Barbados
Barbados

Bezpečnost na Barbadosu

Jaká hrozí na Barbadosu zdravotní rizika? Je zde bezpečno a kde jsou místa s největší kriminalitou?

Hledat ubytování na Barbadosu

Zdravotní rizika

Barbados neskýtá výrazná zdravotní rizika. Celý Karibik je místem výskytu horečky dengue, na níž doposud neexistuje žádný účinný protilék, doporučuje se proto důsledné využívání repelentů a moskytiér (v hotelech jsou samozřejmostí). Velká ohniska horečky dengue se však na Barbadosu neobjevují a pro plánování dovolené tak toto riziko nepředstavuje závažný problém.

Zdravotním rizikem je vysoká intenzita slunečního svitu, zvlášť pro turisty z Evropy či Kanady, kteří na ni nejsou zvyklí. Důsledně používejte opalovací krém, jste-li náchylní ke spálení.

Povinná očkování

Barbados vyžaduje povinné očkování proti žluté zimnici, cestujete-li ze zemí, kde se tato nemoc vyskytuje. To platí například při cestách z většiny zemí Jižní Ameriky.

Na Barbados jinak žádné speciální očkování není potřeba.

Rizika při koupání v moři

Koupání ve vodách v okolí Barbadosu je poměrně bezpečné, ale kvůli absenci uzavřených zátok se tu přeci jen čas od času objeví velké nebezpečné vlny, kdy se na stanovištích pro plavčíky vyvěsí černé vlajky zakazující koupání v moři.

Celé východní a velká část jihovýchodního pobřeží je na vysoké vlny náchylná, stejně jako na nebezpečné zpětné proudy.

Ve zdejším moři se nevyskytují žádná zvlášť nebezpečná stvoření. Například útok žraloka na člověka ve vodách Barbadosu nebyl dosud nikdy zaznamenán.

Je voda z kohoutku pitná?

Vodu z kohoutku je na Barbadosu bez obav pitná.

Nebezpečná zvířata

Na Barbadosu nežijí žádná nebezpečná zvířata.

Narazit můžete na škorpiona nebo některé druhy pavouků, které můžou kousnout, pro člověka však není kontakt s nimi nebezpečný.

Hadů zde žije velmi málo, hlavně kvůli přemnoženým mangustám, drobným šelmám vypadajících jako kuna, které se živí zejména hady, krysami a drobnými hlodavci. Mangusta byly na ostrov dovezeny již za dob Britského impéria a zcela ovládly potravní řetězec.

Barbados je jedním z velmi mála ostrovů Malých Antil, kde prakticky nenarazíte na toulavé psy.

Nebezpečí na vás může čekat pod hladinou moře, kde se vyhýbejte jedovatým rybám typu Lionfish a Stone Fish. Nevyskytují se zde však v hojném počtu.

Kriminalita

Kriminalita na Barbadosu je minimální a žádné zvláštní nebezpečí vám nehrozí. Přesto je dobré hlídat své věci před kapsáři na ulicích a plážích. 

Užívání a přeprava drog je na Barbadosu nelegální a při odhalení hrozí tvrdé a mnohaleté tresty. Právě kriminalita spojená s drogami je totiž na Barbadosu nejčastější.

Násilná kriminalita se vyskytuje jen zřídka a je spojená téměř výhradně s činností drogových gangů a proti turistům se nijak nezaměřuje. Barbados má navíc velmi početný policejní sbor, a i proto se řadí k nejbezpečnějším zemím na světě.

V Bridgetownu, ale i v jiných částech větších měst, se poměrně často setkáte s bezdomovci nebo opilými lidmi. Zásadně s nimi nenavazujte žádný kontakt a oni vám dají pokoj.

Riziko katastrof

Na Barbadosu panuje riziko hurikánů a je dobré na něj být připraven v období dešťů. Proto je dobré sledovat v tomto období aktuální počasí a možné výstrahy na stránce: barbadosweather.org

Ze všech okolních ostrovů však na Barbadosu hrozí hurikány nejméně a přímo pevninu zasáhnou v průměru jen jednou za 20-30 let.

Důležité kontakty

V nouzových situacích volejte na tato čísla (není potřeba vytáčet národní předvolbu):

  • 211 - policie
  • 311 - hasiči
  • 511 - záchranná služba

Mezinárodní telefonní předvolba Barbadosu je +1.

Na Barbadosu působí jen minimum zahraničních diplomatických misí. Velvyslanectví zde mají například Velká Británie, USA, Čína, Kanada, Brazílie, Argentina, Venezuela nebo Kuba. Své sídlo zde má i Mise Evropské unie pro celou oblast Caricom.

Chystáš se na Barbados?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 26. 11. 2023

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.