Co dělat na Sicílii
Koupání a pláže
Pobřeží Sicílie je protkané krásnými plážemi, kde nicméně v případě návštěvy v červenci nebo srpnu neuvidíte přes davy lidí téměř nic. Obecně víc frekventované pláže leží na severu ostrova, mají krásné skalní panorama, čistou vodu a pozvolný vstup do poměrně klidného moře.
Více klidu si užijete na plážích na jižním pobřeží od letoviska Gela přes města Licata, Agrigento, Sicacca, Mazara až po Marsalu. Pláž jsou zde rovné, dlouhé a písčité a stejně rovné je povětšinou i okolí.
Nejkrásnější scenerie hledejte na východním pobřeží mezi v okolí letovisek Taormina a Letojanni a také na severozápadě v okolí národního parku Zingaro a letoviska San Vito lo Capo.
Zatímco jižní pobřeží pokrývá většinou jemný světlý písek, na severním a západním pobřeží je často kombinován s velmi malými oblázky. Sicilské pláže mají typický středomořský ráz a díky mírnějšímu podnebí jsou, zejména na severu a východě obklopené zelení.
Nejkrásnější pláže a letoviska na Sicílii
Kam vyrazit za nejhezčími plážemi na Sicílii? Podívejte se na náš výběr nejkrásnějších pláží na ostrově Sicílie.
- San Vito lo Capo (53 km od letiště Trapani)
- Cefalu (70 km od letiště Palermo, cca 180 km od letišť Catania i Trapani)
- Taormina (68 km od letiště Catania)
- Letojanni (70 km od letiště Catania)
- Mondello (5 km od letiště Palermo)
- Lido di Noto (86 km od letiště Catania)
- Scala dei Turchi a Torre Sasla (145 km od letiště Palermo a 180 km od letišť Trapani i Catania)
- Castellammare del Golfo (56 km od letiště Trapani)
Treky po horách
Nejznámější a nejoblíbenější horou na Sicílii je nejvyšší sopka v Evropě Etna. Dokonce na ni vůbec nemusíte po svých. Ve městech po okolí se prodávají zájezdy téměř až do kráteru.
Dáváte-li přednost chození po odlehlejších kopcích a krajině, kde budete sami bez dalších davů turistů, pak zamiřte do severní poloviny Sicílie do pohoří Nebrodi nebo Madonie.
Turistické stezky sice zdaleka nedosahují takových kvalit jako u nás, ale ty hlavní jsou značené vcelku dobře a výhodou je velmi malý počet dalších turistů. Podívejte se na detailní informace:
Památky na Sicílii
Sicílie se svou výhodnou polohou na obchodní cestě mezi jihem Evropy a severem Afriky a zároveň úrodností půdy díky množství minerálů stala kolébkou mnoha kultur. K původním obyvatelům (Sikanům) přibyli osadníci z Řecka již v 7. století našeho letopočtu. Tito přistěhovalci osídlili většinu Sicílie a nevyhnuli se tak střetům s dalšími kmeny, jako byli Féničané a později také Kartaginci, kteří mimo jiné například založili město Palermo. Po řecko-římských okupacích a postupným vytlačením Punů se k moci dostali Normané, kteří vládli ostrovu prakticky celý středověk, až do doby, kdy byla Sicílie připojena k Itálii v roce 1860. Obrovské množství památek se překvapivě dochovalo, a to ve velmi dobrém stavu a návštěvníci Sicílie se tak mohou opravdu příjemně kulturně vyžít.
Téměř každé větší město ostrova má historické jádro a například v Palermu vás naprosto nadchne střet normanské, orientální a barokní architektury. Podobně jako na Syrakusách, kde objevíte památky od antiky až po moderní architekturu ze všech významných období. Pro milovníky muzeí, galerií a výstav existuje mnoho míst, kde je příjemné se schovat před rozpáleným sluncem. Jedny z nejzajímavějších jsou například muzeum vulkanologie a muzeum archeologie na Liparských ostrovech. Pokud upřednostňujete něco bizarnějšího a zajímáte se o mumie, nevynechejte kapucínské katakomby s více než 8.000 zemřelými a mimo jiné s nejhezčí mumií na světě – děvčátkem Rosalií.
A nestačí-li vám pouze kulturní vyžití a potřebujete aspoň trochu přírodní nádhery, procházka Taorminou a Catanií nadchne opravdu každého. Málokde můžete vidět kombinaci velkolepé architektury s kulisami sopky Etny a nekonečného moře.
Nejlepší památky a historická města
Detailní informace o nejvýznamnějších památkách najdete na odkazech níže. Pokud nám nějaká památka chybí, určitě dejte vědět dolů do komentářů.
- Agrigento – antické Údolí chrámů
- Palermo – úžasné historické centrum, kde se mísí mnoho různých kultur napříč staletími
- Segesta – starověké město národa Elymů
- Syrakusy – jedno z nejvýznamnějších starořeckých měst Evropy
- Ragusa – krásné horské městečko s cennou barokní architekturou
- Modica – velmi podobné Raguse s barokními stavbami
- Taormina – antické Řecké divadlo a další památky
- Enna – perla střední Sicílie s Lombardským hradem
- Erice – hlavní tahák západní Sicílie, horské městečko s mnoha památkami napříč stoletími
Gastronomie
Sicilská kuchyně je stejně bohatá jako sicilská historie. Mísí se v ní všechny kultury, které na ostrově působily. Nejvíc ze všech je znát arabský vliv. Na vaření se používá rýže, šafrán, rozinky, hřebíček, skořice a na západě Sicílie je dodnes běžnou přílohou kuskus. Sicilská kuchyně by ale stejně jako ta italská nemohla existovat bez rajčete, česneku a olivového oleje. Sicílie je známá svou produkcí mandlí a pistácií, citrusových plodů a lovem mořských ryb.
Tradiční sicilské speciality
- Pasta con le sarde – Pokud máte rádi ryby, určitě ochutnejte sicilskou klasiku „pasta con le sarde“. Těstoviny se sardinkami a ančovičkami ochucené šafránem, cibulí, rozinkami a fenyklem jsou opravdu výborné.
- Sfincione – Sicilská pizza čtvercového tvaru je tlustší než ta italská a přísady jsou v ní zapečeny. Stejně jako její italská kolegyně je i tahle pizza naprosto famózní!
- Arancini – Smažené plněné rýžové kuličky se prodávají v několika variantách. Náplň tvoří ragú, bešamelová omáčka, houby, pistácie nebo lilek.
- Pesto alla siciliana – Červené pesto se na rozdíl od zeleného italského pesta skládá z rajčat, sýra pecorino, česneku, olivového oleje a mandlí.
Tradiční sladkosti
- Gelato – I na Sicílii si pochutnáte na výborné italské zmrzlině. Vyberte si z tisíce zmrzlináren po celém ostrově a pokud se nemůžete rozhodnout, kam zajít, jděte tam, kde čeká nejvíc lidí. Velká fronta je v Itálii vždy zárukou kvality.
- Cassata – Italský dezert z piškotového těsta s likérem, ricottou, vanilkou, kouskem čokolády, marcipánem, ozdobený kandovaným ovocem je sicilskou klasikou.
- Cannoli – Trubičky plněné ricottou, často s kandovaným ovocem nebo čokoládou, jsou absolutní delikatesou.
- Granita – Granita je vlastně ochucený drcený led, který má svůj původ v arabském šerbetu. Najdete ho snad ve všech příchutích, na něž si jen vzpomenete.
Víno
Na Sicílii se vyrábí vína bílá, červená i růžová. Nejznámější odrůdou je Nero d’Avola. Mezi nejznámější vína patří také Malvasia delle Lipari vyráběná na Liparských ostrovech.
Potápění a šnorchlování
Potápěči se na Sicílii sjíždí do Ustiky (Punta Cavazzi, Riserva Naturale Marina) a na Liparské ostrovy (Punta Castagna, Pietra del Bagno). Hlavní sezona začíná od května do října. Podmořský svět tu neukrývá jen pestrobarevné rybky, ale také římské amfory a kotvy ztroskotaných lodí.
Nákupy
Sicílie má oproti zbytku Itálie poměrně příznivé ceny. Zejména v porovnání s Římem a severem Apeninského poloostrova. Pokud si chcete přivézt něco typicky sicilského, je to místní ručně malovaná keramika, zejména na talířích. Ale i tady platí, že jste v kolébce módy a můžete zde nakupovat italské oblečení a kosmetiku. Nejvíce obchodů a široká nabídka je ve velkých městech jako Palermo a Catania, ale především v turisticky velmi oblíbené Taormině. V ulicích Taormini najdete i luxusní butiky prodávající diamanty, drahé šperky a světové značky, jako je Versace, Dior a podobně.
Chystáš se na Sicílii?
1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Na Sicílii v Palermu doporučuji zajít do téhle klášterní cukrárny:
https://www.jidlonacestach.cz/cu...o-palermo/
Sicílii jsem projel křížem krážem a cannoli odsud byly ty nejlepší. Navíc tam mají i další místní sladkosti, ceny jsou dobré, dělají skvělé kafe a posezení na klášterním dvoře je naprostý luxus.
Na Sicílii v Palermu doporučuji zajít do téhle klášterní cukrárny:
https://www.jidlonacestach.cz/cu...o-palermo/
Sicílii jsem projel křížem krážem a cannoli odsud byly ty nejlepší. Navíc tam mají i další místní sladkosti, ceny jsou dobré, dělají skvělé kafe a posezení na klášterním dvoře je naprostý luxus.