Počasí na Islandu a kdy sem jet
Počasí na Islandu
I když se Island nachází v těsné blízkosti polárního kruhu, jeho klima je na tuto zeměpisnou šířku mírné. Hlavní vliv na mírnější klima má Golfským proud, který způsobuje, že teploty od června do konce srpna běžně v jihozápadní části ostrova dosahují 14 °C a v zimě se drží při nule. Kvůli neustálému větru se však může zdát, že je o něco chladněji, než ukazuje teploměr.
Na Islandu se v zimě slunce na obloze moc dlouho neukazuje. Zato můžete spatřit polární záři, která je běžně k vidění od října do března. Tipy na pozorování se dočtete v kapitole:
Na začátku léta naopak můžete pozorovat nekonečně dlouho zapadající a vycházející půlnoční slunce.
Protože islandské počasí dokáže být nebezpečné, určitě doporučujeme kontrolovat web safetravel.is, kde lze sledovat upozornění a varování před nebezpečnými jevy.
Předpověď počasí na Islandu sledujte na oficiálním webu islandské meteorologické služby en.vedur.is.
Jihozápad vs. zbytek ostrova
Island si můžeme rozdělit na tři části podle typu klimatu.
- Jihozápad – díky vlivu Golfského proudu jsou zde zimy mírnější, sněhová pokrývka slabší a léta nejteplejší z celého ostrova, výjimečně můžou teploty přesáhnout i 19 °C. Často zde prší, avšak většinou formou dešťových přeháněk. Zimní teploty se většinou pohybují okolo 0 °C. Nejslunečnější je úplný jih ostrova (Vík í Mýrdal) a také souostroví Vestmannaeyjar.
- Střed (Islandská vysočina) – drsné klima hor a sopek dosahujících výšek 1 000 až 2 000 metrů, v zimě velké množství sněhu, v létě tající ledovce. Střed Islandu je obvykle po celou zimu zcela nepřístupný a odříznutý od světa, léto je krátké a trvá většinou od června do poloviny září.
- Sever a východ – klima na severním a východním pobřeží je mnohem mírnější než ve středu ostrova, ale drsnější než na jihu a západě. Teploty v zimě jsou tuhé a můžou klesnout až k -25 °C, léta jsou chladná a krátká.
Island během roku
Časy východu a západu slunce uvedené níže jsou orientační a liší se až o půl hodiny mezi severní a jižní části Islandu.
Počasí v lednu
Leden je nejchladnější měsíc v roce s průměrnými teplotami mezi -3 °C a 3 °C na jihu ostrova a -6 °C až 1 °C na severu a východě. Fouká silný vítr, který pocitově teplotu výrazně snižuje, v horách často hustě sněží, na jihozápadě se sněhová pokrývka drží pravidelně nad 500 metrů, jinak často padá déšť se sněhem a často je kompletně zataženo po mnoho dní v kuse.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 11:30, 10:10
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 15:15, 17:00
Velká část turistických zajímavostí ve středu a na západě ostrova je zcela nepřístupná. Pohodlně se lze pohybovat pouze po hlavních silnicích. Na severu a uprostřed Islandu nejsou výjimkou ani tuhé mrazy pod -15 °C.
Počasí v únoru
Předpovědi počasí na Islandu jsou obecně dost náročné a dvojnásob to platí v únoru, který patří k nejméně předvídatelným měsícům v roce. Jedinou jistotou jsou průměrné teploty kolem -3 °C až 3 °C, na severu ještě asi o 3 stupně méně.
Jinak se během dne může rychle střídat slunečno, prudký déšť, silné sněžení, mráz i teploty nad nulou, silný orkán i bezvětří. Únor zkrátka umí ukázat všechny stránky islandského počasí v té nejdrsnější podobě. Na druhou stranu právě v druhé polovině února bývají nejlepší podmínky pro pozorování polární záře.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 10:10, 9:10
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 17:00, 18:00
Počasí v březnu
Březen je na Islandu stále zimním měsícem, ale s rapidně se zvyšujícím denním světlem. Běžné teploty čekejte v rozmezí -2 °C až 4 °C, jako vždy fouká silný vítr, ale není tak nepříjemný jako uprostřed zimy.
Počasí se během dne rychle mění, často prší, často sněží a často svítí slunce. Díky tomu, že je slunce stále nízko nad obzorem, vytváří magickou hru světel a stínů ráno a v podvečer. Krásné jsou v březnu například ledové jeskyně v oblasti Skaftafell. Začátek března je stále ještě vhodným obdobím k pozorování silné polární záře.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 8:30, 6:40
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 18:30, 20:10
Všechny vnitrozemské silnice a většina vedlejších cest v oblastech Westfjords je zavřená a hlavní silnice mohou být namrzlé. Březen je populárním měsícem pro lyžování.
Počasí v dubnu
Dubnové průměrné teploty na jižním Islandu konečně překročí nulu a pohybují se mezi 1 °C a 6 °C. Sníh už je v jižních partiích výjimečný, nicméně sever a Islandská vysočina se ještě skrývá pod vysokými závějemi a proto je většina horských silnic stále zavřených.
Srážek ubývá a většinou prší/sněží formou rychlých přeháněk s častými slunečnými "okny". Vzhledem k tomu, že v dubnu už není sezona polární záře a naopak ještě zdaleka nezačalo léto, ceny ubytování patří k nejnižším v roce.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 6:30, 4:50
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 20:15, 21:45
Počasí v květnu
Island v květnu se nese ve znamení pomalu vzrůstajících teplot s denním průměrem kolem 6 °C, v předpovědích počasí se ale čím dál častěji objevují i dvojciferné číslovky. Počasí se dá charakterizovat jako "střídavě oblačno, střídavě deštivo"... ostatně jak v jakýkoliv jiný měsíc roku. Faktem je ale, že extrémy počasí se v květnu utlumují, extra silný vítr se objevuje jen zřídka. Celodenní mráz se objevuje jen vysoko v horách.
V květnu otevírají první kempy, na konci měsíce pak i některé horské silnice. Od druhé půlky května se objevují první listy na stromech a tráva se začíná zelenat.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 4:45, 3:00
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 21:50, 23:30
Od druhé půlky května už na Islandu nezažijete úplně temnou noc, ačkoliv stále aspoň na 2-3 hodinky uprostřed noci se výrazně zešeří.
Počasí v červnu
Červen na Islandu by se dal označit jako první letní měsíc. Denní teploty se běžně pohybují okolo 13 °C, na jihu se výjimečně mohou přiblížit i ke 20 °C. Červen je nejméně deštivý měsíc, ovšem pravděpodobnost, že aspoň jednou denně spadne pár kapek, je velmi vysoká, takže bundy s sebou.
Islandská krajina je svěže zelená, sníh ustupuje i z hor a otevírají se tak i poslední horské silnice a kempy. Červen je také nejznámější měsíc půlnočního slunce.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 3:00, 2:00
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 23:30, 0:15
Protože celý Island leží pod polárním kruhem, vždy aspoň na hodinku celé slunce zmizí za obzor, po celou noc je však světlo jako při běžném východu či západu slunce a noční šero či dokonce temnotu nečekejte.
Počasí v červenci
Statisticky je červenec nejteplejší měsíc na Islandu s průměrem kolem 15 °C, v extrémních případech na jihu může být teplota i nad 20 °C. Občas spadne dešťová přeháňka a po velkou část dne se střídá slunce s mraky, červenec tak patří k nejlepším měsícům pro cestování po Islandu.
Otevřené už jsou úplně všechny silnice, sníh se drží jen v nejvyšších partiích hor a na ledovcích. Naopak zavřené jsou tající ledovcové jeskyně, které můžou být nebezpečně nestabilní.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 2:00, 4:15
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 0:15, 22:30
Ani během července nikdy nezažijete temnou noc, až ke konci měsíce se uprostřed noci šeří, avšak stále ne natolik, aby bylo nutné rozsvěcet venkovní veřejné osvětlení.
Počasí v srpnu
Srpen se dá označit jako poslední letní měsíc. Teploty jsou stále na příjemných 14 °C, nesněží prakticky nikde na Islandu a prší jen formou přeháněk. I během srpna máte velkou pravděpodobnost na slunečné počasí aspoň po část dne. Na severu a východě umí v srpnu teploty stoupat až nad 18 °C.
Začínají být však cítit rozdíly mezi dnem a nocí, a to jak v teplotách, tak v denním světle. Příroda je pořád sytě zelená. Tedy pokud se nejedná o celoročně šedivou sopečnou krajinu.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 4:15, 5:50
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 22:30, 20:40
Počasí v září
Září je měsíc, kdy na Islandu končí letní sezona. Teploty se snižují na 12 °C, mráz se však kromě nejvyšších partií hor neobjevuje a sněží jen výjimečně během noci. Dešťové přeháňky a zatažená obloha jsou čím dál častějším jevem, ovšem jen málokdy natolik nepříjemným, že by výrazně ovlivnily dovolenou.
Díky teplému Golfskému proudu se relativně vysoké teploty drží až do konce měsíce, začíná však silněji foukat, takže bude třeba teplejší oblečení. Těch pár stromů, které na Islandu rostou, se barví do krásných podzimních odstínů, louky ale zůstávají pořád zelené.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 5:50, 7:20
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 20:40, 19:00
Na konci září se obvykle zavírá většina kempů.
Počasí v říjnu
Říjen je měsíc, kdy se průměrné teploty vrací na jednociferné hodnoty okolo 8 °C, na severu asi o stupínek níž. Často se objevují prudké lijáky trvající i více než hodinu, na druhou stranu jen málokdy prší po celý den. V pobřežních oblastech je sníh pořád ještě výjimečný jev, ale v horách už začíná sněžit pravidelně a tudíž se zavírají první vedlejší silnice.
Stromy (obvykle jen ve městech, protože v přírodě žádné nejsou) jsou barevné, tráva pomalu hnědne. Na konci měsíce se objevuje šance na spatření polární záře, ovšem stále si můžete užívat relativně dlouhého denního světla.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 7:20, 9:00
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 19:00, 17:00
Počasí v listopadu
V listopadu už se zima na Islandu hlásí plným slovem. Průměrná teplota na jihu se převaluje kolem 0 °C, na severu a východě okolo -1 °C. Stále častěji sněží i v nížinách, většinu dne je zatažená obloha a sluneční paprsky se derou na povrch hlavně na jižním a západním pobřeží.
Listopad bývá jedním z nejvíce nevyzpytatelných měsíců, počasí se mění velmi rychle, silný déšť střídá husté sněžení, vítr je následován bezvětřím a do toho občas vykoukne pár paprsků sluníčka.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 9:00, 10:50
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 17:00, 15:30
Počasí v prosinci
Prosinec je nejtemnější měsíc na Islandu. Teploty se drží průměrně okolo -2 °C a na severu kolem -4 °C. V prosinci už pravidelně sněží po celém území ostrova, jen úplný jihozápad okolo Reykjavíku se občas setká i dešťovou přeháňkou.
Díky dlouhým nocím je prosinec vhodný měsíc pro pozorování polární záře, ovšem nevýhodou je často a dlouho zatažená obloha, která logicky pozorování znemožňuje. Ideální aktivitou na prosinec je objevování ledovcových jeskyní, které díky zmrzlému ledu jsou bezpečné a stabilní.
- Čas východu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 10:50, 11:30
- Čas západu slunce (první a poslední den v měsíci) – cca 15:30, 15:15
Mnoho vedlejších silnic je nesjízdných a střed ostrova prakticky kompletně nepřístupný, stejně jako velké části poloostrova Westfjords.
Tabulka teplot během roku
Reykjavík - Kosti si prohřejte v termálních pramenech
Kdy jet na Island
Nejrušnějšími měsíci jsou červen, červenec a srpen hlavně díky teplejšímu počasí a dlouhým dnům. Většina muzeí, kempů a jiných turistických atrakcí je otevřena právě v letních měsících. Pokud chcete mít největší jistotu aspoň pár hodin slunečních paprsků a opravdu dlouhých světlých dní, které lze maximálně využít pro poznávání islandské přírody, pak jeďte právě v těchto měsících.
Koupit letenky ve slevě mimo sezonu
Pokud je však vaším hlavním cílem spatřit polární záři nebo například lyžovat, vypravte se na Island výhradně v zimě. Obecně nejlepší podmínky pro pozorování polární záře bývají na přelomu listopadu a prosince a pak zejména na přelomu února a března, kdy je dostatečná tma, ale zároveň slušná šance na protrhanou oblohu.
Počítejte však s tím, že pokud vyrazíte v listopadu nebo v prosinci, denního světla si příliš neužijete. Během prosince a ledna je navíc často dlouhé dny zatažená obloha, což maří jakékoliv šance na pozorování polární záře.
Chystáš se na Island?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.