Gibraltarská skála
Gibraltar

Kultura a lidé na Gibraltaru

Historie v kostce

Na to, jaký je Gibraltar rozlohou malý (má pouze 6,5 km2), toho stihl v rámci své historii zažít dost. Nejdříve jako území patřící Maurům, kteří tomuto teritoriu dali i název – Jebel Tariq (Hora Tariq). Po Maurech se Gibraltar přesunul do rukou Španělů a nakonec v roce 1713 připadlo území Britům, pod které patří dodnes. Je třeba poznamenat, že obyvatelé tohoto miniúzemí si dobrovolně vybrali tuto možnost, avšak fungují víceméně na bázi autonomie, s výjimkou obrany, vnitřní bezpečnosti, zahraničních vztahů a finanční stability, které jsou řízeny Spojeným královstvím.
 

Lidé

Současní obyvatelé Gibraltaru, občané Gibraltaru, jsou směsí různých národností od Italů, Španělů a Portugalců přes židy až po Malťany a Brity. Pokud se chceme více bavit o jejich povaze, není snadné ji charakterizovat jedním slovem. Zkušenosti říkají, že se najdou milí místní, ale i nepříjemní, arogantní a uzavření lidé. Zvláště vztah mezi obyvateli Gibraltaru a Španěly se nedá nazvat právě ideálním a mezi národy panuje jistá nevraživost.

Svátky

Klasické svátky jako Vánoce, Nový rok, Velikonoce či Svátek práce obyvatelé oslavují ve stejnou dobu jako v naší zemi. Speciální význam má pro ně však Národní den, letos připadající na 4. září. Gibraltařané oslavují i ​​svátky spojené se Spojeným královstvím, druhá březnová neděle každého roku je věnována oslavě tzv. Commonwealth day, třetí červnové pondělí se slaví narozeniny královny a poslední květnové pondělí je zase Spring Bank Holiday.
 
Otevírací doba obchodů je ve většině případů:
9:00–18:00 hod. od pondělí do pátku
9:00–13:30 hod. soboty (existují výjimky, otevřeno je do 16:00 hod.)
Zavřeno je v neděli (i zde existuje výjimka, pokud se v přístavu právě nachází výletní loď).

Kultura

Možná to není zrovna tradiční kulturní osobitost, ale zajímavostí na Gibraltaru jsou svatby. Pokud se chcete se svou milovanou polovičkou vzít hned a bez čekání, ale Vegas je daleko a mimo váš rozpočet, můžete tak učinit právě zde. Jeden den doručíte potřebné dokumenty a na druhý den vás oddají. Takovým způsobem si své ano řekli například John Lennon s Yoko Ono, ale i Sean Connery (dokonce dvakrát).
Jednou ze známých akcí je Calentita – Festival jídla. Festival, který už dávno není jen gastronomickou událostí, se koná každoročně v červnu. Skvělý článek plný podrobností a zajímavé fotopřílohy si můžete prohlédnout na adrese www.timetravelturtle.com.
Pro příznivce klasické hudby místní filharmonická společnost pořádá každý měsíc koncerty, ve většině případů v jeskyni St. Michael, která ještě více umocňuje kouzlo a spektakularitu hudby. Kromě tohoto tělesa se o hudební kulturu starají i sbory a několik festivalů nadnárodního formátu – v červnu je to dvoudenní Světový hudební festival, každoročně s jiným ústředním tématem. Mezinárodní jazzový festival, který se koná každoročně na podzim, někdy v srpnu–září je to zase Hudební festival prezentující interprety zvučných jmen.
 
Na přelomu ledna a února se setkávají příznivci šachu z celého světa na Tradewise – mezinárodním šachovém festivalu, aby si během jedenácti dnů změřili síly a mozkové kapacity.
 
V neposlední řadě nelze nezmínit Jarní festival (v roce 2016 se konal v měsících květen–červen), který oslavuje multikulturalismus a rozmanitost Gibraltaru. Koncentruje množství aktivit nejrůznějšího druhu, ty loňské je možné najít na této stránce: http://www.visitgibraltar.gi/event/spring-festival-2016/557.

Jazyk

Oficiálním jazykem je logicky angličtina, ale dorozumět se víceméně bez problémů dá i ve španělštině. Nicméně místní používají svůj vlastní dialekt či lidovou řeč, zvanou ilanito, což je vlastně směs andaluské španělštiny a angličtiny. V praxi to znamená, že v rámci jedné věty plynule přechází z jazyka do jazyka.

Turismus

Gibraltar má vždy co nabídnout. Ať už pro fanoušky nenáročné turistiky (Top of the Rock), opic, ptáků, historie nebo pokud si jen chtějí vychutnat kus Anglie bez nepříjemných okolností (rozumějte nepříznivého počasí). Úroveň služeb lze obecně považovat za velmi vysokou, navíc bilingválnost obyvatel usnadňuje komunikaci s turisty (kteří sem tedy jezdí hojně a jsou opravdu všech národností).

Geografie

Jak již bylo zmíněno, Gibraltar má rozlohu jen 6,5 km2, ale vejde se sem mnoho zajímavostí. Disponuje krásnou pláží dlouhou 12 km, tvoří ho dvě pobřeží, východní, které uzavírá městské části Catalan Bay a Sandy Bay, a západní, kde je koncentrována většina domácího obyvatelstva. Zajímavým místem je rozhodně Gibraltarský záliv, který je domovem značného množství různých druhů delfínů. Nelze zapomenout na místní úžinu, která odděluje Evropu od Afriky a ve svém nejužším bodě má 13 km. Hranice této úžiny se nazývají Herkulovy pilíře podle známé postavy řecké mytologie. A v neposlední řadě již zmíněný (a v následujících částech ještě zmíněný) Rock of Gibraltar dosahující výšky 426 m, což se nemusí zdát mnoho, ale díky značně strmému sklonu dá výlet na jeho vrchol trochu zabrat. Výhled rozhodně stojí za to.

Chystáš se na Gibraltar?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.