Káhira

Metro v Káhiře

Káhira si v roce 1987 připsala jedno africké prvenství: stala se první městem na kontinentu s plnohodnotným provozem metra a dodnes je pouze jedním ze tří afrických měst, ve kterých se svezete metrem (dalšími jsou Alžír a Lagos).

Vyhledat hotely u stanic metra

Káhirské metro je dnes nepostradatelnou součástí MHD a denně přepraví desítky tisíc lidí ze vzdálených sídlišť do centra a zpět. Metro využijí i návštěvníci a turisti, byť ani zdaleka nejezdí ke všem turistickým zajímavostem a bude tak spíš jen doplňkem k taxíkům, Uberu nebo pěší chůzi.

Linky metra v Káhiře

V Káhiře využijete 3 linky metra, čtvrtá je ve výstavbě, stejně jako výrazné části třetí linky.

  • Linka 1 (oficiálně označená modře, na různých webech i červeně) – vede severojižním směrem a využijete ji třeba pro cestu z centra do Koptské čtvrti nebo k hlavnímu vlakovému nádraží (stanice Al-Shohadaa). Jezdí také přes centrální náměstí Tahrir (stanice Sadat).
  • Linka 2 (oficiálně označená červeně, na různých webech i žlutě nebo oranžově) – vede ze severních předměstí přes centrum do města Gíza. Využijete ji pro cestu na hlavní vlakové nádraží (stanice Al-Shohadaa), náměstí Tahrir (stanice Sadat), směrem pyramidám (stanice Gíza, kde musíte přestoupit na autobus nebo mikrobus a jet s ním dalších cca 15 km) nebo k vyhlídkové věži Cairo Tower
  • Linka 3 (oficiálně označená zeleně, na různých webech i tyrkysově) – vede východozápadním směrem a stále se staví. Pro turisty zatím není nijak atraktivní, maximálně pro kratší cesty v rámci centra, do moderní čtvrti Heliopolis nebo na ostrov Zamalek. V budoucnu povede i na hlavní káhirské letiště.

Mapa metra Káhira

Oficiální web káhirského metra poskytne orientační mapu metra, která však znázorňuje i zatím nedostavěné úseky, z nich některé jsou pouze v plánech a ani se ještě nestaví. Může tak být víc matoucí než k užitku.

Proto jsme vytvořili vlastní mapu aktuální sítě metra v Káhiře.

Jízdenky na metro

Kolik stojí lístek na metro v Káhiře? Kde se jízdenky prodávají? Čtěte v této kapitole.

V Káhiře neexistují žádné časové nebo celodenní jízdenky. Platíte vždy za jednu jízdu, při přestupu znovu platit nemusíte. Jízdenky se prodávají pouze u pokladen, kterých je větší množství na každé stanici metra.

Jízdné je rozděleno do tří stupňů:

  • 1 až 9 stanic – 6 EGP
  • 10 až 16 stanic – 8 EGP
  • 16 a více stanic – 12 EGP

V každé stanici najdete mapu, na níž je barevně vyznačeno, jakou jízdenku potřebujete do cílové stanice.

Při turistických cestách po Káhiře si v naprosté většině případů vystačíte s jízdným za 5 liber.

Pracovník na pokladně vám dá žlutou jízdenku s magnetickým proužkem, kterou při vstupu do metra vložíte do turniketu a vezmete si ji zpět (vyjede z turniketu zhruba po vteřině). Při výstupu ze stanice opět musíte jízdenku vložit do turniketu, kde už zůstane.

U pokladny nemusíte platit přesnou částkou, obsluha klidně vrátí i na větší bankovky. Řekněte název stanice, kam máte namířeno. Můžete si klidně na jedné stanici koupit jízdenky i do zásoby, nemusí se použít hned.

Jízdní řády a interval

Všechny linky metra jezdí cca od 5:15 do 1:00, během ramadánu se začíná až mezi 5:45 a 6:00 a končí ve 2:00.

Intervaly se pohybují mezi 4 a 10 minutami po celý den, kratší jsou vždy ráno a odpoledne, delší pozdě večer.

Stanice a vlaky metra

V centrální části Káhiry je metro podzemní, na okrajích města vyjíždí na povrch jako nadzemní železnice. Stanice metra jsou označeny červeným písmenem M a obvykle nejsou vybaveny žádnými přidanými službami jako jsou toalety nebo obchody.

V každé stanici metra je pokladna a bezpečnostní rám, kterým musíte projít při vstupu. Není však třeba sundávat pásky a kovové věci jako na letištích, stačí rámem pouze projít.

Vlaky metra jsou čisté a prostorné a také klimatizované.

Vozy pro ženy

V každé soupravě jsou řazeny speciální vozy pouze pro ženy, a to vždy na stejném místě. Proto může být na nástupišti růžovou tabulkou s nápisem "Ladies" vyznačený přesný prostor, kde zastaví vagon určený pouze ženám.

Vždy jsou řazeny dva vozy výhradně pro ženy. Jeden má nade dveřmi červené (nebo spíš růžové) nálepky, které značí, že je vyhrazen ženám po celou dobu provozu metra. Druhý vůz má nálepky zelené, což značí, že po 20:00 mohou tento vagon používat i muži.

Zatímco muži do těchto vozů nesmí, ženy mají při výběru vozu volnou ruku. Můžou cestovat jak ve vagonech vyhrazených čistě jen pro ženy, tak i ve všech ostatních vozech společně s muži.

Chystáš se do Káhiry?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 13. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.