Doprava v Hongkongu
Jak se dopravovat po Hongkongu je pro většinu turistů nejpalčivější otázka před návštěvou města.
Město se rozkládá na velké ploše a jednotlivé zajímavost jsou velmi daleko od sebe. Hongkong má ale naštěstí velmi moderní a docela přehlednou síť dopravy. Využijete zde několik linek metra, stovky linek autobusů i veřejné trajekty.
Vybrat hotel výhledem na Hongkong
Jaké jsou nejvýhodnější jízdenky? Kde je koupit? A kde hledat oficiální informace? Čtěte v této kapitole.
Octopus Card – cena a kde koupit
Pokud budete v Hongkongu trávit alespoň jeden den, dopravní karta "Octopus" bude vaší povinnou výbavou.
Placení jízdného přes Octopus Card je výrazně jednodušší a také levnější než placení jednotlivých jízdenek. Ve skutečnosti se vyplatí i pro návštěvníky, kteří se vypraví jen na krátký výlet z letiště do centra třeba při dlouhém přestupu.
Jak používat Octopus Card?
Na kartu si při koupi nahrajete vámi zvolený obnos peněz, které se postupně strhávají tím, jak moc jezdíte metrem, tramvají, autobusem nebo trajekty.
V metru je potřeba kartu přiložit k turniketu při vstupu do stanice i výstupu z ní. V autobusu se karta přikládá ke čtečce u řidiče pouze při nástupu. Při výstupu už kartu nepoužijete.
Jízdné na metro je s Octopus Card o 5% levnější, jízdné na autobusy, tramvaje i trajekty je stejné jako kdybyste platili v hotovosti.
V Hongkongu neexistují žádné denní limity jako v jiných městech, takže zaplatíte přesně za to, co projedete.
Existuje celodenní turistická jízdenka za 65 HKD, která v některých případech může být výhodnější než placení přes Octopus Card. Tato jízdenka neplatí pro cestu z/na letiště ani na trajektech a vyplatí se v případě, že v daný den podniknete 4 a více dlouhých cest přes celý Hongkong.
Octopus Card lze používat i jako běžnou platební kartu a platit s ní například v supermarketech, atrakcích i některých restauracích.
Kde koupit Octopus Card?
Kartu zakoupíte ve všech stanicích metra u přepážek MTR a v minimarketech 7-Eleven nebo Circle K.
Platit lze vždy jen v hotovosti.
Kolik stojí Octopus Card?
Za pořízení karty zaplatíte depozit 50 HKD. Při opuštění Hongkongu můžete u přepážky MTR na letišti kartu vrátit a dostanete zpět 50 HKD + veškerý nevyužitý kredit.
Peníze dostanete vždy v hotovosti, proto může být výhodnější nevyužití kredit utratit například v minimarketu 7-Eleven na letišti.
Kolik si nahrát peněz na Octopus Card?
Jízdné u metra i většině autobusových linek se vypočítává podle vzdálenosti.
Delší cesta v rámci ostrova Hong Kong nebo Kowloonu stojí v průměru mezi 12 HKD a 20 HKD. Kratší cesty stojí od 5 HKD do 10 HKD a cesta expresním vlakem z/na letiště vyjde na 100 HKD.
Budete-li cestovat hodně trajekty a k tomu přes den podniknete 4-5 středně dlouhých nebo krátkých cest po Hongkongu, Octopus Card se rozhodně vyplatí.
Pokud plánujete cestovat metrem nebo autobusy v jeden den na dlouhé vzdálenosti, zvažte koupi celodenní turistické jízdenky za 65 HKD.
Kde si můžu dobít kartu?
Octopus Card můžete libovolně dobíjet kolikrát chcete.
Dobití karty je možné v automatech ve stanicích metra nebo v minimarketech 7-Eleven či Circle K nebo ve Starbucksu a McDonald's.
Za doplnění karty je vždy možné platit pouze v hotovosti.
K dobití karty je možno využít také aplikaci Octopus, kde je však možné se registrovat pouze s hongkongským telefonním číslem.
Metro Hongkong MTR
Páteřním systémem veřejné dopravy v Hongkongu je metro, kterým se rychle přepravíte na větší vzdálenosti.
V Hongkongu funguje 9 linek metra, které jezdí do všech hlavních oblastí.
Vzhledem k rozsáhlosti systému a informací se detaily dočtete v samostatné kapitole Metro v Hongkongu.
Tramvaje v Hongkongu
Ikonické dvoupatrové tramvaje, mezi místními přezdívané "Ding ding" podle neustálého cinkání, jsou kromě turistické atrakce také užitečným dopravním prostředkem pro kratší cesty v rámci centrálního Hongkongu.
Kde se tramvajovými double-deckery svezete? Kolik zaplatíte za jízdenku a kde ji koupíte?
Kde a jak často jezdí tramvaje?
Dvoupatrové tramvaje jezdí pouze v centru města na ostrově Hong Kong a svezete se s nimi prakticky po celé délce severního pobřeží ostrova podél Victoria Harbour.
Moderní tramvaje také jezdí na severovýchodě Hongkongu ve čtvrti Tuen Mun, ale ty s ikonickými hongkongskými tramvajemi nemají nic společného.
Interaktivní mapu sítě najdete na oficiálním webu: hktramways.com/interactive-map.
Tramvaje jezdí na několika linkách, v zásadě jde ale o jednu jedinou trasu, kdy některé spoje končí dřív než na jejím úplném konci a některé spoje zajedou do oblasti Happy Valley.
Přesný jízdní řád nikde nenajdete, ale to ani není potřeba. Tramvaje jezdí v průměru jednou za 3-6 minut zhruba od 6:00 do půlnoci.
Tramvaje nejsou označené číslem linky, ale pouze názvem konečné stanice.
Kolik stojí jízdenka a jak zaplatit?
Jízdné je jednotné pro všechny linky nehledě na to, jak dlouhou vzdálenost ujedete.
- 3 HKD – dospělí
- 1,50 HKD – děti do 12 let
- 1,30 HKD – senioři nad 65 let
Jízdné můžete platit několika způsoby.
- Octopus Card
- Běžnou platební kartou Visa nebo Mastercard
- QR-kódem přes mobilní aplikace Alipay nebo UnionPay
- Přesnou hotovostí
Hotovost se vhazuje do kasičky u řidiče a není možnost vrácení v případě zaplacení vyšší částky než je jízdné.
Platí se vždy až při výstupu.
Nástup a výstup
Do tramvaje vždy musíte nastupovat pouze zadními dveřmi. Projděte do vozu nebo do druhého patra a usaďte se.
Tramvaj zastavuje na všech zastávkách a tudíž není nutné dávat jakékoliv znamení pro nástup nebo výstup.
Z tramvaje se naopak vždy pouze předními dveřmi, kde u řidiče zaplatíte jízdné. Buď přiložením karty ke čtečce nebo vhozením přesné částky peněz do kasičky.
Městské autobusy
Síť autobusů v Hongkongu zahrnuje stovky linek několika různých dopravců. Rozlišení jednotlivých společností během jízdy není nijak podstatné. Všude platí stejná pravidla i stejné možnosti placení jízdného.
K dispozici je jednotný vyhledávač dopravy hkemobility.gov.hk, který však nefunguje příliš dobře. Přesnější informace poskytnou třeba Google Maps.
Jízdní řády a trasy
Pokud budete hledat jízdní řády a mapy tras jednotlivých linek, pak musíte navštívit webové stránky jednotlivých dopravců.
- Citybus (mobile.citybus.com.hk) – linky na ostrově Hong Kong (centrum města) a ve čtvrti Tseung Kwan O s přesahem zejména do Kowloonu, ale i Sha Tin nebo vzdálenějších destinací
- Google Maps označují linky Citybus žlutě
- KMB (search.kmb.hk) – působí zejména v oblasti Kowloon a New Territories (Tuen Mun, Sha Tin, Sai Kung a další) s přesahem i do centra na ostrov Hong Kong nebo ostrov Lantau
- Google Maps označují linky KMB červeně
- New Lantao Bus (nlb.com.hk) – linky na ostrově Lantau
- Google Maps označují linky KMB bíle
Mapy všech autobusů v Hongkongu bohužel neexistují.
Ceny jízdenek a systém jízdného
Systém jízdného v Hongkongu je pro turisty a dokonce i pro místní dost zmatečný.
Každá jedna linka má totiž vlastní tabulku jízdného a zejména v centru města, kde jezdí pohromadě i desítky různých tras, se proto může stát, že za stejnou vzdálenost zaplatíte při jízdě jednou linkou 5 HKD a při jízdě jinou linkou třeba 20 HKD.
Na zastávce autobusu vždy najdete schéma dané linky s jízdným, které z dané zastávky zaplatíte.
Tomuto systému se říká úsekové autobusové jízdné.
Nejnižší ceny jízdného pro se pohybují mezi 3,50 HKD a 6 HKD, nejvyšší ceny na trasách přes celý Hongkong stoupají na 25 HKD a u letištních linek až na 49 HKD.
Jak platit úsekové jízdné?
Nejjednodušší platba jízdenek je prostřednictvím Octopus Card. Stačí přiložit ke čtečce při nástupu a nemusíte se o nic starat.
Alternativně lze platit v hotovosti do kasičky u řidiče. Řidič nemá možnost vrátit peníze, proto plaťte ideálně v přesné částce. Cenu, jakou máte zaplatit, vždy vidíte na displeji nad čtečkou pro Octopus Card.
Platit lze také QR kódy čínských aplikací Alipay, UnionPay nebo WeChat. Některé autobusy umožňují také platbu mezinárodními platebními kartami Visa nebo Mastercard, ale tato možnost velmi často nefunguje.
Jízdné se platí vždy jen při nástupu, tedy tzv. tap-on only.
Ačkoliv se můžete na různých webových stránkách dočíst, že úsekové jízdné se platí podle vzdálenosti tím, že Octopus Card přiložíte ke čtečce i při výstupu, tyto informace nejsou aktuální.
Při výstupu nepřikládáte ke čtečce ani Octopus Card ani QR kódy, ani hotovost.
Zaplatíte vždy takovou částku, jaká je uvedena u příslušné zastávky v jízdním řádu. Nezáleží přitom, zda budete vystupovat na příští zastávce nebo dojedete až na konečnou na druhé straně Hongkongu.
Zjednodušeně řečeno, úsekové jízdné se dá nazvat také jako poplatek za nástup z příslušné zastávky.
Tabulky jízdného jsou obvykle sestaveny zejména pro delší dojíždění a proto dochází i k situacím, že za velmi krátkou jízdu dlouhou autobusovou linkou můžete zaplatit násobek ceny jako za stejně dlouhou jízdu krátkou autobusovou linkou.
Uvedeme si názorný příklad cesty z oblasti Sheung Wan v centrálním Hongkongu k přístavištím Central, což je zhruba 10 minut jízdy.
- Linka 1 – zaplatíte 4,40 HKD po celé trase. Jedná se o krátkou trasu jezdící jen v rámci centra bez úsekového jízdného.
- Linka 113 – zaplatíte 11,40 HKD, protože jde o delší trasu jezdící až do Kowloonu určenou zejména pro delší cesty.
Zastávky na znamení
Na rozdíl od tramvají jsou všechny zastávky autobusů na znamení.
Pro nástupu musíte vždy na příslušný autobus mávnout. V dostatečné době před výstupem (ideálně v moment, kdy se na elektronické tabuli objeví název příští zastávky) musíte zmáčknout červené tlačítko stop.
Minibusy
Ulice celého Hongkongu kromě autobusů brázdí stovky malých béžovo-zelených minibusů.
Seznam tras nebo výpis jízdních řádů nikde na internetu nenajdete. Ve vyhledávači spojení hkemobility.gov.hk nebo v Google Maps se trasy a časy minibusů nicméně zobrazují.
Systém jízdného je shodný jako u autobusů. Po nástupu přiložíte Octopus Card ke čtečce nebo zaplatíte v hotovosti do kasičky částku, která svítí na displeji. Při výstupu už kartu nepřikládáte.
Trajekty v rámci Hongkongu
Město se rozkládá na několika ostrovech a poloostrovech a lodě jsou tudíž nedílnou součástí systému MHD.
Trajekty v Hongkongu provozuje mnoho různých společností s rozdílnými cenami jízdného. Nefunguje žádný jednotný vyhledávač lodní dopravy, a proto jsme vytvořili jednoduchou mapu všech veřejných trajektů v rámci města.
Nejlepší hotely s výhledem na Victoria Harbour
Detailní informace o mezistátních lodích do Macaa a pevninské Číny popisujeme v samostatné kapitole Trajekt.
Mapa lodní dopravy v Hongkongu
Protože oficiální mapy všech veřejných trajektů neexistují, vytvořili jsme naší kompletní mapu všech lodních tras v rámci Hongkongu.
Star Ferry
Turisté nejčastěji využijí služeb Star Ferry, který pendluje mezi centrálním Hongkongem a promenádou Tsim Sha Tsui v Kowloonu.
Užijete si panoramatickou plavbu napříč průlivem Victoria Harbour s vyhlídkami na mrakodrapy. Na trase jezdí historické lodě, avšak jízdné je velmi nízké a trajekt slouží i místním jako běžný dopravní prostředek.
Star Ferry pluje z Tsim Sha Tsui na dvou trasách.
- Central Piers (molo číslo 7)
- Wan Chai
Jízdné na obou trasách je shodné a stojí 5 HKD v pracovní dny, resp. 6,50 HKD o víkendech a svátcích.
Lodě plují každých 6 až 15 minut od 6:30 do cca 23:30 a detailní informace najdete na webu: starferry.com.hk.
Plavba trvá zhruba 10 minut.
Před nástupem na palubu si ještě v přístavišti musíte zvolit, zda půjdete koridorem na horní nebo dolní palubu.
- Horní paluba má lavice na sezení až přímo k oknům, takže je zde méně míst s výhledem.
- Dolní paluba nemá žádná okna a přímo u okraje paluby jsou místa na stání, tedy zde máte větší šanci na hezké výhledy.
Trajekty z přístaviště Central
Největší dopravní uzel lodní dopravy se jmenuje "Central Piers" a nachází se přímo uprostřed Hong Kongu.
Kromě známého trajektu "Star Ferry", který popisujeme výše, využijete mnoho dalších tras.
Jízdní doby trajektů se pohybují mezi 25 a 35 minutami.
- Ostrov Lamma – dopravu zajišťuje společnost HKKF a jezdí se na dvou trasách. Trajekty do obou destinací odplouvají z mola číslo 4.
- Yung Shue Wan (severní část ostrova)
- Frekvence – 40 minut
- Cena v pracovní dny – 22,10 HKD
- Cena o víkendech a svátcích – 30,80 HKD
- Sok Kwu Wan (centrální část ostrova)
- Frekvence – 80 až 150 minut
- Cena v pracovní dny – 27,50 HKD
- Cena o víkendech a svátcích – 38,70 HKD
- Jízdní řád: hkkf.com.hk
- Yung Shue Wan (severní část ostrova)
- Hung Hom (Kowloon) – dopravu zajišťuje Fortune Ferry. Lodě odplouvají z mola číslo 8.
- Frekvence – 40 minut
- Cena – 10,70 HKD
- Jízdní řád – fortuneferry.com.hk
- Discovery Bay – dopravu zajišťuje Discovery Bay Transport. Lodě odplouvají z mola číslo 3.
- Frekvence – 20 až 30 minut
- Cena – 46 HKD
- Jízdní řád: dbcommunity.hk
- Park Island – dopravu zajišťuje Park Island Transport. Lodě odplouvají z mola číslo 2.
- Frekvence – 20 až 30 minut
- Cena – 36 HKD
- Jízdní řád: pitcl.com.hk
- Mui Wo – dopravu zajišťuje Sun Ferry. Lodě odplouvají z mola číslo 6.
- Frekvence – 30 až 40 minut
- Cena – 17,20 HKD (pomalá loď), 34,10 HKD (rychlá loď)
- Jízdní řád: sunferry.com.hk
- Ostrov Cheung Chau – dopravu zajišťuje Sun Ferry. Lodě odplouvají z mola číslo 5.
- Frekvence – 45 minut
- Cena – 14,80 HKD (pomalá loď), 29,20 HKD (rychlá loď)
- Jízdní řád: sunferry.com.hk
- Ostrov Peng Chau – dopravu zajišťuje Sun Ferry. Lodě odplouvají z mola číslo 6.
- Frekvence – 45 minut
- Cena v pracovní dny – 19,80 HKD
- Cena o víkendech a svátcích – 28,40 HKD
- Jízdní řád: hkkf.com.hk
Další trajekty ve Victoria Harbour
V centrálním Hongkongku využijete i několik dalších lodních tras mimo hlavní přístaviště Central.
- North Point <-> Hung Hom – na trase jezdí Sun Ferry
- Frekvence – 30 minut
- Cena – 10 HKD
- Jízdní řád: sunferry.com.hk
- North Point <-> Kowloon City
- Frekvence – 30 minut
- Cena – 10 HKD
- Jízdní řád: sunferry.com.hk
- North Point <-> Kwun Tong <-> Kai Tak – na trase jezdí CKS Fortune Ferry
- Frekvence – 30 minut
- Cena – 10 HKD
- Úsek Kwun Tong - Kai Tak pluje pouze o víkendech a svátcích
- Jízdní řád: fortuneferry.com.hk
- Sai Wan Ho <-> Kwun Tong – na trase pluje Coral Sea Ferry
- Frekvence – 30 minut
- Cena – 9 HKD
- Jízdní řád: coralseaferryservice.com.hk
- Sai Wan Ho <-> Sam Ka Tsuen – na trase pluje Coral Sea Ferry
- Frekvence – 30 minut
- Cena – 9 HKD
- Jízdní řád: coralseaferryservice.com.hk
Další trasy z ostrova Hong Kong
Méně významná spojení vedou také z jižních a východních pobřeží ostrova Hong Kong na další ostrůvky.
- Aberdeen <-> ostrov Lamma (Yung Shue Wan)
- Frekvence – 40 až 90 minut
- Cena – 19 HKD
- Jízdní řád: traway.com.hk
- Aberdeen <-> ostrov Lamma (Sok Kwu Wan + Mo Tat)
- Frekvence – 40 až 90 minut
- Cena v pracovní dny – 12,50 HKD
- Cena o víkendech a svátcích – 18,70 HKD
- Jízdní řád: ferry.com.hk
- Sai Wan Ho <-> Tung Lung Chau
- Frekvence – 45 minut (pluje pouze o víkendech a svátcích)
- Cena – 55 HKD
- Jízdní řád: td.gov.hk/en
- Stanley <-> ostrov Po Toi
- Frekvence – 2 denně v sobotu, 4 denně v neděli a o svátcích
- Cena – 25 HKD
- Jízdní řád: td.gov.hk/en
Trasy v okolí ostrova Lantau
Trajekty využijte také na ostrově Lantau a menších ostrůvcích v jeho blízkém okolí.
- Tai o – Sha Lo Wan – Tung Chung – Tuen Mun (fortuneferry.com.hk)
- Peng Chau – Mui Wo – Cheung Chau (sunferry.com.hk)
- Peng Chau – Discovery Bay (traway.com.hk)
Trasy v okolí Sai Kung
Velké množství lodních spojení pluje také ve členité oblasti severovýchodního Hongkongu.
Většina trajektů je v provozu pouze o víkendech a svátcích.
- Sai Kung – Kai Sai Village – High Island (traway.com.hk)
- Ma Liu Shui – Wong Shek s mnoha zastávkami (traway.com.hk)
- Ma Liu Shui – Tung Ping Chau (traway.com.hk)
Každodenně jezdí lodě v odlehlé vesnické oblasti u hranic s Čínou.
- Sha Tau Kok – La Chi Wo – Kat O (td.gov.hk/en)
Taxi, Uber a další aplikace
Možná budete až překvapeni, jak obrovské množství taxíků je přítomno v ulicích celého Hongkongu.
Na taxík narazíte nejen v centru, ale i v těch nejodlehlejších vesnických oblastech ostrovů Lantau nebo v oblasti Sai Kung.
10 nejluxusnějších hotelů v Hongkongu
Taxi seženete ve kteroukoliv denní i noční hodinu naprosto bez problémů.
Auto si zastavíte prostým mávnutím kdekoliv na ulici.
Jaké jsou ceny taxi v Hongkongu?
V Hongkongu operují tři různé druhy taxíků s mírně odlišnými cenami.
Jako "čekání" se rozumí například stání v koloně nebo na semaforu.
Červené taxíky (Uran Taxi)
Tato auta operují v centrálním Hong Kongu a Kowloonu.
Nástupní sazba | 27 HKD |
Každých 200 metrů / 1 minuta čekání | 1,90 HKD |
Každých 200 metrů / 1 minuta čekání po dosažení částky HK$ 93,50 | 1,30 HKD |
Zelené taxíky (New Territories)
Se zelenými auty se setkáte všude v Nových teritoriích, které zahrnují všechny oblasti od Kowloonu po čínskou hranici (například Sha Tin nebo Tuen Mun).
Nástupní sazba | 23,50 HKD |
Každých 200 metrů / 1 minuta čekání | 1,70 HKD |
Každých 200 metrů / 1 minuta čekání po dosažení částky HK$ 74,50 | 1,30 HKD |
Modré taxíky
Modrá taxi-auta jezdí na ostrově Lantau a v okolí letiště.
Nástupní sazba | 22 HKD |
Každých 200 metrů / 1 minuta čekání | 1,70 HKD |
Každých 200 metrů / 1 minuta čekání po dosažení částky HK$ 175 | 1,50 HKD |
K základním sazbám taxíků však musíte připočítat četné příplatky a poplatky.
- 1 kus zavazadla – 6 HKD
- Poplatek za průjezd tunely pod Victoria Harbour – 25 HKD
- Poplatek za průjezd tunelem Aberdeen – 5 HKD
- Poplatek za průjezd tunelem Taite's Cairn – 20 HKD
- Poplatek za průjezd tunelem Tai Lam – 55 HKD
- Poplatek za průjezd tunelem Lion Rock – 8 HKD
Jak lze zaplatit za taxík?
Většina taxíků přijímá pouze hotovost a jen v menšině můžete zaplatit například prostřednictvím Octopus Card nebo aplikací jako je Alipay.
Jsou taxíky v Hongkongu bezpečné?
Ano. Podvody nebo jiné nekalé jednání ze strany taxikářů je v Hongkongu extrémně vzácné.
Jezdí se vždy podle taxametru, takže se nemusíte o ceně vůbec dohadovat.
Fungují v Hongkongu mobilní taxi-aplikace?
Mezinárodní aplikace typu Lyft, Grab, Bolt, Careem nebo Uber jsou oficiálně ilegální.
Ze známých aplikací zde funguje Uber, kterým si však přivoláte pouze běžné taxi. Tento způsob je však výhodný, chcete-li zaplatit kartou uloženou ve svém účtu Uberu.
Jedinou oficiálně legální taxi-aplikací je HKTaxi, která však funguje pouze s hongkongským telefonním číslem.
Central–Mid-Levels escalator
Originální dopravní prostředek využijete při cestě z centrální části Hongkongu do tzv. "Mid-Levels", tedy čtvrti vysoko nad centrem směrem k Victoria Peak.
Systém několika zakrytých eskalátorů je s délkou přes 800 metrů nejdelší svého druhu na světě a velmi usnadní pěší cestu do prudkého kopce.
Během své délky eskalátory překonají převýšení 135 metrů.
Cestování po eskalátoru je zdarma.
- Eskalátor jede směrem dolů – 6:00 až 10:00
- Eskalátor jede směrem do kopce – 10:00 až 0:00
Chystáš se do Hongkongu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.