Kultura a lidé v Belize
Historie v kostce
Na území dnešního Belize se v minulosti rozkládala vyspělá mayská civilizace, ktará zaujímala území Yukatánského poloostova přes Guatemalu, Belize až po sever Hondurasu a Salvadoru. Mayská civilizace však začala postupně upadat, a to již před dobou, než se o jeho kolonizaci pokusili španělští dobyvatelé. Španělé tuto oblast sice ovládli, nicméně se zde neusadili. První evropskou osadu založili až ztroskotaní britští námořníci v roce 1638.
Zajímavostí je, že až do poloviny 18. století bylo pobřeží Belize střediskem britských pirátů. Od roku 1840 dostala země jméno Britský Honduras a v průběhu několika dalších let se stala britskou kolonií.
V roce 1973 byl název změněn na dnešní Belize. Název státu je odvozen od stejnojmenné řeky, jejíž název v mayštině znamená „bahnem zakalená voda”. Od roku 1981 je Belize nezávislým členem Britského společenství národů Commonwealth v čele s královnou Alžbětou.
Lidé
Místní lidé jsou nesmírně přátelští a zdvořilí. Nikam nespěchají, nestarají se o jiné, naopak si užívají klidu a pohody. Kromě místních obyvatel, kteří jsou potomci Mayů, afrických otroků a evropských osadníků, zde žije spousta jiných národností, takže si zde nikdo nepřipadá jako cizinec.
V ČR žije 34x více obyvatel než v Belize.
Svátky
Belize je známé pro velké množství svátků a oslav, takže nezáleží na tom, kdy sem vyrazíte, vždy máte jistotu, že se zde něco děje. Níže uvádíme pouze malý výčet těch nejoblíbenějších:
Festival čokolády (Chocolate Festival of Belize)
Festival určený nejenom milovníkům čokolády oslavuje vše, co má něco společného s kakaem a čokoládou, mayským pokrmem bohů. Tento festival probíhá o víkendu, kdy se slaví tzv. Commonwealth day (24. května) v oblasti Punta Gorda.
Humří festival (Lobsterfest)
Poslední červnový víkend probíhá v oblasti Placencia slavnostní otevírání sezóny humrů. Kromě nepřeberného množství humřích pokrmů si můžete užít bohatý kulturní program.
Den nezávislosti (Independence day)
Největším svátkem celého roku je Den nezávislosti (21. září), který je důkazem toho, že místní lidé milují oslavy. Ulice měst se zaplní průvody Belizanů s vlajkami, karnevalovými přehlídkami a tanečníky.
Fiesta de Carnaval
O víkendu před postní probíhá velká oslava v San Pedru. Přehlídka s kostýmy z klasických oslav je tentokrát nahrazena malováním na tělo a moučnou bitvou. Skvělou zábavou je tuhle bitvu sledovat, ale ještě zábavnější je se jí zúčastnit.
Kultura
Belize je výjimečné v tom, že se zde prolíná kultura, tradice a zvyklosti osmi různých kultur (Mayů, Kreolů, Mesticů, Garifuňanů, Indů, Mennonitů, Arabů a Číňanů). Mimo ně zde žije řada obyvatel z Kanady, Evropy či Spojených států. Na etnické konflikty či rasovou nesnášenlivost byste zde však narazili zřídkakdy. Právě naopak. Belize má pověst jednoho z nejpřátelštějších a nejtolerantnejších států na světě. Přestože je Belize obklopeno španělsky mluvícími zeměmi, a tudíž i ovlivněno španělskou kulturou, je zde místy cítit anglická atmosféra. V Belize City si zase chvílemi budete připadat jako na Jamajce, díky všude znějícím rytmům reggae, množstvím rastamanů a linoucí se vůni marihuany.
Jazyk
Belize je sice jediná země ve Střední americe s britským koloniálním dědictvím, má však silná pouta i s Latinskou Amerikou. To dokazuje fakt, že oficiálním úředním jazykem je sice angličtina, avšak mnohem rozšířenější je dialekt angličtiny, tzv. kreolština, ale i španělština. Oblevují se zde také domorodé jazyky, hlavně garifuna a mayština. Takže například: „Dobré ráno“ můžete slyšet v několika různých jazykových mutacích.
Minislovníček:
- Anglicky: „Good morning!“
- Španělsky: „¡Buenos días!“
- Kreolsky: „Gud Mawnin!”
- Garifunsky: „Buiti Binafi!”
Turismus
Pokud zvažujtete návštěvu Belize, pak je třeba podotknout, že tato země není moc vhodná pro typické konzumní turisty, kteří chtějí strávit svou dovolenou u tyrkysového moře v luxusním hotelu. Návštěva Belize je vhodná spíše pro cestovatele, kteří touží poznat místo jako takové, jeho zajímavosti, historii i současnost. Vzhledem k tomu, že Belize nepatří mezi turisticky vytížená místa, nemusíte se obávat, že budete o turisty „zakopávat“ na každém kroku. Je to však velká škoda, neboť samotné Belize patří k perlám Karibiku a je plné zajímavostí, o nichž má málokdo tušení.
Geografie
Belize je malý rovinatý stát prakticky bez jakýchkoliv velkých měst a hor, i když pobřeží v některých oblastech je zajímavě členité. Velkou část vnitrozemí vyplňuje hustý prales a bažinatá půda.
Rozloha Belize je 3,5x menší než rozloha Česka.
Chystáš se do Belize?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.