Brusel

Doprava v Bruselu

Jak se dostat do Bruselu 

Letecky

Frekventované a levné spojení odkudkoli z Evropy předurčuje nejoblíbenější způsob cestování: letadlem. V Bruselu najdete 2 mezinárodní letiště. Větší Zaventem hostí především klasické aerolinky, menší Charleroi najdete asi 45 km jižně od Bruselu a je domovem hlavně pro Ryanair.  

Zpáteční letenky přímo na hlavní bruselské letiště seženete snadno do 2.500 Kč na kterýkoli termín v roce (ať už s ČSA, nebo s Brussels Airlines), je však důležité plánovat trochu s předstihem (alespoň měsíc), a to především v exponovaných dnech. Tedy v pondělky, pátky a neděle, kdy z/do Bruselu míří velké množství pracujících.  

Linka Ryanairu na Charleroi je k cenovým výkyvům náchylná méně, i tady se však vyplatí nakupovat měsíc až dva dopředu. Právě Ryanair často vybízí k výletům do Belgie ultralevnými cenami z Prahy i Bratislavy, kdy často můžete tam i zpět letět dohromady od 500 do 1.000 Kč.  

Přímé spoje z ČR a okolí: 

  • Na hlavní bruselské letiště: Praha (ČSA, Brussels Airlines), Vídeň (Austrian, Brussels Airlines), 
  • Na letiště Charleroi: Praha, Bratislava (obě Ryanair). 

Vlakem 

Zajímavou alternativu k cestě letadlem představuje železniční spojení. Hlavně pokud jedete na poslední chvíli v exponovaných termínech okolo víkendů a svátků, bude vlak cenově velmi přijatelnou možností. Cesta z Prahy trvá 11–12 hodin a jede se pouze přes den, většinou se 3 přestupy. Nejlevnější jízdenky koupíte přímo přes e-shop Českých drah.  

Klasické spojení vám obvykle ukáže cenu přes 2.000 Kč, existuje však malý fígl, který cestu nijak neprodlouží, ale výrazně zlevní. Na webu zadejte místo odjezdu, místo příjezdu, datum a klikněte na možnost „Rozšířené zadání“. Na další stránce pak klikněte na políčko „Přidat přes“ a zadejte buď Drážďany, nebo Cheb. Vypadne vám cena kolem 500 Kč jednosměrně, zpáteční jízdenka je dvojnásobkem ceny (lze ale kupovat i jednosměrnou jízdenku ve směru z Bruselu, opět stejným postupem). 

Obě dvě varianty cesty, tedy jak přes Drážďany, tak přes Cheb, jsou prakticky stejně časově náročné. Z Německa až do Bruselu se navíc projedete v rychlovlaku ICE. Místenka není nutná, stojí 200 Kč za směr na všechny vlaky dohromady. 

Častý problém dělají cizincům názvy místních nádraží, především toho jižního (které je zároveň největším a hlavním). Uvádí se totiž ve vlámštině i francouzštině, přičemž v obou jazycích zní naprosto rozdílně: 

  • Brusel Jih = Bruxelles Midi = Brussels Zuid 

Autobusem 

Ačkoli autobusová doprava platí za nejlevnější, v případě Bruselu je naopak ze všech variant nejdražší a nejdelší. Přímé spoje sem provozuje Regiojet a Eurolines, nicméně berte je opravdu jen jako poslední možnost, pokud všechny ostatní selžou. 

Jak cestovat po Bruselu

Bruselský systém MHD je na první pohled trochu nepřehledný a ani zdaleka nedosahuje kvalit například pražské MHD. Frekvencí spojů, hustotou sítě, ani stářím vozidel. Přesto se většinou bez pár cest veřejnou dopravou neobejdete.  

Jízdenky a webové stránky

V Bruselu funguje dopravní podnik STIB-MIVB, který provozuje žluto-béžové autobusy, tramvaje a metro. Na všechny druhy můžete používat jedinou jízdenku, kterou zakoupíte vždy v automatu (na většině zastávek – lze platit i kartou) a v některých trafikách. Existují jen 2 použitelné typy jízdenek: 

  • 60 minut: 2,10 euro (možné zakoupit i u řidiče za 2,50 euro), 
  • 24 hodin: 7,50 euro. 

Ani jedna z výše uvedených neplatí pro cestu na letiště. Lístek na letištní autobus 12 a 21 zakoupíte za 4,50 euro v běžných automatech dopravního podniku STIB-MIVB, zatímco jízdenku na vlak za 9 euro pouze v automatech belgických železnic na nádraží. 

Plánujete-li navštívit alespoň 3–4 muzea a další atrakce za den, zvažte pořízení slevové karty „Brussels Card“, na kterou můžete jezdit i místní MHD. 

  • 24 hodin: 33,50 euro (26 euro bez MHD), 
  • 48 hodin: 48 euro (34 euro bez MHD), 
  • 72 hodin: 60 euro (42 euro bez MHD) 

Pro plánování dopravy a přesné jízdní řády navštivte web dopravního podniku MIVB-STIB.

Metro 

Klasické metro jezdí na čtyřech linkách (1,2,5 a 6) a využijete ho především při cestě k Atomiu a do Evropské čtvrti. Na každou stanici musíte projít skrz turniket, k němuž jízdenku jen přiložíte a on se otevře. Při výstupu už jízdenku nepotřebujete, turniket se otevře sám od sebe automaticky. 

Automat na lístky najdete na každé stanici.  

Napříč centrem navíc jezdí podzemní tramvaje, které jsou právě ve svém podzemním úseku označované rovněž jako „metro“, nicméně na rozdíl od toho klasického se na stanice neprochází skrz turnikety. 

Metro jezdí od 5:30 do půlnoci, stejně jako většina denních tramvají a autobusů. 

Tramvaje 

Poměrně rozsáhlá tramvajová síť vás rozveze do všech částí města. Cestování tramvajemi je mnohem rychlejší než autobusy, protože mají často vyčleněná svá jízdní tělesa a po centru jezdí několik linek ve svých samostatných tunelech jako metro.  

Lístky na tramvaj koupíte v automatech na stanicích metra i významných tramvajových zastávkách. Navíc můžete koupit 60minutový lístek přímo u řidiče. Jízdenku po nástupu přiložíte k oranžové krabičce, při výstupu již nemusíte. 

Autobusy 

Bruselské autobusy jezdí úplně všude, nicméně jsou velmi pomalé a často stojí v zácpách nebo na semaforech. Vždy se nastupuje pouze předními dveřmi, kde si podobně jako v tramvaji při nástupu „pípnete“ jízdenku u oranžového označovače, při výstupu už nemusíte.  

Občas uvidíte, že číslo linky je na některých vozech přeškrtnuté, což značí, že tento spoj jede po mírně odlišné trase, než je uvedená v jízdním řádu. V naprosté většině případů se však jedná o koncové úseky, kdy se například spoj pár zastávek před konečnou oddělí a jede jinam, případně končí o pár stanic dříve, než je obvyklé.  

Jednorázové jízdenky na 60 minut opět můžete koupit i u řidiče. 

Přes noc brázdí ulice Bruselu 11 nočních autobusových linek s intervalem 30–40 minut, centrální přestupní bod je u nádraží Bruxelles-Central. 

Autobusy De Lijn 

Kromě autobusů městského dopravního podniku STIB do Bruselu také ve velké míře zajíždí žluto-šedé regionální autobusy De Lijn (vždy mají tříciferné číslo linky). Neplatí zde výše uvedené jízdenky, musíte si kupovat vždy zvlášť u řidiče (3 euro na 90 minut) nebo přes mobilní aplikaci za 1,80 euro na 60 minut (stačí pak jízdenku ukázat na mobilu řidiči). 

Vlaky „S“ 

Na výše uvedené jízdenky zakoupené v automatech dopravního podniku STIB-MIVB můžete po Bruselu jezdit i vlakem, avšak pouze spoji, které jsou označeny na odjezdových tabulích písmenem „S“ ve žlutém kroužku a pouze v rámci hranic města. Před každou jízdou musíte jízdenku validovat přiložením k označovači, který bývá umístěn v chodbách na nádražích, nikoli až na nástupišti! 

Na kole 

Podobně jako ve všech vyspělých městech i v Bruselu fungují síť veřejných stojanů na jízdní kola, která si může kdokoli půjčit. Nejrozšířenější je firma Villo. Před jízdou si musíte vždy zakoupit lístek na 1 den (1,60 euro) nebo 8 dní (8,20 euro), který vám přijde do e-mailu ve formátu pdf. U každého stanoviště tento lístek naskenujete, vložíte svojí platební kartu, z níž se následně budou strhávat částky podlé délky jízdy, a teprve po tom se vám odblokuje vaše kolo. 

  • Prvních 30 minut: zdarma, 
  • 30 min–1 hod: 0,5 euro, 
  • 1 hod–1,5 hod: 1,5 euro, 
  • Cyklus se počítá nanovo po každém půjčení. 

Jen pozor, Brusel není úplná rovina a při jízdě se tak pořádně zapotíte! 

Chystáš se do Bruselu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.