Estonsko
Estonsko

Kultura a lidé v Estonsku

Historie v kostce

Křesťanství se do této oblasti dostalo velmi pozdě, až během 13. století během křížových výprav vedených Řádem německých rytířů. Do té doby po tisíce let obyvatelé praktikovali pohanské náboženství, jehož tradice se uchovaly dodnes. Po invazi se na celém Baltiku střídalo Německo, Dánsko, Rusko, Polsko, Švédsko a církevní řády.

Stejně jako ve zbytku Evropy, bylo 19. století ve znamení národního obrození, které vyvrcholilo roku 1918 vyhlášením nezávislosti, o níž museli Estonci tvrdě bojovat proti Rusům další dva roky. Po vypuknutí druhé světové války se Estonsko prohlásilo neutrálním územím, které nevydrželo ani měsíc a země byla pod nadvládou Ruska (nejdříve pouze jako armádní základna, poté pod úplnou okupací), vystřídané Německem (Estonsko bylo první zemí s úplně vyhlazenou židovskou populací) a opět Ruskem.

Estonsko se stalo součástí Sovětského svazu, který koordinoval přesidlování ruského obyvatelstva na estonské území a odsun politiků a inteligence na Sibiř (z tohoto důvodu je vysoký podíl ruských obyvatel v baltických zemích).

Druhou nezávislost vyhlásilo Estonsko 20. 8. 1991. Země se stala součástí NATO a EU v roce 2004.

Lidé

Estonci jsou svojí charakteristikou podobní skandinávským zemím – uzavření a rezervovaní. Občas se zdají být téměř neviditelní. Pokud je poznáte osobně, zjistíte, že jsou to velmi přátelští, loajální, nápomocní lidé se smyslem pro černý humor. Estonsko je ateistickou zemí podobně jako Česká republika. Nejčastějším náboženstvím je ortodoxní (16 %), vyznávané pouze ruskou populací, a poté luteránské (10 %).   

V celém Estonsku žije skoro přesně tolik lidí jako v Praze.

Svátky

Estonko má klasické svátky – Vánoce, Nový rok, Velikonoce (volno je v pátek, pondělí je pracovní den), Svátek práce. Největšími národními svátky jsou Den nezávislosti 24. února, kdy jsou všudypřítomné vlajky, politické projevy a vojenské prohlídky, dále Den obnovy nezávislosti 20. 8., ten je oslavován hudebními koncerty po celé zemi vycházející z revolučního hnutí proti Sovětskému svazu.

Svátkem nad všechny svátky je slunovrat „Jaanipäev“ ve dnech 23. (Den vítězství) a 24. června (Den sv. Jana). Jedná se o vyvrcholení tzv. bílých nocí, kdy slunce téměř nezapadá. Během těchto dvou dní jsou města vylidněná a většina obchodů, restaurací a barů má zavřeno. Všichni jsou v lesích, na ostrovech či poblíž moře. Oslavuje se ohněm, BBQ, alkoholem a saunou. 

Otevírací doba obchodů se často pohybuje od 9:00 do 22:00 hodin, menší obchody zavírají kolem 19:00 hodin. V neděli je velká část obchodů a restaurací otevřená. V obchodech je možné koupit alkohol pouze mezi 10. až 22. hodinou (připravte se na delší fronty před 22.).

Kultura

Tallinn byl bohatým hansovním městem a bylo zde vybudováno velké množství středověkých domů a hradebního opevnění, díky němuž je centrum města zapsané na seznamu UNESCO. Kultura středověku přetrvala, a tak v centru narazíte na pouliční umělce v kostýmech a středověké restaurace.

Estonsko je z 53 % pokryto lesy a v kombinaci s pohanskými tradicemi vzniká velmi silný vztah k přírodě. Většina městských obyvatelů vlastní chaty či lesní domy se zahradou a saunou na venkově. Sauna je obecně národní záležitostí, můžete ji nalézt i v některých kancelářích. 

Pobřeží dlouhé 3.000 kilometrů a větrné podnebí přeje vodním sportům jako windsurfing a jachting. Estonci si užívají pláže i koupání s prvními teplými jarními paprsky.  

Všechny tři baltické země jsou hrdé na Zpívající revoluci (nenásilný politický převrat mezi lety 1987–1991) a jejich vztah k hudbě stále přetrvává. Hudební soutěž Eurovize je sledována a prožívána podobně jako mistrovství v hokeji. 

Estonsko je zemí IT a velmi si na tom zakládá. Všechny děti na základních školách mají hodiny programování. IT je silně podporováno státem, žádný Estonec si nedokáže představit život bez e-ID. Občanský průkaz s čipem, díky němuž volí online, platí daně a mají e-podpis, takže čas strávený na úřadech je minimální. Díky rychlému a všude dostupnému internetu mají silné zastoupení start-up společnosti, jednou z nich byl Skype a nově úspěšný Transferwise či Taxify. Největším projektem je e-Residency umožňující založit firmu, bankovní účet a vše potřebné bez opravdového bytí v zemi díky chytré kartě.

Jazyk 

Melodická estonština patří do ugrofinské skupiny jazyků společně s finštinou a maďarštinou. Je zařazována k nejtěžším evropských jazykům a mluví jim okolo 1,15 milionu lidí. Mnoho slov je převzatých z němčiny, ruštiny a švédštiny. Vzhledem k vysokému počtu ruských obyvatel (25 %) je často slyšet ruština, kterou většina estonců, až na mladou generaci, mluví plynule. Angličtina je v Estonsku na velmi vysoké úrovni a cestovatel by se neměl setkat s většími problémy.

Minislovníček:

  • Ahoj – Tere (používá se i v restauracích a obchodech)
  • Na shledanou – Head aega
  • Děkuji – Aitäh
  • Prosím – Palun
  • Omlouvám se – Vabandust
  • Na zdraví – Terviseks
  • Pivo – Õlu

Turismus

Turisté jsou hlavně v historickém centru Tallinnu, nejčastěji Finové, Švédové, Němci, Poláci, Francouzi atd. Země je na turismus dobře připravena, můžete najít hotely/hostely/airbnb všech kategorií, stejně tak pohostinství. Funguje zde dobrá síť informačních center a s všudypřítomným internetem je jednoduché získat informace. Stejně významná turistická místa jsou v podobě národních parků a lesů.

Geografie 

Severní části Estonska vévodí hlavní město Tallinn, které je hlavním turistickým cílem. Na východ od Tallinnu leží národní park Lahemaa (dostupné autobusem). Na západ od Tallinnu je město Paldiski (dostupné vlakem) s cyklostezkami, majákem s úžasným pohledem na moře a lesy. Zajímaným místem je Rummu se zatopeným vězením a průzračně čistou vodou ideální na potápění.

Východ Estonska zabírá z velké části jezero Peipus, které odděluje zemi od Ruska. Nachází se zde třetí největší město Narva s Heřmanovou pevností. Většina obyvatel této oblasti je ruskojazyčná a zabývající se hlavně zemědělstvím.

Jih je vyhledáván kvůli přírodě a jezeru Võrtsjärv. Město Tartu je druhé největší a má silnou univerzitní a uměleckou tradici.

Západní část je dominantní díky plážím s teplejší vodou než na severu a historickým městem Pärnu. Kousek od pevniny leží dva největší ostrovy a vyhledávaná místa dovolených Saaremaa a Hiiumaa spojené s pevninou trajektem nebo leteckými linkami.

Chystáš se do Estonska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.