Santa Maria delle Grazie
Kostel Santa Maria delle Grazie nadchne nejen svou neobvyklou červenou fasádou, ale také klenotem, který ukrývá uvnitř svých zdí, nástěnnou malbou Poslední večeře od mistra Leonarda Da Vinciho.
Malba Poslední večeře: Leonardo da Vinci
Kostel, respektive přilehlý refektář (jídelna) dominikánského kláštera, v sobě ukrývá jedno z nejznámějších uměleckých děl světa, za kterým míří turisté z celého světa. Řeč je slavné nástěnné malbě od Leonarda da Vinciho zobrazující poslední večeři Ježíše a jeho dvanácti apoštolů.
Malba vznikla mezi roky 1495 a 1498.
Rozměry a technika malby
Da Vinciho Poslední večeře je monumentální malba s rozměry 460 x 880 cm a pokrývá takřka celou jednu stěnu refektáře. Ačkoliv se jedná o nástěnnou malbu, nejde o klasickou fresku. Ta se totiž nanášela na ještě vlhkou omítku, zatímco Leonardo da Vinci zkoušel inovativní přístup a dílo vytvářel temperami s olejem na již zaschlý sádrový štuk.
I kvůli této technice se však obraz rychle znehodnocoval a už po 100 letech se považoval takřka za zničený. Dílo zkázy dokonala napoleonská nadvláda nad Milánem a vandalské chování jeho vojáků.
Poslední večeře byla významněji restaurována až ve 20. století a dnes se těší původní podobě, v jaké ji Leonardo da Vinci stvořil.
Netradiční vyobrazení
Motiv poslední večeře Páně byl mezi umělci velmi častý, da Vinci si však netradičně zvolil ztvárnění okamžiku, kdy ještě není označen Jidáš jako zrádce. Obraz da Vinciho zachycuje právě ten okamžik, kde Ježíš apoštolům sděluje zprávu, že jeden z dvanácti zradí.
Právě vyobrazení tohoto okamžiku umožnilo da Vincimu vetknout osobám emoce. Překvapení, zděšení, divokou gestikulaci. A díky těmto atributům se Poslední večeře od Leonarda da Vinciho považuje za jedno z vrcholných světových děl všech dob.
Vstupné a prohlídka Poslední večeře
Malba není přímou součástí kostela Santa Maria delle Grazie, ale speciálně vyčleněného muzea s názvem Museo Cenacolo Vinciano, což je italský název pro Poslední večeři od da Vinciho.
Z důvodu ochrany díla je přístup povolen striktně určenému počtu osob a pouze po předchozí rezervaci.
Tu nejsnadněji provedete přes oficiální web cenacolovinciano.vivaticket.it. Rezervace se otevírá 4x do roka vždy na následující 3 měsíce. V praxi to funguje tak, že se například 10.1. otevře možnost rezervovat vstupenky na únor, březen a duben a je otevřená až do doby úplného vyprodání lístků. V dubnu se umožní rezervace na květen, červen, červenec a tak dále.
Pokud máte pevně daný termín návštěvy, doporučujeme oficiální web často kontrolovat, abyste měli jistotu vstupu. Lístky musíte rezervovat na přesně určenou hodinu, k pokladně na místě se dostavte 30 minut před prohlídkou, kde předložíte vytištěný doklad do koupi (stačí ukázat v mobilu), který vám bude vyměněn za klasickou vstupenku.
- plné vstupné: 15 EUR
- zvýhodněné pro studenty do 25 let: 2 EUR
Kostel Santa Maria delle Grazie
Da Vinciho malba se nachází v kostele Santa Maria delle Grazie (Panny Marie Milostivé), který je už sám o sobě významnou milánskou památkou s netradičním vzhledem. Postaven byl v letech 1463-1497 spolu s přilehlým dominikánským klášterem za nadvlády rodu Sforzů.
Gotická hlavní loď s netradičních červených cihel je doplněna o renesanční kupoli a apsidu ve velmi zajímavém stylu s krytým ochozem u vrcholu věže.
Vstup do kostela je zdarma, platí se pouze za návštěvu refektáře s Poslední večeří, viz výše. V roce 1980 byl celý areál včetně da Vinciho malby zapsán na seznam UNESCO.
Jak se ke kostelu dostat?
Kostel s Poslední večeří leží na západním okraji centra v ulici Corso Magenta asi 600 metrů od Castello Sforzesco. Přímo před vchodem do kostela se nachází tramvajová zastávka "S. Maria delle Grazie", kudy projíždí linka 16, kterou se dostanete přímo do centra k Milánskému dómu.
Nejbližší stanice metra Conciliazione je umístěna asi 350 metrů západním směrem, projíždí tudy linka M1.
Chystáš se do Milána?
1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Nejde o reflektář, ale refektář...
Nejde o reflektář, ale refektář...