Co vidět a navštívit v Dillí
23 míst co vidět v Dillí
Je jednou z hlavních turistických atrakcí. Tato stavba se v mnoha ohledech podobá Taj Mahalu. Nachází se v něm pozůstatky mughalského císaře. Jde o zcela první stavbu v mughalském stylu s výraznou zahradou. Postavil ji architekt Mirak Sayyid Chiyath. Na celou stavbu dohlížela manželka zesnulého mughalského císaře Humayuna. Vstup vás vyjde na 600 rupií a lístek koupíte u okýnka pro turisty – nestůjte tedy v jedné frontě s Indy, ale přejděte až ke…
Zobrazit místo
Patří mezi oblíbené ZOO díky její vzácné sbírce bílých tygrů, hrochů a nosorožců. Hledáte-li únik z chaotického prostředí, odpočinout si můžete právě zde.
Zobrazit místo
Pro lidi zajímající se o oblast práva se jedná o zajímavý tip na výlet. Nahlédnete do vývoje indického právního systému, rovněž i do spisu obsahujícího informace týkající se vraždy Mahátma Gándhího.
Zobrazit místo
V tomto parku se nachází pomník slavného politika Mahátma Gándhího. Na jeho počest se koná každý pátek vzpomínkový obřad. O kousek dál můžete navštívit i muzeum věnované jeho památce.
Zobrazit místo
Památník obětem válek situovaný v malém parku. I zde však neuniknete před místními, kteří budou na vás chtít vydělat peníze.
Zobrazit místo
Dalším z parků je Lordhi Garden. Pyšní se titulem nejkrásnější městský park. Stavby umístněné v parku pocházejí z doby, kdy k moci přišla afghánská dynastie Lodi.
Zobrazit místo
Jantar Mantar je observatoř, kterou by měl navštívit každý příznivec astronomie. Za tuhle stavbu vděčíme rádžovi z Džaipuru, který ji postavil už v 18. století. Vstupné je zdarma.
Zobrazit místo
Chrám připomínající rozevřený lotosový květ – právě tuhle podobu má Lotosový chrám Bahá'í. Je dílem íránské víry Bahá'í. Tato víra vznikla v 19. století, přičemž v současné době se k této víře hlásí 2 miliony obyvatel Indie. Uprostřed komplexu je umístěno 27 okvětních lístků umocňujících devítistěnový půdorys. Celá stavba spíše připomíná operu v Sydney. Vstup je zdarma.
Zobrazit místo
Je nejvyšší cihlový minaret na světě. Není divu, že je zařazen do světového dědictví UNESCO. Celý komplex je složen z mnoha archeologických nalezišť a budov, které byly postaveny v indo-islámském stylu. Vstupné činí 100 Kč.
Zobrazit místo
Je zcela novodobou turistickou atrakcí. Chrám byl postaven sektou Svámínarájan, přičemž celá stavba oslavuje zakladatele této sekty. Nechte se vtáhnout do života zakladatele za pomoci 3D plátna. Dalším tipem na výlet, který stojí za zmínku, je plavba lodí, v průběhu níž vám bude představena historie světa. Večer vám pak den může zpříjemnit zpívající barevná fontána nacházející se uvnitř tohoto komplexu.
Zobrazit místo
Jde o mauzoleum sufistického světce Nizzamudin Auliya. Sdružují se tu muslimové i hinduisté za účelem modlitby. V tu chvíli se všechny muslimské a hinduistické rozdíly stírají. Na tomto místě vrcholí poutě z celé Indie.
Zobrazit místo
Stavbu nechal postavit císař Šáhdžáhán v 17. století, přesněji v roce 1648. O tomto místě prohlásil: „Existuje-li ráj na zemi, je to jen zde.“ Zdi jsou postaveny z červeného pískovce, výškou dosahují až 33 m. V interiéru je použit mramor, stříbro a polodrahokamy. Vstup činí 100 Kč.
Zobrazit místo
Za postavení této mešity vděčíme vládci Auranzgeb. Stalo se tak v roce 1659. Vnější zdi mešity jsou stavěny symetricky, ale to neplatí pro vnitřní stěny. Ty jsou stavěny našikmo, aby byly nakloněny k Mekce.
Zobrazit místo
Považuje se za největší mešitu v celé Indii. Postavil ji mughalský panovník Shah Jahana, který má na svědomí postavení i Taj Mahalu. Jama Masjid byla postavena tak, aby se do ní vešlo 85.000 osob. Doporučujeme si kromě návštěvy mešity vylézt na jižní minaret, z něhož se vám naskytne dechberoucí výhled. Do mešity se dostanete jenom přes severní a jižní bránu. Východní strana je otevřena jenom v průběhu muslimských svátků.
Zobrazit místo
Tento chrám je věnován památce bohyně Kali. Pro Bengálce je tento chrám mimořádně významný. Každoročně v říjnu a listopadu se zde konají slavnosti. Uvnitř chrámu se nachází fíkovník, kolem něhož věřící motají červenou nit a něco si přejí.
Zobrazit místo
Je tvořen nejrůznějšími komoditami, je plný chutných indických jídel, hraček a starožitností. Tady seženete jednotlivé zboží levněji než v jiných částech města. Sadar Bazaar je rovněž jeden z největších trhů v celé Asii.
Zobrazit místo
Jedná se o komplex chrámů věnovaný bohyni Katyayani, postaven je výlučně jen z mramoru. Svatyně této bohyně je zpřístupněna veřejnosti jednou za rok, a to v průběhu podzimního festivalu Navratri. Chrám Chhatarpur je druhý největší svého druhu.
Zobrazit místo
Je rovněž znám jako chrám Laxmi Narayan. Tento hinduistický chrámový komplex leží v centrální části města. Vstup pro místní a turisty je rozdílný, ale měl by být zdarma.
Zobrazit místo
Zde je umístěna sbírka starobylých ruin, mezi něž patří i hroby a mešity. Můžete se pokochat nádherným výhledem na zachovalé ruiny.
Zobrazit místo
Je považován za kulturní středisko. Stává se místem různých sympózií, tanečních představení a různých přednášek. Každý den je naplánován speciální program.
Zobrazit místo
Tato hrobka, postavená v roce 1754, slouží jako památka Safdarjung. Rovněž je poslední stavbou v mughalském stylu. Otevřena je celý den od východu slunce až po jeho západ.
Zobrazit místo
Nachází se v samotném srdci Dillí. Je největším divadelním sálem v Dillí, proto se zde předvádí nespočetně mnoho národních a mezinárodních představení. Celá atmosféra uvnitř divadelního sálu působí majestátním dojmem, to celé umocňuje i skvělá akustika.
Zobrazit místo
Budova byla navrhnuta architektem Edwinem Lutyensem. Je domovem indického parlamentu, vůbec první zasedání se uskutečnilo v roce 1927.
Zobrazit místo