Kultura a lidé v Botswaně
Historie v kostce
Bývalá britská kolonie se do roku 1966, kdy si získala nezávislost, honosila názvem Bečuánsko. Dnešní název Botswana znamená „země lidí Tswana“ nejlidnatějšího etnika země. Z Bečuánska se Botswanou země stala 30. září 1966.
Původními obyvateli byli lidé kmene San a Khoi. Mezi 6. a 10. stol. n. l. se do oblasti jižní Afriky začala stěhovat bantuská etnika z rovníkové Afriky. V pokoji tu žili do 19. století, kdy o Shaka Zulu v tzv. „Difaqane war“ zabíral půdu a území a místní etnika vytlačil do nehostinných oblastí. Nuceným stěhováním docházelo k chaosu. V polovině 19. století britští misionáři rozsévali křesťanství. Od roku 1885 patřila země Británii v podobě britského protektorátu Bechuanaland, čemuž napomáhal král Khama III. (chránil zemi před Búry a Ndebele). Toto zřízení bylo zrušeno vyhlášením nezávislosti v roce 1966. Prezidentem se stává Seretse Khama, který byl původně ze své země vyhoštěn kvůli sňatku s bílou Britkou Ruth. V roce 1980 zemřel. Nynějším prezidentem je jeho prvorozený syn Ian Khama. Sňatek s běloškou měl velký vliv na postoj k bílé části obyvatelstva. Státní vlajka je laděna v modro-bílo-černé barvě – modrá barva reprezentuje vodu, která je pro Botswanu pokladem, bíločerné pruhy zobrazují rasovou harmonii a pluralitní povahu společnosti. Zebra ve znaku je státním symbolem – „národním zvířetem“.
Lidé
Botswana znamená země lidí Tswana, to je také dominantní etnická skupina z cca 79 %. Původními obyvateli jihu Afriky byli lidé kmene San a Khoi – lovci/sběrači, ti dodnes na území země najdeme, jen bohužel v těch méně hostinných oblastech pouště Kalahari. V období mezi 6. a 10. stoletím n. l. se na jih Afriky začala stěhovat bantuská etnika z rovníkové Afriky a obsazovat území, která obývali Sanové. Ti byli vytlačeni a později jim byl také zakázán lov. I samotná vláda se na jejich živoření podepsala. Dnes těžko přežívají, potýkají se s velkým problémem – alkoholismem.
Dnes je celková populace (cca 2,25 mil.) složena z několika etnických skupin Tswana, Kalanga, Herero, Bayeyi, Hambukush, San, Khoi a bělochů.
V náboženství převažuje křesťanství, ale v mnoha oblastech vyznávají animismus. Obyvatelé jsou příjemní a přátelští. Jsou lenivější a na vše mají „africký čas“, a tak je třeba se vybavit notnou dávkou trpělivosti. V celé Africe platí „My máme hodinky, Afričané čas“.
Kultura
Láká-li vás kulturní bohatství černého kontinentu, Botswana není tou nejvhodnější destinací.
Svátky a festivaly
- 1. leden – Nový rok
- Únor – World Wetland Day
- Březen - Maitisong Festival v Gaborone – festival tradiční hudby, tanců a divadel
- Duben – Maun Festival – festival hudby, tance a tradičního umění
- Velikonoční svátky dle kalendáře – Velký Pátek, Velikonoční pondělí
- 1. květen – Svátek práce
- Ascension (Nanebevstoupení Ježíše) – 40 dnů po Velikonočním pondělí, vždy připadá na čtvrtek
- 1. červenec – Den sira Seretse Khamy
- 16- 17. červenec – Prezidenstký den + den volna
- 30. září a 1. října – Výročí dne nezávislosti a změny názvu Botswana + den volna
- 25. prosince – Vánoce
- 26. prosince – tzv. Boxing day
Jazyk
Úředním jazykem je angličtina a setswanština. V zemi obyvatelé hovoří jazyky svého etnika, většina jich ovládá angličtinu alespoň na základní úrovni.
Minislovníček:
Pár základních slovíček v setswanštině:
- Vítej! – O amogetswe!
- Hello – Dumela
- Dobré ráno – Dumela mma (ž. r.) Dumela rra (m. r.)
- Dobrou noc – Boroko nebo „Robala sentle (Dobře se vyspi)
- Na shledanou – Go siame nebo Ke tla go bona
- Prosím – Tswee-tswee
- Děkuji – Ke a leboga
- Odpověď na děkuji – Ke itumetse
- Pardon – Ke kopa tshwarelo
- Promiňte - Intshwarele
- Jak se máš? – O tsogile jang? (j. č.), Le tsogile jang? (mn. č.)
- Kolik to stojí? – E ke bokae?
- Kde je tu záchod? – Ntlwana ya boitiketso e kae?
- Jdi pryč! – Tsamaya kwa!
- Pomoc! – Nthuse!
Cestovní ruch
Botswana se řadí na přední příčky navštěvovaných zemí. Návštěvníci sem jezdí za přírodními poklady, jedinečným safari, dobrodružstvím, které nabízí „neupravené“ pisty a cesty. Je vyhledávaná pro své malebné západy slunce a adrenalinové noci doprovázené orchestrem divokého buše. Země si zakládá na ekoturismu a zachování původní elegance a divokosti krajiny. Lodge, kempy a infrastruktura národních parků a nejen těch je v naprostém souladu s okolní krajinou. Nenajdete zde asfaltové silnice napříč parky, zařízení a vybavení ubytovacích zařízení, které do autentické neposkvrněné africké přírody nepatří.
Pokud se rozhodnete pro Botswanu, můžete zvolit z několika možností, jak zemi navštívit, a to individuálně, kdy si vše přes internet naplánujete a zajistíte. Pokud si netroufnete sami, využijte služeb průvodce ať už českého, který destinaci dobře zná, nebo tamního zajištěného některou z místních agentur. Ale pokud nechcete trávit čas přípravami, prahnete po pohodlnosti a luxusu a nevadí vám velká skupina lidí, svěřte se do rukou cestovních kanceláři v Čechách nebo některé z místních.
Botswana je pro individuální turistiku vybavená. V hlavních turistických destinacích (Gaborone, Maun, Kasane) najdete půjčovny aut, ubytování, safari agentury, turistická infocentra a směnárny.
Geografie
Botswana je vnitrozemský stát, jenž se rozkládá na území 581.000 km2. Většinou rovinatou zemi, jejíž jihovýchod se zvedá do výše 1.494 m (Monalanong Hills), z převážné většiny pokrývá poušť, polopoušť a solné pánve. Na severu horkou a vyprahlou krajinu osvěžuje několik permanentních řek a jedna z největších vnitrozemských delt světa, v severní centrální oblasti jsou rozlehlé solné pánve a od centra směrem na jih poušť Kalahari. Populace je nejvíce soustředěna na východě země.
Slunce svítí po většinu roku, bez mráčku je obloha v zimních měsících, to je období sucha. To je také obdobím velmi větrným a prašným.
Savana je domovem více než 164 druhů savců, 550 druhů ptactva, 157 druhů plazů, 38 druhů obojživelníků a 70 druhů ryb. Bohatý svět botswanské fauny.
Chystáš se do Botswany?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.