Kultura a lidé v Guatemale
Historie v kostce
Podle odhadů žili první lidé na území dnešní Guatemaly již v době 11.000 let př. n. l. Podle teorie se sem dostali ze Sibiře pěšky překonáním ledového mostu. Rozvoj zemědělství a následné zlepšení stability potravy vedl k růstu populace, rozvoji raných forem umění a jazyka, jehož prvky lze vystopovat v jazyce dnešních Mayů. V nížinných oblastech Petén a Izabal na severu Guatemaly se od 3. století př. n. l. do 11. století n. l. rozkládalo jádro osídlení rozvinuté Mayské civilizace.
Mayové se např. zabývali astronomií a matematikou, kde mj. zavedli pojem nuly. Jejich civilizace zanikla z dosud nejasných příčin. Stavby Mayů včetně pyramid je možno dnes navštívit např. v národním parku Tikal. Až do roku 1523 bylo území centrem Mayské říše, kterou v následujících letech rozvrátili Španělé. Podrobili si místní obyvatelstvo a vládli až do roku 1821. V letech 1560–letech 1560–1821 bylo součástí generálního kapitanátu Guatemala. Dne 15. září 1821 byla vyhlášena nezávislost. O rok později roku 1822 byla Guatemala připojena k mexickému císařství. V letech 1823–1839 byla členem federace Spojených středoamerických provincií, která se postupně rozpadla.
V 60. a 70. letech 20. století dosáhl útlak kvůli hospodářské nerovnosti a vzniku odborů nové, nebývalé míry. Podle odhadů organizace Amnesty bylo v době politického násilí v 70. letech zabito 50–60 tisíc Guatemalců. Zemětřesení v roce 1976 zabilo asi 22 tisíc lidí a téměř milion jich zůstalo bez domova. V r. 1982 generál José Efrain Rios Montt zahájil v Guatemale politiku tzv. spálené země. Velmi mnoho lidí, zejména domorodých mužů z více než 400 vesnic, bylo zabito ve jménu stabilizace a boje proti povstalcům a komunismu. Podle odhadů bylo umučeno a zmasakrováno 15 tisíc civilistů. Podpis mírových dohod nastal v r. 1996, jež ukončily 36 let občanské války, při níž bylo podle odhadů zabito 200 tisíc Guatemalců, milion jich zůstalo bez domova a mnoho tisíc zmizelo.
Lidé
Velká většina z 15 mil. obyvatel Guatemaly žije na vrchovině mezi Ciudad de Guatemala a Quetzaltenangem (největšími městy země). V tomto regionu stojí mnohá města a větší vesnice. Zhruba 49 % obyvatel žije ve městech a téměř polovina je mladší 19 let. Skoro 41 % Guatemalců tvoří původní obyvatelstvo (Mayové). Ostatní obyvatelé jsou tzv. ladinos (potomci Mayů a evropských, převážně španělských přistěhovalců). V okolí Karibiku žije několik tisíc Garifunců (potomci karibských ostrovanů a ztroskotaných afrických otroků). Téměř 60 % lidi zde žije pod hranici chudoby. Mnozí Guatemalci mezi sebou mluví stále maysky.
Svátky
- 1. 1.– Nový rok
- Březen–duben – Velikonoce – (včetně období od Zeleného čtvrtka po Boží hod velikonoční)
- 1. 5. – Svátek práce
- 30. 6. – Den armády
- 15. 8. – Den nanebevzetí Panny Marie
- 15. 9. – Den nezávislosti
- 20. 10. – Den revoluce
- 1. 11. – Svátek Všech svatých
- 24. 12. – Štědrý den
- 25. 12. – První svátek vánoční
- 31. 12. – Silvestr
V období těchto svátků jsou ceny pokojů a ubytování na mnoha místech vyšší a je rozumné si je rezervovat předem.
Kultura
Při první návštěvě Guatemaly budete překvapeni, jak ochotní, slušní a neuspěchaní Guatemalci jsou. Každý má čas se zastavit a popovídat si. Jsou velice zvídaví a rádi zde vidí zahraniční turisty. Snaží se najít společná témata a názorovou shodu. Jen velmi málo Guatemalců dává najevo stres, starosti a uspěchanost.
Tito lidé dlouho trpěli a neočekávají bohatství nebo dobrou vládu, ale snaží se co nejlépe užít si to, co mají (přátelství, rodinu, dobré jídlo a společnost). Navenek působí rodinné vazby jako silné, ale pokud se dostanete pod povrch, zjistíte, že skutečný důvod, proč žijí tři generace v jednom domě, má mnohem více společného s majetkem než náklonností. Jsou to silně nábožensky založení křesťané (ateistů zde žije velmi málo). Lidé se na vaše vyznání zeptají již v počátku konverzace.
Někteří Guatemalci říkají, že zde neexistuje střední třída, pouze třída vládnoucí a vykořisťovaná. Naprostá většina obyvatel zde žije v cihlových domech s jednou místností. Mají hliněné podlahy, sporák nebo ohniště a minimum osobních věcí. Často pouze dvě holé postele a několik hrnců. Několik bohatých Mayů má větší domy ve městech a větších vesnicích, ale jejich domy přesto nebudou tvořit víc než jednu ložnici a kuchyni, jež slouží také jako obývací pokoj. Těch několik nejbohatších rodin vlastní pozemky, dvoupodlažní rodinné domy a sídla na venkově i ve městech.
Jazyk
Přestože mnoho Mayů mluví alespoň trochu španělsky, bude to pro ně vždy druhý jazyk. Angličtina vám tady moc nepomůže. Naučte se alespoň pár frází španělsky a místní vám budou opravdu vděční. Pokud nevynikáte jazykovými znalostmi, téměř vždy se zde domluvíte rukama nohama.
Turismus
Guatemala je stále turisticky neobjevená a opomíjená země, která může nabídnout mnoho nevšedních zážitků i těm nejzkušenějším fajnšmekrům cestování. Nejvíce zahraničních turistů sem přijíždí z USA, ale místní zde raději vidí Evropany. Odhoďte zábrany, vydejte se do této úžasné země a budete zde vítáni s otevřenou náručí. Turismus je pro místní velice důležitý zdroj obživy.
Geografie
Guatemala je stát ve Střední Americe. Jeho sousedy jsou Belize, Salvador, Honduras a Mexico. Název Guatemala pochází od indiánského slova v nahuatlu Cuauhtemallan, které znamená místo (země) obklopené stromy (lesy), protože téměř polovinu státu pokrývají tropické lesy. Guatemala patří k větším středoamerickým státům. Rozkládá se na středoamerické šíji mezi pobřežím Tichého oceánu a Honduraským zálivem Karibského moře. Je to jediný stát Severní i Střední Ameriky, který na souši hraničí s více než třemi státy.
- Rozloha: 108.890 km
- Počet obyvatel: 14.655.189
- Hl. město: Ciudad de Guatemala
- Jazyk: španělština
- Měna: guatemalský quetzal = 100 centalů
- Náboženství: římskokatolické (najdeme zde i mayská náboženství)
- Mezinárodní předvolba: 502
- Sousedící země: Salvador, Honduras, Mexico, Belize
- Průměrný věk muže: 63 let
- Průměrný věk ženy: 68 let
- Gramotnost: 56 %
- Zemědělství: pěstování kukuřice, rýže, kávy a banánů
- Nejvyšší hora: Tajamalco 4.210 m
Chystáš se do Guatemaly?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.