Kultura a lidé v Kamerunu
Historie v kostce
Kamerun je zemí, která byla osídlována Evropany jako jedna z posledních. To je způsobeno především tropickým klimatem, těžko prostupným terénem a spoustou moskytů. První koloniální mocností se stalo Německo, později byl Kamerun rozdělen mezi britskou a francouzskou správu. Dnešní Kamerun je tak jazykově velmi rozmanitý – kromě angličtiny a francouzštiny v Kamerunu najdete přes 280 jazyků, což z Kamerunu dělá jeden z nejrozmanitějších států na světě.
Lidé
Celkový počet obyvatel Kamerunu není znám, stejně jako počet etnik. Dnes se obvykle uvádí 21 milionů obyvatel a více než 280 etnických skupin. Část etnik vinou koloniálních hranic zasahuje i přes hranice sousedních států. Stejně jako většina států region, je dále Kamerun rozdělen nábožensky na křesťanský jih a muslimský sever, ale vzhledem k rozmanitosti je i toto dělení značně zavádějící. Různé formy tradičních náboženství jsou totiž stále poměrně hojně zastoupeny i v monoteistických náboženstvích a často najdete několik různých proudů křesťanství i islámu v jednom regionu.
Svátky
Jelikož v Kamerunu vedle sebe koexistuje křesťanství i islám, tak svátky kopírují obě velká náboženství – Vánoce, Velikonoce, ramadán. Mezi národní svátky patří svátek mladých 11. února, den práce 1. května a svátek sjednocení 20. května. Nesmíme zapomenout, že pro Kamerun je svátek jakýkoli den, kdy hraje tamní fotbalová reprezentace.
Kultura
Stejně jako je rozmanitá populace Kamerunu, je rozmanitá i jejich kultura. V podstatě v každé části Kamerunu zažijete jiné zvyky, jiné obyčeje a jiné jídlo. Některé věci, mohou být společné – téměř všichni Kamerunci jsou velmi spirituálně založení, a to ať vyznávají křesťanství, islám či cokoli jiného. Páteční modlidba v mešitě nebo nedělní v kostele bývají obrovským svátkem. I ta kratší bohoslužba trvá několik hodin.
Dále téměř všichni Kamerunci mají rádi fotbal (především ten evropský) a budou s vámi řešit Petra Čecha nebo Pavla Nedvěda (doporučujeme zjistit si před odjezdem něco málo o českém fotbalu, i když vás jinak nezajímá, je to ideální téma na prolomení ledů). V Kamerunu platí, že můžete pomlouvat, co chcete: vládu, prezidenta, boha, ale sáhněte na Samuela Eta nebo Rogera Milu a jste mrtví (obrazně řečeno). A návštěvu fotbalového utkání – ligového nebo mezinárodního – také můžeme jen doporučit, bývá to velmi silný a jedinečný zážitek. Tedy za předpokladu, že vám nevadí hluk, chaos a vehementní gestikulace všech fanoušků.
Jazyk
Obyvatelé mezi sebou nejčastěji hovoří francouzsky nebo kamerunskou pidgin, ta zase vychází z kombinace angličtiny a domorodých jazkyů. Velmi často na ulici uslyšíte i tzv. camfrenglish, což je kombinace francouzštiny a kamerunské pidgin. Z počátku se tento jazyk může zdát jako nesrozumitelný, ale téměř všichni obyvatelé umí alespoň základy francouzštiny a angličtiny. V zemi je povinná školní docházka s povinnou výukou obou jazyků.
Turismus
Asi nejnavštěvovanějším turistickým místem je více než 4000 metrů vysoká aktivní sopka Mt. Kamerun, která se tyčí nad Guinejským zálivem. Od pláží města Limbe přes univerzitní města Buea (čti Boja) až po vrcholek Mt. Kamerunu je to jen několik kilometrů. Na Mt. Kamerun se musí s průvodcem, neboť se jedná o národní park. Povětšinou buďte připraveni smlouvat, především pak s lidmi, co jsou zvyklí s Evropany spolupracovat. Naopak na ceny je dobré se ptát předem i náhodných lidí v autobuse, abyste si udělali rámcovou představu. V Kamerunu to funguje jinak než v Česku a navazování hovorů s cizími lidmi je naprosto normální. Hlavně když kvůli úspoře místa budete v mikrobusu často sedět hodně těsně namačkaní.
Vedle nejvyšší hory západní Afriky ale nabízí Kamerun i další nesmírně zajímavá místa. Od národního parku Waza na severu země přes vodopády Ekom Nkam, téměř neznámé vulknické jezero Bapit u města Foumbot, krásné pláže v Kribi, Monkey island u Édei až po osobité trhy v Douale.
Geografie
Jedinečný biotop se nachází v Národním parku Mt. Kamerun a pak v Bamenda highland, v obou těchto anglofonních oblastech probíhá momentálně český výzkum místní fauny a flory. Kamerunem prochází všechny klimatické pásy – od tropických lesů přes mangrovy až po polopouštní bezodtokou oblast jezera Čad.
Chystáš se do Kamerunu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.