Basilica di Sant’Ambrogio
Svatý Ambrož, patron Milána, je pohřben v kryptě baziliky sv. Ambrože. Tento kostel patří k nejvýznamnějším památkám Milána a nejstarším církevním stavbám na území města.
Milánský biskup Ambrož se během 4. století výrazně zasloužil o šíření křesťanství a díky tomu, že je patronem Milána, je kostel, v němž jsou uloženy jeho ostatky, po Milánské katedrále druhou nejvýznamnější církevní stavbou ve městě.
Architektura a historie
Bazilika zde začala vznikat již za působení sv. Ambrože během 4. století tehdy v nejrozšířenějším románském stylu italského charakteru s typickými čtvercovými věžemi. První vysvěcení kostela proběhlo v roce 386.
V průběhu staletí procházela bazilika proměnami a přístavbami, které však stále respektovali původní styl románské architektury. Dnešní podoba nejvíce odpovídá přestavbě z 12. století. Významné interiérové přestavby a přeměny arkádového vchodu proběhly v 15. století pod taktovou slavného architekta Bramanteho.
Na první pohled poměrně strohý interiér zdobí krásný zlatý oltář a umělecky hodnotná mozaika Krista Pantokratora ze 13. století.
Korunovace Karla IV.
Bazilika sv. Ambrože po mnoho staletí sloužila jako místo korunovace lombardských a milánských králů. Ta probíhala na nádvoří zdobeném sloupovou kolonádou, která vytvářela důstojné kulisy k tak významným událostem.
Českou stopu zde zanechal i Karel IV., jež byl v této bazilice v roce 1355 korunován lombardským králem.
Vstupné a otevírací doba
Pro turistickou veřejnost je možné baziliku navštívit od pondělí do soboty v časech 10:00–12:00 a 14:30–18:00, zatímco v neděli jen mezi 15:00 a 17:00. Věřící však můžou navštívit kostel kdykoliv.
Vstup do baziliky je zdarma.
Jak se k bazilice dostat?
Kostel stojí na východním okraji centra Milána zhruba 1,5 km od Dómu. Nejbližší stanicí metra je S. Ambrogio, přes kterou projíždí zelená linka metra M2.
Chystáš se do Milána?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.