Noční Wat Angkor

Doprava v Siem Reap

Jak se dostat do Angkoru

Angkor leží v bezprostřední blízkosti jednoho z největších měst Kambodži – Siem Reap. Tam se nachází také mezinárodní letiště, kam se dostanete i spoji z Prahy (s přestupy). Průměrná cena letenky z Prahy se pohybuje kolem 16.000 Kč, můžete proto vyjít levněji doletět do Bangkoku a odsud doskákat buď po zemi nebo lokálním přeletem Air Asia za pár stovek. Akce přímo do Kambodži jsou spíše výjimečné a objeví se zhruba jednou za dva roky.

Letá sem také nespočet levných lokálních a krátkých letů například z Thajska či Vietnamu (Air Asia, Lion Air, apod.).

Jak cestovat po Angkoru

Centrum města je malé a vystačíte si s vlastní chůzí, případně si stopněte tuktuk. Všichni pak míří za chrámy na sever města a zde se nabízí 3 varianty dopravy: První snadno dostupnou a pohodlnou variantou je cestování s tuktukem, který s vámi absolvuje celodenní rozvoz po chrámech, ty si pak projdete sami pěšky. Vzdálenosti mezi chrámy bývají několik kilometrů, proto chodit mezi chrámy pěšky není ideální varianta.

Cena tuktuku závisí na několika faktorech. Jak moc cenu usmlouváte a také, zda budete chtít služby tuktuku využívat po celou dobu svého pobytu v Siem Reap – pak dostanete slevu. Cena jednoho dne na tzv. malém okruhu, zahrnujícím tři nejznámější chrámy (Angkor Wat, Bayon a Ta Prohm), se pohybuje kolem 15 dolarů. Jelikož některé chrámy leží i 30 km vzdušnou čarou od Siem Reap, cesta tam se tedy prodraží. To už se dostáváme ke druhé variantě.

Druhou variantou je půjčit si motorku. Oficiálně platí v Siem Reap zákaz půjčování motorek (rozumějte automatického skútru) turistům, ti mají využívat pouze elektrické „motorky“. Praxe je však zcela jiná a v samotném centru Siem Reap naleznete hned několik půjčoven, kde půjčují motorky i na 1 den – ceny jsou zde stejné jako ve zbytku jihovýchodní Asie. Nikdy jsme se však nesetkali s tím, že by nás na kontrolách při vstupech do komplexu někdo chtěl vykázat atd.

Tato varianta s sebou nese řadu výhod, například že jste páni svého času, jste rychlejší než tuktuk, dostanete se snadno k odlehlejším chrámům, ale i řadu nevýhod jako například nutnost orientace v komplexu, řízení v hustém provozu nebo být stále na sluníčku. Samozřejmě to vždy záleží na každého preferencích.

Třetí varianta je půjčit si kolo a vše si projet na něm. Většina chrámů je soustředěna v rádiu cca 10 km, takže jediným limitujícím faktorem této možnosti bývá úmorné vedro.

Mapu centrálního komplexu najdete na oficiálním webu angkortourguides.com.

Ve všech případech návštěva začíná vyřízením vstupenky v jednom z visitor center. Vstup se každým rokem zdražuje, třídenní lístek stojí už 62 dolarů na osobu (údaje k roku 2018). V některých průvodcích se dočtete, že je potřeba mít s sebou pasovou fotografii – není tomu tak, vyfotí si vás na místě. Vstupenku ukazujete na každém kontrolním stanovišti, a že jich je hodně. Do chrámů se vždy chodí pěšky, parkoviště bývají umístěna poblíž.

Chystáš se do Siem Reap?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.