Jídlo v Jemenu
Jemenská kuchyně
Předně kávu moka – ta proslavila Jemen ve středověku a je její pravlastí. Není tak silná jako „turecká” káva. Pak také qishr, lehkou pikantní kávu vyrobenou ze slupek kávových zrn.
Z nápojů pak můžete ochutnat „výborné” jahodové nealkoholické pivo. Alkohol se zde neprodává (ani v luxusních hotelech). Na pobřeží se dá sehnat pašované pivo v plechovkách (0,33 l asi za 50 Kč).
V Adenu se nachází údajně největší rybí restaurace na světě, kde vám během pár minut upečou vážně výtečnou rybu a naservírují vám ji na dvojitých novinách. Cena 150 Kč za kilovou rybu.
Národní jídlo se jmenuje saltah. Je to něco na způsob našeho guláše, ale maso a zelenina se z něj vyndá a servíruje se zvlášť. Dalším národním jídlem je fahsah, což je obdoba saltahu, ale je v něm více masa. Oblíbeným jídlem je také místní chléb s pikantními omáčkami. Ochutnejte také fassolia, bílé kořeněné fazole. Bint as sahn je medový chléb pečený v troubě a podává se jako dezert.
Jak se stravovat jako místní
I v malých městech narazíte na bufety a lidové hospůdky, kde dostanete ryby, kuřata nebo skopové za 50–100 Kč. Nebo si zde můžete dát jen rýži a chléb s omáčkou. Na trzích se smaží arabské bezmasé dobrůtky, které stojí pár korun, případně se na dřevěném uhlí griluje kuřecí nebo jehněčí maso. Cena činí asi 20–50 Kč.
Obvyklé ceny v restauracích
Navštívit můžete slušné a velice drahé restaurace, kde potkáte i místní honoraci. Ceny leckdy předčí naše, ale jídlo je výborné a porce solidní. Ceny za snídani 100 Kč, u oběda či večeře se pohybují okolo 150–250 Kč.
Chystáš se do Jemenu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.