Kultura a lidé v Andoře
Historie v kostce
První zmínka o území Andory pochází z roku 805 a najdeme ji v Karolinské listině. Během vlády se zde vystřídalo několik pokolení biskupů a následně zde vládl rok Caboetů, po jejich zániku dochází ke vzniku společné správy dvou spoluknížat, což platí dodnes (prezident Francie a španělský biskup ze Séo de Urqell). V roce 1419 vzniká tzv. zemská rada a Andorra získává samosprávu.
V roce 1933 byla na krátkou dobu Andorra okupována Francií. V roce 1993 schválili novou ústavu a Andorra se stává parlamentním knížectvím.
Lidé
Celkový počet obyvatel Andorry je asi 77.000, z čehož Španělé činí 43 %, Andořané 33 %, kteří etnicky patří pod Katalánce., Portugalci 11 %, Francouzi 7 % a ostatní. Lidé zde jsou z 86 % římskokatolické víry.
Svátky
Zatímco se v Andoře slaví poměrně mnoho svátků, jen málokdy se setkáte s tím, že by byly úřady a další instituce zavřeny.
1. leden Nový rok – Na rozdíl od České republiky jsou oslavy nového roku divočejší, horká krev místních obyvatel se nezapře, a tak se máte na co těšit. Oslavuje se většinou až do Tří králů.
6. leden Tři králové neboli svátek Zjevení Páně – Andořané slaví tento den příchod tří králů, kteří přináší dary Ježíši Kristu. Panuje zde zvyk, že se peče speciální cukroví, do něhož se zapéká malý šperk. Kdo ho v cukroví najde, stává se tento den „králem“.
14. březen Den ústavy – Je dnem přijetí andorské ústavy z roku 1993 a tento den má spousta obchodů zavřeno.
Velikonoce – Se v Andoře slaví od zeleného čtvrtka až do neděle. Zvony zde v tuto dobu nezvoní a každý den se zapaluje svíčka jako znamení „světla světa“, kterým je Ježíš Kristus. Děti pak hledají poschovávaná velikonoční vejce.
1. květen Den práce – Všude je zavřeno.
Zmrtvýchvstání Páně – Se koná 40 dní od Velikonoc a Andořané ho slaví tak, že sochu Krista symbolicky vyzdvihují ke střechám kostelů. Konají se mše.
24. červen Den svatého Jana Křtitele – V tento den se slaví letní slunovrat a počátek léta. Všude hoří velké ohně, u kterých lidé tančí, zpívají i se modlí za dobrou úrodu. Vyhaslý popel se rozsypává po polích.
15. srpen Nanebevzetí Panny Marie – Oslavuje se návštěvou svatých míst a strávením času s blízkými.
8. září Den Panny Marie Meritxellské – Je dnem patronky Andorry. Po celé zemi se slouží mše za tuto patronku. Večer probíhají oslavy, jí se grilované jehněčí, tancuje se a po setmění si můžete užít ohňostroje.
1. listopad Svátek svatých – Stejně jako u nás lidé navštěvují hroby svých blízkých.
8. prosinec: Neposkvrněné početí Panny Marie – V tento den se pokládají růže k nohám soch Panny Marie.
24. prosinec Vánoce – Se v Andoře stráví v rodinném kruhu, v noci se chodí na mši. Dárky se předávají až 25. prosince na Boží hod vánoční.
Kultura
Andorská kultura je ovlivněna tradicemi Španělska, konkrétně jeho provinciemi Katalánska, Valencie i Aragonie. Lidé zde dodržují spoustu náboženských zvyků, chovají velkou lásku k hudbě, každoročně se zde konají velké festivaly jazzové i klasické hudby. V oblibě jsou také lidové tance.
Jazyk
Úředním jazykem je katalánština, ale používá se také francouzština a španělština. Lze se zde domluvit také anglicky a portugalsky.
Turismus
Hlavní zdroj příjmů je zde z cestovního ruchu. Ročně sem dorazí až 15 milionů turistů, ti sem jezdí především za zimními sporty nebo za nákupy. Andorra totiž patří mezi daňové ráje.
Geografie
Andorra je knížectví rozkládající se v Pyrenejích mezi Francií a Španělskem. Jeho nadmořská výška se pohybuje od 900 m n. m. až do 2.946 m n. m. Rozloha Andorry je 468 km2, z čehož 0,26 % zabírá voda. Řekou Valira prochází hranice se Španělskem. Klima je zde velice podobné jako v okolních zemích v horských oblastech.
Chystáš se do Andorry?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.