New York

Terminály a přestup na letišti New York John F. Kennedy

naposledy aktualizováno 21. 10. 2023

Kennedyho letiště v New Yorku využívá 5 terminálů, které jsou rozmístěny do kruhu uprostřed letištní plochy. Z jedné strany k terminálům vede dálnice a automatický vláček spojující letiště s vlaky a metrem.

Levné hotely v New Yorku

Jednotlivé terminály nejsou vzájemně propojeny skrz tranzitní zónu a pro přesun mezi nimi musíte vždy využít automatický vláček AirTrain jezdící zdarma 24/7. Vláček jezdí pouze veřejnou částí.

Značení k AirTrain je na všech terminálech velmi přehledné.

Terminály jsou rozdělené podle aerolinek, které se na nich odbavují.

  • Terminál 1 – Air China, Air France, Air New Zealand, Air Serbia, Air Senegal, Asiana Airlines, Austrian, Azores Airlines, Brussels Airlines, Cayman Airways, China Eastern, Eastern Airlines, Egyptair, Eva Air, Flair Airlines, ITA Airways, Korean Air, Lufthansa, Neos, Philippine Airlines, Royal Air Maroc, Saudia, Swiss, TAP, Turkish Airlines, VivaAerobus, Volaris, 
  • Terminál 4 – Aeromexico, Air Europa, Air India, Avianca, Caribbean Airlines, China Airlines, Copa Airlines, Delta, El Al, Emirates, Etihad Airways, Hawaiian Airlines, Kenya Airways, KLM, LATAM, Singapore Airlines, Uzbekistan Airways, Virgin Atlantic, Westjet, Xiamen Air
  • Terminál 5 – Cape Air, Jetblue
  • Terminál 7 – Aer Lingus, Aerolineas Argentinas, Air Canada, Alaska Airlines, ANA, Condor, Ethiopian Airlines, Icelandair, Kuwait Airways, LOT, Norse Atlantic, SAS, Sun Country, Ukraine International, 
  • Terminál 8 – American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, China Southern, Finnair, Iberia, Japan Airlines, Level, Qantas, Qatar Airways, Royal Jordanian

Terminál 3 byl zdemolován v roce 2013 a neplánuje se jeho obnova.

Terminál 2 byl zbourán v roce 2023 a na jeho místo se rozšíří kompletně renovovaný terminál 1.

Terminál 6 se začal stavět v roce 2023 a jeho dokončení se plánuje na rok 2028 nebo 2029.

Mapa letiště

Interaktivní mapu celého letiště a jednotlivých terminálů najdete na oficiálním webu letiště: maps.jfkairport.com.

Přestup mezi lety

New York bývá velmi často prvním místem kontaktu s americkou pevninou. Máte-li přestup zakoupený přes leteckou společnost v rámci jedné rezervace, v naprosté většině případů proběhne pouze v rámci jednoho terminálu.

Zobrazit hotely u letiště JFK

Musím vyřídit povolení ESTA?

Při každém přestupu z mezinárodního letu je nutné vyzvednout zavazadlo a opustit tranzitní prostor.

Proto musíte mít vyřízené elektronické povolené ESTA pro vstup do Spojených států (za 21 USD online vyřídíte na oficiálním webu: esta.cbp.dhs.gov).

Musím vyzvednout zavazadla?

Přistáváte-li na JFK ze zahraničí, vždy musíte vyzvednout zavazadlo a znovu jej odevzdat na check-in přepážce.

Pokud letíte z destinace v rámci USA a nemáte přestup delší než 8 hodin, zavazadlo bude automaticky přeloženo. Nezáleží přitom, zda dál pokračujete mezinárodním nebo vnitrostátním letem.

Jak dlouho trvá imigrační kontrola?

Přiletíte-li mimo špičku, můžete být za 20 minut ve veřejné části, ovšem zejména v odpolední špičce příletů z Evropy může fronta na imigrační kontrolu trvat i 2 hodiny.

Pokud máte na přestup méně než 1,5 hodiny, doporučujeme ještě před zařazením do fronty sdělit informátorům, že máte těsný přestup. V takovém případě můžete být posláni do prioritní fronty.

V případě, že kvůli délce imigrační kontroly nestihnete garantovaný přestup, letecká společnost vám zdarma zajistí nejbližší další let. Ubytování na náklady aerolinky se však v těchto případech nezajišťuje.

Jakými kontrolami procházím při přestupu?

Jaké jsou přesné procedury při jednotlivých typech přestupů?

  • Mezinárodní -> mezinárodní: imigrační a bezpečnostní kontrola
  • Mezinárodní -> vnitrostátní: imigrační a bezpečnostní kontrola
  • Vnitrostátní -> mezinárodní: bezpečnostní kontrola pouze v případě, že se přesouváte na jiný terminál
  • Vnitrostátní -> vnitrostátní: bezpečnostní kontrola pouze v případě, že se přesouváte na jiný terminál

Musím opouštět tranzitní zónu při přestupu mezi terminály?

Ano. I v případě, že přestupujete jen v rámci vnitrostátních letů, je nutné opustit tranzitní zónu. Sledujte značení "AirTrain", které vás dovede k automatickém vláčku, jenž krouží mezi všemi terminály zdarma po 24 hodin denně.

Prochází se pasovou kontrolou při odletu?

Ne. Při odletu z USA se již neprochází imigrační kontrolou.

Stihnu během přestupu navštívit New York?

Máte-li 8 a více hodin volného času, využijte příležitost a jeďte se podívat na Manhattan. Povolení ESTA musíte mít vyřízené tak jako tak, takže žádné formality vstupu do New Yorku nebrání.

Pro možnosti cesty do centra zobrazte kapitolu Doprava.

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.