Kultura a lidé v Izraeli
Historie v kostce
Historie je složitá a bohatá. Oblast Izraele a Palestiny byla poprvé osídlena koncem 4.000 př. n. l. V historii státu se objevují taková jména, jako je Šalamoun nebo Alexandr Veliký. Izraelsko-palestinský konflikt zasahuje do současného dění a ovlivňuje životy mnoha lidí. Stát Izrael vznikl roku 1948.
Lidé
Složení Izraele je nehomogenní. Žije tu vedle sebe mnoho etnických skupin, především Izraelští Arabové a Židé.
Lehká charakteristika obyvatelstva: jako všude, také zde záleží, na jakého člověka narazíte. Arabové jsou velmi komunikativní obchodníci a pro ortodoxní Židy mnohdy ani nebudete existovat. Ale i tak máte velkou šanci, že potkáte milé a usměvavé lidi, stejně jako jsme potkali my, kteří vám budou chtít pomoci. Můžete se s nimi bavit o čemkoli, dokonce ani politika není zakázané téma.
Izrael má asi o třetinu méně obyvatel než Česká republika.
Svátky
Svatky a slavnosti v Izraeli jsou ovlivněny náboženstvími. Najdeme jich bezpočet.
Nejvýznamnějším svátkem, se kterým se pravděpodobně určitě setkáte, je šabat, trvá vždy od pátečního do sobotního soumraku. Je to den plný modliteb a den bez práce. Vy jako turisté ho zaznamenáte hlavně díky tomu, že v tento den nefunguje veřejná doprava a téměž žádné oficiální veřejné služby. Tento svátek není nejvhodnějším dnem pro návštěvu židovských čtvrtí. Naopak můžete vyrazit do muslimské čtvrti v Jeruzalémě, do Betléma (město pod palestinskou samosprávou) nebo navštívit ostatní arabské či muslimské památky.
Postní měsíc Ramadán
V tuto dobu se naopak zdržte kouření a alkoholu na veřejnosti. Snažte se vyvarovat také konzumace jídla před početným publikem.
Kromě těchto dvou nejvýznamnějších svátků můžete zažít Chanuku – svátek světel, Simchat Tora – radost z Tóry nebo Pesach – svátek nekvašeného chleba. Vzhledem k odlišnosti našeho a židovského kalendáře se data každým rokem mění.
Kultura
Kultura Izraele je silně ovlivněna židovstvím, jako jediná země na světě se řídí židovským kalendářem, od pátečního do sobotního soumraku jsou v zemi silně omezené veškeré služby. Díky početným menšinám, ať už to jsou Arabové nebo třeba Rusové, však život v Izraeli není jen jednobarevný, různé kultury se promítají jak v běžném životě, tak v architektuře, jídle nebo třeba hudbě. V zásadě je však na první pohled život ryze "západní" a úplný kulturní šok po přistání v Tel Avivu určitě neprožijete.
Pro Evropana může být nesmírným obohacením zažít jeden z mnoha židovských svátků, návštěva ultraortodoxní židovské čtvrti Mea Shearim v Jeruzalémě nebo turistika „po stopách Ježíše Krista“.
Jazyk
Hebrejština a arabština jsou dva oficiální jazyky. Pro nás, většinu Evropanů, má na první pohled dosti podobné písmo. Anglicky se domluvíte bez problémů všude. Výstražné, orientační nebo naučné tabule jsou v anglickém jazyce. Menu v restauraci také. V případě nutnosti lze v dnešní době použít google translate.
Základní hebrejské výrazy a fráze:
- Nerozumím – Ani lo mevin (m) /(mevina (f) ivrit
- Mluvíte anglicky – Ha-im ata medaber anglit?
- Dobré ráno – Boker tov
- Dobrý večer – Erev tov
- Dobrou chuť – Be-teavon
- Ano/Ne – Ken/lo
- WC – Šeirutim
- Nemocnice – Beit cholim
- Letiště – Seda teufa
Turismus
Cestovní ruch se velkou měrou podílí na ekonomice státu. Země je lákavá pro archeologické památky, léčivé Mrtvé moře, ale nejvíce pro náboženské poutníky. Škála návštěvníků je široká a záleží, kde se vyskytujete. V okolí Mrtvého moře se můžete setkat hlavně s Evropany. V Jeruzalémě naopak narazíte na Japonce nebo Korejce. Ve světově známých oblastech je neustále přeplněno, ale věříme, že i přesto si zde člověk může ještě najít svůj neprozkoumaný kus země.
Geografie
Stát se rozkládá na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Je zčásti obklopen Středozemním mořem. Na severu sousedí s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií, na východě s Jordánskem a na jihozápadě s Egyptem. Nejvyšším místem je hora Har Meron (1.208 m n. m.) a nejnižším bodem Mrtvé moře (-408 m n. m.), které je zároveň i nejníže položeným odkrytým místem na Zemi.
Rozlohou je Izrael téměř 4x menší než Česko.
Chystáš se do Izraele?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.