Dominika
Dominika

Kultura a lidé na Dominice

Historie v kostce

Původní obyvatelé se nazývali Karibi a ostrov se nazýval Wai'tukubuli, v roce 1493, kdy jej objevil Kryštof Kolumbus, ostrov přejmenoval na Dominica, což pochází z latinského názvu pro neděli, tedy den, kdy ostrov objevil. V 17. století ostrov osídlili Francouzi, poté po téměř dvě století trvajících bojích připadl Britům. Autonomii získal ostrov roku 1967 a úplnou nezávislost pak v roce 1978. V čele státu stojí prezident. Je to jediné území, kde zůstali ještě dodnes původní obyvatelé.

Lidé

Většinu obyvatelstva (více jak 90 %) tvoří černoši, následují mulati kreolové a asi jen 1,5 % obyvatelstva připadá na původní indiány (Karibi), kteří obývají rezervaci na východním pobřeží ostrova.

Svátky

Vánoce slaví jako v Anglii, tj. 25. 12., 26. 12. Nový rok 1. 1., dále pak Velikonoce jako u nás. Den nezávislosti připadá na 3. 11., Národní den komunitní služby se slaví 4. 11. Pohyblivé svátky: dva dny v únoru (pondělí, úterý) jsou vyhrazeny karnevalu, první pondělí v srpnu slaví Den osvobození, v květnu pak Svátek práce. Aktuální přehled najdete na: http://www.dominica.gov.dm/about-dominica/public-holidays

Obchody bývají otevřené ve všední dny od 8 do 18 hodin, v sobotu dopoledne, v neděli je mimo rychlé občerstvení a místní trh zavřeno.

Kultura

Ostrované jsou hodně nábožensky založení, k římskokatolické církvi se hlásí 80 %, 13 % tvoří protestanti, anglikáni a metodisté. Tudíž nejen v neděli se navštěvují kostely, někdy téměř denně a i v podvečer můžete slyšet znít gospely. Různých kostelů je na ostrově nespočet, nemusí však vůbec vypadat, jak jsme zvyklí, může to být jen přízemní domek. Do kostela chodí velice dobře oblečení, i když je velké vedro, muži nosí sako. Co nás uchvátilo, jsou účesy místních žen, s neupravenými vlasy by snad ani nevyšly ven. 

Na ostrov doléhá i vliv Jamajky, jelikož se zde vyskytuje opravdu dost rastafanů. Raggae hudba je slyšet často a dost hlasitě, ale večer vše utichá.

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina i vzhledem k tomu, že ostrov náležel dlouhá léta pod britskou nadvládu. Místní hovoří také antilskou kreolštinou. Rozhodně není problém se zde domluvit. Pokud ale místní chtějí, aby jim turista nerozuměl, co si říkají mezi sebou, smíchají angličtinu s kreolštinou a nemáte šanci něco pochytit.

Turismus

Zatím si ostrov uchovává své kouzlo, to ale ovšem citelně naráží na nápor hlavně zaoceánských výletních lodí. Jedná se tedy především o jednodenní návaly převážně amerických turistů. Individuální turistiku je ale také možné bez problémů na ostrově uskutečnit. Nejvíce navštěvovaných a vyhlášených je hned několik cílů. Výlet po řece Indian River u města Portsmouth, kde se natáčela část filmu Piráti z Karibiku, dále šnorchlování na Champagne pláži a výlet do nitra ostrova k některému z mnoha vodopádů či horkých sirných pramenů. Bonbónek je pak trek k Boiling Lake, ten zabere celý den, tudíž turisté z výletních lodí ho neabsolvují. 

Po ostrově vozí turisty minibusy nebo taxi. Veřejná doprava není téměř rozšířena, funguje spíš jen pro místní obyvatele. Rozhodně žádný časový řád, pevné stanoviště atd. Dokonce pokud je v přístavu zaoceánská výletní loď, ani místní minibusy nevozí, všichni se shromáždí u lodí a čekají na zákazníky, je to pochopitelné, jelikož za den si takto vydělají mnohokrát více, než když vozí místní celý týden. K prozkoumání ostrova je nejlepší půjčení vozu, což je na ostrově bez problémů, jen s malým rozdílem oproti ČR, jezdí se vlevo.

Co je zajímavé, na ostrově hodně investují Číňané, postavili v hlavním městě moderní stadion na kriket Windsor cricket stadium za 17 mil. USD, několik luxusnějších domů a snad i školu. Jako turisty jsme je však na ostrově nepotkali.

Geografie

Celková rozloha ostrova činí 750 km², nejvyšší vrchol měří 1.447 m n. m., časový posun oproti ČR je -5 hodin. Ostrov je sopečného původu, najdete zde nespočet vodopádů, řek, 8 aktivních sopek a nachází se na něm druhé největší vroucí jezero na světě. Můžete zde vidět až 172 druhů ptáků, z toho dva ohrožené druhy papoušků, přičemž jeden (Amazona imperalis) je i symbolem Dominici, je to endemit a jinde na světě ho volně nenajdete. Je vyobrazen na vlajce, ve znaku, prostě všude, místní jsou na to velice hrdí. Jen je těžké ho spatřit ve volné přírodě, ale můžete se na něj zajít podívat do místní botanické zahrady.

Hlavním městem ostrova je město Roseau – menší město s přístavem. U přístaviště je trh, promenáda a jedno rychlé občerstvení světového řetězce. Ten se nám osvědčil na oběd v neděli, kdy je jinak vše zavřené. Další větší městečko je Portsmouth, vzhledem k tomu, že tam sídlí univerzita, kterou navštěvují především američtí studenti, se jedná v podstatě o univerzitní město, z větší části místní se přizpůsobují potřebám vysokého počtu (až 5.000) studentů. Tady jsme narazili i na českou stopu, jelikož na této univerzitě, Ross University School of Medicine, vyučoval v době naší návštěvy profesor z ČR.

Chystáš se na Dominiku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.