Káhira
Káhira

11 míst co vidět v Káhiře

Pyramidy v Gíze

Pyramida

Sfinga v Gíze

Gízská nekropole je rozsáhlý a velmi zachovalý archeologický areál známý také zjednodušeně jako "Pyramidy v Gíze". Nachází se na předměstí Káhiry a patří k nejnavštěvovanějším místům v celém Egyptě.

Zobraz 10 nejlepších hotelů v Káhiře

Pyramidy v nekropoli jsou známé jako jeden ze Sedmi divů světa a zároveň jediné stavby z tohoto seznamu, které se zachovaly dodnes.

Co vidět v Gízské nekropoli?

Gíza patří k nejslavnějším památkovým rezervacím na světě zejména pro své tři velmi zachovalé pyramidy a slavnou sochu Velké sfingy. Návštěvu archeologického areálu si naplánujte alespoň na 2 hodiny.

Gíze dominují tři velké pyramidy, které sloužily zejména jako hrobky egyptských králů, dále velké archeologické naleziště vykopávek přilehlého města, množství dalších menších hrobek a socha sfingy.

Chufuova pyramida

Známá také jako Cheopsova pyramida nebo Velká pyramida je největší egyptskou pyramidou a zároveň největší kamennou stavbou z období starověku. Dojem dokonalého jehlanu na první pohled kazí chybějící špička a také obložení, které se nedochovalo vůbec.

Chufuova pyramida byla postavena kolem roku 2570 př. Kr. Stojí na základně o rozměrech 230,38 m x 230,38 m a dosahuje výšky 138,8 m.

Interiér Cheopsovy pyramidy je nejrozsáhlejší, veřejnosti přístupné jsou dvě hlavní komory - hrobka krále Chufua a menší královnina hrobka.

Rachefova pyramida

O něco menší hrobka krále Rachefa se na první pohled může jevit jako větší než Cheopsova pyramida. Jednak stojí na mírné vyvýšenině, má strmější sklon stěn a úplnou špičku, okolo níž se navíc dochovala část původního obložení.

Rachefova pyramida má tak o něco fotogeničtější exteriér, na druhou stranu v interiéru je veřejnosti přístupná pouze jedna malá hrobka.

Pyramida má základy o rozměrech 215,25 m x 215,25 m a sahá do výšky 136 metrů. Postavena byla o něco později než Chufuova pyramida - vznikla kolem roku 1372 př. Kr.

Menkaureova pyramida

Nejmenší pyramida v Gíze má základu čtverce o rozměru jedné strany 108,4 metru a vysoká je 66,45 metru. Pochází z období kolem roku 2500 př. Kr. a jako jediná nemá přístupný interiér.

Velká sfinga v Gíze

Podle mnohých nejzajímavější památka v Gízské nekropoli se nachází u jižního vstupu. Velká socha sfingy má podobu zvířete (lva či anupa) s lidskou hlavou a s rozměry 73,5 m na délku, přes 20 metrů na výšku a 19,3 m na šířku je největší sochou na světě vytesanou z jediného kamene.

O stáří i účelu sfingy se vedou časté spory. Nejrozšířenější teorie říká, že vznikla za 4. dynastie během 3. tisíciletí př. Kr. za doby faraona Rachefa a měla znázorňovat podobu faraona Chufua, otce Rachefa.

Vstupné a otevírací doba

Gízská metropole má dva hlavní vstupy a i když vám mnoho nepoctivců postávajících před nimi bude tvrdit, že právě ten vchod, ke kterému míříte, je pouze pro auta či je zavřený, nedbejte na jejich "rady". Oba vstupy jsou otevřené i pěší veřejnosti.

Přístupný je celý areál nekropole, dovnitř se však dostanete pouze v Chufuově a Rachefově pyramidě.

Otevřeno je v těchto časech:

  • Duben až září: 7:00 – 17:00
  • Říjen až březen: 7:00 – 16:00

Vstupenky kupujte vždy až u oficiální pokladny přímo na okraji areálu. Platit se dá pouze kartou.

Ceny vstupenek jsou následující:

  • 540 EGP – vstup do areálu
  • 600 EGP – vstup do interiéru Chufuovy pyramidy
  • 150 EGP – vstup do interiéru Rachefovy pyramidy

Vstupenku do areálu lze zakoupit také online přes oficiální web Ministerstva turismu: egymonuments.com/Pyramids.

Cena pro studenty do 26 let s platnou ISIC kartou je poloviční.

Vstupné do interiérů pyramid nezahrnuje vstup do areálu. V praxi si tak musíte koupit dvě nebo tři separátní vstupenky.

Vstupenky do pyramidy je třeba vždy zakoupit už u hlavních vstupů. Na místě přímo před pyramidami dodatečně vstup koupit nelze.

Na co si dát pozor při placení

Půjdete-li k pyramidám na vlastní pěst, připravit se musíte u obou vstupů na "uličku hanby", kdy vás budou neustále otravovat dotěrní podvodníci.

Někteří se tváří velmi přesvědčivě a ohánějí se průkazkami a slovy, že jsou "Government officials". Zůstaňte v klidu a hlavně je okázale ignorujte. Vstupenka se platí vždy až u oficiálních pokladech přímo u oplocení areálu.

Oficiální prodeje vstupenek jsou umístěné přesně na těchto místech a nikde jinde:

Velbloudi a koňské povozy

I uvnitř areálu se často setkáte s nucením služeb, zejména pak projížděk na velbloudech nebo koňských povozech. Tito "hellomyfriendi" se však relativně snadno nechají odbýt prostým "no".

Pokud byste se na velbloudovi či koňském povozu chtěli svézt, cena závisí výhradně na vašich smlouvacích schopnostech. Běžně se začíná smlouvat na 200 EGP za půl hodinu, ale cenu lze srazit i na třetinu.

Jak se k pyramidám v Gíze dostat?

Ačkoliv se jedna ze stanic káhirského metra jmenuje "Giza", ve skutečnosti leží v centru stejnojmenného města okolo 15 km od pyramid...

Taxi

Zdaleka nejjednodušší a nejrychlejší je cesta taxíkem. Důrazně však doporučujeme využívat služeb Uberu, který zde funguje bez problému a tudíž bez nadsazování cen. I proto je výhodné mít v Káhiře k dispozici místní datovou SIM kartu.

Běžná cena Uberu z centrálního náměstí Tahrir se podle špičky pohybuje mezi 120 EGP a 140 EGP.

Taxík můžou opravdu šikovní cestovatelé usmlouvat na podobné ceny, mnohem spíš však pojedete za cenu mezi 200 EGP a 300 EGP.

Autobusem

Nejprve je třeba dojet metrem linky 2 z centra do stanice Giza (cca 10-15 minut). Jízdenka na metro z centra vyjde na 6 EGP a platí se vždy ve stanici u okénka.

Po výstupu z metra odmítněte nabídky mnoha taxikářů a vypravte se k hlavní ulici Al-Haram. Z metra nejprve vpravo, až dosáhnete ulice, jděte vlevo směrem na východ a pod mostem přejděte na druhou stranu. Právě pod nadjezdem se nachází autobusová zastávka (google.com/maps), která není nijak označena. Stačí na projíždějící autobus zřetelně mávnout.

Využít můžete tyto linky:

  • 2002 - cena 10 EGP, platí se uvnitř autobusu průvodčímu
  • M7 a M21 - cena 12 EGP, platí se uvnitř autobusu řidiči

Zastávky se nijak nehlásí, je třeba zmáčknout tlačítko stop, budete-li chtít vystupovat. Ideálně sledujte trasu na mapě v mobilu a vystupte na této křižovatce (google.com/maps). Zde autobusy uhýbají vpravo, vy však musíte jít pěšky po chodníku stále rovně ještě asi 1 km k pokladnám. Důrazně cestou odmítejte všechny naháněče, kteří vám budou tvrdit, že jdete špatně. Lžou a chtějí vás jen za nesmyslný obnos odvézt taxíkem ke vzdálenějšímu vstupu.

Při cestě od severního vstupu do centra Káhiry nemusíte chodit až na křižovatku, na které jste vystupovali. Zastávka ve směru do centra je mnohem blíž pokladnám a nachází zde: google.com/maps.

Mikrobusem

Po ulici Al-Haram od metra v Gíze jezdí směrem k jižnímu i severnímu vstupu k pyramidám také značné množství neoznačených mikrobusů. Cena se pohybuje okolo 8 EGP za jízdu. Jen je třeba se důsledně ujistit, zda dodávka jede až na konec ulice, odkud je to k pyramidám kousek, případně ve směru do centra zda opravdu jede k metru.

Ubytování u pyramid

Jsou-li pyramidy vaším hlavním cílem v Káhiře a chcete zde strávit celý den, ubytovat se lze v mnoha hotelech i hostelech v blízkosti.

  • Elite Pyramids Boutique Hotel **** – příjemný menší a moderní hotel u severního vstupu s cenami od 65 USD.
  • Marriott Mena House ***** – luxusní hotel s golfovým resortem přímo u severního vstupu je skoro doslova klidnou oázou v rušné suché poušti. Ceny od 180 USD jsou vyšší, ale dostanete za ně kompletní zázemí moderního nadnárodního hotelu
  • Pyramids Top Inn – malý levný, dobře hodnocený a čistý penzion v živelné čtvrti u jižního vstupu s cenou od 30 USD.

Další tipy na hotely i jinde ve městě hledejte v kapitole Ubytování v Káhiře.

Chystáš se do Káhiry?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 31. 01. 2024

12 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.