Bulharsko
Bulharsko

Kultura a lidé v Bulharsku

Jak snadno se v Bulharsku domluvíte anglicky? Jací jsou Bulhaři a kdy jsou v Bulharsku zavřené obchody?

Hledat ubytování v Bulharsku

Jazyk 

Úředním jazykem je bulharština, kterou mluví 85 % obyvatel. Dalšími minoritně používanými jazyky jsou turečtina a rumunština.

Bulharština jako taková prošla značným vývojem a v důsledku vlivu sousedních jazyků se podoba samotného jazyka dost vzdálila slovanskému typu.

Bulharština používá cyrilici a nikoliv latinku. Nicméně většina nápisů v turistických centrech nebo třeba na dopravním značení je uvedena v cyrilici i latince. Základy čtení cyrilice se hodí třeba v místní dopravě na venkově, kde se latinka příliš nepoužívá.

Znalost angličtiny a cizích jazyků

Anglicky se v Bulharsku domluvíte jen omezeně. Základy angličtiny zná mnoho lidí a ve službách si s běžnými anglickými frázemi bohatě vystačíte.

Pokud se však anglicky chcete zeptat i na něco jiného než s čím zrovna souvisí služba, kterou využíváte, příliš si nepopovídáte.

Z dalších jazyků je velmi rozšířená znalost ruštiny.

Minislovníček

  • Dobrý den – Dóbar dén
  • Dobré ráno – Dobró útro
  • Na shledanou – Dovíždane
  • Děkuji – Blagodarjá
  • Prosím – Mólja
  • Není zač – Njama zašto
  • Promiňte – Izvinětě
  • Nerozumím – Ně vi razbiram
  • Ne – Ne
  • Ano – Da
  • Kde? – Kadé?
  • Nádraží – Gara (гара) / autobusové nádraží – Avtogara (автогара)
  • Pláž – Pljaž (плаж)
  • Jízdní řád – Razpisanja (разписание)

Lidé 

Bulharsko má pouhých 6 385 000 obyvatel a jednu z nejnižších hustot zalidnění z evropských zemí.

Bulhaři se ve velkém množství stěhují za lepší prací do zemí západní Evropy a země se vylidňuje nejrychlejším tempem ze všech států EU.

Většina obyvatel žije v okolí hlavního města Sofie nebo v přímořských oblastech.

Národní mentalita odpovídá jihovýchodní části Evropy. Bulhaři jsou trochu horkokrevní, velmi rádi se druží, rádi se pohádají a rádi se zase usmíří. Často jsou trochu laxní a spousta věcí je vůbec netrápí, kupříkladu trocha nepořádku na ulicích je běžně přijímanou normou.

Velmi často se potkáte s ležérními postoji a obecnou improvizací. Bulhaři jsou Slované a tvoří téměř 90 % populace. Ostatní menšiny představují Turci, Arméni a Romové.

K turistům jsou Bulhaři přátelští, někdy však až moc. Potom se jedná obvykle jen přetvářku s cílem nalákat z vás nějakým způsobem peníze navíc. Velmi často se tak chovají číšníci, provozovatelé menších soukromých hotelů, průvodci či různí prodejci turistických služeb.

Náboženství a víra

Přes 62% Malťanů se hlásí k bulharské pravoslavné církvi a okolo 10% k islámu.

Místní jsou velmi pobožní, čemuž odpovídá i mimořádná hustota kostelů, které najdete doslova na každém rohu. Z náboženství vyplývá i fakt, že Bulhaři jsou poměrně konzervativní lidé.

Náboženství i přes to není ve společnosti nijak výrazné téma a s náboženským radikalismem se v Bulharsku nesetkáte.

Svátky

V turistických oblastech je většina obchodů otevřené až do půlnoci. Mimo přímořská letoviska je standardní otevírací doba služeb a malých obchodů do 19 hodin a supermarketů do 22 hodin.

V neděli a o svátcích zůstávají obchody i restaurace otevřené.

Dny pracovního klidu

  • 1. leden – Nový rok
  • 3. březen – Osvobození z Osmanské nadvlády (1878)
  • 1. květen – Svátek práce
  • 6. květen – Den sv. Jiří, Den chrabrosti a bulharské armády
  • 24. květen – Den sv. Cyrila a Metoděje, Den slovanské kultury a vzdělání
  • 6. září – Den sjednocení Východní Rumelie s Bulharským knížectvím (1885)
  • 22. září – Den nezávislosti (1908)
  • 1. listopad – Den národních buditelů
  • 24., 25., 26. prosinec – Vánoce

O těchto svátcích jsou veškeré úřady, finanční instituce zavřené.

Obecně Bulhaři milují a oslavují všechny svátky i rodinné události jako svatby, narozeniny nebo náboženské obřady. Velmi populární jsou také svátky vína a masopust, kde nechybí tradiční kroje a k vidění je rovněž tradiční kolový tanec choro.

Kultura

Bulharsko organizuje mnoho zajímavých kulturních festivalů a akcí po celý rok.

Těšit se můžete na folklorní festival „Zlatý rebeck“, lidový „Festival růží“ v Kalzanaku, či na hudební festival „Madara“. Z vlastní zkušenosti musíme říct, že jsou Bulhaři úžasně přirození a spontánní, a tak nás nejeden folklorní festival nadchnul. Dokonce je většina festivalů a akcí zdarma.

Historie v kostce 

Nejstaršími a prvními známými obyvateli Bulharska byli Thrákové. Území Bulharska bylo v minulosti součástí říše Alexandra Velikého, Římské říše či říše Byzantské.

První Slované vstoupili na území dnešního Bulharska v 6. století. Ačkoliv první bulharský stát byl založen již v roce 681 chánem Asparuchem, byl mnohokrát oslabován a okupován jinými státy či říšemi. Samostatnost a nezávislost na Osmanské říši si Bulharsko definitivně získalo v roce 1908 za knížete Ferdinanda. Bulharsko si prošlo 1. i 2. balkánskou válkou a 1. a 2. světovou válkou.

Ve 2. světové válce bojovalo Bulharsko po boku nacistického Německa, v roce 1944 však uzavřelo příměří se SSSR, Velkou Británií a USA a přešlo na stranu spojenců.

Až do roku 1989 se Bulharská lidová republika ocitla pod nadvládou komunistické strany. V roce 2004 se Bulharsko stalo členem NATO, v roce 2007 členem EU a v roce 2024 členem Schengenského prostoru.

Turismus 

Bulharsko je velmi rozmanitá a krásná země. V létě zde lze strávit dovolenou u moře ve vyhledávaných letoviscích Sozopol, Zlaté písky, Albena, Burgas a Varna.

V zimě lze lyžovat v horských centrech (například Bansko v pohoří Pirin nebo Pamporovo v Rodopech).

Turistická infrastruktura je v Bulharsku, zejména v přímořských letoviscích a velkých městech, velmi rozvinutá s kompletní nabídkou všech služeb.

Bulharsko má v horách velmi hustou síť turistických ubytoven, tzv. chyž, mezi nimiž vede turistické značení. Ubytování stojí okolo 150 Kč, čemuž odpovídá i vybavení. Je dobré mít s sebou spacák. Další variantou ubytování je to v přístřešcích, které se podobají autobusovým zastávkám u nás. Obvykle tam naleznete lavice, stůl a někdy i krb.

A ti, kdo rádi spí na čerstvém vzduchu, mohou kempovat téměř kdekoli bez postihu.

Chystáš se do Bulharska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukáš Groh
naposledy aktualizováno 10. 07. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.