Kultura a lidé v Jordánsku
Historie v kostce
Jordánsko leží v oblasti s velice bohatou historií. Úrodné údolí řeky Jordán bylo dějištěm příběhů ze Starého i Nového zákona, a odpradávna bylo také předmětem nejrůznějších válek a bojů, které oblast Blízkého východu ovlivňují dodnes.
Dnešní Jordánské království vzniklo po rozpadu Osmanské říše (za vydatného přispění známého Lawrence z Arábie) a do roku 1946 zůstalo pod nadvládou Britů. V druhé polovině 20. století bylo Jordánsko ve válečném stavu s Izraelem. Dnes je Jordánsko navzdory své poloze stabilním státem a snaží se udržovat dobré vztahy se všemi svými sousedy.
Dnešní Jordánsko se snaží být moderní zemí. Vláda všemožně podporuje pokrokové smýšlení, ať už se jedná o vzdělávání, náboženství nebo o lepší postavení žen ve společnosti. Navzdory tomu ale žije většina Jordánců poměrně tradičním způsobem, s velkým důrazem na rodinu, klanový systém a zavedené zvyklosti.
Lidé
Naprostá většina obyvatel jsou Arabové muslimského vyznání. V některých částech země se můžete setkat s křesťanskou menšinou (asi 4 %); ta je soustředěná zejména v Madabě.
Jordánci jsou původem kočovní beduíni a klanový systém dodnes ovlivňuje běžný život v mnoha ohledech – od podnikání až po politiku. Pokud budete potřebovat jakoukoli službu, většina Jordánců vám nejspíš doporučí podnik nějakého svého příbuzného.
Jordánci jsou k cizincům zdvořilí, pohostinnost je hluboce zakořeněná v jejich kultuře. Pravděpodobně si s vámi bude chtít každou chvíli někdo popovídat – někdy jen tak, jindy s vidinou výhodného obchodu. Nemusíte se ale bát kohokoli zdvořile odmítnout, málokdy se stane, že by vás někdo vyloženě obtěžoval (v takovém případě se nebojte požádat o pomoc někoho místního, nezdvořilost vůči cizincům se v Jordánsku příliš netoleruje).
Velkou atrakcí budete dozajista pro místní děti. Pokud jim chcete udělat radost, vybavte se drobnými cukrovinkami – sladkosti přímo zbožňují.
Svátky
Vhodné je vyvarovat se návštěvy v období ramadánu. Služby jsou během této doby velmi omezené.
Velké oslavy probíhají ve městech také během oslav islámského nového roku (muharram), i v tomto období tedy počítejte s omezeními.
Kultura
Jordánci jsou velice hrdí na svou kulturu a během roku pořádají mnoho hudebních, divadelních i jiných festivalů. Během pobytu v zemi také jistě narazíte na mnoho řemeslných dílen zabývajících se tradičními technikami.
Jazyk
V Jordánsku se mluví arabsky, ale díky historickému vlivu Britů je velmi rozšířená také angličtina. Většina dopravních cedulí a nápisů je dvojjazyčně – arabsky a anglicky. Pozor na to, že přepisy arabštiny do latinky nejsou zdaleka jednotné. Snadno se vám tedy stane, že jedno místo se jmenuje jinak na dopravní ceduli, jinak na mapě a jinak v průvodci.
Většina Jordánců mluví slušně anglicky, zejména lidé pracující ve službách. Ostatní se s vámi budou ochotně domlouvat rukama. V každém případě budou místní nadšeni, pokud se vybavíte alespoň základními arabskými frázemi. Každé vaše „salám alajkum“ (dobrý den, doslova „mír s tebou“) a „šukran“ (děkuji) potěší jakéhokoli Jordánce a dokáže prolomit ledy.
Turismus
Jordánsko v současné době prožívá turistickou krizi. Kvůli válce v Sýrii, nestabilitě na Sinaji a strachu z islámského terorismu se množství turistů mířících do Jordánska znatelně snížilo. To je samozřejmě špatná zpráva pro jordánskou ekonomiku, ale dobrá pro individuální cestovatele. Pokud chcete zažít jedinečné památky bez davů, je nejlepší čas vyrazit. U turistických služeb nabídka převyšuje poptávku, takže je z čeho vybírat a obvykle není problém zařídit jakoukoli aktivitu i na poslední chvíli. Počítejte nicméně s tím, že za cokoli „turistického“ si připlatíte – dvojí ceny pro místní a pro cizince nejsou ničím neobvyklým.
Geografie
Jordánsko je poměrně malou zemí, jen o trochu větší než Česko. Není tedy problém ho procestovat celé i během krátkého pobytu. Většina země leží ve výšce přes 1.000 metrů nad mořem a tvoří ji převážně poušť a skály. Na západě krajina prudce klesá do Jordánského údolí – příkopové propadliny, jejíž dno je více než 400 metrů pod mořskou hladinou a je tak nejnižším pevninským bodem na zemi. Pokud cestujete do okolí Jordánu a Mrtvého moře, které se tam nacházejí, počítejte s překonáváním značných výškových rozdílů.
Historicky nejdůležitější oblastí, a tedy místem, kde dnes najdete většinu památek, je horské pásmo lemující východní stranu Jordánského údolí. Jestliže chcete zažít atmosféru pouště, musíte naopak na jih nebo východ země. Jordánsko má také nevelký, ale důležitý přístup k Rudému moři, které je známé zejména skvělými podmínkami pro šnorchlování a potápění.
Jordánsko leží v časovém pásmu GMT +2 a je tedy o hodinu před námi. Stejně jako u nás je zavedený letní čas.
Chystáš se do Jordánska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.