Kultura a lidé v Kambodži
Historie v kostce
Nejslavnějším obdobím a největším rozkvětem pro říši bylo období království Angkor v 10.–13. století. Z této doby pochází architektonický skvost a nejznámější památka Angkor Wat. Zánik této říše způsobily útoky Vietnamu a Siamu.
V roce 1887 se Kambodža v čele s králem Nordomem stala součástí Francouzské Indočíny. Plnou nezávislost od Francouzů získala země v roce 1953 pod podmínkou demokratických voleb, které vyhrála strana prince Sihanouka.
Následovalo období krutovlády Rudých Khmerů, které trvalo necelé čtyři roky v čele s Pol Potem. K moci se Rudí Khmerové dostali roku 1975 po obsazení hlavního města. Cílem bylo vytvořit izolovanou a soběstačnou Kambodžu. Způsob, kterým tomu mělo být docíleno, byl ovšem velmi drastický. Inteligence státu byla systematicky vyvražďována z důvodu hrozby, rodiny byly násilně oddělovány, obyvatelé přesouváni z měst na venkov, vznikaly pracovní tábory, ze škol vznikala vězení, nejznámější se nachází v Phnom Penhu – S-21 Tuol Skleng, toto vězení přežilo pouze 12 vězňů. Hromadné vyvražďování a pohřbívání v masových hrobech nebylo v této době nic neobvyklého. Za tuto krátkou dobu zemřelo přes 2 miliony obyvatel. Kambodžská genocida na svém vlastním národu nemá ve světě obdoby a Kambodža se s touto krvavou minulostí dodnes vyrovnává.
Následovala vietnamská invaze roku 1979, která přerušila krutovládu Rudých Khmerů, trvající deset let. Roku 1991 byla v Paříži podepsána dohoda o konání demokratických voleb, které se konaly roku 1993. Roku 1998 smrtí Pol Pota úplně zaniklo hnutí Rudých Khmerů.
V současné době je panovníkem Nordom Sihamoni, který byl vybrán na trůn roku 2004. Nordom hovoří plynně česky, protože dlouhá léta žil a studoval v Praze.
Lidé
Obyvatelstvo Kambodži je velice homogenní, skládá se z 90 % Khmerů, 5 % Vietnamců, 1 % Číňanů, Thajců a Čamů. Zbytek obyvatelstva jsou etnické skupiny, z nichž většinu tvoří malé skupiny původních obyvatel známých dohromady jako Khmer Loeu, kteří žijí izolovaně v horách.
Kambodžané jsou usměvaví lidé, kteří vám ve velké většině případů budou chtít něco prodat. Nejotravnější jsou tuktukáři, takže se obrňte trpělivostí a s úsměvem řekněte stokrát za den „No, thank you“.
Rozhodně se vyvarujte kupování věcí od dětí. Například v Angkor Watu je to velice populární, ale takové dítě, pokud přijde domů s dobrým výdělkem, se může rozloučit se svým vzděláváním, které je v zemi velice nízké. Nízká gramotnost zabraňuje většímu rozvoji země, gramotnost obyvatel činí jen něco málo přes 70 %. Proto nepodporujte tento nešvar, i když je to velice těžké.
Shrnuto a podtrženo, lidé jsou zde velice příjemní a nápomocní, což poznáte, pokud navštívíte méně turistické oblasti.
Kambodža má zhruba 15 milionů obyvatel.
Svátky
Data u pohyblivých svátků jsou platné pro rok 2017.
- 1. 1. – Nový rok: Oslava gregoriánského Nového roku, většina Kambodžanů ho neslaví, ale i přesto je tento den státní svátek.
- 7. 1. – Vítězství nad genocidou: Svátek známý také jako Den Vítězství, kdy roku 1979 byl ukončen režim Rudých Khmerů.
- 11. 2. – Makha Bukha Day: Významný buddhistický festival, který se slaví i v Thajsku. Makha = třetí lunární měsíc, Bukha = ctít. Oslavy probíhají od časného rána v chrámech, kam chodí lidé obdarovávat mnichy v doprovodu ceremoniálů.
- 8. 3. – Mezinárodní den žen.
- 14.–16. 4. – Khmerský Nový rok: Třídenní oslavy nového roku dle buddhistického lunárního kalendáře, v khmerštině „Chaul Chnam Thmey. Ke každému dni se pojí různé rituály. První den = Maha Songkran, den stvoření, lidé očišťují svá obydlí pomocí svíček a vonných tyčinek. Den druhý = Vanabot, den, kdy se pomáhá „méně šťastným“. A den třetí = Leang Saka, kdy se omývají sochy Buddhy, aby byl zajištěn dostatek vody pro následující rok.
- 1. 5. – Mezinárodní den práce.
- 10. 5. – Visak Bochea: Narozeniny Buddhy, nejvyšší buddhistický svátek.
- 13.–15. 5. – Královy narozeniny: Třídenní oslavy na počest narozenin krále Sihamoniho narozeného 14. 5.1953. Oslavy provázejí velkolepé ohňostroje.
- 14. 5. – Royal Plowing Ceremony: Svátek označující začátek sezony pěstování rýže.
- 1. 6. – Den dětí.
- 18. 6. – Narozeniny královny matky: Nekonají se žádné speciální oslavy.
- 19.–21. 9. – Pchum Ben: Dny, kdy Kambodžané vzdávají hold svým předkům.
- 24. 9. – Den Ústavy: Svátek na oslavu podepsání ústavy roku 1993.
- 15. 10. – Oslava památky králova otce.
- 23. 10. – Den podepsání mírové smlouvy v Paříži roku 1991.
- 29. 10. – Den korunovace krále: Oslavy korunovace krále Nordoma Sihamona roku 2004. Probíhají velkolepé ohňostroje na břehu řeky Tonle Sap v Phnom Penhu.
- 2.–4. 11. – Vodní slavnosti: Bon Om Touk, třídenní nejoblíbenější a největší festival Kambodži. Nejmohutnější oslavy jsou v Phnom Penhu na řece Tonle Sap, kde se konají závody a můžete vidět všemožně ozdobení lodě. Slavnosti se konají k uctění řeky a připravení rybářů na další sezonu.
- 9. 11. – Den nezávislosti: Oslava na počest získání nezávislosti na Francii roku 1953. Konají se velkolepé ohňostroje a průvody městem Phnom Penh. Královský palác je ozdoben světly.
- 10. 12. – Den lidských práv.
Kultura
Nejrozšířenějším náboženstvím je théravádový buddhismus, který se v zemi vyskytuje již od počátku říše Angkor a je uznávaný dodnes. Tento náboženský směr vyznává 96 % obyvatel. Po dobu vlády Rudých Khmerů, kdy bylo zničeno velké množství chrámů, byly mnohé z nich opraveny a mniši se mohli vrátit zpět do svých domovů. Bohužel jsou dodnes ještě zaminovaná rozsáhlá území země, která zmrzačila mnoho lidí, kteří se snaží živit žebráním.
Při návštěvě země by měl každý dodržovat určitá pravidla chování, hlavně ohledně návštěvy chrámů, kdy se musí dodržovat správný dress code – zahalená kolena i ramena, žádná pokrývka hlavy a při vstupu do chámu je nutno se zout.
Jazyk
Úředním jazykem je khmerština. Khmerský jazyk je považován za druhý nestarší jazyk monhkmérské jazykové rodiny. Používá své vlastní písmo a od ostatních jazyků se liší tím, že není tonální.
Dříve se na území Kambodži hovořilo i francouzsky z důvodu kolonizace Francií. Dnes je však na ústupu ve prospěch pomalu se rozšiřující angličtiny. Anglicky se tedy domluvíte, občas s pomocí rukou a nohou. Na lokálních místech pouze rukama nohama. Občas se dá domluvit i francouzsky.
Minislovníček:
- Sue Sadai – Ahoj
- Á ron sue sadai – Dobré ráno
- Lihai – Na shledanou
- Okun – Děkuji
- Okun črán – Děkuji pěkně
- Som – Prosím
- Bat – Ano
- Tei – Ne
- Vuke! – Pomoc!
- Kňom men d´i tei – Nerozumím
- Tak – Voda
- Bai – Rýže
- Mí – Nudle
Turismus
Turismus patří v Kambodžském království k velice podstatnému sektoru. Každým rokem se čísla návštěvníků navyšují, což znamená zvyšující se popularitu této asijské země.
Lidé sem jezdí především objevovat bohatou historii země, ať už skryté chrámy v džungli, nebo éru Rudých Khmerů. Připravte se tedy na davy turistů obdivující proslulý Angkor Wat nebo zjišťující drsná fakta na Killing Fields či ve věznici S-21.
Od ubytování a služeb nečekejte žádné nadstandardy, musíte brát v potaz úroveň života obyvatel Kambodži, kteří se vám snaží nabídnout to nejlepší, přeci jen Kambodža patří mezi jedny z nejchudších států světa. Při procházení méně turistických míst počítejte s přítomností odpadků poházených v ulicích, v okolí řek i v přírodě. Odpadkové koše nejsou v Kambodži velkým hitem.
Geografie
Starověké Kambodžské království, khmersky: Preahreacheanachakr Kampuchea, se rozkládá v jihovýchodní Asii. Sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem a na jihozápadě má přístup k Thajskému zálivu Tichého oceánu.
Středem země protéká veletok Mekong a nachází se zde největší jezero Tonlé Sap s rozlohou 2.700 km2, podél nichž najdeme úrodná území s rýžovými políčky.
Na západě a jihozápadě země se nachází Kardamomské pohoří s nejvyšším kambodžským vrcholem Phom Auoral 1.813 m n. m. Směrem na jih se pak táhne Sloní pohoří a pohoří Annamské se tyčí na hranici s Laosem a Vietnamem.
Celé tři čtvrtiny země jsou stále pokryty lesy. Nalezneme zde jak tropické deštné lesy, monzunové lesy, tak i savany a mangovníkové porosty na pobřežích.
K oblíbeným turistickým destinacím na pevnině patří Siem Reap, hlavní město Phnom Penh a Sihanoukville, plážové letovisko. Z ostrovů je to Koh Rong. Naleznete zde také menší ostrůvky, které oplývají nedotčenou přírodou ukrytou ve svém vnitrozemí.
Ostrovy
Koh Rong – Druhý největší ostrov Kambodži, oblíbená turistická destinace nacházející se 25 kilometrů od města Sihanoukville.
Koh Rong Samloem – Málo turisticky objevený, vhodný pro backpackery.
Koh Thonsay – Také známý jako Rabbit Island, nachází se 4 kilometry od města Kep.
Koh Ta Kiev – Největší ostrov Kambodži, leží 4 kilometry od města Sihanoukville, kde naleznete mangové plantáže, v současnosti probíhá výstavba nových resortů.
Koh Tmei – Ostrov situovaný v národním parku Ream National Park, ale i přesto zde vyrůstají resorty.
Koh Russei – Leží si 4,5 kilometru od města Sihanoukville, původně to byla základna kambodžského námořnictva, na němž se v současnosti budují nové resorty.
Koh Dek Koul – Soukromý malinkatý ostrov ležící asi 7 kilometrů od města Sihanoukville.
Kambodžský čas je napřed o 6 hodin před standardním středoevropským časem.
Chystáš se do Kambodži?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.