Co dělat v Neapoli
Neapol je jakožto 3. největší italské město místem plným památek, zajímavostí a nudit se zde snad ani není možné. Díky své poloze v jedné z nejkrásnějších oblastí Itálie a významnému mezinárodnímu letišti navíc slouží jako ideální výchozí bod pro cestování po krásách Kampánie a Neapolského zálivu.
Výlet do Pompejí a Herculanea
Antická města Pompeje a Hercualenum patří k symbolům Itálie. Rozlohou jedny z největších archeologických nalezišť odkrývají temnou katastrofu, jež se zde odehrála v roce 79 n. l., kdy kvůli erupci sopky Vesuv tato dvě města na více než 18 století zmizela z povrchu zemského.
Díky konzervačním vlastnostem sopečného prachu a hornin však byla města po staletích objevena archeology a v průběhu 19. a 20. století odkrytá do své podoby těsně po erupci Vesuvu.
Obě naleziště jednoduše navštívíte během jednodenního výletu na otočku z Neapole, a to klidně obě dvě najednou. Neapol s Pompejemi i Hercualeneem totiž spojuje příměstská železnice Circumvesuviana, která vás do 35 minut dopraví pohodlně a frekventovaně na obě místa (cca 3x za hodinu). Vlaky dál pokračují do letoviska Sorrento, takže můžete návštěvu Pompejí či Herculanea spojit s přesunem z Neapole k moři.
Výlet na sopku Vesuv
Dominanta Neapole a celého Neapolského zálivu je ze vzdálenosti několika desítek kilometrů viditelná 1 279 metrů vysoká sopka Vesuv. Nechvalně proslula v roce 79 n. l. svou zatím největší erupcí, která pohřbila výše zmíněné Pompeje a Herculaneum.
Ačkoliv je Vesuv od roku 1944 spící, je stále aktivní a další erupce může přijít prakticky kdykoliv. Jedná se o jedinou aktivní sopku na území kontinentální Evropy. Vesuv láká k návštěvě pro krásné výhledy na celé pobřeží i do vyschlého kamenitého kráteru.
Sopka je snadno dostupná po silnici nebo autobusem až do výšky 1 000 m n. m., odkud vede docela pohodlná asi 3,5 km dlouhá prašná cesta na vrchol, který lze pěšky celý obkroužit.
Ochutnejte pravou pizzu
Že je Itálie rodištěm snad nejoblíbenějšího světového pokrmu - pizzy - je asi obecně známé. Věděli jste ale, že pravá pizza se zrodila právě v Neapoli? Přísně vzato pokrmy na bázi pizzy byly prokazatelně připravovány už v dávných dobách neolitu, ale pizza tak, jak ji známe dnes, se nejspíš skutečně zrodila v Neapoli či jejím blízkém okolí.
Prokazatelně dala Neapol světu nejznámější, nejlevnější a statisticky nejvíce kupovanou pizzu Margherita. Jednoduchá pizza s rajčaty z kampánské oblasti San Marzano, mozzarellou a bazalkou z Neapole dobyla svět. Pizza Margherita prokazatelně vznikla v roce 1889, kdy královna Markéta projevila přání zařadit tehdy jídlo chudiny na královský jídelníček. Kuchař připravil tři druhy pizzy, z nichž právě Margherita, která je pojmenována po královně, zachutnala nejvíce.
Kam na pizzu v Neapoli?
Restaurací a pizzerií je v Neapoli opravdu nepočítaně. Z naší osobní zkušenosti bychom doporučili malou pizzerii Di Matteo v zapadlé uličce Via Tribunali uprostřed historického centra. Pizza je zde skvělá, levná a na rozdíl od známějších podniků tu takřka nikdy nejsou fronty.
Obecně známé pizzerie, avšak s většími davy lidí, jsou Sorbillo Piccolina poblíž Galerie Umberta I. nebo Da Michelle mezi hlavním nádražím a katedrálou.
Památky a historie
Neapol možná nepatří mezi města se světoznámými památkami jako jsou Řím, Benátky či Pisa, ale i tak se pyšní velkým historickým centrem s mnoha zajímavostmi. Pokochat se můžete zejména stavbami z období nadvlády Bourbonů, Španělů či Anjouovců z období 13. až 18. století.
Mezi nejvýznamnější památky v Neapoli patří trojice hradů: Castel Nuovo, Castel dell'Ovo a Castel Sant'Elmo s klášterem Certosa.
V samotném historickém centru pak nesmíte minut zajímavou baziliku sv. Františka, Královský palác či Neapolský dóm.
Ztraťte se v úzkých uličkách
Neapol je možná vůbec nejlepší italské město k bezcílnému toulání po typicky jižanských úzkých uličkách, které se navíc díky členitému terénu často vinou do kopců a z mnoha míst ve městě se tak naskýtají krásné a mnohdy nečekané výhledy.
Typickou nepolskou čtvrtí je bezpochyby Spagnoli, kterou nesmíte vynechat. Spletitá síť ulic vás čeká samozřejmě v historickém centru, ale nebojte se vyrazit do běžných obytných čtvrtí, které na vás dýchnou autentickou atmosférou. Podle nás je jednou z nejhezčích čtvrtí San Ferdinando, která od přímořské promenády stoupá nahoru do kopců až ke klášteru Certosa.
Vydejte se na kouzelné Amalfské pobřeží
Jedna z nejkrásnějších částí Itálie leží jen 60 km od Neapole a patří k nejoblíbenějším výletním místům. Řeč je o Amalfském pobřeží, pásu velmi členitého pohoří padajícího strmě do moře. Jeho svahy jsou poseté vesničkami, městečky a malými plážičkami a také protkány cestami s úchvatnými výhledy.
Jak se tam z Neapole dostat, co vidět a kde bydlet se dozvíte v miniprůvodci po Amalfském pobřeží.
Pláže a koupání
Neapol sice kopíruje mořské pobřeží, ale přímo ve městě prakticky nenajdete žádnou pláž. Výjimkou je Spiaggia Mappatella v centru města, která je však dost malá a spíš než na koupání slouží jako místo odpočinku na krásné pobřežní promenádě.
Za koupáním tak budete muset vyrazit za město nebo na přilehlé ostrovy.
Nejbližším letoviskem s mnohakilometrovými dlouhými plážemi se světlým pískem je Lido do Licola a Lago Patria směrem na západ, kde máte k dispozici prakticky neomezenou délku rovných pláží. Velmi dobře dostupný je zejména jih letoviska Licola, přímo podél pláží jezdí příměstská železnice linky L5 jezdící v intervalu cca 25 minut z nádraží Napoli Montesanto. Jízdní řád najdete na webu eavsrl.it v modré sekci "Orari Linee Flegree".
Plavba na ostrovy
V Neapolském zálivu leží trojice ostrovů známých po celém světě, které lákají k jednodenním i vícedenním výletům z Neapole. Ostatně na ostrovech klidně můžete strávit celou dovolenou, vždy ale budete tak jako tak cestovat právě přes Neapol.
Pro všechny ostrovy postupně zpracováváme miniprůvodce, kde se dozvíte, co vidět, jak se na ostrovy nejlépe dostat i kde se ubytovat.
Chystáš se do Neapole?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.