Metro v Pusanu
Metro v Pusanu nabídne nejefektivnější způsob dopravy a dostanete se s ním na mnoho turistických míst. Tam, kam nedojedete metrem, svoji službu dokončí autobusy, o kterých se rozepisujeme v kapitole Doprava.
Kolik je v Pusanu linek metra? Kolik stojí jízdenky a které druhy lístků se vyplatí? Odpovědi najdete níže.
Linky metra v Pusanu
Pusanská síť kolejové dopravy zahrnuje 4 linky metra, jednu příměstskou trasu automatického metra a jednu příměstskou trasu vlaku. Všechny trasy jsou vzájemně provázané jednotným systémem tarifu a mezi všemi lze vzájemně přestupovat.
- Linka 1 (oranžová) – nejvytíženější trasa vede z jižních pláží Dadaepo přes staré centrum (Nampo-dong a rybí trh Jagalchi), hlavní vlakové nádraží Busan Station a nové centrum na centrální autobusové nádraží Nopo
- Linka 2 (zelená) – spojí turistickou čtvrť a pláž Haeundae s moderním centrem, autobusovým nádražím Sasang a dál pokračuje na severní sídliště a předměstí
- Linka 3 (béžová) – propojí severní část moderního centra se sídlišti na západě města
- Linka 4 (tmavě modrá) – nejméně využitelná pro turisty. Krátká trasa vede ze severní části moderního centra do obytných čtvrtí na severovýchodě
- Linka Busan-Gimhae – automatické metro bez řidiče navazuje na oranžovou linku ve stanici Sasang a přes letiště Pusan jede do města Gimhae
- Vlak Donghae Nambu – příměstský vlak začíná na nádraží Bujeon v moderním centru a okolo pobřeží dojede až do nejbližšího velkého města Ulsan
Mapa metra Pusan
Nejlépe se v pusanském metru zorientujete, když si mapu prohlédnete a cestu naplánujete předem. Klikatá síť je na první pohled dost nepřehledná a budete-li plánovat cestu až ve stanici, zbytečně se zdržíte.
Interaktivní mapu metra s výpočtem jízdného a nejrychlejší trasy najdete na oficiálním webu metra: humetro.busan.kr. Mapa je však dostupná pouze z jihokorejských IP adres.
Jízdné a typy jízdenek
V pusanském metru se platí vždy za ujetou trasu. Existují sice i celodenní jízdenky. Detailní přehled jízdenek, které platí i na autobusy a v některých případech dokonce i v jiných korejských městech, popisujeme v kapitole Doprava a najdete je také na oficiálním webu metra.
Ceny jízdenek
Základní varianty cen jízdenek si však shrneme i v této kapitole. Jízdné se vypočítává podle vzdálenosti.
- Základní jízdné (10 a méně stanic) – 1 300 KRW s dopravní kartou (T-money/Cashbee), 1 400 KRW za jednorázovou jízdenku
- Základní jízdné (více než 10 stanic) – 1 500 KRW s dopravní kartou (T-money/Cashbee), 1 600 KRW za jednorázovou jízdenku
- Přestupní jízdné na automatické metro Busan-Gimhae – 1 800 KRW
- Maximální cena jízdenky na příměstském vlaku Donghae Nambu – 2 500 KRW
- Celodenní jízdenka (platí jen v kalendářní den a pouze na linkách 1 až 4) – 5 000 KRW
Výpočet přesné ceny jízdného i nejrychlejší trasy najdete na webu: humetro.busan.kr.
Klikněte v mapě na stanici odjezdu a ihned poté klikněte na stanici příjezd. Ve vyskakovacím okně se vám zobrazí nejrychlejší trasa i přesná cena jízdného. Tento web je aktuálně dostupný pouze z jihokorejských IP adres.
Jak použít jízdenku?
Budete-li cestovat s dopravní kartičkou T-Money nebo Cashbee, nemusíte se zastavovat u automatů. U nich si pouze jednou za čas dobíjíte kredit, který se z karet postupně odpočítává.
Každá stanice metra je vybavena turnikety, které jsou obousměrné. Procházíte vždy tím, u kterého svítí zelená šipka, přiložíte kartičku ke čtečce a volně projdete.
Ten samý proces vás čeká i při výstupu ze stanice.
Přes turnikety se neprochází při přestupu.
Jednorázovou jízdenku zakoupíte v automatech na každé stanici metra. Platit lze pouze hotovostí, a to jak mincemi, tak bankovkami. V automatu si zvolte ve spodní liště angličtinu a následně vyberte možnost "Destination Selection". Na dotykové mapce pak vyberete cílovou stanici a podle ní se spočítá jízdné. Vypadne vám kartička, kterou přiložíte k turniketu při vstupu i výstupu ze stanice.
Jízdní řády a intervaly
Metro v Pusanu jezdí cca od 5:00 do 23:30 (odjezdy z konečných), což znamená, že z centra pojede vlak vždy cca o 30 až 40 minut později.
Intervaly jednotlivých linek můžou být až překvapivě dlouhé a pohybují se ve všední den mezi 5 a 10 minutami, o víkendech pak mezi 7 a 11 minutami.
Stanice metra
Na první pohled jsou stanice metra zvenčí dost bídně označené. Zvlášť v centru, kde jezdí metro výhradně pod zemí, vstupy do metra nejsou označené prakticky vůbec. Hledejte prostě jen vstup do podchodu, který bude zároveň ve většině případů i vstupem do stanice.
Na okrajích centra a mimo Pusan je pak většina linek nadzemních, takže stanici najdete velmi rychle.
Toalety najdete na každé stanici metra nebo vlaku a jsou vždy zdarma. WC v pusanském metru je čisté a moderní.
Praktickou záležitostí jsou očíslované východy ze stanic metra. Zvlášť přestupní stanice jsou často labyrintem. Po výstupu ze soupravy najděte buď přímo na nástupišti nebo ve vestibulu o patro výš velkou mapu okolí stanice, která je i v angličtině. Na ní jsou číslem vyznačené všechny východy. Vyberte si ten, který vyhovuje vám a stačí už jen sledovat přehledné značení.
Velkým pomocníkem jsou i mapy od Googlu, na kterých jsou čísla východů vždy vyznačené ve žlutém obdélníčku.
Na všech stanicích metra je nástupiště od kolejí a vlaků odděleno skleněnou stěnou s automatickými dveřmi. Vždy se otevírají všechny dveře automaticky, není třeba mačkat žádná tlačítka.
Chystáš se do Pusanu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.