Chile
Chile

Kultura a lidé v Chile

Historie v kostce

Chile bylo v 16. století kolonizováno Španěly, vlivy Španělska jsou proto dodnes v této zemi patrné nejen díky úřednímu jazyku a jménům španělských dobyvatelů v názvech ulic. Před kolonizací Španěly bylo území Chile obýváno řadou indiánských kmenů, k nejvýznamnějším patřili na severu Inkové a na jihu Mapuchové. Na jihu země v oblasti města Temuca se stále udržuje kultura kmene Mapuche a snaží se tradice a jazyk uchovávat pro další generace a turisty. Dále je především na jihu země patrný vliv Němců, kteří do Chile přicházeli od 19. století. Jejich stopy lze spatřit především v architektuře a pivovarnictví.

Mezi významné momenty historie Chile patří také deklarování nezávislosti 18. září 1810, které je každoročně bouřlivě oslavováno, a Pinochetův vojenský převrat z 11. září 1973. Pinochetova diktatura vydržela 17 let až do roku 1990, odhaduje se, že během této doby zemřelo nebo zmizelo 3.000 až 5.000 lidí. Dodnes je možné pozorovat stopy po puči nebo si se staršími občany o převratu povídat, i když je toto téma stále citlivé. Chile se dnes pyšní tím, že se z minulosti poučilo, demokracie a bezpečnost jsou důležitými hodnotami. Chilané si také zakládají na svých policistech „carabineros“, ti jsou všudypřítomní v ulicích hlavního města a jsou údajně nezkorumpovatelní (podplácení v Chile je silně nedoporučováno a pouhý pokus je údajně ihned trestán).

Lidé 

Chilané jsou velmi přátelští a družní lidé, kteří rádi vítají ve své zemi turisty, hlavně když s nimi mluví španělsky. Rádi si s cizinci povídají a může vás až překvapit, že mají většinou i povědomí o České republice a že projevují zájem se dozvědět něco dalšího. Avšak také o sobě s úsměvem přiznávají, že jsou nedochvilní a někdy až příliš plánují a slibují, i když své záměry nerealizují. Nemuselo by vás také překvapit, když se zeptáte na cestu a Chilan vám sebejistě cestu popíše, i když vůbec netuší, kam vás posílá. 

Většina obyvatel je nižšího vzrůstu a má tmavé vlasy, proto velmi obdivují především vysoké blonďaté ženy a svůj obdiv neskrývají. Je běžné, že na pěkné ženy na ulicích pískají, pokřikují, skládají komplimenty nebo pouští speciální znělky z aut. 

V Chile jsou velké rozdíly mezi bohatými a chudými lidmi jako ve většině států Jižní Ameriky, které nemusejí mít vliv na přístup k cizincům, ale všeobecně platí, že je dobré vyhýbat se chudinským čtvrtím, kde vám může hrozit nebezpečí. 

Chilanů je skoro přesně 18 milionů.

Svátky

Mezi hlavní svátky v Chile patří Velikonoce, Vánoce a Nový rok, kdy se rodiny sjíždějí ze všech koutů země, aby byli všichni členové pohromadě. Proto je v těchto termínech dobré dát si pozor na koupi letenek a jízdenek. Během oficiálních státních svátků bývá také zavřena většina obchodů. Mimo svátky by neměl být problém nakoupit ani v neděli, protože jsou ve velkých městech rozšířena nákupní centra, která mají otevřeno každý den.

Jedním z nejdůležitějších svátků je pro Chilany Den Chilské nezávislosti, jehož oslavy jsou oficiálně stanoveny na 18. a 19. září, ale často trvají celý týden. Pro mnoho Chilanů je tento svátek nejdůležitější událostí roku, kterou si náležitě užívají s rodinou a přáteli. V tyto dny jsou ve městech organizovány bohaté kulturní programy, jejichž součástí jsou například průvody, kterých se účastní armáda, školy a další kluby a organizace.

Na náměstích se tančí typický tanec zvaný Cueca a prodávají se speciality chilské kuchyně. Na okrajích měst vyrůstají velké areály zvané „Ramadas nebo Fondas“, kde probíhají slavnosti především ve večerních hodinách se stánky s občerstvením i zábavou. Pro turistu je určitě zajímavé tyto slavnosti navštívit a pozorovat Chilany v jejich nadšení. Za ochutnání stojí hlavně alkoholický míchaný nápoj s názvem „Terremoto“ neboli zemětřesení, jehož popíjení je s těmito svátky spojeno, ale pořídíte ho i mimo tyto slavnosti. V tomto nápoji se pojí sladké víno s grenadinou a ananasovou zmrzlinou.

Tapati Rapa Nui je název nejdůležitějších oslav na Velikonočním ostrově, které se konají vždy prvních 14 dní v únoru. Během těchto dní se oslavuje původní kultura ostrova Rapa Nui, její hudba a tanec, gastronomie, umění a mytologie. Obyvatelé ostrova mezi sebou soutěží v řadě tradičních disciplín zkoušejících fyzickou zdatnost i uměleckou zručnost. Poslední den slavnosti končí korunovací nově zvolené královny ostrova. Přítomnost při těchto polynéských slavnostech se pro většinu cestovatelů stává neopakovatelným zážitkem.

Chilané se rádi shromažďují, aby společně oslavovali různé příležitosti, proto je možné během celého roku navštívit nespočet dalších větších i menších oslav, kde můžete poznat místní kulturu a ochutnat některé speciální pokrmy. Města v Patagonii například své slavnosti směřují na období ledna a února, kdy je během letních měsíců hlavní turistická sezóna. V Santiagu můžete na přelomu října a listopadu navštívit i oblíbený pivní festival Oktoberfest konaný na počest německé komunity.

Kultura

V Chile se mísí kulturní vlivy kolonizujících Španělů s původními kmeny, které se však v různých krajích liší. Některé kraje si udržují svou kulturu, jako je například Velikonoční ostrov nebo na jihu stále dochovaná kultura kmene Mapuche. 

Téměř při každé slavnostní příležitosti Chilané prezentují svůj národní tanec s názvem „cueca“, který se tančí v páru v tradičních oděvech za doprovodu speciální hudby. Dalším oblíbeným jihoamerickým tancem je „cumbia“, která je však stále více v Chile nahrazována moderním a všudypřítomným „reggaetonem“.

Každý návštěvník Chile by měl mít alespoň minimální povědomí o Chilském spisovateli a držiteli Nobelovy ceny za literaturu Pablu Nerudovi, který je celým národem obdivován. Turisté mají možnost navštívit jeho originální domy v Santiagu, Valparaísu nebo v Isla Negra. Neméně uznávaná je také Gabriela Mistral, první držitelka Nobelovy ceny za literaturu v Latinské Americe. 

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, avšak i rodilý Španěl má první dny v této zemi problém s dorozumíváním. Chilané o sobě právoplatně tvrdí, že je jejich španělština nejhorší ze všech španělsky mluvících států. Používají totiž velké množství speciálních slov, vynechávají některá písmena a také mluví velmi rychle. 

Chilané jsou v Jižní Americe známí svým „po“, které přidávají jen tak beze smyslu za některá slova. Když chtějí říct například „ano“, nepoužijí pouze španělské „sí“, ale rychle na vás vychrlí „sípo“ nebo „yápo“. Když se chtějí ujistit, že jste něco pochopili, dodají „cachai?“. Zajímavé je také v Chile nejuniverzálnější slovo, jímž je „huevón“, kterým na základě tónu hlasu volám na kamaráda nebo někoho, kdo mě štve. Chilané ho ale dokážou využít i takovým způsobem, že může znamenat v podstatě cokoli.

Angličtinu turisté uplatní v hlavním městě i na turisticky navštěvovanějších místech, kde se dá sehnat anglicky mluvící průvodce, avšak minimální znalost španělštiny je vždy vhodnější, protože většina Chilanů anglicky mluvit neumí. Navíc si Chilané rádi povídají, takže když mluvíte španělsky, můžete se ledacos dozvědět.

Turismus 

Během posledních desetiletí turismus v Chile roste a je vládou podporován. V posledních letech je také kladen důraz na trvale udržitelný turismus. Chilané se o turisty dobře starají, mají rozvinuté ubytovací kapacity všech kategorií. Nízkonákladové cestování je možné zajistit pomocí hostelů a místy i kempování ve stanech či v chatkách zvaných cabañas. Náročnější cestovatelé mohou najít ubytování v B&B nebo klasických i luxusnějších hotelech.

Nejvíce turistů navštěvuje přírodní krásy na jihu země v Patagonii nebo na severu v oblasti pouště Atacama, případně zavítá do centrální oblasti v okolí hlavního města Santiaga nebo na Velikonoční ostrov. Každé z těchto míst nabízí dechberoucí scenerie, u nichž člověk nepřestává obdivovat, co vše je schopná příroda vytvořit. V hlavních turistických destinacích je nutno počítat s tím, že bude na místě plno návštěvníků, avšak i mimo hlavní atrakce je možné vidět spoustu přírodních krás, které si člověk může vychutnávat sám, bez davů turistů za zády. V celém Chile můžete narazit na nespočet jezer, vodopádů a sopek nebo endemické fauny a flory. 

Geografie

Netradiční geografické rozložení země vytváří z velké části kontrasty a také přednosti Chile. 

Východní část země tvoří pobřeží Tichého oceánu, které je v jižní části hodně členité s řadou zálivů a ostrůvků. Nížina pak plynule přechází v pohoří And, jehož nejvyšší hora Aconcagua dosahuje 6.959 m n. m. a nachází se na Argentinské straně u hranic s Chile. Na území Chile dosahují nejvyšších vrcholů na severu země a s postupem na jih se snižují. Po celé délce země je zachována řada aktivních sopek, které svou činností stále mění ráz krajiny. 

Od severu na jih země dosahuje délky více než 4.000 km, což způsobuje další rozmanitost krajiny vlivem rozdílného klimatu. Z tohoto důvodu je možno Chile rozdělit na 5 pomyslných částí na základě rozdílných klimatických podmínek na sever, centrální část, jih, Patagonii a Velikonoční ostrov.

Celková rozloha země činí 9,5 násobek rozlohy Česka a pokud by bylo Chile v Evropě, jednalo by se po Rusku o druhou největší zemi.

Chystáš se do Chile?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Matuštíková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.