Írán
Írán

Kultura a lidé v Íránu

Historie v kostce

Celé území dnešního Íránu patřilo v průběhu věků do mnoha různých celků. V oblasti se svého času vyskytovali či vládli například i Alexandr Veliký, Seldžukové nebo Čingischánovy hordy. Pro dnešní Írán je z historického hlediska nejdůležitější obsazení a následná islamizace arabskými kmeny v 7. století a především pak Islámská revoluce (1979) pod vedením Ajatoláha Chomejního. Ta vyústila v ustanovení Íránské islámské republiky.

Lidé

Mnoho cestovatelů hodnotí setkání s místními jako jeden z největších zážitků během cesty obecně. Díky ještě stále nízkému počtu zahraničních turistů je kontakt s cizinci pro mnoho místních vítaná událost. Je vcelku běžné (především v turismem nedotčených oblastech a pokud cestujete sami), že budete osloveni, případně pozváni na šálek čaje. 

Obyvatelé Íránu jsou vzdělaní lidé, mají přehled o současném dění ve světě, rádi čtou a diskutují. Nemálo místních, s nimiž jsme hovořili, znalo významné české literární autory, sportovce a další velké osobnosti veřejného života. 

Obecně bývají velmi milí, usměvaví, pohostinní a tolerantní. Pokud místní rozpoznají ve vaší tváři zájem o konverzaci, nebude trvat dlouho a brzy vás někdo osloví. Po běžných zdvořilostních otázkách se budou nejčastěji zajímat, jak se vám jejich vlast líbí, jak je prezentována v evropských médiích a co obecně lidé vědí a o Íránu si myslí. 

Je nutné brát v potaz místní ustálený systém chování, zdvořilostí a postupů – tarof. Při placení za služby či zboží se můžete setkat s tím, že obchodník nebude chtít přijmout peníze. Je třeba na zaplacení trvat, i když bude tvrdit, že je to dárek, že „to nic není“, vytrvejete. Poté, co třikrát odmítnete a budete trvat na zaplacení, bude vyslovena cena a může začít skutečné jednání a smlouvání o výsledné ceně.

V Íránu žije asi 8x více lidí než v ČR.

Svátky

Během roku slaví Íránci mnoho náboženských i světských svátků. Zdaleka nejdůležitější je ramadán a Nowruz.

Z těch světských je nejvýznamnějším svátkem oslava Nového roku. Íránský Nový rok připadá vždy na období (kolem) 20. března a oslavy trvají třináct dní.

Nowruz je také oslavou jara a připadá vždy na jarní rovnodennost. Během těchto dní najdete v domácnostech výzdobu spojenou s tímto svátkem, na nádražích a letištích vyprodané jízdenky a letenky a kolony na silnicích. V toto období může být obtížné sehnat ubytování a mnoho restaurací a úřady bývají zavřené zcela a celkově se může jednat až o období dvou týdnů. Je to období návštěv rodiny a také výletů do přírody. Turisticky významná místa a oblast Perského zálivu budou v obležení domácích turistů.

Pokud se stane, že postní měsíc ramadán připadne na letní měsíce, často se doporučuje v tomto období do země necestovat. Životní rytmus se pro mnoho obyvatel poněkud mění a v průběhu dne, kdy jsou teploty nejvyšší, se snaží spíše odpočívat, a naopak v noci jsou více aktivní. Tak jako v mnoha dalších zemích, kde je dominantním náboženstvím islám, i zde je v tomto období zakázáno na veřejnosti jíst, pít či kouřit, a to od východu do západu slunce. Toto však neplatí pro nemocné či staré občany, a snad i pro ty co jsou na cestách. A pokud se napijete někde stranou většiny pohledů, nikdo se na vás zlobit nebude. Většina obchodů a restaurací je během dne zavřená.

Na druhou stranu, pokud trávíte toto období v Íránu ve společnosti místních, kteří jsou praktikujícími muslimy, může být zajímavé si takový půst alespoň na jeden den vyzkoušet s nimi a přivézt si tak autentický zážitek. Na ty chvíle před západem slunce, kdy s nimi sedíte okolo hostiny a čekáte na moment, kdy zákaz na několik krátkých hodin neplatí, asi nikdy nezapomenete.

Jazyk

Oficiálním jazykem je perština (fársí), jejíž mluvená forma se v různých oblastech může lišit. Na severu, kde žijí Azerové a Kurdové se též používá azerbajdžánština a kurdština, na jihu, kde žijí íránští Arabové zní i arabština.

Perština byla ovlivněna mnoha jazyky a snadno tak rozpoznáte slova přejatá například z francouzštiny nebo ruštiny. Perština používá arabské písmo. V odlehlejších oblastech neočekávejte jakékoli nápisy v latince.

V turisticky nejoblíbenějších oblastech a velkých městech se anglicky domluvíte, a hlavně mladí lidé dnes již anglicky alespoň na nějaké úrovni mluví docela běžně. A pokud potřebujete něco vyřídit nebo zjistit, často se stane, že se jakoby odnikud objeví někdo, kdo anglicky hovoří a pomůže vám. Tak jako jinde na světě, i zde místní velmi ocení, pokud budete znát nějaké základní obraty. 

Minislovníček:

  • Salam, hale šoma četore? – Ahoj/dobrý den, jak se máte?
  • Salam, sob becheir – Dobré ráno
  • Šab becheir – Dobrý večer
  • Man chobam, mersi – Mám se dobře, díky
  • Mamnum nebo Mersi – Děkuji
  • Cheili mamnum – Děkuji mnohokrát
  • Chaheš mikonam – Není zač
  • Man (vaše jméno) am – Jmenuji se
  • Az didane chošbachtam – Rád vás poznávám

Kultura

Z tradičních řemesel a výrobků je samozřejmě nutné zmínit ručně tkané koberce. Cena takových kousků je ovšem velmi vysoká. Různá města jsou známá různými výrobky. Někde je to sklo, jinde krajka, vyřezávané dřevěné výrobky, ručně tepané měděné výrobky nebo produkty marketerie. Nejen v zapadlejších uličkách bazarů mnoha měst můžete vidět řemeslníky při výrobě těchto produktů.

Pokud jde o literaturu, světového významu si zaslouží poezie od Háfeze (každá rodina má jeho poezii doma), Rumiho a Ferdosiho.

Z literatury 20. století doporučujeme pro lepší pochopení země i Íránců knihu (komiks) Marjane Satrapi Persepolis (na motivy vznikl též film). 

Filmy, které mohou leccos napovědět o životě v Íránu, její společnosti a jejich aktuálních tématech: Rozchod nadera a Simin, Dyereh (The Circle), The white Baloon, Taste of Cheries, Children of Heaven, Gabbeh, Bashu the little stranger a mnoho dalších. Problémem je často jejich obtížná dostupnost.

Doporučujeme zhlédnout alespoň Rozchod Nadera a Simin (2011). Je to výborný a oceňovaný film a zároveň vám poskytne určitý vhled do íránské společnosti, jejích pravidel, zákonitostí a zákonů.

Pokud získáte kamarády, možná někdo z nich bude hrát na nějaký tradiční hudební nástroj (např. santur). Třeba vás vezmou na piknik a přespání do pouště. Hudba dotvoří atmosféru úžasně.

Turismus

Jak již bylo naznačeno, kvůli své určité mezinárodní izolaci je země zahraničním turismem jen poměrně málo dotčena. Obyvatelé Íránu, pokud jim to čas dovolí, cestují velmi rádi, avšak pokud se jen trochu vydáte mimo nejznámnější a nejvyhledávanější města a místa, zahraničního turistu jen těžko potkáte.

Geografie

Teherán

Mnoho historických míst a budov zde nenajdete. Pokud si dokážete užít muzea a galerie, Teherán je to správné místo. V sezoně je možné využít lyžařská střediska nad městem. Za návštěvu stojí rozlehlý, ruchem kypící bazar.

Oblast Kaspického moře, Severozápad

Hlavně oblast při pobřeží Kaspického moře překvapí bujností vegetace, čajovými plantážemi, rýžovými poli. Pláže Kaspického moře nejsou příliš atraktivní, celá oblast má velmi vysoký roční úhrn srážek, což je v ostrém kontaktu ke zbytku země. Hornatý, lesy pokrytý Severozápad je jednou z nejpestřejších etnických a kulturních oblastí. Bazar v Tabrízu zapsaný na listinu památek UNESCO je nutností, pokud do oblasti cestujete.

Oblast patří mezi turisty ze západu mezi málo navštěvovanou, ovšem během letních měsíců se celé pobřeží Kaspiku mění v dovolenkovou oblast obyvatelů Teheránu a okolí a ceny ubytování raketově rostou.

Severovýchod

Druhé největší Íránské město je Mašad (Mashad). Ve městě se nachází obrovský komplex hrobky Imáma Rézy. Jedná se o nejposvátnější místo v Íránu, čemuž odpovídají i miliony poutníků, kteří sem ročně zavítají.

V oblasti se nachází nejvyšší hora Dámávand. Se svými 5.610 m se jedná o nejvyšší horu na celém Středním výhodě a zároveň nejvyšší sopku Asie. Severně od města Šahrud (Shahrud) v provincii Semnan je poměrně ostrá hranice mezi pouští a mlžným lesem v horách. 

Střední Írán

Oblast s nejslavnějšími, a tudíž i nejnavštěvovanějšími místy celé země. Najdete zde unikátní památky, jako je Persepolis, pouštní město Yazd, Kashan se svými honosnými sídly, a především pak úžasný Esfahan, jeho náměstí, bazar a mosty. Srdcem perské kultury a poezie je uvolněnějším dojmem působící Shiraz. Celá oblast je místem rozsáhlých pouští a odlehlých oáz.

Perský záliv, Jihovýchod

Celá oblast patří mezi málo navštěvované. Ostrov Qeshm je známý svou pestrostí fauny (delfíni, želvy, ptáci), flory (mangrovové lesy) a krajiny. Jedním z nejpozoruhodnějších míst v Íránu bývalo hliněné město Bam. Stále stojí za návštěvu, ale v důsledku zemětřesení v roce 2003 značně utrpělo.

Chystáš se do Íránu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.