Kultura a lidé v Itálii
Historie v kostce
Historie území, na němž se dnes nachází Itálie, je velmi bohatá a komplikovaná. Již od pravěku bylo území obydleno různými kmeny. I díky řecké kolonizaci zde ve starověku začaly vznikat jednotlivé městské státy, které byly později sjednoceny římskou říší, která se udržela po několik staletí. Po jejím rozpadu v roce 476 n. l. byl poloostrov ovládnut barbarskými kmeny. Území dnešní Itálie bylo rozdrobeno do více států a některé části byly ovládány sousedními mocnostmi, jejichž představitelé spolu v průběhu dějin bojovali o moc. Kromě světských vládců o moc v Itálii usiloval i papežský stát. Ke sjednocení Itálie došlo v roce 1861.
Fakt, že Itálie dnešní podoby nabyla relativně pozdě a vždy byla rozdělena na menší celky, případně byly její části ovládány jinou velmocí, přispívá k tomu, že i dnes se Italové vnímají spíše jako obyvatelé jednotlivých regionů a ne Itálie jako státu. Každý region má svůj dialekt, tradice, pokrmy, kulturu. V zemi je patrná rivalita mezi industriálním severem a zemědělským jihem. Na vaše cestování po Itálii to samozřejmě nebude mít vliv, ale můžete si například všimnout, že noviny a televizní zprávy jsou zaměřeny spíše na region, v němž se nacházíte, než na dění v celé zemi.
Lidé
Italové si umějí užívat „dolce vita“ neboli sladkého života. Milují dobré jídlo, víno, zábavu, rádi tráví čas s širokou rodinou a přáteli. Oproti středoevropanům jsou hlasitější, spontánnější, typická je jejich živá gestikulace. K turistům se chovají mile a vstřícně, ale pokud vám naslibují něco, co zní až příliš dobře, raději to berte trošku s rezervou. V posledních letech se Itálie potýká s problémem ilegálních uprchlíků, kteří sem připlouvají především z Afriky přes ostrovy na jihu země. Cestovatelé se s nimi typicky setkávají ve větších městech a na plážích, kde prodávají drobné předměty a občerstvení.
V Itálii žije 6x více lidí než v ČR.
Svátky
Italové slaví svátky mezinárodní (Svátek práce, Nový rok atd.), státní (Den osvobození atd.) a náboženské (Vánoce, Velikonoce, Nanebevzetí Panny Marie atp.). Ke katolické víře se hlásí až 90 % obyvatelstva a křesťanské svátky jsou příležitostí k setkání široké rodiny a hodování.
Pro každý region, případně město, jsou pak typické různé slavnosti a festivaly. Mezi ty nejproslulejší patří například karneval v Benátkách, Palio di Siena (koňský dostih konající se dvakrát ročně na náměstí v tomto toskánském městě), historická regata v Benátkách a mnoho dalších. Přehled známých festivalů najdete například na webu goitaly.com. Pokud se rozhodnete slavnost navštívit, počítejte s nápory místních a turistů.
Kultura
Itálie je označována za kolébku západní civilizace. Země od dob římského impéria ovlivňovala dění v Evropě. Je to země, do níž se na počátku našeho letopočtu přesunulo centrum křesťanství, v něž se začala formovat římskokatolická církev a ve které sídlí papež. Země, z níž pochází renesance, opera a mnoho světově proslulých umělců, z nichž namátkou můžeme zmínit jména jako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Giuseppe Verdi a mnoho dalších.
Itálie doslova oplývá muzei, galeriemi, výstavami, historickými památkami, kostely. V podstatě kamkoli se v Itálii vypravíte, natrefíte na historickou památku a umělecká díla. Proslulá jsou vatikánská muzea a Galerie Borghese v Římě, Galleria degli Uffizi ve Florencii, Národní archeologické muzeum v Neapoli, Gallerie dell' Accademia v Benátkách a z novějších muzeum Ferrari v Maranellu.
Pokud víte, kdy přesně se muzeum/galerii/památku chystáte navštívit, ověřte si, jestli se vstupenky dají rezervovat/koupit předem na internetu a vyhnete se tak i několikahodinovým frontám.
Pokud vás zajímá divadelní scéna, můžete navštívit milánskou La Scalu, ovšem počítejte s tím, že lístek není levnou záležitostí a může stát i několik set eur. Výrazně levněji vás vyjde prohlídka divadla přes den. Na webu teatro.it můžete sledovat divadelní dění v Itálii.
V Itálii se také pořádá řada hudebních festivalů. Nejznámější je festival Sanremo (oficiální název Festival italské písně), který se obvykle koná na přelomu února a března. Seznam všech italských festivalů rozdělený podle regionů. Z filmových festivalů je ve světě nejproslulejší Benátský filmový festival, konající se kažodorčně na konci srpna nebo začátku září.
Jazyk
Úředním jazykem je italština, v turistických oblastech se domluvíte anglicky, často také německy. Pokud budete cestovat do míst, kde turisté běžně nejsou, mohou mít místní s angličtinou problém a mít jen základní slovní zásobu, ale to jim nebude bránit v tom, aby se s vámi dorozuměli.
Minislovníček:
- Buongiorno – Dobrý den
- Buonasera – Dobrý večer
- Grazie – Děkuji
- Per favore – Prosím
- Ciao/Salve – Neformální pozdrav
- Fermata – Zastávka
- Fermata a richiesta – Zastávka na znamení
- Pohlednice – Cartoline
- Poštovní známka – Francobollo
- Spiagga – Pláž
Turismus
Itálie patří mezi nejnavštěvovanější státy světa a země je na turisty velmi dobře připravená. Služby jsou na vynikající úrovni, ale někdy může být problém rozlišit, co je pouhá „past“ na turisty, například pokud jde o předražená restaurační zařízení na hlavních náměstích atp.
Geografie
Itálie se skládá z dvaceti regionů, přičemž dva z nich jsou ostrovy (Sicílie a Sardinie). Každý region má své „hlavní město“, např. Lazio – Řím, Lombardie – Milán, Toskánsko – Florencie atd. Apeninský poloostrov je omýván Středozemním mořem a dominují mu pohoří Alpy na severu a Apeniny na jihu. Na území Itálie se nachází několik sopek, z nichž nejznámější jsou Vesuv u Neapole a Etna na Sicílii. V okolí nejdelší italské řeky Pádu na severu Itálie se rozkládá úrodná Pádská nížina.
Celková rozloha Itálie je asi 4x větší než rozloha České republiky.
Chystáš se do Itálie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.