Mitad del Mundo
Ekvádoru dala název nejvýznamnější z rovnoběžek. Ecuador. Tedy rovník. Ten protíná zemi napříč v její severní polovině a na místě, kde kříží významnou silnici známou také jako Panamericana, vyrostl velký památník a turistické městečko zvané Mitad del Mundo. V překladu "Střed světa".
Památník najdete 26 km severně od Quita, ale de facto je stále součástí městské aglomerace. Stojí zde od roku 1982.
Památník rovníku: vstupné a otevírací doba
Přes 30 metrů vysoký památník, na jehož vrcholu je malá Zeměkoule a vyhlídka, stojí svým středem přesně na nulté rovnoběžce, tedy rovníku. Z každé strany je památník označen písmen značícím světovou stranu (ve španělštině), u vstupu do památníku je pak vyznačena zeměpisná šířka 0° 0' 00'', z druhé strany pak nadmořská výška 2 499 metrů.
Uvnitř památníku můžete v několika patrech navštívit malé etnografické muzeum.
Areál okolo památníku je uzavřeným turistickým městečkem s mnoha restauracemi, malými muzei, kavárnami a samozřejmě obchody se suvenýry.
Rovník procházející turistickým městečkem je zde vyznačen žlutou čárou, při cestě k památníku jsou zde také velkými písmeny S a N označeny jižní a severní polokoule.
Do areálu se platí vstupné. Otevřený je denně od 9:00. Ve všední dny zavírá v 17:00, o víkendech až v 18:00.
Pokladny jsou u hlavního vstupu a cizinci zaplatí 5 USD, je možné zde platit kartou.
Museo Solar Intiñan: kudy vlastně rovník prochází?
Vzhledem k tomu, že rovník se neustále mírně posouvá a také pro ne zcela přesná měření, která byla k dispozici v 80. letech 20. století ve skutečnosti rovník neprochází přímo vyznačenou žlutou čárou, ale cca o 230 metrů severněji.
Přesnější poloha rovníku je vyznačena tentokrát červenou čárou v přilehlém Solárním muzeu Intiñan, které původně sloužilo jako ukázka domorodého života, ale po zjištění, že rovník prochází přímo jeho středem sem míří turisté právě za nejslavnější rovnoběžkou.
Pokud si vystačíte s pocitem, že jste opravdu blízko rovníku, doporučujeme muzeum nenavštěvovat. Fokus na turisty s nevědeckými a nesmyslnými experimenty je zde ještě mnohem otravnější než u hlavního památníku o pár metrů jižněji.
Vstupné do muzea stojí 4 USD a nachází se mimo hlavní areál turistické vesničky Mitad del Mundo, nicméně pěšky sem dojdete asi za 2 minuty.
Jak se na Mitad del Mundo dostat?
Rovník prochází městem San Antonio de Pichinchca, jež je fakticky předměstím Quita. Centrum města je vzdáleno asi 26 km a vzhledem k tomu, že zástavba je kontinuální a neexistují zde žádné dálniční obchvaty, počítejte s dost zdlouhavou cestou.
Taxi
Nejrychlejší je jednoznačně cesta taxíkem. V centru Quita není žádný problém taxi/Uber sehnat a stejně tak na Mitad del Mundo, kde před vchodem vždy nějaký taxikář bude čekat. V Quitu neexistují taxametry a vše je na dohodě, pokud se dohadovat nechcete, využijete Uber. Běžná cena taxi z Quita na rovník je kolem 25 USD až 30 USD jedním směrem.
Běžná doba jízdy z centra taxíkem se pohybuje mezi 45 minutami v okrajových částech dnech a 60-75 minutami ve špičce.
Autobus
Výrazně levnější, ale také výrazně delší a méně pohodlnou je cesta autobusem.
- V centru je třeba najít linku označovanou jako C-3 (Google Mapy ji označují chybně jako O3), která jezdí z centrálního autobusového nádraží Marin poblíž historického centra a dále po ulicích Avenida América a Avenida de la Prensa na svoji konečnou na autobusovém nádraží La Ofelia. Dojeďte právě sem. Jízdenka se platí při vstupu na nástupiště v turniketu, pokud nemáte drobné, zaplatíte v okénku u pokladní. Jedna jízda stojí 0,35 USD a trvá asi hodinu. Autobusy C-3 jezdí cca jednou za 4-10 minut.
Dále sem jezdí také linka C-1 ze stanice Seminario Mayor na severním okraji centra.
- Na terminálu La Ofelia je třeba najít autobus směr Mitad del Mundo. U pokladny vám vždy ochotně poradí. Pokud vystoupíte z autobusu z centra, zastávka busu směr Mitad del Mundo se nachází vpravo úplně vpředu a je označená jako "San Antonio de Pichincha".
- Z této zastávky nejezdí jen autobusy na Mitad del Mundo, byť jsou tak všechny zdánlivě označené. Pozor, označení Mitad del Mundo Transhemisféricos v horní části čelního skla autobusu je pouze název autobusové společnosti, která provozuje mnoho linek. Označení destinace "Mitad del Mundo" je vždy na tabulce v levé dolní části skla. Každopádně se vždy optejte řidiče nebo průvodčího, který v naprosté většině jezdí také, zda autobus jede na Mitad del Mundo či nikoliv. Ačkoliv autobusové nádraží La Ofelia nevypadá příliš přívětivě a neřekli byste, že sem kdy zabloudí turista, opak je pravdou a na turisty jsou zde zvyklí.
- Autobusy z La Ofelie přímo ke vstupu na Mitad del Mundo jezdí cca jednou za 10-15 minut. Jízdenku koupíte uvnitř autobusu u průvodčího, sám za vámi přijde a vybere částku 0,40 USD. Pokud byste náhodou na terminál La Ofelia přijeli jinou linkou než C-3, případně taxíkem, budete vstupovat zvenčí přes pokladnu, kde zaplatíte univerzální jízdenku za 0,25 USD, kterou pak jen ukážete průvodčímu v autobuse a doplatíte 0,15 USD. Cesta trvá asi 40 minut
- Pokud při cestě autobusem nebudete sledovat mapu s GPS polohou, nebojte se zeptat průvodčího, kde správně vystoupit
- Celkem cesta autobusem z centra Quita na Mitad del Mundo obsahuje jeden přestup na nádraží La Ofelia a i s čekáním zabere kolem 2 hodin. Celkem za jízdenky jedním směrem zaplatíte 0,75 USD.
- Při cestě zpět se stačí postavit na zastávku vyznačenou například na mapy.cz či Google maps (cca 50 metrů od východu z Mitad del Mundo) a mávnutím si zastavit autobus s označením La Ofelia.
- Cesta autobusem není navzdory mnohým tvrzením nebezpečná za předpokladu, že budete důsledně dávat pozor na svoje osobní věci.
Nenechte se napálit "rovníkovými jevy"
Zejména v Museo del Sitio Intiñan, ale v menší míře i v hlavním památníku Mitad del Mundo, na vás budou čekat experti názorně předvádějící mimořádné fyzikální vlastnosti na rovníku. Nenechte se napálit a nedávejte nikomu žádné spropitné nebo drobné za nevědecké experimenty, které se nezakládají na pravdě.
K nejoblíbenějším hrátkám patří ukázka, že na severní polokouli se vodní vír točí jedním směrem, o metr dál na jižní polokouli opačným směrem a přímo na rovníku žádný vír nevzniká. Pravdou je, že se vír točí tak, jak do nádoby nalijete vodu. Rovník na směr víru nemá žádný vliv.
Obdobným experimentem je tvrzení, že pouze na rovníku dokážete postavit vajíčko na špičku, což je opět nesmysl, který se nezakládá na žádném fyzikálním jevu.
Chystáš se do Quita?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.