva měsíce předem a nechtěl jsem riskovat.