Bermudy
Bermudy

Kultura a lidé na Bermudách

Historie v kostce

Bermudské ostrovy vznikly sopečnou činností, ční až téměř 80 metrů nad hladinou moře a jsou obklopeny korálovými útesy. Nejvyšším vrcholem Bermud je Town Hill s výškou 76 m. Původně neobydlené ostrovy byly objeveny počátkem 16. století španělskými mořeplavci a nazvány podle údajného španělského objevitele Juana Bemúdeze (r. 1503). Od roku 1968 to je britská korunní kolonie s částečnou vnitřní samosprávou a od roku 2002 Bermudy užívají statusu „zámořského území Spojeného království“. Oficiálně je hlavou země britská královna Alžběta II., která je na ostrovech zastoupena generálním guvernérem. 

Záhada bermudského trojúhelníku

Lodě, jež bez jediné stopy zmizely. Letadla, která ztratila orientaci a havarovala bez zjevné příčiny. Posádky mizející do posledního muže a umírající za záhadných okolností, ačkoli loď byla nepoškozena. Další havárie lodí a letadel, které mizí bez vysvětlení…Tak by se dala popsat oblast, kterou nazýváme Bermudský trojúhelník – oblast Atlantiku, přibližně ohraničená městem Miami na Floridě, Portorikem a Bermudami. V této oblasti se vyskytuje spousta hurikánů a tornád a v noci mohou smést malou loď či nízké letadlo. Styk teplého Golfského proudu s chladným oceánským, kdy se mísí vodní masy o rozdílné teplotě a slanosti, vyvolává mnoho neobvyklých jevů jako náhlé mlhy, vzdušné turbulence a podobně. 

Lidé

Národnostní složení vypadá takto: černoši 61 %, běloši (zejména anglického a portugalského původu), 37 %, mulati a ostatní 2 %. 

Na Bermudách žije 164x méně lidí než v České republice.

Svátky

Na Bermudách se slaví podobné svátky jako u nás, níže uvádíme jejich výčet:

  • Nový Rok – 1. 1.
  • Den Bermud -– 24. 5.
  • „Cricketday“ – většinou se slaví ve čtvrtek a pátek na konci července nebo na začátku srpna
  • Svátek práce – první pondělí v září
  •  Den válečných veteránů – 11. 11. 
  • 1. a 2. svátek vánoční – 25. 12. a 26. 12. 

Náboženství

Náboženská příslušnost je v zemi rozložena takto: protestanti 39 %, katolíci 15 %.

Kultura 

Bermudy jsou jednou z nejhustěji zalidněných zemí světa. Obyvatelstvo ostrovů je z převážné části tvořeno černochy a mulaty, kteří jsou potomky evropských přistěhovalců a afrických otroků. Zbývající procento je rozděleno mezi bělochy, Číňany a Indy.

Úředním jazykem je angličtina, používá se však také ostrovní nářečí a portugalština. Převládajícím náboženstvím na ostrovech je křesťanství. Obyvatelé jsou převážně římští katolíci, anglikáni, metodisté a protestanti. Asi 6% zastoupení zde mají také Adventisté sedmého dne. Bermudské ostrovy jsou poměrně hustě a rovnoměrně osídleny, převážná část obyvatel však žije v hlavním městě Hamilton.

Jazyk 

Nepřekvapí vás, že bermudským úředním jazykem je angličtina, dále se zde využívá ostrovní nářečí a domluvíte se i portugalsky. 

Turismus

Ostrovy Bermudy známé jako ostrovy daňového ráje patří pochopitelně mezi nejbohatší země na světě. Velmi důležitým odvětvím ekonomiky je cestovní ruch. Dalším významným odvětvím ekonomiky je finanční sektor. Jedná se o tzv. lákadlo pro podnikatele obchodních společností, kteří využívají zdejších výhodných zákonů. Sídlí zde také řada bank, pojišťoven i investičních fondů. Kolem 90 % obyvatelstva je dnes zaměstnáno ve službách. V menší míře je zde zastoupen i průmysl (potravinářský průmysl, výroba léčiv a kosmetiky), zemědělství (zelenina, banány, citrusy, tabák, květiny) a rybolov.

Geografie

Tento region je ideální pro turisty, kteří se nebojí luxusu a láká je možnost podívat se na honosnou oblast miliardářů, bankéřů a celebrit. Budete muset však sáhnout hlouběji do kapsy. Na druhou stranu však toto klima může v létě a na podzim představovat vážná rizika – přes ostrovy nebo v jejich blízkosti se mohou prohnat hurikány. Ostrovy jsou spíše rovinaté s členitým a velmi fotogenickým pobřežím.

Rozloha celého souostroví je 1.487x menší, než-li rozloha ČR.

Chystáš se na Bermudy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.