Milán

22 míst co vidět v Miláně

Duomo

Milánský Dóm

Nikdo by při své návštěvě neměl vynechat hlavní dominantu města, katedrálu Duomo nacházející se v samém srdci metropole. Oficiálním názvem "Katedrála Narození Panny Marie" je tento katolický kostel pátou největší katedrálou a největší v Itálii, resp. 2. největší na Apeninském poloostrově po Bazilice sv. Petra ve Vatikánu.

Duomo di Milano patří k největším gotickým kostelům světa a pojme až 40 000 lidí. Jedná se zároveň o nejvýznamnější gotickou památku v Itálii, která jinak fandila spíše barokním či renesančním stavbám.

Gotický skvost budovaný po staletí

Stavba katedrály Narození Panny Marie v Miláně začala v roce 1386, kdy k moci nastoupil Giano Galeazzo Visconti. Měl ambice sledovat nejnovější trendy evropské architektury, a proto oslovil francouzského architekta Nicolase de Bonaventure. Ten už od počátků vtiskl milánskému dómu styl rayonantní gotiky, který se považuje za vrchol tohoto architektonického směřování.

Práce se neustále protahovaly ať už z důvodu nedostatku peněz nebo zdlouhavých architektonických soutěží na dostavbu. Nejvíce pokročily během 16. století, kdy arcibiskup Carlo Borromeo prosadil dozdobení fasády v renesančním římsko-italském stylu, ovšem v roce 1649 nový hlavní architekt Carlo Buzzi prosadil opětovné přestavení fasády do čistě gotického stylu.

Kompletně dokončena byla katedrála až v roce 1965.

Zajímavostí je, že katedrála na první pohled nemá žádnou významnou kopuli nebo věž. Její rozměry jsou tak velké, že i 108 metrů vysoká centrální věž při pohledu zepředu i zboku prakticky zanikne a vytváří tak dojem subtilní stavby.

Interiér katedrály

Čistě gotický interiér působí chladně a temně, ovšem na první pohled zaujmou obrovská mozaiková okna z 15. století, které za slunečného počasí vytvářejí pestrobarevnou hru světel.

K nejvýznamnějším artefaktům interiéru patří socha sv. Bartoloměje, jenž byl zaživa stažen z kůže, což tato skulptura poměrně věrně reflektuje.

Návštěva působivé střechy

Milánský dóm je známý pro možnost navštívit střechu s nádhernými a velmi netradičními výhledy na město. Střecha katedrály je totiž velmi bohatě zdobená. Najdete zde více než 3 400 soch a 135 menších či větších věžiček.

Po okrajích střechy vede jednosměrný chodníček se zábradlím, není třeba se ničeho bát, cesta je dobře zabezpečená a lze sem dokonce vyjet i výtahem. Za dobré viditelnosti odsud bez problému dohlédnete až na Alpy.

Vstupné a otevírací doba

Katedrála je pro veřejnost otevřena každý den od 9:00 do 19:00, poslední vstup je však umožněn už v 18:00.

Ceny vstupenek jsou následující:

  • Interiér katedrály: 5 EUR (do 18 let za 2 EUR)
  • Interiér + střecha po schodech + malé Duomo Museum: 15 EUR (do 18 let za 7 EUR)
  • Interiér + střecha výtahem + malé Duomo Museum: 20 EUR (do 18 let za 9 EUR)

Pro eliminování fronty doporučujeme vstupenky koupit online na oficiálním webu ticket.duomomilano.it/en.

Piazza del Duomo

Velké náměstí před katedrálou je obecně považováno za střed Milána a hlavní městské prostranství. Náměstí dominuje obrovská jezdecká socha Vittoria Emanauele II. Na severní straně Piazza del Duomo pak začíná slavná nákupní pasáž Galleria Vittorio Emanuele II., která ústí u operní budovy La Scala.

Ubytování u dómu

Chcete-li v Miláně bydlet přímo v centru města, pak hledejte hotely právě okolo milánské katedrály. Spokojit se však s musíte s vyššími cenami startujícími na 4 500 Kč za noc. K nejlevnějším hotelům v okolí patří Hotel Rio nebo Aparthotel dei Mercanti.

Přímo na náměstí se pak můžete ubytovat ve skvěle hodnoceném designovém hotelu STRAF.

Jak se k dómu dostat?

Katedrála se nachází přímo v centru Milána a od mnoha památek či hlavního nádraží sem dojdete do 20 minut pěší chůze.

Nejbližší stanice metra:

  • Duomo – přímo na náměstí, kříží se zde linky 1 a 3

Nejbližší zastávky tramvají:

  • Duomo – přímo na náměstí, linky 2, 3, 12, 14, 15, 16, 19
  • Piazza Fontana – cca 80 metrů od zadní části katedrály, linky 24, 27

Chystáš se do Milána?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 10. 04. 2022

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.