Doprava na Garden Route
Jak se dostat na Garden Route
Letecky
Přímo v oblasti narazíte na dvě letiště. Větší v Port Elizabeth na východě a menší George na západě. Na obě dvě létají jen vnitrostátní lety z Johannesburgu, Kapského Města nebo Durbanu. Levněji téměř vždy vyjde koupě zpáteční letenky z Evropy do Johannesburgu (kolem 12–13.000 Kč) a následně odděleně koupit vnitrostátní přelet (okolo 3.500 až 4.000 Kč i se zavazadly). Alternativou je i malinké letiště Plettenberg Bay, kam létá jediná aerolinka Cem Air z Kapského Města a Johannesburgu.
Místní lety zajišťuje několik aerolinek v čele se South African Airways a nízkonákladovkami Kulula, Mango a Safair.
Letecky + autem
Mnohem oblíbenější kombinací však bývá let do Kapského Města (ze střední Evropy mezi 13 a 14.000 Kč), kde si půjčte auto a vyrazte podél pobřeží směrem na východ. Půjčoven je v Jižní Africe hodně a nejsou drahé (600 až 1.000 Kč na den).
Jak cestovat po Garden Route
Bez auta ani ránu. Běžná veřejná doprava v Jižní Africe nefunguje tak, jako v Evropě a pokud byste se spoléhali jen na dálkové autobusy, uvidíte pouze větší města a vůbec nic navíc. A města jsou to nejméně zajímavé na Garden Route. Půjčení auta zkrátka bude nezbytnou záležitostí.
Půjčení auta
Auto si v Jižní Africe bez problémů půjčíte na kterémkoli letišti. Ceny jsou přívětivé (500–1.000 Kč na den) a dokonce i poplatky za jednosměrné půjčení (tj. vrátíte v jiném městě, než půjčíte) nejsou většinou nijak dramatické (kolem 1.500 až 3.000 Kč, u některých půjčoven dokonce žádné).
Napříč Zahradní cestou se vine jako hlavní linka důležitá silnice číslo 2, která spojuje všechna významná města na trase. Jedná se o kvalitní silnici první třídy, mnohdy se dvěma pruhy jedním směrem, jízda je naprosto bez problémů.
Většina dalších silnic do hlavních turistických oblastí je vyasfaltována, jednou z výjimek je například silnice R339 mezi městy Knysna a Uniondale, která je řidičsky velmi náročná a za deště sjízdná jen vozy 4x4. Za běžného stavu s opatrností i konvenčními vozidly, jen musíte počítat s velkou časovou rezervou.
V Jižní Africe se jezdí vlevo, ale provoz není moc silný, města na trase jsou malá, takže si lze zvyknout velmi rychle. Obecně je řízení kdekoli v JAR pohodové není třeba se obávat záludností, nebudete-li se pouštět daleko od hlavních tahů.
Benzinové pumpy jsou jen ve městech, ale větší sídla jsou na Garden Route minimálně každých 30 km, takže ani v tomto směru se není čeho obávat. Litr benzinu stojí v přepočtu kolem 19 Kč.
Příklady vzdáleností
- Plettenberg Bay – Port Elizabeth: 231 km,
- Plettenberg Bay – Kapské Město: 521 km,
- Port Elizabeth – Mossel Bay: 366 km,
- Plettenberg Bay – Johannesburg: 1.140 km,
- Knysna – Mossel Bay: 105 km,
- Knysna – Střelkový mys: 379 km.
Autobusem
Dálkovými autobusy se velmi dobře dostanete mezi jednotlivými městy na trase, ale nikam dál. Většina zajímavostí se přitom nachází mimo města a je obtížné se k nim bez auta dostat.
Dálkové autobusy zastavují ve městech Port Elizabeth, Plettenberg Bay, Knysna, George a Mossel Bay, obvykle se jezdí 7–9x denně, ceny na 200 km (např. mezi Port Elizabeth a Plettenberg Bay se pohybují kolem 250 randů).
Největší společnosti jsou Intercape a Translux, jízdenky rezervujte pokud možno online s předstihem na jejich webových stránkách.
Do menších obcí se dostanete pouze mikrobusy, které vždy vyjíždějí z větších měst a označených autobusových nádraží. Ve většině je ale využívají nejchudší obyvatelé chudinských čtvrtí a je poměrně obtížné odhadnout trasu a jízdní řád. Většinou jezdí jen ráno a odpoledne jako svoz lidí do/z práce.
Chystáš se na Garden Route?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.